Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

8 minutes ago, zoran59 said:

 

Sta je to 3day wknd?

Ja sam u peMziji, zaboravio sam... :classic_biggrin:

 

pff si.

Lako je tebi da zezas matorog coveka, koji radi i privredjuje. 

To 3day wknd, je kad spavas i ponedeljkom. 

Ha ha. Nije mi problem sa odmorom, ima ga stvarno dosta, ali ovo kad se taman naviknem da spavam ujutro, onda me slomi utorak, Al Gore. :P

Link to comment
Share on other sites

Kod nas sutra Kristi himmelsfärd (u prevodu Spasovdan), a u sledeci Nationaldag. U oba slucaja niko ne zna zasto se slavi, ali su crveni dani i ne radi se :classic_smile:.

Nije mi zbog spavanja, ionako ustajem rano, ali je lep osecaj da ne moram odmah po ustajanju da se bacim u akciju, nego mogu da se razvlacim.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kod nas sutra Kristi himmelsfärd (u prevodu Spasovdan), a u sledeci Nationaldag. U oba slucaja niko ne zna zasto se slavi, ali su crveni dani i ne radi se :classic_smile:.
Nije mi zbog spavanja, ionako ustajem rano, ali je lep osecaj da ne moram odmah po ustajanju da se bacim u akciju, nego mogu da se razvlacim.


I kod nas Kristi himmelfartsdag sutra neradni.
Vala više da prođu svi ti praznici pa da ne moram konstantno da razmišljam o nabavci i kuvanju za više dana.
Link to comment
Share on other sites

Prve godine u Belgiji, kad se radna dozvola morala produžavati, mene naruče za 09/05. Naravno, uredno dođem i poljubim zatvorena općinska vrata - Dan Europe - državni praznik i čuvena belgijska efikasna administracija.

Dobro, nisu to posljednji utisci, no ipak...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ironside said:

Prve godine u Belgiji, kad se radna dozvola morala produžavati, mene naruče za 09/05. Naravno, uredno dođem i poljubim zatvorena općinska vrata - Dan Europe - državni praznik i čuvena belgijska efikasna administracija.

Dobro, nisu to posljednji utisci, no ipak...

 

Meni je to bas neverovatno kad citam da je u nekoj EU zemlji neefikasna administracija i kako se to uopste dozvoljava. 

Link to comment
Share on other sites

Strike nastavnika u New Haven School Districtu.

link

Ovo kad citam, ili gledam vesti k'o da citam neku od Zolinih knjiga o propalim strajkovima.

Tri nedelje strajk nema sanse da donese nesto dobro. Sad citam da neki roditelji pokusavaju da smene clanove school board-a. Ako nema pomaka prvih dana onda vrlo verovatno nema dogovora.

Njihova skolska godina se zavrsava sledece nedelje, a skola ne moze da radi, posto su nastavnici out. :)

Fenomenalno.

 

Link to comment
Share on other sites

Druga IKEA u Japanu, u mom predgrađu, otvorena 10. oktobra 2017. U sred pirinčanih njiva, tuda ide deo moje 12km biciklističke staze.

 

2019ikea01.jpg

 

Prođem pored nje svaki dan, nikada nisam svratio (do pre neki dan kada me uhvati kiša) a stalno saobraćajna gužva, navala.

Kakav nameštaj, pa tamo je krkanluk u restoranu sa self-service i možda 1,000 sedećih mesta.

 

2019ikea02.jpg

 

Evo ga šta je: neverovatno jeftina i atraktivna hrana, Japancima malo poznata (cene su kao u dinarima). To je 40% jeftinije nego uobičajeni rameni ili šta se jede za ručak.

Puno je mamam sa malom decom, dođu na ručak i da se nađu.

 

2019ikea03.jpg

 

2019ikea04.jpg

 

Supe, čorbe, hlebovi

 

2019ikea05.jpg

 

Bezalkoholna pića, pivo i vino po cenama iz radnje

 

2019ikea06.jpg

 

2019ikea12.jpg

 

Imaju ova kolica za poslužavnike da se natovare i odguraju do stola

 

2019ikea07.jpg

 

Ovo je najprodavanije jelo, sweedish meatballs. Kao švedsko a negde sam čitao da je to švedski kralj doneo recept posle posete Turskoj  početkom 18. veka, turska "kofte", kod nas poznata kao ćufte.

 

2019ikea08.jpg

 

Posle ove pohovane ribe, sam sam počeo da je pravim kod kuće

 

2019ikea09.jpg

 

2019ikea10.jpg

 

Kolači, jako ukusni

 

2019ikea11.jpg

 

Ono što mi jako nedostaje su pite od mesa, u Australiji svaki dan. Ove su mnogo bolje (550 dinara jedna) i ne mogu da stanem da ih jedem.

