Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

Bili smo 10 dana u LA da posetimo ćerku. Nikad me nisu USA nešto posebno privlačile, prvi put sam sada bio, ali fascinacija je velika. Treba uzeti u obzir da sam proveo vreme u trećoj najvećoj ekonomskoj metroarea na svetu i jednoj od najrazvijenijih država na svetu - tim mislim samostalnu Kaliforniju, koja bi bila u Top10 na svetu u svemu. Najjači utisci su čistoća (osim Skid Row - to je utisak sam po sebi), red, ljubaznost, saobraćaj, sve funkcioniše 24/7, zelenilo u gradu, teško može sve da se opiše. Imam jedno zillion slika, ali to sve ima na internetu. Bez auta je nemoguće funkcionisati, iznajmili smo na aerodromu i pred odletem smo ga vratili. Imali smo stan u Westwoodu, dva bloka od UCLA, a 4 bloka od studentskog doma gde živi ćerka. Sigurno ćemo ići opet, da vidimo još nešto. Bili smo samo kratko u Palm Springs i pola dana u San Diegu, tamo bih se sigurno vratio. Sledeći put ceo dan u San Diego, ceo dan Long Beach, jedno dva dana u SF itd... Videćemo, možda već krajem leta, ako ne tad, onda za Uskrs iduće godine sigurno.

 

20220419-135806-PANO.jpg

 

20220420-142910-PANO.jpg

 

20220417-182852.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari Ako su ti utisci iz LA tako pozitivni, ti ces se oduseviti drugim gradovima. Po meni LA i SF spadaju u top 10 neorganizovanih gradova. Iako fenomenalni za videti, u zadnjih par godina su veoma pali na listi pozeljnih, pogotovo saobracaj i cistoca. San Diego je druga prica, jedan od najboljih gradova za zivot, samo skup.

Iako generalno svi imaju pros and cons. 

po uredjenosti bi verovatno stavila Boston i Dalas medju najbolje od velikih, iako nisam videla San Antonio, tamo kazu da je jos bolje. Ah da Phoenix kazu da je prelep za zivot.

Link to comment
Share on other sites

Bili smo 10 dana u LA da posetimo ćerku. Nikad me nisu USA nešto posebno privlačile, prvi put sam sada bio, ali fascinacija je velika. Treba uzeti u obzir da sam proveo vreme u trećoj najvećoj ekonomskoj metroarea na svetu i jednoj od najrazvijenijih država na svetu - tim mislim samostalnu Kaliforniju, koja bi bila u Top10 na svetu u svemu. Najjači utisci su čistoća (osim Skid Row - to je utisak sam po sebi), red, ljubaznost, saobraćaj, sve funkcioniše 24/7, zelenilo u gradu, teško može sve da se opiše. Imam jedno zillion slika, ali to sve ima na internetu. Bez auta je nemoguće funkcionisati, iznajmili smo na aerodromu i pred odletem smo ga vratili. Imali smo stan u Westwoodu, dva bloka od UCLA, a 4 bloka od studentskog doma gde živi ćerka. Sigurno ćemo ići opet, da vidimo još nešto. Bili smo samo kratko u Palm Springs i pola dana u San Diegu, tamo bih se sigurno vratio. Sledeći put ceo dan u San Diego, ceo dan Long Beach, jedno dva dana u SF itd... Videćemo, možda već krajem leta, ako ne tad, onda za Uskrs iduće godine sigurno.
 
20220419-135806-PANO.jpg
 
20220420-142910-PANO.jpg
 
20220417-182852.jpg
San Diego mene podseća na Rijeku. Onako u uvali i uz brdo. Divan grad.
SF je gore dole, ali i tamo je prilično fino. Medjutim javni prevoz je užas. BG je tu u vođstvu.
Btw ne bih ja živeo u okolini SF da nije lepo. :)

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari preporucujem Atlantu za sledece putovanje.:classic_biggrin:

Mora da si imao puno srece sa saobracajem, ili si isao u vreme kada nema puno saobracaja. Svaki put kada sam bio u LA, a dolazim minimum jednom godisnje, dobijao sam napade besnila na I-405. To je manje vise jedini put da dodjes to Huntingtona i Irvina. Ako sletis posle 2PM, racunaj minimum 2-3 sata voznje , a desilo se i po 4, za distancu od 40 milja 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

San Diego mene podseća na Rijeku. Onako u uvali i uz brdo. Divan grad.
SF je gore dole, ali i tamo je prilično fino. Medjutim javni prevoz je užas. BG je tu u vođstvu.
Btw ne bih ja živeo u okolini SF da nije lepo. 🙂

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

U vodjstvu je i za

 

c-1495803811.jpg

 

:s_d:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Nije tu. Mnogo je veći izbor različitih kuhinja. BG je isuviše jednobrazan po pitanju ponude hrane.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Ovde si omasio - ti si po dolasku u BG isao za nostalgijom, a ponuda u BG su sve kuhinje sveta.

