Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

Vezano za ovu gore fotografiju, moj poslednji put za Evropu 2019 negde krajem maja. Slecem u Minhen i na rent-a car standu da podignem auto, a  oni nemaju automatik koji sam rezervisao. Decko za pultom se sav uspanicio, zove sefa, poceo da crveni u licu , a nije svestan da ja razumem nemacki. Vidim ja da se oni prepiru, kao i zasto nema kada je rezervisano i ja se ukljucim na mom tarzan nemackom i kazem ma daj mi sta imas, nema veze. Covek me onako blago telece pogleda i barem dva puta ponovi da li sam siguran jer oni mogu da povuku auto sa druge lokacije, samo ce to da potraje...

I tako ja zavrsim sa autom koji nije automatik, a i tip skoro sa divljenjem da kljuceve, jer "gosti iz USA i Kanade gotovo nikada ne uzimaju takav auto".

E sada da ne ispadnem heroj, ugasio mi se par puta dok nisam izasao sa aerodroma.:lol_2:

Edited by DJORDJE
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Vezano za ovu gore fotografiju, moj poslednji put za Evropu 2019 negde krajem maja. Slecem u Minhen i na rent-a car standu da podignem auto, a  oni nemaju automatik koji sam rezervisao. Decko za pultom se sav uspanicio, zove sefa, poceo da crveni u licu , a nije svestan da ja razumem nemacki. Vidim ja da se oni prepiru, kao i zasto nema kada je rezervisano i ja se ukljucim na mom tarzan nemackom i kazem ma daj mi sta imas, nema veze. Covek me onako blago telece pogleda i barem dva puta ponovi da li sam siguran jer oni mogu da povuku auto sa druge lokacije, samo ce to da potraje... I tako ja zavrsim sa autom koji nije automatik, a i tip skoro sa divljenjem da kljuceve, jer "gosti iz USA i Kanade gotovo nikada ne uzimaju takav auto".

E sada da ne ispadnem heroj, ugasio mi se par puta dok nisam izasao sa aerodroma.[emoji38]_2:

 

Nemoj da zezaš, moji klinci nemaju izbor voze manual i mlađi mi se pohvalio, kaže deca mu se klanjaju. To je sad hit kod teenagers da voze stick. Ovi starci kukaju, al'klinci su retro. [emoji14]  

 

Edit:

Ovaj matori me nervira šalta bez kvčila. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Nemoj da zezaš, moji klinci nemaju izbor voze manual i mlađi mi se pohvalio, kaže deca mu se klanjaju. To je sad hit kod teenagers da voze stick. Ovi starci kukaju, al'klinci su retro. emoji14.png  

 

Edit:

Ovaj matori me nervira šalta bez kvčila. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

To kod tebe u mondenskom kraju, ovi moji nemaju pojma da voze manual. Zena zna, jer vozi motor, pazi paradoksa, ali klinci nikako. Njih je doduse deda sa nekih 15 osacovao kao naslednike i od tada ja i zena tu nemamo nikakvog uticaja.:mad:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To kod tebe u mondenskom kraju, ovi moji nemaju pojma da voze manual. Zena zna, jer vozi motor, pazi paradoksa, ali klinci nikako. Njih je doduse deda sa nekih 15 osacovao kao naslednike i od tada ja i zena tu nemamo nikakvog uticaja.:mad:
Možda si u pravu, ali JDM cultura je jaka. Kako su japanci pojeftinili, klinci luduju s' malim acurama hondama civig. Lol. Reciededi da ne zeza. Još izgleda jedino@zoran59. I ja u us ludujemo kolima. Uf, zezn'o sam se on je zastranio, on motorima. Ubiće ga promaja. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Nemoj da zezaš, moji klinci nemaju izbor voze manual i mlađi mi se pohvalio, kaže deca mu se klanjaju. To je sad hit kod teenagers da voze stick. Ovi starci kukaju, al'klinci su retro. emoji14.png  

 

Edit:

Ovaj matori me nervira šalta bez kvčila. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Sto u tebi vraca uspomene na voznju GSB-om? :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

Ja od kako sam prvi put seo u automatik, zakleo sam se - menjač i kvačilo više nikad u životu.

 

Po gradu automatik, na svim ostalim putevima menjac.

 

Prvih 5 min trazim trecu papucicu kad rentiram kola na Floridi i prvih 5 min vozim u prvoj kad se vratim u Evropu 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

Ja od kako sam prvi put seo u automatik, zakleo sam se - menjač i kvačilo više nikad u životu.

