Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

51 minutes ago, Eddard said:

 

 

 

To i jeste neki minimum sa kojim sam računao...

Pazi ovako, ima tu dosta za razmisliti, mozes ti i jeftinije da kupis neki stan, pa da ga izdajes na airbnb ako, ti management zgrade dozvoljava, to moras da se raspitas unapred. Ako kupujes stan - imaces jos mesecni trosak za zgradu, sve zavisi od zgrade koliko je HOA. Porez na nekretninu i osiguranje. U FL je osiguranje na poplave uzasno visoko ako kupujes kucu, mislim da za condo to nije tako strasno.

Florida je bese imala, nisam nesto pratila u zadnje vreme, neki program da ako kupis preko 500k nekretninu, mozes da dodjes i do zelene karte :classic_biggrin: ne znam da li se to promenilo (verovatno jeste).

Californiju ljudi uglavnom izbegavaju jer je uzasno skupa. Lepo jeste al kosta.

Timeshare ja ti ne bi preporucila ni pod razno, to je takva prevara ....

 

Evo i ja bas gledam da se preselim na FL pa gledam sve u detalje.

Ali ako gledas FL, ili TX koji je sad jako popularan (iseljavaju se iz CA tamo) treba da pozuris jer cene rastu.

Tamo kod @ControlFreakje valjda povoljnije za penzionere, meni FL vise odgovara iz razlicitih razloga.

Budget ti je solidan, pa mozes da biras. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ControlFreak said:

potreba za zdravstvenim radnicima takodje, ako vas i ta ideja privlači.


Ta ideja je bio nekad životni san (sad je samo neprežaljeni), taj voz je već otišao...

 

A za oktobar, I’m open ☺️

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Tamo kod @ControlFreakje valjda povoljnije za penzionere, meni FL vise odgovara iz razlicitih razloga.

Budget ti je solidan, pa mozes da biras. 

 Ma kakvi samo penzioneri, nemaš ti pojma koliko se ovde demografija promenila. Za sve ostalo si dala dobar savet. Meni smeta vlaga u Floridi i uragani, ali za one koji vole taj deo obale, sasvim ok. Ovde ti je najgore izdržati 4 meseci vrućine, ali i za to ima leka. Sedneš u kola pa na sever. Nigde nema perfekcije, uvek nešto negde fali. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ControlFreak said:

 Ma kakvi samo penzioneri, nemaš ti pojma koliko se ovde demografija promenila. Za sve ostalo si dala dobar savet. Meni smeta vlaga u Floridi i uragani, ali za one koji vole taj deo obale, sasvim ok. Ovde ti je najgore izdržati 4 meseci vrućine, ali i za to ima leka. Sedneš u kola pa na sever. Nigde nema perfekcije, uvek nešto negde fali. 

Moguce, zadnjih godina nekoliko destinacija je postalo jako popularno, ali znam da je kod vas bilo super za penzionere. Ja nisam gledala u te krajeve zbog drugih razloga, prvenstveno sto za mene nije pitanje penzije, nego mi treba pristup medjunarodnoj biznis zajednici, a za to trenutno izbor ide: NYC, LA, Miami...pa teko onda recimo Houston (pricam o onima sa relativno razumnim vremenom, bez teskih zima, NYC je naravno, van svih kategorija).

I meni ce naravno smetati vlaga u FL i uragani, ali planiram da imam drugu opciju u NYC, pa tako ....

Onda mi ostaje da obezbedim jos London, i ispunila sam dobar deo plana za svoj zivot :classic_smile:

 

Nista nije savrseno zato pokusavam kombinaciju, gde od svakog mesta uzimam ono sto mi treba :classic_biggrin:

Californija osim skupoce dodaje 6 sati leta za one koji kao ja lete za Evropu par puta godisnje (naravno kad se ova glupa pandemija zavrsi), tako da treba razmisliti i o tom faktoru, ako neko odande ide retko za Evropu, onda to nije faktor. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

To i jeste neki minimum sa kojim sam računao...

Moze onda, neki condo u blizini Santa Cruza, Capitola. Ne zaboravi da je tamo zimi depresivno, nije film magla za dzabe sniman tu. Ovaj deo obale je hladniji, ali je stvarno milina. Na 2 sata istovno imas skijanje, a zivis na moru u delu gde voda nije mnogo zagadjena posto cirkulise, vazduh je uvek svez posto vetar ne staje. Ne preporucujem camac kraci od 27-30 ft, ako hoces na more.

