Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

27 minutes ago, mrd said:

ย 

Uf, zaboravih da napomenemย  da je jedan dan parkinga u SF $30+, ako si srecan. ๐Ÿ™‚ย 

ย 

Parking situacija u Philliju je ocajna, ali na drugi nacin. Nema dovoljno mesta, ali niko ne parkira na trotoaru (mislim retko je) ili zelenim povrsinama, posto ces sigurno dobiti kaznu ili ce ti odneti auto. I parking je skup. To jesu problemi velikih gradova.

Problem u BG je malo drugaciji kako ja vidim, a to je da pravila nisu bas postovana.ย 

Link to comment
Share on other sites

Beograd je grad koji je prilicno ekstremno prevazisao svoje saobracajne kapacitete. Nista se ne desava preko noci. Broj automobila je decenijama rastao a gradske ulice su i dalje podjednako tesne i parking mesta su kap u moru. To se predvidjalo vec 70-ih. O tome postoje dokumenti sa preporukama i planovima koji se nikada nisu ostvarili. Gradi se neplanski i ne razmislja se narocito o tome da okolna infrastruktura treba da podrzi sve to, sve je od danas do sutra. Nekad pitoreskna ulica u kojoj se moj otac rodio, danas je grandomanski investitorski mutant koji ide u visinu da tu vise ni sunce ne moze da se promoli kao nekad. Nekad prodjem ispod prozora sobe u kojoj je rodjen u noci kada je njegova starija sestra umrla u drugoj sobi. To je bilo u doba one okupacije, pominjem to da bih napravila paralelu sa ovom okupacijom. Ostalo je nesto starih kuca i drvored koji je nekada pravio prijatnu letnju hladovinku i gde je trotoar bio prohodan. U novo doba, opasno je po zivot ici tim trotoarom jer sa nezasticenih gradjevinskih skela moze nesto da ti padne na glavu. Umesto hladovinke u ulici vlada veciti mrak zbog novokomponovane gradnje u visinu, tamo gde tome nije mesto, tamo gde su bile i treba da budu kuce sa okucnicama. Uz to, sve je zakrceno automobilima, kako se kroz to probijaju dobavljaci robe i ostali ucesnici u saobracaju โ€“ meni nije jasno.

ย 

Tako je na celom Vracaru a iย sire, ko je bio i ko zivi tamo โ€“ zna koliko je osunecen zivotni prostor i kako je parkirati se u gradskom jezgru. To nije urbanizacija, to je okupacija. Tako je po citavom gradu, tj. onom sto je ostalo od onog sto je imalo potencijal da postane urbana sredina u pravom smislu te reci. A kad samo pomislim na neke vrlo uske, vazda zakrcene ulice u kojima se svakodnevno nekako probijaju prepuni autobusi gradskog saobracaja. Nehumano. Sve kipti i iz svega neka latentna agresija u vazduhu. Sto rece jedan dobronamerni putnik namernik โ€“ eklekticno i fascinantno!ย 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Cyber said:

Beograd je grad koji je prilicno ekstremno prevazisao svoje saobracajne kapacitete. Nista se ne desava preko noci. Broj automobila je decenijama rastao a gradske ulice su i dalje podjednako tesne i parking mesta su kap u moru. To se predvidjalo vec 70-ih.

ย 

Nije to samo Beograd, nego vecina rastucih gradova na zapadu. Istocnjaci su u bumu svog razvitka infrastrukture i sve je novo i modernizovano. Ostali samo dogradjuju i dogradjuju.

Evo problem kod mene. U poslednjih 4-5 godina je niklo na 12 milja preko 100 zgrada u ulici do obale. Bas smo skoro pricali da niko nikada nije video da oni vade i menjaju kanalizacione cevi ili bilo sta, nego se samo prikljucuju nove zgrade (mnoge i do 60 spratova) na vec postojece. Ne grade nista novo, put nema gde da se prosiri, i sada da bi se presla ista razdaljina kao pre 5 godina, treba vise nego duplo vremena. Skole su iste, nema novih. Idu toliko daleko da bukvalno podignu zgradu na pesku na plazi ispred vec postojecih zgrada. Nekada nam je parking (iako ga ima za sada dovoljno) kostao za jedan dan 12$, sada 30-40. Sat vremena parkinga je 3 - 4 dolara, a mesta koja se pre nisu naplacivala sada se naplacuju. Iako je ravnica u pitanju i ima poprilicno mesta, a ima ga zato sto su poceli da oduzimaju aligatorima prostor za zivot i sve se vise gradi u mocvari ili se ruse stare kuce i hoteli pa se grade visespratnice.ย 

ย 

Nevezano za to, pored svih mogucih zivuljki koje ovde zive, sada imamo novu najezdu kojota.ย 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Amsterdam (a i drugi NL gradovi) taj problem resava tzv. P+R parkinzima/garazama (Park & Ride). Ima par velikih P+R u predgradju Amsterdama.

