Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

25 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ja se izvinjavam, ali sta rade turisti u Stokholmu, shoping iz Norveske?

Kupuju toblerone, jeftinije su> Sto ti je shopping turista, navikao da ide u Temisvar po dobos tortu. :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Doorn said:

 

Napisao sam da se broj teških zločina dvostruko smanjio, a huliganizam i maloletnička delikvencija višestruko smanjile, i to  u periodu od 30 godina.
Nikada nisam rekao da su svedeni na nulu, toga nema i nikada neće ni biti.

 


Realno gledam na stvari.

Otprilike, čekam da se potuku astronauti u Međunarodnoj svemirskoj stanici ili istraživači na Antarktiku, pa da i tamo kriminalitet dođe u "normalne okvire".

 

 

Činjenica je da su stope kriminala i huliganizma u ogromnom delu Evrope niže nego ikada u istoriji kontinenta, pa ne vidim zašto bi to predstavljalo biloo kakvu prepreku za uvođenje autobusa bez šofera.

 

 

Kada sam pomenuo sigurnosne kamere, nisam mislio na kamere koje bi identifikovale izgrednika, već na kamere koje bi, u slučaju uzbune, direktno prenosile snimak situacije u autobusu u policiju. Tako bi policajci, još na putu prema autobusu, tačno znali šta se dešava (a možda i imali mogućnost da preuzmu daljinsko upravljanje nad tim autobusom).

 

 

Inače, policija u današnjim urbanim sredinama (a upravo takve dolaze u obzir za uvođenje autonomnih autobusa) stiže u rekordno kratkom vremenskom roku.

High Tech, GPS, kompjuterizovana logistika, sve to donosi velike promene.
 

Link to comment
Share on other sites

 

Broj policajaca, koji su neophodni da održavaju red u nekoj državi, je prilično dobar pokazatelj bezbednosti.
Kao i oprema i oružje koje ti policajci, hteli ili ne, moraju da imaju.


U Engleskoj se osećam izuzetno bezbedno, jer policajce retko viđam. Nema ih ni od korova... a i oni, koje vidim, nose samo pendreke i lisice, nikakvi pištolji, tejzeri ili suzavci. 

 

Jasno je da je u pitanju stabilna i mirna država.

 

Ovde, u Holandiji, se osećam bezbedno, ali malo manje nego u UK, jer policajci i policajke ipak moraju da vucaraju pištolje i sprejove.

 

Ali se opet osećam mnogo  bezbednije nego u jednoj južnoameričkoj državi koju sam posetio, a u kojoj policajci moraju da  nose automate. Tamo čak i portiri ispred banaka ili trgovačkih centara imaju neke pištolje, skraćene sačmarice ili sačmarice "pumparice" (koje sam pre toga viđao samo u holivudskim akcionim i naučno-fantastičnim filmovima).

 

Sindikat britanske policije je pre nekih godinu-dve po hiljaditi put sproveo anketu sa večitim pitanjem "da li želite da vam uprava policije dodeli vatreno oružje?"
Preko 90 posto je reklo "ne".

Zašto da decenijama vucaraju komad teškog, smrdljivog i nauljenog čelika, ako su šanse 1 prema milion da će im ikada u karijeri zastrebati?


 

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

Naoružan policajac je često faktor odvraćanja od potencijalnog kriminalnog akta, velika većina policajaca nikad ne upotrebi sidearm na dužnosti, ali je neoprostivo da policajac ne bude adekvatno opremljen ako situacija to zahteva. Ja sam Deputy Sheriff i kao takav dužim Glok 22 prilikom obezbedjenja sudnice ili transporta zatvorenika. Srećom nikad nisam morao da ga koristim na dužnosti, ali zato on ima i preventivnu funkciju

Edited by Kolbas
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, yossarian said:

 

Broj policajaca, koji su neophodni da održavaju red u nekoj državi, je prilično dobar pokazatelj bezbednosti.
Kao i oprema i oružje koje ti policajci, hteli ili ne, moraju da imaju.


U Engleskoj se osećam izuzetno bezbedno, jer policajce retko viđam. Nema ih ni od korova... a i oni, koje vidim, nose samo pendreke i lisice, nikakvi pištolji, tejzeri ili suzavci. 

 

Jasno je da je u pitanju stabilna i mirna država.

 

Ovde, u Holandiji, se osećam bezbedno, ali malo manje nego u UK, jer policajci i policajke ipak moraju da vucaraju pištolje i sprejove.

 

Ali se opet osećam mnogo  bezbednije nego u jednoj južnoameričkoj državi koju sam posetio, a u kojoj policajci moraju da  nose automate. Tamo čak i portiri ispred banaka ili trgovačkih centara imaju neke pištolje, skraćene sačmarice ili sačmarice "pumparice" (koje sam pre toga viđao samo u holivudskim akcionim i naučno-fantastičnim filmovima).

 

Sindikat britanske policije je pre nekih godinu-dve po hiljaditi put sproveo anketu sa večitim pitanjem "da li želite da vam uprava policije dodeli vatreno oružje?"
Preko 90 posto je reklo "ne".

Zašto da decenijama vucaraju komad teškog, smrdljivog i nauljenog čelika, ako su šanse 1 prema milion da će im ikada u karijeri zastrebati?