Ne zaboravi da medical moze da bude problem. Sto se tice ulozene love, ne postoje indicije da ce u delovima o kojima sam pisao cena nekretnina da pada, tako da ti je to odlicna investicija.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Moze onda, neki condo u blizini Santa Cruza, Capitola. Ne zaboravi da je tamo zimi depresivno, nije film magla za dzabe sniman tu. Ovaj deo obale je hladniji, ali je stvarno milina. Na 2 sata istovno imas skijanje, a zivis na moru u delu gde voda nije mnogo zagadjena posto cirkulise, vazduh je uvek svez posto vetar ne staje. Ne preporucujem camac kraci od 27-30 ft, ako hoces na more.

Ne zaboravi da medical moze da bude problem. Sto se tice ulozene love, ne postoje indicije da ce u delovima o kojima sam pisao cena nekretnina da pada, tako da ti je to odlicna investicija.  

Za medical ima travel insurance, koje iznenadjujuce uopste nije skupo. Ima neka ogranicenja.

Link to comment
Share on other sites

@EddardDa ti samo predstavim sliku kod nas da razumeš vrednost. Evo ti dole kuća i stan, namerno sam izabrala dva različita kraja. Imamo odlične autoputeve, obe lokacije su blizu njih što znači da se brzo stiže do centra grada, aerodroma. Prodavnice, restorani, parkovi, sve blizu. Ovo je u okviru budžeta i potražila sam ti nešto gde ne moraš mnogo da radiš, popravljaš, nije novo, ni preskupo, prvo što mi je naišlo a da ipak proverim da nije loš kraj na brzinu. Kao što vidiš obe su jedva dan dva na tržištu, pa možeš da pratiš i to. 

 

Spoiler

 

https://www.zillow.com/homedetails/587-W-Colt-Rd-Chandler-AZ-85225/8177848_zpid/

HOA $83, porez $2700

 

https://www.zillow.com/homedetails/10115-E-Mountain-View-Rd-UNIT-1019-Scottsdale-AZ-85258/2107059023_zpid/

Stan ima 2 spavaće, 3 kupatila, HOA fees od $238 i tu se uključuje voda, ali ne i struja. Godišnji porez oko $2400. 

 

 

Kad pogledaš neke druge države, Kaliforniju, ili drugu, uzmi ovo kao reference. Ima tu dosta faktora koje treba uzeti u obzir za poredjenje.

 

Srećno!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ControlFreak said:

@EddardDa ti samo predstavim sliku kod nas da razumeš vrednost. Evo ti dole kuća i stan, namerno sam izabrala dva različita kraja. Imamo odlične autoputeve, obe lokacije su blizu njih što znači da se brzo stiže do centra grada, aerodroma. Prodavnice, restorani, parkovi, sve blizu. Ovo je u okviru budžeta i potražila sam ti nešto gde ne moraš mnogo da radiš, popravljaš, nije novo, ni preskupo, prvo što mi je naišlo a da ipak proverim da nije loš kraj na brzinu. Kao što vidiš obe su jedva dan dva na tržištu, pa možeš da pratiš i to. 

 

  Reveal hidden contents

 

https://www.zillow.com/homedetails/587-W-Colt-Rd-Chandler-AZ-85225/8177848_zpid/

HOA $83, porez $2700

 

https://www.zillow.com/homedetails/10115-E-Mountain-View-Rd-UNIT-1019-Scottsdale-AZ-85258/2107059023_zpid/

Stan ima 2 spavaće, 3 kupatila, HOA fees od $238 i tu se uključuje voda, ali ne i struja. Godišnji porez oko $2400. 

 

 

Kad pogledaš neke druge države, Kaliforniju, ili drugu, uzmi ovo kao reference. Ima tu dosta faktora koje treba uzeti u obzir za poredjenje.

 

Srećno!

wow kakve cene....da mogu ovu prvu da prebacim na Miami Beach, za tu cenu.... :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Angelia said:

Moguce, zadnjih godina nekoliko destinacija je postalo jako popularno, ali znam da je kod vas bilo super za penzionere. Ja nisam gledala u te krajeve zbog drugih razloga, prvenstveno sto za mene nije pitanje penzije, nego mi treba pristup medjunarodnoj biznis zajednici, a za to trenutno izbor ide: NYC, LA, Miami...pa teko onda recimo Houston (pricam o onima sa relativno razumnim vremenom, bez teskih zima, NYC je naravno, van svih kategorija).

I meni ce naravno smetati vlaga u FL i uragani, ali planiram da imam drugu opciju u NYC, pa tako ....

Onda mi ostaje da obezbedim jos London, i ispunila sam dobar deo plana za svoj zivot :classic_smile:

 

Nista nije savrseno zato pokusavam kombinaciju, gde od svakog mesta uzimam ono sto mi treba :classic_biggrin:

Californija osim skupoce dodaje 6 sati leta za one koji kao ja lete za Evropu par puta godisnje (naravno kad se ova glupa pandemija zavrsi), tako da treba razmisliti i o tom faktoru, ako neko odande ide retko za Evropu, onda to nije faktor. 

