Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

Japan, Nagoya.

Biciklom, prođem pored naše bivše kuće. Tamo, radnici izvlače iz njih (vrata, prozore, tatami, wc šolje, kupatila, kuhinje) i nose u svoje kamione za smetlište.

Slikao sam prvo sa druge strane ulice

 

2020demolish01.jpg

 

Kada me je video da slikam i da nisam Japanac, poslovođa mi se obrati na engleskom. Ni on nije Japanac.

 

2020demolish02.jpg

 

Balkanska šema, odmah me ispita koji mi je posao (da nisam možda nastavnik engleskog, onda primeti majicu sa logom firme), vidim i ja tu "našu" žicu. Rekoh mu da sam Srbin, koji je u toj kući živeo od juna 2011. I šta ja radim u Japanu.

On i svi radnici su - Turci. Malo počnem na turskom, što se sećam iz godinu dana rada u Istanbulu, pridruži se razgovoru jedan mladić, isto Turčin, odličan engleski. (I Žarko Laušević, glumac, je u Americi radio i kao fizikalac i kao moler)

 

Pita "Što se ove kuće ruše, izgledaju kao nove", tu im objasnim kako to ide u Japanu. Kuće jesu "Panahome", Panasonic je u tom biznisu, ne samo elektronika. Pravljene da traju 30 godina.

 

Nastavim svoju bicikl turu pa se vratim. Radnici na pauzi za ručak. Pitam tog mladića, da li su već razvalili i izneli vrata? Jesu. Rekoh, na jednima je bio poster iz Arashiyama, Kyoto (često na slikama iz naše bivše kuće), da nije možda još u kući?

 

Nije, vrata odneta ali evo tog postera ovde, nama se svideo, hteli smo da ga uzmemo i odnesemo kući. Izvolite, evo vam ga nazad.

He, evo tog postera nazad u našem posedu, u novom stanu, danas.

 

2020demolish04.jpg

 

Posle radnog vremena, odem opet biciklom. Kuće (sve 4) nemaju više ni vrata ni prozore. Doći će "wrecking ball" kran da ih sruši. Do nivoa da je to kao poslužavnik čista parcela bez gasa, struje, kanalizacije, vode, ničega. Ko šta hoće tu da pravi, ide iz početka.

 

2020demolish03.jpg

 

U toj kući se živelo, stvaralo, učilo, bolovalo, veselilo, kuvalo. Mada smo srećni da smo u novom stanu, nemoguće je da se neka žal za tom kućom ne oseti.

Sutra ću opet proći biciklom, ako je ta turska ekipa još uvek tamo, pitaću ih gde su radnje da se kupi turska hrana, pre svega njihov hleb i lepinje.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Mordor...Moscow Kremlin...

 

 

Predlazem da se za trenutak izadje iz forumskog Karpmanovog trougla i nadje vrabac na slici)..

 

 

upload_2020-5-16_14-56-38.jpeg

 

 

.

 

Ti si tamo? Baš me zanima kako život tamo izgleda ovih dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2020 at 8:17 AM, attolini said:

 

.

 

Mordor...Moscow Kremlin...

 

 

Predlazem da se za trenutak izadje iz forumskog Karpmanovog trougla i nadje vrabac na slici)..

 

 

upload_2020-5-16_14-56-38.jpeg

 

 

.

 

Nasla vrabca 😄

Na dve trecine slike od gore, skroz desno iznad malih borica ili sta li je vec. Prelepa fotka, lale su mi omiljeno cvece. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Lale su početkom maja, već su prošle. To je obavezni dnevni izlet. Nabana no Sato, Nagoya. Koliko ih samo ima vrsta. Uz svaku leju stoji slika i naziv (i na latinsklom)

 

2020tullips01.jpg

 

2020tullips02.jpg

 

Koliko god da su lepe i impresivne u ovoj množini, nemaju miris

 

2020tullips03.jpg

 

Noćno gledanje. Dođe se oko 17h, prvo se pogleda po suncu, onda banja (u sklopu kompleksa), večera i onda je pao mrak :

 

2020tullips04.jpg

 

Eno vrapca, tamo je

 

2020tullips05.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

78% cvijetnih lukovica u Japanu se uvozi iz Holandije. Izvoz lukovica za Japan u 2019 je bio vrijedan € 36,5 mil. Po količini izvoza, Japan je na desetom mjestu i treći van EU. 

 

Holandija,najveći izvoznik lukovica na svijetu takodje jedan mali dio uvozi iz Izraela.  

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Doorn said:

78% cvijetnih lukovica u Japanu se uvozi iz Holandije. Izvoz lukovica za Japan u 2019 je bio vrijedan € 36,5 mil. Po količini izvoza, Japan je na desetom mjestu i treći van EU. 

 

Holandija,najveći izvoznik lukovica na svijetu takodje jedan mali dio uvozi iz Izraela.  

 

Cini se da bolje uspevaju u Japanu, nego u Holandiji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doorn said:

78% cvijetnih lukovica u Japanu se uvozi iz Holandije. Izvoz lukovica za Japan u 2019 je bio vrijedan € 36,5 mil. Po količini izvoza, Japan je na desetom mjestu i treći van EU. 

 

Holandija,najveći izvoznik lukovica na svijetu takodje jedan mali dio uvozi iz Izraela.  

 

 

Japanci sve zivo uvoze, samo automobile sklapaju, nije to dobro, trebalo bi da diverzifikuju privredu, jednom kada puknu, a blizu su, ima da bude harakiri ...

Link to comment
Share on other sites

 Moram da se pohvalim, supruga i ja smo prvi put u životu kupili svoju nekretninu, uskoro se selimo u svoju kuću 😎.

 

Da mi je neko pričao pre samo 6 godina, šta sve čovek može da postigne i stekne za tako kratko vreme u normalnom društvu, ne znam da li bih mu verovao.

 

Lep osećaj.

  • Like 18
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Eddard said:

 Moram da se pohvalim, supruga i ja smo prvi put u životu kupili svoju nekretninu, uskoro se selimo u svoju kuću 😎.

 

Da mi je neko pričao pre samo 6 godina, šta sve čovek može da postigne i stekne za tako kratko vreme u normalnom društvu, ne znam da li bih mu verovao.

 

Lep osećaj.

Cestitke, i da uzivate, taj osecaj kad se prvi put useljavas u kucu koju si zaradio je neprocenjiv.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

 

Slike ili se nije desilo !

 

Predlažem da skupimo novac i kupimo milje za na TV da se tradicija ispoštuje.

 

Neka je sa srećom. Ako treba savet kako da napraviš pušnicu i pečenjaru a da komšija ne primeti povezaću te sa mojima u Berlinu

 

🙂

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

Predlažem da skupimo novac i kupimo milje za na TV da se tradicija ispoštuje.

 

:Hail:😂

 

 

Ako treba savet kako da napraviš pušnicu i pečenjaru a da komšija ne primeti povezaću te sa mojima u Berlinu


To mi reci! Da mogu kulena da pravim 😎

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Još Merdžu da kupim, pa mogu na miru u Milutovac 😂

Dodjem ja jednom na produzeni vikend, i nemam pojma koja su kola bila, neka skoda (nemamo lavove i orlove), sledece jutro nadjem moje koje umiru od smeha.....slusali neke lokalne klince koji objasnjavaju da sam dovezla auto iz Amerike 😂 mislim i da je pao neki selfi. Nisu imali moj uobicajeni fiat u rent-a-caru....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...