Ja sam davno polozila na menjacu, medjutim od kako sam presla na automatik ne mogu ni da zamislim da vozim menjac. Probala jednom u SR, tri puta mi se ugasila kola u Bulevaru :lol_2: Reakcije oko mene....posle toga nikad vise. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde bre ne postoji automatic koji mi pruza isto zadovoljstvo, kao manualni.

x-c0q9nXpg4dlpbmmM7qnTEJKrl5SFgPDx4z4X6D

Ovaj osecaj nista ne moze da kompenzuje.

m6nAOA-7LjG1rCkgpeZXxcol4wfmhxt23giN_mdm

Sad ovaj audi ima i doppelkupplung i dalje se sporiji pri startu od manualnog.

🙂

Automatic sucks. 😛 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

spacer.pngSelf driving je moj san! Lepo te vozi, a ti gledaš okolinu i ne nerviraš se zbog zastoja. Mene baksuza uhvatio neki zastoj, sužavanje na jednu liniju po ulasku u Novi Meksiko. A lepo teta google maps daje instrukcije za izlazak na stari Route 66, a ovaj moj, ne slušaj. Ok, mrd, 3milja, 5m/h, pa kad je 15 - radost dok se ne vrati na 3, a popravke autoputa sledećih deset milja. Uf…vrućine, dosadno, a da me auto vozi sam bolje bi utrošila to vreme.

Utisak je da sam izabrala pogrešno vreme za odmor jer nas svugde prati vrlo toplo vreme, iako smo severno, ali izbegli 117 F, pa ne smem da se žalim. Mnogo turista, Ameri otvorili full blast, raspust, rezervacije obavezne ne samo za bolje restorane. Nisam veliki ljubitelj piva ali sinoć je prijalo. Lokalno Lumpy Ridge IPA.

spacer.png
 

 

 

Edited by ControlFreak
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ControlFreak ma te nannies mogu da koristim, samo kad negde putujem i vozim 10h+. Ovo u lokalu mi stvarno ne znaci, iako glupi DA sve odradi za mene, stane krene, ne prelazi max speed, ali to sve ne moze da kompenzuje zadovoljstvo, kad mu pustim kvacilo a on ukopa i npravi zid od asvalta iza. 🙂

Cak je taj DA (driving assistant) veoma pametan, prati cak i linije da te odrzi u tvojoj traci, ali PFF.

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

@mrd neki ostaju u prošlosti, muči ih nostalgija, a neki iščekuju najnovije tehnologije 😁

btw. ne sećam se kad sam zadnji put vozila auto s menjačem. Samo kad pomislim da sam negde uzbrdo…jeza…

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2021 at 12:48 PM, ControlFreak said:

@mrd neki ostaju u prošlosti, muči ih nostalgija, a neki iščekuju najnovije tehnologije 😁

btw. ne sećam se kad sam zadnji put vozila auto s menjačem. Samo kad pomislim da sam negde uzbrdo…jeza…

Ocigledno u Srbiji ne vozis, jer nema bas puno automatika, posto automatik ne ide na trocilindricni dizel od jedne litre. Ja obicno pozajmim auto od rodjaka ili prijatelja i onda shvatim u kakvim blagodetima mi uzivamo , jer je prosecan auto presao 300K minimum i nalazi se u fazi raspadanja. Na oko fino izgledaju, ali kada krenes da vozis, shvatis da su ti ljudi umetnici. Poslednji put uzeo od rodjaka Fiestu da trknem do Mirijeva i u povratku morao sam sa drugom brzinom da se penjem Karadjordjevom. Otisla mu kompresija pa slabo vuce uzbrdo.:classic_smile:

Za zenu je bila zabava , kao da sam je vodio na safari, a posle pronadji parking u Sumicama je kao rulet u casinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masite poentu. Nije stvar u moci, ne moci, vec da li volis, ili ne. Ubedjivali su me da je  "doppelkupplung ", ili ti twin clutch isto kao manualni, ali nije. I taj sequecialni automatik ima lag, ako ga ne guram kros launch-control, a to zahteva specijalni start. 🙂 Jenostavno nije svako za automatic. Ja hocu da ja vozim auto, a ne on mene. 🙂 

Still sucks.

Uskoro cu da vidim kako ovi elektricni automobili(ne mislim na Teslu) rade, ali me kod njih brine mobilnost i nestandardani punjaci. 