Potpuno se slažem sa tobom. Svako od nas donosi takve odluke na osnovu posla i-ili klime, neko voli mir i udaljenost, prirodu, neko da živi u centru. Ljudi sa decom moraju da vode računa o školama, penzioneri da budu blizu bolnica. Mi imamo direktnu vezu do Londona (10 tamo, 11 ovamo), nije toliko loše, za sada. Ajde gde mi pomenu London, skroz se zaljubila i samo da ne voze naopako, odmah bih se preselila...ok, možda samo leti. 🙂

Edited by ControlFreak
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ControlFreak said:

Potpuno se slažem sa tobom. Svako od nas donosi takve odluke na osnovu posla i-ili klime, neko voli mir i udaljenost, prirodu, neko da živi u centru. Ljudi sa decom moraju da vode računa o školama, penzioneri da budu blizu bolnica. Mi imamo direktnu vezu do Londona (10 tamo, 11 ovamo), nije toliko loše, za sada. Ajde gde mi pomenu London, skroz se zaljubila i samo da ne voze naopako, odmah bih se preselila...ok, možda samo leti. 🙂

Ja vozim opusteno na obe :classic_smile: treba mi samo oko sat da se podsecam koja je prava strana. Samo leti, veruj mi "vecito prolece" i kisa, dosade ako zivis celu godinu.

Vidi kad krenem za SR, dok su moji tu gde jesu, dodatnih 6 sati bi bilo ko da sam na Novom Zelandu, tako da ...istocna obala za mene.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

............................

Hm, to za mene i ne bi bila loša opcija, ali moja gospa je, well gospa... ništa bez pravog kupatila i sl...

............................

 

Slusaj Andju, Mrda i CF za kuce.

 

A citirano: pa svaki dobar motorhome ima fino kupatilo. Evo primera:

 

zfFvF2x.jpg

 

... a ponekad i kupatilo (1) i jos dodatni drugi WC (2), kao ovaj:

 

 

4Y3FmLu.jpg

 

Ovde treba dodati da su (relativno) skupi i nikako ih se ne sme gledati kao investiciju jer im cena brzo pada.

Sa druge strane, postoji veliki izbor polovnih u odlicnom stanju.

 

Naravno, to bi bila opcija za povremene turisticke dolaske, nikako dobra alternativa za smestaj u peMziji (mada ima pencionera koji tako zive).

 

 

Za kuce i stanove, slusaj ovo troje koje sam naveo, a mozda se javi i @Baby koja ima iskustva sa Floridom.

 

Tu ti ne mogu dati dobar savet jer su moji prioriteti seljacki: meni treba mesta za bastu i velika radionica - stavise, dve. Jedna za bastenski alat i rad sa drvetom a druga mehanicka, za vozila.

Inace, samo kupatilo. Mogu da spavam i kuvam u radionici, samo ne mogu da se tusiram.

No, postoji i ona koja ima titulu na engleskom "she who must be obeyed" pa zato i jos jedno kupatilo i dnevna i neke spavace sobe... :classic_biggrin:

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se odlucis za Floridu, onda malo upozorenje. Troskovi odrzavanja neketnine su prilicno visoki, upravo zbog klime. Moras veci deo godine da koristis AC , cak i ako je prazna, inace ces imati problem sa budji. Kod kuca tu je stalna borba sa raznim insektima, termitima, ako si blizu mora so koja pojede sve. Kod stanova to preuzima asocijacija, ali racunaj na minimum od $500 mesecno u iole pristojnoj zgradi.

Da, ti veci motorhomes imaju rezervoar sa vodom, kao i septicki tank.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Zoki, treba to čudo znati i voziti emoji16.png. Ali, izgleda odlično. Nego, uvek me zanimalo, odakle voda za tuširanje, priključak u trailer parkovima ili ima čak i rezervoar?

 

Nije to tesko voziti kao sto izgleda. Na prvi pogled, moja zena se usrala kada je videla moj pick-up (naucila voznju na Jugicu 45 u SFRJ), a za nedelju dana ga vozila k'o Fangio...

Ovo jeste vece, ali neces ga parkirati u rikverc u ulici u centru grada. Stavise, mnogi ljudi koji provode puno vremena u njima sa sobom vuku auto (kao prikolicu) koji koriste kad parkiraju RV.

 

Vozila imaju rezervoare i za vodu i za otpad koji se koriste kad ljudi negde prenoce jednu-dve noci, na nekom parkingu.