ย 

Princip je sledeci - parkiras auto tu, uzmes karticu uz koju na automatu kupis kartu za javni prevoz/tramvaj (ove garaze su nekih 15-20 minย  voznje od centra); ucekiras karticu u javnom prevozu do centra i u povratku do garaze - u tom slucaju parking te kosta 1 (jedan) euro za ceo dan (inace je 5 eura sat parkinga u gradu)

ย 

Spasen si, jer ne moras da vozis kroz haos od biciklista, pesaka, kroz ulicice, uz kanale....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

ย 

Nije to samo Beograd, nego vecina rastucih gradova na zapadu. Istocnjaci su u bumu svog razvitka infrastrukture i sve je novo i modernizovano. Ostali samo dogradjuju i dogradjuju.

ย 

U Beogradu je problem "divlja gradnja" koja je legalizovana, pa suย  tako ย nikle stambene zgrade po ulicama gde su nekada bile predratne kuce, konkretno Uciteljsko naselje. Pritisak vode po tim ulicama je kao da ziveย  u Adenu, a tek parkiranje je posebna prica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

U Beogradu je problem "divlja gradnja" koja je legalizovana, pa suย  tako ย nikle stambene zgrade po ulicama gde su nekada bile predratne kuce, konkretno Uciteljsko naselje. Pritisak vode po tim ulicama je kao da ziveย  u Adenu, a tek parkiranje je posebna prica.

ย 

To je generalno problem u Srbiji. U NS preduzimaci sa dobrom vezom podignu zgradu na sred ulice, grad prepravi saobracaj da izadje u susret... Parking naplacuju i na praznim neasfaltiranim placevima koji verovatno niย ne pripadaju gradu (zeleznicka i kod pozorista), opste rasulo.ย 

Sta ocekivati od ekipe koja sedi u urbanizaciji bez ikakvog znanja i volje za bilo sta osim za taljenje. U NS najveci neprijatelj je drvo, posekose sve sto je strcalo i gde je bilo pogodno da se napravi neki betonski parking koji mogu da naplate.ย 

Link to comment
Share on other sites

Pricamo o razlicitim problemima. Dosta evropskih gradova pate od nedostatka parkinga, pa se to resava recimo kao sto @Sunshine Statenavodi, ili recimo u Londonu koji ima fenomenalni javni prevoz. Kod mene u Filadelfiji, parking na ulici (jeftiniji) u centru je ocajan, tako da platis cenu. Ali neces videti kola na trotoaru ili na zelenoj povrsini, samo ce te kostati da parkiras, ili vreme ili para. Mi recimo imamo ocajan javni prevoz. Samo jednom sam ga koristila i odustala. Dok sam ga u Londonu koristila stalno.

ย 

Ono sto je u BG problem je ono udar za udarom, kao sto pominjete o divljoj gradnji, nit ima dovoljno parkinga, cene za parking su totalno sulude u odnosu na primanja tamo gde ima javni parking, javni prevoz je ocajan (mislim da ga nisam koristila u 20 godina jednom, sama sam odlucila da ga ne koristim cak i kad mi taxi nije bio finansijski odgovarajuci) i niko ne postuje pravila, parkiraju gde stignu i voze gde stignu.

ย 

To nema veze sa zapadnim razvijenim zemljama, nego upravo sa nerazvijenim. Mislim da ne izjednacavamo sve "rastuce gradove" jer to jednostavno nije istina.ย 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

U Beogradu je problem "divlja gradnja" koja je legalizovana, pa suย  tako ย nikle stambene zgrade po ulicama gde su nekada bile predratne kuce, konkretno Uciteljsko naselje. Pritisak vode po tim ulicama je kao da ziveย  u Adenu, a tek parkiranje je posebna prica.