 

2019ikeameatpies01.jpg

 

2019ikea13.jpg

 

Sada idem da samo njih kupim i krišom spakujem da nosim kući. Politika firme je "no take-out".

 

Pa da pitam. U IKEA Sydney, bila je kafeterija sa sendvičima ali ništa ovako kolosalno, industrijskih razmera. Mislim da nameštaj dotira cene, ovo je nemoguće po tim cenama u Japanu.

 

Ko je bio skoro u IKEA u svojoj zemlji, ima li ovo kod vas? U IKEA Bangkok nema ni kafeterija.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:

Sve Ikee u svetu bi trebalo da imaju potpuno istu restoransku ponudu. I pristupacne cene, za lokalne prilike. Ove gore slike si mogao da snimis i u sred Stockholma, izgleda identicno. Osim sto ovde nema alkohola, dakle nista pivo ili vino.

 

To sam i hteo da pitam. Znači, ništa neobično.

Mada je meni bilo iznenađenje. Za mesec dana ću (opet, mislim da nije bilo nikakvog restorana, kamoli tako velikog) da vidim IKEA u Bangkoku i da proverim da li su uopšte imali restoran tih razmera. Ako i ikakav.

 

Mislim, da su u Japanu uhvatili lokalce na njima  neobičnu hranu, atraktivnu i jeftinu. Ček da potvrdim da li sam u krivu.

 

Za sada, Vili, ti si u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Tako izgledaju i u Canadi...mi smo Ikea family i kuća nam je puna njihovih proizvoda...a pošto moramo da potegnemo čak do Edmontona ili Calgarija zbog Ikee čim stignemo odmah guzica zine na Swedish meatballs, čak u povratku uzmemo i koje smrznuto pakovanje pošto od skoro imaju i tu varijantu...e da, još jedna stvar koju jedino tu mogu da nadjem je sirup za sok od zove, nekad davno smo to pravili tamo u postojbini

Link to comment
Share on other sites

Danas sa shinom(vima) menjao sway bars na miati i ode nam ceo dan. Ovi Mazdasi namestili sway bar da prolazi kroz motor.  Mladji digao ruke i otisao da igra video igre, a stariji ce mi znacajno, da vise nikada nece da radi na bratovljvim kolima, posto on ima svoj auto. Ja rekoh dobro, a ko je ogrebao sajtnu da ovom autu. Kad momcina poce da trokira, te "ditn-datn, ran-tan-tan!" I pazite sad, sta me briga za mazdu, kad ja imam i moj auto da sredim! Ja rekoh, sta imas da sredis, kad si stari sredio i sprzio motor.  Ma covek se sav uzbudio.

Sto ti je bratska ljubav, volimo se kad se trosimo, ali nemoramo bas i da se krpimo.

Edited by mrd
slovca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je bio prvi utisak, pre 16 godina. Evo ga, nije se promenilo, i poslednji od pre neki dan.

 

Cipele u elitnoj robnoj kući u Tokiju. Nisam čuo za ovu marku, ceo sprat su cipele. Pokazuju obe

 

2019cipele01.jpg

 

Ne samo po robnim kućama izlažu obe cipele nego i po ulicama sa velikim pešačkim prometom, kao Balkanska u Beogradu.

 

2019cipele02.jpg

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎10‎/‎2019 at 7:14 AM, srbija do tokija said:

 

 

Ko je bio skoro u IKEA u svojoj zemlji, ima li ovo kod vas? U IKEA Bangkok nema ni kafeterija.

 

uglavnom sve isto kao u USA I CA, ceo asortiman  ukljucujuci kolica za posluzavnike.

Ovde je sve 20% jeftinije mislim.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

uglavnom sve isto kao u USA I CA, ceo asortiman  ukljucujuci kolica za posluzavnike.

Ovde je sve 20% jeftinije mislim.

 

Onda si ti gornji. Meni je to bilo iznenađenje, tako niske cene hrane, kao da privuku kupce koji bi posle u radnji kupili stvari koje im ne trebaju.

Link to comment
Share on other sites

Poslednji utisak je jucerasnjih 108 farenhajta (42.2 C) izmerenih u kolima kada sam krenuo sa posla (ind zona izmedju Whittier i El Monte) u odnosu na SJAJNIH F 88 (31C) u DT Long Beach 40min kasnije.
 

A kukao sam kad ce "leto"... 
Neka ga jos odlicno je ovih 70tak prosecno 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj vikend sam Customer Escalation Manager on-call ne samo za Asia-Pacific nego za sve teatre. Svaki vremenski teatar ima tu rezervu kada regularna podrška više ne može da izdrži.