Svuda postoje namenski RV parkovi. Ima ljudi koji u njima stalno zive - leti negde uz kanadsku granicu, a zimi uz meksicku ili uz okean. U tim parkovima svako parkirno mesto ima prikljucke za struju i vodu, a i mesto gde se prazni septicki rezervoar.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Eddard said:

Zoki, treba to čudo znati i voziti emoji16.png. Ali, izgleda odlično. Nego, uvek me zanimalo, odakle voda za tuširanje, priključak u trailer parkovima ili ima čak i rezervoar?

@zoran59 osedeo si a ostao hippic. Nemoj da palis coveka, RV je super stvar, medjutim, zahteva odrzavanje, nije ga zahvalno ostaviti zatvroenog u nekom storage prostoru, posto mora da se luftira, a mala je zapremina vazduha i nije ga lako osveziti.

Drugo gubi lovu. Nov je oko $100k, a vec 5 godina star je $40k. On je mlad covek, njemu je najpovoljnije da kupi neku nekretninu, na lokaciji koja raste i cak bez rentiranja sa gubitmo margage ce zaraditi na porastu cene.

Drugo, ja sam isto covek baci cebe da legnem pod tebe, ali condo, ili kucu ne mozes da zamenis RV-em. Mogu da dodam i perverziju, koja moze da bude atraktivna za mladje od mene nekih 20g, a to je da se kupi jedrenjak 50ft i koristi za krstarenja i letovanja po Sredozemnom moru. Ni te jedrilice ne gube mnogo na ceni, ali odmor na njima je fizicki rad.

Nadam se da sam ti dodao jos malo ludila.

Pre par meseci sam i ja nesto pisakarao sa @alberto.ascari i on mi je predlozio Toscana, dobar izbor i tamo mozes da nadjes pristojno mesto cak i za manje od $500k

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

...............

Drugo gubi lovu. Nov je oko $100k, a vec 5 godina star je $40k. 

...............

 

Ne znam jesi li procitao citav moj post - pa i ja sam napisao da su skupi i da im pada cena, pa treba videti jeftinije polovne.

I da ih ne treba gledati kao investiciju.

 

No, posto je Eddard napisao da ga za sada interesuje sporadicni turizam, a tek u penziji nesto trajnije, ovako bi MOZDA mogao da vidi vise mesta umesto da odmah kupi nekretninu negde gde ne zna hoce li mu stvarno biti lepo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Ne znam jesi li procitao citav moj post - pa i ja sam napisao da su skupi i da im pada cena, pa treba videti jeftinije polovne.

I da ih ne treba gledati kao investiciju.

 

No, posto je Eddard napisao da ga za sada interesuje sporadicni turizam, a tek u penziji nesto trajnije, ovako bi MOZDA mogao da vidi vise mesta umesto da odmah kupi nekretninu negde gde ne zna hoce li mu stvarno biti lepo.

Procitao, nego sam ja za te stvari picajzla, a kad treba da se prospe lova u kola nisam. Kriv cim pocnem da pisem. 🙂 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 1:16 PM, alberto.ascari said:

 

Yo soy no Americano, ali kako bi rešio zdravstveno osiguranje?

 

Mi smo isto razmišljali o nečem takvom, ali isključivo u okviru EU.

 

@Eddard

 

Drug Njemac, ja imam Envivas supplemental international zdravstveno osiguranje - kosta neka sica godisnje, a pokriven si na odmoru

 

https://www.envivas.de/en/products-and-services/supplementary-insurances/travelling-abroad

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ma moje zdravstveno (Allianz) pokriva i putno zdravstveno, valjda do 90 ili 180 dana boravka u inostranstvu, problem je šta ako se ikad preselim za stalno.

 

Zukunftsmusik, ali legitimno pitanje o kom bi trebalo na vreme razmišljati.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 9:02 PM, Eddard said:


Ta ideja je bio nekad životni san (sad je samo neprežaljeni), taj voz je već otišao...

 

A za oktobar, I’m open ☺️

 

Ne daj se brate nas napaceni, preziveces nekako i u Nemackoj... 😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Nesto sam razmisljao da dodjem na floridu na odmor u junu ali mi rece prijateljica da je tada neka kisna sezona. 

Od juna do novembra ima vise kise, ali to ne znaci da kisa lije po ceo dan kao u Engleskoj. Imas pljusak nacesce poslepodne i nakon toga izadje sunce. Posle polovine juna pocinju i nesnosne vrucine, u kombinaciji sa vlaznoscu vazduha od oko 90%, pa ako nisi na to navikao nece ti bas biti prijatno. Najbolje vreme za posetu je april- maj , polovina oktobra-polovina novembra. To vazi za juzni deo oko Majamija ili Naples sa druga strane.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...