ย 

Ja sam na temi o nekretninama, uglavnom se i priฤa o Beogradu, kao da ลพivota u Srbiji, a van Beograda, nema, gradnju u Bgd nazvao divljaฤkom, uobiฤajeno je da divlja znaฤi bez dozvole, divljaฤka ima i dozvolu i subvenciju drลพave, i sveฤana otvaranja gradnje.ย 

Beograd u zadnih 150-200 godina, na svakih 20-30 godina dobija novi sloj bogataลกa, ljude koji su stekli novac, neki ฤak i poลกteno, ali ne i urbane navike i odgovornost prema okolini, ljudima, prirodi, arhitekturi i ne misleฤ‡i na buduฤ‡nost, vaลพno je useliti se na elitnu lokaciju ili obrnuti ลกto brลพe kapital, pre nego ih uhvate ili pre nego se promeni vlast, a onda dolaze novi, nova vlast, novi bogataลกi, bahatost i neznanje.

Eno ga Beograd na vodi, ponos danaลกnjih moฤ‡nika, okovan deo koji bi morao da bude neka vrsta parka, ลกetaliลกte sa, eventualno nekim kulturnim sadrลพajima, nikako betonski monstrumi, jeste ono predhodno bilo ruglo, leglo narkomana i pacova, reฤe onaj, ali se relativno lako uklonilo, za noฤ‡, kako ukloniti ovo ruglo, kako obeลกtetiti sadaลกnje vlasnike, hiljade njih. A, ลกta imamo tamo, stotine stanova iz kojih se kanalizacija izliva tu, neku desetinu metara dalje, u Savu, bez preฤiลกฤ‡avanja.ย 

Beograd je pre 40-50 godina imao nekakav plan razvoja, ลกirenja koji se moลพda nekome ne sviฤ‘a ali koji je imao svoju logiku i koji je dozvoljavao dopune, popravke, danas se ne vidi nikakav red, ลกta je plan za iduฤ‡u godinu, iduฤ‡u deceniju...

ย 

ย 

ย 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Beograd je pre 40-50 godina imao nekakav plan razvoja, ลกirenja koji se moลพda nekome ne sviฤ‘a ali koji je imao svoju logiku i koji je dozvoljavao dopune, popravke, danas se ne vidi nikakav red, ลกta je plan za iduฤ‡u godinu, iduฤ‡u deceniju...

Ovo je takva gamad , da vece stetocine Beograd nije video jos od doba Huna.Moja majkaย je nasledila neki plac kada joj je umro otac i to je tako stajalo ukorovljeno vec 40 godina. Realno nikakava vrednost, gradnja nije bila dozvoljena, redovno ga plavio Dunav, da si hteo da prodas ni 500 eura ne bi ti neko ponudio. Pricam skoro sa rodjakomย  oko onih hapsenja , a on pocne da se smeje uz komentar da ce sada buldozeri samo brze da rade. Na kraju mi rec jel' znas ti da je na onom "tvom placu" neko podigao kucu?:roflmao:

Mislim toliko o redu i zakonu. Jbt. kaoย kada je Kapicic usao u Beograd, mada su ti i tada reda radiย  izdali neku potvrdu.

Link to comment
Share on other sites

U Novom Sadu postoji problem ฤak i na Limanu i na Novom Naselju koji su neลกto kao Novi Beograd. Da mi je neko rekao da ฤ‡e ovde biti problema za parking pre 20 godina rekao bih mu da je lud no prosek auta po porodici je definitivno skoฤio a ne pomaลพe ni to ลกto se dosta kompanija otvara u stambenim delovima gradova a oni dobrano doprinose tome. Recimo na Limanu je centar IT industrije u NS. To je potpuno nepotrebno jer su to dobro plaฤ‡eni radnici i skoro svi imaju svoj prevoz. Dakle drลพava treba da ih podstakne da idu na periferiju gde ฤ‡e moฤ‡i da naprave svoje parkinge i tako rasterete delove grada koji suย pre svega predviฤ‘eni za "spavaonice" .ย 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DJORDJE said:

U Beogradu je problem "divlja gradnja" koja je legalizovana, pa suย  tako ย nikle stambene zgrade po ulicama gde su nekada bile predratne kuce, konkretno Uciteljsko naselje. Pritisak vode po tim ulicama je kao da ziveย  u Adenu, a tek parkiranje je posebna prica.