Bio sam 8 puta on-call, samo dva puta se desilo da me zovu, u 9:00am moje vreme. Bilo je Vodafone Italy i Expedia. Oba su bila teška "customer business function is down". Nije totalni meltdown nego neka funkcija kao streaming video na mobilne telefone  ili da rezervacije hotela ne mogu da se promene.

 

Treba da budem na sat vremena do telefona i računara. Ovaj vikend me nisu zvali, mogli su oni da reše. Zato i postujem više, zaludan, dok čekam pozive koji nisu došli. Biti on-call se i plaća, 200$ dnevno.

 

U pauzi za ručak, pređem mojih 12km biciklom i zastanem da uživam u ajisai (Hydrangea) ispred ove kuće.

 

2019oncallajisai01.jpg

 

Onda nazad na on-call, ništa nije bilo da prelije čašu uobičajene, na planeti najbolje podrške u IT industriji.

Link to comment
Share on other sites

Nisam stigla ali ovo je od pre par dana.

Imamo mi ovde (za one koji ne znaju) emergency alerts na mobilnoj mrezi, i prosle nedelje svaki put kad krene kisa, dobijamo po nekoliko flash flood alerts. Uzasno iritantno jer telefoni krenu da piste. I zezamo se medjusobne kakve poplave, jesu monsunske kise, i nije prijatno naci se u sred takve oluje u kolima, ali ipak, flash floods????

I onda pre par dana vracam se iz centra, i stanem u prodavnici krece neka kisica a telefon pisti li pisti.

Toliko je kisa bila da nisam ni kisobran uzela iz kola. Udjem nekih 10 minuta kupila mleko. 

Izadjem a ono parking pliva :classic_biggrin:

Prodavnica nekih 10 minuta od kuce, otrcim nekako do kola sva mokra. Racunem prosla sam najgore.

30 minuta do kuce, malo je falilo da veslam kroz jezera, a reke na ulicama....

 

Kad je stalo nakon 10 minuta sunce.... nigde vode.

 

Ubuduce necu da gundjam na alerts.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Nisam stigla ali ovo je od pre par dana.

Imamo mi ovde (za one koji ne znaju) emergency alerts na mobilnoj mrezi, i prosle nedelje svaki put kad krene kisa, dobijamo po nekoliko flash flood alerts. Uzasno iritantno jer telefoni krenu da piste. I zezamo se medjusobne kakve poplave, jesu monsunske kise, i nije prijatno naci se u sred takve oluje u kolima, ali ipak, flash floods????

I onda pre par dana vracam se iz centra, i stanem u prodavnici krece neka kisica a telefon pisti li pisti.

Toliko je kisa bila da nisam ni kisobran uzela iz kola. Udjem nekih 10 minuta kupila mleko. 

Izadjem a ono parking pliva :classic_biggrin:

Prodavnica nekih 10 minuta od kuce, otrcim nekako do kola sva mokra. Racunem prosla sam najgore.

30 minuta do kuce, malo je falilo da veslam kroz jezera, a reke na ulicama....

 

Kad je stalo nakon 10 minuta sunce.... nigde vode.

 

Ubuduce necu da gundjam na alerts.

 

Isto ovde, samo jednom se oglasilo doduse za sada i to zbog otmice deteta. Sablasan zvuk, da se najezis, pomislio sam ili nuklearna havarija ili treci svetski.

 

Ispostavilo se lazna uzbuna, porodica ima toliko dece da su jedno izgubili.

 

Nisam siguran da to moze da se iskljuci. Klasican primer idiotskog maltretiranja gradjana. Mislim, potpuno debilno. 

 

Ako je procena da je teska elementarna nepogoda onda okay ……. ali bi bilo dobro da je procena stvarno ispravna.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Ako je procena da je teska elementarna nepogoda onda okay ……. ali bi bilo dobro da je procena stvarno ispravna.

Iritantan zvuk. Bas smo pricali o tome prosle nedelje da li moze da se iskljuci.

Mislim ok ako je bas gadno, ali ja to dobijam kad i ne pada kisa kod mene.

Ili dobijem tornado warning - a tornado je barem 20 milja od mene, i ima sanse da se desi u mom kraju 1%.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Kakve su vam to uzbune, tj. alarmi na tv-u i telefonu?

 

Mislim, znam šta je Amber alert.

Po defaultu, provajderi sada salju Amber alert, ili alerte za vremenske nepogode. Ja bih rekao da je to dobra stvar, ali je stvarno zbunjujuce, kad od jednom svi telefoni pocnu da bipcu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...