Link to comment
Share on other sites

[mention=281]alberto.ascari[/mention] preporucujem Atlantu za sledece putovanje.biggrin.png Mora da si imao puno srece sa saobracajem, ili si isao u vreme kada nema puno saobracaja. Svaki put kada sam bio u LA, a dolazim minimum jednom godisnje, dobijao sam napade besnila na I-405. To je manje vise jedini put da dodjes to Huntingtona i Irvina. Ako sletis posle 2PM, racunaj minimum 2-3 sata voznje , a desilo se i po 4, za distancu od 40 milja 

 

Atlantu ni slučajno, 80Mio putnika godišnje, hvala lepo. Nazad smo leteli preko Denvera, imali smo 25min za presedanje i stigli bez ikakve žurbe, jbg seoski aerodrom [emoji16] Inače znám, LA ima najintenzivniji saobraćaj, to mi je malo struka, nemoguće je zatvoriti freeway i popraviti, zato je tako sve razbijeno. 405 gotivim, to mi je bila glavna saobraćajnica [emoji846] 

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mrd said:

Nije tu. Mnogo je veći izbor različitih kuhinja. BG je isuviše jednobrazan po pitanju ponude hrane.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

 

Gde su najbolji škembići u SF?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Angelia said:

@alberto.ascari Ako su ti utisci iz LA tako pozitivni, ti ces se oduseviti drugim gradovima. Po meni LA i SF spadaju u top 10 neorganizovanih gradova. Iako fenomenalni za videti, u zadnjih par godina su veoma pali na listi pozeljnih, pogotovo saobracaj i cistoca. San Diego je druga prica, jedan od najboljih gradova za zivot, samo skup.

Iako generalno svi imaju pros and cons. 

po uredjenosti bi verovatno stavila Boston i Dalas medju najbolje od velikih, iako nisam videla San Antonio, tamo kazu da je jos bolje. Ah da Phoenix kazu da je prelep za zivot.

 

U kom smislu?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

Gde su najbolji škembići u SF?

I pored toga sto ne konzumiram sa velikom sigurnoscu mogu da  kazem Chinatown. Ne da mozes da nadjes skembice, nego i raznu drugu egzotiku poput jezika, govedjeg repa, papci, itd.

Ko ima stomak koji radi kao mesalica za beton moze da uziva u tim specijalitetima.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 3:19 PM, Angelia said:

Saobracaj, cistoca, kriminal. Ali kazem nije tako bilo pre vise godina.

 

Ne umem da ti odgovorim, nemam referencije.

 

U svakom slučaju, osim Comptona, koji je jasna no go zone, i gde nisam ni išao, Skid Row je prljav, ali ne i opasan čini mi se, crackheads su svejedno switched off, nešto mrmlja, kao daj mi dollar, ti prodješ dalje i ništa. Manje više, ceo LADT je takav, na Pershing Square je sve zapišano a 200m od trga/parka je Walt Disney Concert Hall, mesto paradoksa. Mi smo imali stan u Westwoodu, fenomenalan hood, okolo UCLA, Bel Air, Wilshire, Century City, Beverly Hills, nedaleko Santa Monica, Venice, K-Town, strašno mi se svidelo sve.

 

San Diego je priča za sebe, samo smo se zayebali/nismo znali da je taj dan utakmica Padres - Dodgers, tako da je bilo nemoguće parkirati u Downtown. Na kraju smo našli posle jedno 20 punih parkinga jedan slobodan, 50USD paušal, take it or leave it. Jbg, jeftinije nego tow, ostavio sam tamo auto otprilike sat i po... Bila nam je malo frka da prelazimo u Mexico, prvo što su gužve a drugo nisam bio siguran da neće biti neki problem sa povratkom u USA (ESTA), da ne bih morao da letim kući iz Tijuane preko Kube i Madrida a ćera da šalje stvari poštom...😁

Link to comment
Share on other sites

Ako ti je cilj bila poseta Tihuani nista znacajno nisi propustio. Pivo, ali imas ih i u Americi, bez da prelazis granicu.
Ništa odredjeno, samo da povirimo malo. Inače sam pio samo Stone hazy IPA i LA hazy IPA, oba piva odvaljuju.

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sada citam. Troje ih je bilo u avionu, isli su iz Fort Lauderdale na Key West, jedan je poginuo, dvoje su u teskom stanju. U automobilu je bila mama sa dvoje male dece, oni su povredjeni van zivotne opasnosti. 

Navodno je motor okazao na Cesli. Ali opet, nisu ni trebali da lete tuda nego iznad vode. 