ย 

Videla sam parkiranje u Uciteljskom. A tu odmah iza coskaย i saobracajniย haos. Vero, preko puta najnoviji trzni centar na mestu nekadasnjeย Precizne mehanike a iza Lidl, pa nove zgrade, cujem i za neku grdosiju sa one strane gde je Sindjelic, na cosku kod skoleย - sve nacickano u nekihย stotinjak metara.ย Osim glavne dzade (Vojislava Ilica) koja je uzana kaoย i pre 40 godina, zakrcene su i sveย okolne ulice i ulicice, prilaz i prolaz je otezan. Ako trolejbusu padne shina -ย  sve stane. Parkiranje da ne pominjem. Do Cvetka stignes pre peske nego autom. A i do Krsta vala - ona Zicka je stalno zacepljena, saobracaj se odvija kao kroz grlic flashe.ย Nemas gde da pobegnes, da nadjes prolaz. Oko Kalenica je tek posebna avantura. Rekoh u onom postu, ima takvih punktova gde god se okrenes u gradu.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Pre vise godina je na tubetu je mogao da se odgleda jedan tv-program iz 70-ih u kome se govorilo o urbansitickom planu i razvoju Beograda do 2000-te, a u kome su tadasnji urbanisti, planeri, arhitekte i razni eksperti vizionarski govorili o tada usvojenom urbanistickom planu Beograda i planiranim promenama da bi se izbegle buduce klopke u koje je โ€“ danas se toย jasno vidi โ€“ Beograd, sve do jedne upao i zaglibio se nepovratno. Pominjala se izgradnja zaobilaznica da bi se izbegao buduci saobracajni pritisak (ovaj haos danas), neophodna logisticka resenja u samom gradu, izgradnja metroa, izmestanje nekih ustanova iz gradskog jezgra na drugu stranu reke, izgradnju zelenih zona u gradu i tako to. Sve je to ljosnulo, nikada se nije ostvarilo i sve je ostalo u mestu 50 godina.ย 

ย 

Quote

Temeljan Urbanistiฤki plan Beograda, usvojen 1972. godine, mnogi smatraju najboljim urbanistiฤkim planom za razvoj nekadaลกnje jugoslovenske prijestonice do sada. Emisija "Beograd u 21. veku" iz 1974. godine ukljuฤila je u razgovor upravo ljude koji su uฤestvovali u izradi ovog Plana, ali i mlaฤ‘e generacije - one koji ฤ‡e ลพivjeti u tom "Beogradu buduฤ‡nosti".

>>>

ย 

Dokument o usvojenom Urbanistickom planu Beograda (1972) sa pogledom u novi vek se moze naci na sajtu Urbanistickog zavoda Srbije i on sadrzi vrlo sveobuhvatnu analizu i planove. Predstavljen je tok izrade generalnog urbanistickog plana, sta plan sadrzi te o planiranju i merama za izvrsenje i instrumentima primene. Sve podrobno i sa jasnim (etapnim) planom za adekvatnu urbanisticku buducnost grada โ€“ stanovnistvo i stanovanje, broj automobila (tada i u buducnosti), centralna zona, prostor za industrijski razvoj, silazak grada na reke (ne ovako divljacki kao sada). ย 

Tu se nalazi i ekspoze predsednika Saveta za urbanizam, ekspoze direktora Urbanistickog zavoda Beograda i misljenja relevantnih instanci. Na str. 12 โ€“ cifre.

ย 

Zavrsnu rec nakon usvajanja plana je odrzao tadasnji gradonacelnik Beograda, Branko Pesic. Za njega i Duska Radovica su svi znali. To je bilo neizbezno.

ย 

Quote

Branko Peลกiฤ‡ je bio i jedan od omiljenih gradonaฤelnika, koji je pribegavao raznim lukavstvima da bi obezbeฤ‘ivao novac za gradske projekte - tako je namerno iskljuฤivao struju visokom jugoslovenskom politiฤaru Edvardu Kardelju da bi vlasti uverio da je potrebna obnova elektromreลพe.