Treba vreme za progres.

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJORDJE said:

Ocigledno u Srbiji ne vozis, jer nema bas puno automatika

Moji roditelji imaju automatic te mi je na raspolaganju kad dodjem. Oni u njihovim godinama voze male razdaljine, tako da je u dobrom stanju. Razumem za rentacar, ali nisam imala problema sa iznajmljivanjem kad sam pre par godina išla u Crnu Goru i Dalmaciju.

Samo sam se nadodala na vaše postove o vožnji sa manuelnim vs automatic. Znaš kako, nekad je moja mama kuvala veš, prala, pa rasprostrla napolju da se suši, a ja imam veš mašinu i mašinu za sušenje. Progres 🙂. Nisam neki ekspert što se tiče automobila niti profesionalni vozač nego od onih kojima je to sredstvo prevoza od a do b, tako da samo želim sebi da olakšam, a drugi nek izvole kako vole 🙂.

Edited by ControlFreak
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DJORDJE said:

Ocigledno u Srbiji ne vozis, jer nema bas puno automatika, posto automatik ne ide na trocilindricni dizel od jedne litre. Ja obicno pozajmim auto od rodjaka ili prijatelja i onda shvatim u kakvim blagodetima mi uzivamo , jer je prosecan auto presao 300K minimum i nalazi se u fazi raspadanja. Na oko fino izgledaju, ali kada krenes da vozis, shvatis da su ti ljudi umetnici. Poslednji put uzeo od rodjaka Fiestu da trknem do Mirijeva i u povratku morao sam sa drugom brzinom da se penjem Karadjordjevom. Otisla mu kompresija pa slabo vuce uzbrdo.:classic_smile:

Za zenu je bila zabava , kao da sam je vodio na safari, a posle pronadji parking u Sumicama je kao rulet u casinu.

Kaze meni rodjak pre par godina, zasto trosis pare bre na rentacar kad dodjes, evo ja imam visak auto, pa kad dodjes samo pozajmi moj. Ja pogledam auto, setim se zadnje voznje u istom, i ljubazno kazem, neka hvala, lepo od tebe, ali nisam ja navikla na manuelac....nisam htela da mu kazem da volim da stignem u jednom delu na odrediste :classic_biggrin: Mislim sve ok, ugradio on gas, a ja sve mislim da sedim na bombi, a i pod mu je onako luksuzan, drveni podovi....

Znam ja da ljudi voze tamo - svaka ima cast sta voze, mi smo malo razmazeni. Ja uzmem rentacar a ono neki triptih....ko freza zvuci, ali izlazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Kaze meni rodjak pre par godina, zasto trosis pare bre na rentacar kad dodjes, evo ja imam visak auto, pa kad dodjes samo pozajmi moj. 

Ja bih rado uzeo rentacar ali je parking postao nemoguca misija. Sve zgrade u kraju su pravljene 60tih kada je jedva bio jedan auto po porodici , a sada imas najmanje dva. Povrh svega na skoro svakoj zgradi izrastao jos jedan sprat, a ako je i bilo nekog slobodnog prostora na njemu je nesto izniklo, tako da je kao u Parizu , gde moj drugar bude srecan ako parkira kilometar od stana, samo sto njima barem ne trce prasici ulicom.:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJORDJE said:

Ja bih rado uzeo rentacar ali je parking postao nemoguca misija. Sve zgrade u kraju su pravljene 60tih kada je jedva bio jedan auto po porodici , a sada imas najmanje dva. Povrh svega na skoro svakoj zgradi izrastao jos jedan sprat, a ako je i bilo nekog slobodnog prostora na njemu je nesto izniklo, tako da je kao u Parizu , gde moj drugar bude srecan ako parkira kilometar od stana, samo sto njima barem ne trce prasici ulicom.:classic_smile:

Pa da ali ja u BG parkiram samo u poseti, pravac javna garaza i nikad ne ostajem dugo. Mislim da ti jedino ostaje taxi.