 

Pre dva meseca je helikopter pao na plazu, na par metara od kupaca, srecom svi preziveli. 

 

 

Ja ne znam sta da mislim, valjda toplota udari ljudima u glavu i sve je lako cemo, mislim, sta se moze desiti...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Je l' putovao ko skoro?

 

Uzasi po aerodromima - redovi, sati cekanja...

Amsterdam/Schiphol je u haosu jos od kraja aprila i planiraju da ukinu 30 % letova ovog leta, jer nemaju dovoljno radnika na security check i baggage handling. 

Nekad sam mogla doci 1 h 45 min ranije za let za US, sad gde god letis ni 4 sata ranije nije dovoljno.

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

Evo vidim da je slicno i u zeleznickom saobracaju, kao i u bus saobracaju u NL - nedostatak radnika, proredjuju neke linije 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Je l' putovao ko skoro?

Uzasi po aerodromima - redovi, sati cekanja...

Amsterdam/Schiphol je u haosu jos od kraja aprila i planiraju da ukinu 30 % letova ovog leta, jer nemaju dovoljno radnika na security check i baggage handling. 

Nekad sam mogla doci 1 h 45 min ranije za let za US, sad gde god letis ni 4 sata ranije nije dovoljno.

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

 

Pre koju nedelju Geteborg - Barselona, nista strasno. Izuzetak od trenutnog "pravila". Inace je haos na vecim aerodromima. Najavljeno je to joos u aprilu ali ko je mogao da zamisli da ce ljudi dozivljavati nervne slomove u beskonacnim redovima zbog propustenih letova. Citala sam u novinama da za su rad na security check potrebne provere sigurnosnih sluzbi, cak i ako je neko vec radio ranije pa ostao bez posla onomad kad su aerodromi zjapili prazni. Kod nas rekli da taj proces traje oko dva meseca. Prodje sezona dok Sluzba obavi svoje procedure. 

 

Kod nas je uzas i sa pasosima, dugo se ceka za slobodan termin kod policije. Mnogo pasosa je isteklo tokom pandemije, manje se putovalo. Ja sam pocetkom februara - pet meseci pre isteka pasosa - dobila termin krajem jula. A mislila sam da predupredim komplikacije zbog letnjih guzvi kad svi krenu na odmor. 😄 Igrom slucaja, uspela sam da pomerim termin i bila sam prosle nedelje (pre isteka starog pasosa). Onda iznenadjenje na salteru, na pasos se ceka 5-6 nedelja - pokvarena masina za pasose u Finskoj od proletos. 😂 Onda ja zatrazim i tzv. nacionalnu id-karticu da imam dok ne dodje pasos, da mi se nadje u EU, jer se ona dobija za nedelju dana. I zaista, dodje SMS da mogu da dodjem da podignem id. Odem odmah ujutru, ipak mi uleti broj 297 u redu. 😁 Cetiri sata cekanja. U tom cekanju mi se desilo novo poznanstvo sa brojem 286 u redu, rucali smo, popili kafu i ispricali se. Cujem od ljudi da su uzeli slobodan dan da bi podigli isprave. Ko je ovih dana stigao na red i predao za pasos, cekace 8-9 nedelja da mu novi pasos stigne. Znaci, imala sam srece! 🤣

I to  se vidi na aerodromima. Mnogi kampuju ispred aerodroma da bi, ako im se posreci, dobili tzv. provizorni pasos (vazi samo za jedno putovanje) a ti pasosi se izdaju u ogranicenim kolicinama, jer ta varijanta je smisljena za neke vanredne okolnosti a ne za masovno deljenje putne isprave. 

 

Btw, bila u novinama neka procena da ce u Evropi promenjeni/otkazani letovi i sl. ovog leta potrefiti oko milion i po putnika. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Je l' putovao ko skoro?

 

Uzasi po aerodromima - redovi, sati cekanja...

Amsterdam/Schiphol je u haosu jos od kraja aprila i planiraju da ukinu 30 % letova ovog leta, jer nemaju dovoljno radnika na security check i baggage handling. 

Nekad sam mogla doci 1 h 45 min ranije za let za US, sad gde god letis ni 4 sata ranije nije dovoljno.

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

Evo vidim da je slicno i u zeleznickom saobracaju, kao i u bus saobracaju u NL - nedostatak radnika, proredjuju neke linije 

Koliko juce 7 sati kasnjenja za let od 4 sata. Dobro sam i prosao posto je gomila otkazana. Nedostatak pilota, personala, mehanicara,  lose vreme, Bog te pita sta sve jos. Prioritet imaju internacionalni letovi, tako da na domacem saobracaju imas 50% sanse da ti je let otkazan. American Airlines ubedljivo najgori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...