>>>

ย 

Quote

Branko Peลกiฤ‡ je bio i jedan od omiljenih gradonaฤelnika, koji je pribegavao raznim lukavstvima da bi obezbeฤ‘ivao novac za gradske projekte - tako je namerno iskljuฤivao struju visokom jugoslovenskom politiฤaru Edvardu Kardelju da bi vlasti uverio da je potrebna obnova elektromreลพe.

>>>

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2021 at 4:15 AM, mrd said:

ย 

Uskoro cu da vidim kako ovi elektricni automobili(ne mislim na Teslu) rade, ali me kod njih brine mobilnost i nestandardani punjaci.ย 

Treba vreme za progres.

ย 

ย 

ย 

Ja planiram za nekih deset, petnaest godina da kupim dva nova automobila sa SUS motorom, jedan da namaลพem vazelinom i da ga ostavim ispod cerade u garaลพi sledeฤ‡ih 10 godina a sa drugim na ulicu. Sve zajedno kad saberem, moglo bi da mi izdrลพi do momenta kad odbiju da mi produลพe dozvolu.

Link to comment
Share on other sites

64-CFE94-D-5-A3-E-4025-A05-E-64-DA7-C968
B78-B25-C5-7-EF0-4-CD2-BE8-F-A1-C3-A0178

ย 

Pametan svet ujasio kamile (prva slika), a luda Vili istim putem, samo peske (druga slika).

Ova oazica desno je golf teren, ogradjen kaktusima i zicom. Znaci, nesto kao fatamorgana, samo za gledanje dok gazis po vrelom pesku i pitas se da li taj putic negde ima kraja ๐Ÿ˜ƒ.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Proลกle nedelje kad sam bila na staziย vidim da je popularno penjati se do gore na konjima, organizovane grupe sa vodiฤima. Sustigli nas, pa ih propustili, a vodiฤ kaลพe izvinite, konjuย je prvi put na ovoj stazi pa se pripazite...iza njega grupa od njih 5, a staza je konstanto penjanje uzbrdo sa krivinama. I pomislim pa kakva ti je to rekreacija, ne koristiลก noge...ali, ajde, za svakoga poneลกto. Moลพda ljudi vole da doลพive neki oseฤ‡aj kako je to bilo pre 100, 200 godina...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ControlFreak said:

Proลกle nedelje kad sam bila na staziย vidim da je popularno penjati se do gore na konjima, organizovane grupe sa vodiฤima. Sustigli nas, pa ih propustili, a vodiฤ kaลพe izvinite, konjuย je prvi put na ovoj stazi pa se pripazite...iza njega grupa od njih 5, a staza je konstanto penjanje uzbrdo sa krivinama. I pomislim pa kakva ti je to rekreacija, ne koristiลก noge...ali, ajde, za svakoga poneลกto. Moลพda ljudi vole da doลพive neki oseฤ‡aj kako je to bilo pre 100, 200 godina...

Ne goni konja, mori, momice - ode u Calamity Freak!

:classic_wacko:

Link to comment
Share on other sites

Letim pre neki dan sa Schiphol-a, veฤ‡ 3-4 puta sam leteo odatle i znam koja je koลกnica uobiฤajeno, a sad... Sablasno... Veoma malo ljudi, pola lokala zatvoreno, svaki peti gate popunjen... Baลก tuลพna slika.

Zato nakon sletanja na Surฤin - kao da korone nikad nije ni bilo, ludilo [emoji23].

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc bar, relativno kasno, sednem za bar okacim torbu na stolicu. Vecina ljudi sedi. Kad pored mene prolaziย tip I jedan iza njega. Osetim pokret torbe, I tacno sam ga osetila da mi je gurnuo ruku u torbu. Zgrabim torbu, I pogledam za njim, odmah gurnem ruku u torbu I osetim novcanik. Barmen odma ka meni I kaze nije nista uzeo ali proveri, prekopala torbu totalno shokirana, tip koji je isao iza njega se vratio, menadzer bara, kaze pratio sam ga ja nije nista uzeo. Sipali mi besplatni sampanjac, I treci konobar dolazi pita da li sam ok I da li nesto nedostaje. Kazu znamo mi takve, pratimo ih odmah.

Nikad pre pandemije mi se tako nesto nije desilo. Bukvalno na otvorenom tip probao da me opljacka. Ali ja iskusno nosim sport Billy torbu, u njoj ni ja ne mogu da nadjem novcanikย ๐Ÿ˜

Povecanje kriminala je ocajno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...