Link to comment
Share on other sites

@Angeliai ja parkiram većinom u onaj parking kod Skupštine, ali to je meni tako skučeno za ono što sam ovde navikla. E baš sam razmažena. Ali razumem da je to problem u većini evropskih gradova - manjak prostora. Kad se samo setim parkiranja po trotoarima i one metalne sprave za rezervisanje ličnog parkinga…

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ControlFreak said:

@Angeliai ja parkiram većinom u onaj parking kod Skupštine, ali to je meni tako skučeno za ono što sam ovde navikla. E baš sam razmažena. Ali razumem da je to problem u većini evropskih gradova - manjak prostora. Kad se samo setim parkiranja po trotoarima i one metalne sprave za rezervisanje ličnog parkinga…

Ja parkiram u onoj na zelenom vencu, tu mi zgodno kad dolazim sa auto puta, i ceo centar mi je dostupan. Inace cela voznja po gradu mi je stresna, kao voznja u NYC, i jasno mi je da smo mi malo razmazeni kad pogledamo sta i kako ljudi voze tamo. Ali tesko je promeniti standard kad si navikao. 

uzimam uvek neki mali rentacar - ne treba mi nista vece i manje brinem tako, i jednom zaustavi me pandur, redovni check point koji imaju za vikend kad neki malo pripiti voze.... i kaze bas lep nov auto - pazi mene :classic_blink: stvarno? Ja to zovem freza, jer cujem kako se motor muci uzbrdo. Probam da pogledam iz njegovog ugla, i da za SR bas lep nov auto.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

bgd-besplatan-igor.jpg

BG parking. 😛 

shutterstock_754986274.0.jpg

ili jos bollja slika:

4083220012_0bbdfbd151_b.jpg

Parking in San Francisco.

Opleli ste o parkinzima u gusto naseljenim gradovima i ocekjujete da stotine hiljada automobila nadju mesto na skucenim ulicama, sa kojih su poskidali skoro svo drvece. 🙂 

Lako je parkirati po raznim Barajevima belog sveta, ali u gradovima, ma koji grad uzmes u obzir, postoji problem parkiranja. Ima vise garaza, ali i dalje uparkirati auto u downtown grada je magija. @ControlFreak ti bese u Phoenix-u.

parking-problems-header.jpg

Posto je Phoenix jos uvek slobodan da se siri, oznaceni su i veci parking placevi, gde kad parkiras trebas da ostavis AC on kako se ne bi istopio kad se vratis u auto.

Kako to izgldeda kad je u 8:00am 113F. 

Lol, sto smo se razmazili.

Uf, zaboravih da napomenem  da je jedan dan parkinga u SF $30+, ako si srecan. 🙂 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Ja parkiram u onoj na zelenom vencu, tu mi zgodno kad dolazim sa auto puta, i ceo centar mi je dostupan. Inace cela voznja po gradu mi je stresna, kao voznja u NYC, i jasno mi je da smo mi malo razmazeni kad pogledamo sta i kako ljudi voze tamo. Ali tesko je promeniti standard kad si navikao. 

uzimam uvek neki mali rentacar - ne treba mi nista vece i manje brinem tako, i jednom zaustavi me pandur, redovni check point koji imaju za vikend kad neki malo pripiti voze.... i kaze bas lep nov auto - pazi mene :classic_blink: stvarno? Ja to zovem freza, jer cujem kako se motor muci uzbrdo. Probam da pogledam iz njegovog ugla, i da za SR bas lep nov auto.

Ne zaboravi  da je prosecan vek automobila u US 12 godina. 🙂

Quote

The average age of vehicles on U.S. roadways rose to a record 12.1 years last year, as lofty prices and improved quality prompt owners to hold on to their cars longer.

It was the first time the average vehicle age rose above 12 years, according to data released Monday by research firm IHS Markit. While the average vehicle age has risen steadily over the last 15 years, the trend accelerated during the coronavirus pandemic partly because of a drop in new-car sales, IHS said.

Edit: Ovo sam nasao za Srbiju.

Quote

Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina

 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

Phoenix, Vegas parking nije nikakav problem, a nije ni skup, tamo gde se placa. Beograd osim centra nekada nije bio problem, ali zadnjih 10tak godina je postao nocna mora, pre svega zbog nekontrolisanje gradnje i jeftinih polovnjaka iz uvoza. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Phoenix, Vegas parking nije nikakav problem, a nije ni skup, tamo gde se placa. Beograd osim centra nekada nije bio problem, ali zadnjih 10tak godina je postao nocna mora, pre svega zbog nekontrolisanje gradnje i jeftinih polovnjaka iz uvoza. 

Tu sam se i ogradio, ti pustinski gradovi imaju prostora da se sire, jedini problem je pesacenje od auta do zgrade. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...