 

 

Mozda je to samo stvar percepcije. Meni recimo uliva sigurnost kada vidim policiju okolo. Razlika u Evropi i Americi je ta sto u Americi policija mora da bude opasana oruzjem, jer veliki broj stanovnika ima oruzje i ako dodje do nekog problema, sanse da dodje do pucnjave su vece nego u Evropi, a onda policija ne bi mogla adekvatno da reaguje. 

Edited by Baby
rec
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je najnesigurnija ona zemlja u kojoj te ugrožava država, mogao bi sad da nabrajam primere, ali mi se ne da... zemlje tzv zapadne demokratije su u tom kontekstu svakako najsigurnije...ostalo je stvar okolnosti i ličnih percepcija

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se slažem da policija ne treba da nosi oružje. Međutim, onaj ko nosi oružje bez dozvole trebao bi da bude tužen za pokušaj ubistva. Evo i logike, zbog čega neko nosi oružje ako nema nameru da ga upotrebi, još bez dozvole. To bi drastično sanjilo količinu na ulici.
[emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kolbas said:

Mislim da je najnesigurnija ona zemlja u kojoj te ugrožava država, mogao bi sad da nabrajam primere, ali mi se ne da... zemlje tzv zapadne demokratije su u tom kontekstu svakako najsigurnije...ostalo je stvar okolnosti i ličnih percepcija

Da, sa ovim se apsolutno slažem - ništa gore nego kada država teroriše građane, to je najgora noćna mora.

 

Da se razumemo, nisam za zabranu posedovanja oružja.

Posedovanje i nošenje nije isto.


Oni koji žele dozvolu bi trebalo da prođu obavezne tečajeve  sigurnog rukovanja oružjem,  kao i održavanja i bezbednog skladištenja. Kada već zahtevamo da svi, koji žele da voze automobile i motore, polažu vozački ispit (a to je valjda 99% populacije), nije strašno zahtevati nešto slično i od onih koji bi hteli da poseduju oružje (a njih je manje). 

 

I smatram da je i u drugim državana, na duge staze, moguće ono što imamo u Velikoj Britaniji - izbeći "trku u naoružanju" između policije i kriminalaca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikako ne zaboraviti i obaveznu opservaciju psihičkog stanja podnosioca zahteva za posedovanje oružja. To bi trebalo da bude vrlo ozbiljno uzeto u razmatranje jer najveći broj nesreća je izazvan od strane osoba labilnog psihičkog stanja.
Nije toliki problem uvežbati nekog kako da koristi oružje nego da ga ne koristi ako ne mora.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U Japanu, samo policija sme da nosi oružje. Niko drugi. Tačka.

 

Ko je čitao knjige Haruki Murakamija (prevedene na srpski pre nego i na jedan drugi jezik) je mogao da pročita da se za ilegalnu kupovinu pištolja mora imati ime, adresa i telefon onoga koji ga je prodao, čoveka spremnog da za to ode u zatvor, ako kupca uhvate.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, srbija do tokija said:

U Japanu, samo policija sme da nosi oružje. Niko drugi. Tačka.

 

Ko je čitao knjige Haruki Murakamija (prevedene na srpski pre nego i na jedan drugi jezik) je mogao da pročita da se za ilegalnu kupovinu pištolja mora imati ime, adresa i telefon onoga koji ga je prodao, čoveka spremnog da za to ode u zatvor, ako kupca uhvate.

Ako mozes da objasnis ovo boldovano , jer nikako ne mogu da skontam ko kome trazi adresu? Zar nije u Japanu i samo posedovanje pistolja ilegalno?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DJORDJE said:

Ako mozes da objasnis ovo boldovano , jer nikako ne mogu da skontam ko kome trazi adresu? Zar nije u Japanu i samo posedovanje pistolja ilegalno?

 

Nego šta nego da je ilegalno.  Nema načina da bilo ko ima bilo koji fire arm na legalan način. Jeste, ako nekoga uhvate da ima pištolj, odakle mu? Tada ima kaže ko mu ga je i kada prodao i taj ide u zatvor. Oboje idu u zatvor.

 

Mislim, nagađam, da na 125 miliona stanovnika Japan ima možda 200-300 nelegalnih pištolja koji ne pripadaju policiji.

 

Policajac, u Japanu, retko viđen, je tvoj  prijatelj. Obratiš mu se za pomoć,  on ima da se se prevrne naglavce samo da ti pomogne. 

 

Nije to nešto veliko, robusne demokratije imaju isto tako dobru, efikasnu i nekrumpiranu  policiju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

Nego šta nego da je ilegalno.  Nema načina da bilo ko ima bilo koji fire arm na legalan način. Jeste, ako nekoga uhvate da ima pištolj, odakle mu? Tada ima kaže ko mu ga je i kada prodao i taj ide u zatvor. Oboje idu u zatvor.

Taj deo ne kontam. Sta ako nece da kaze ili ako ne zna ko mu je prodao? Da li mora da prizna zato sto mu ponude manju kaznu ili slucajno padne par puta sa terase?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

Taj deo ne kontam. Sta ako nece da kaze ili ako ne zna ko mu je prodao? Da li mora da prizna zato sto mu ponude manju kaznu ili slucajno padne par puta sa terase?

Ime, prezime, adresa i telefon prodavca koji će otići u zatvor su uračunati u cenu ilegalno nabavljenog pištolja. Kao da je kupac sačuvao račun, nema tu nećkanja.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, srbija do tokija said:

Ime, prezime, adresa i telefon prodavca koji će otići u zatvor su uračunati u cenu ilegalno nabavljenog pištolja. Kao da je kupac sačuvao račun, nema tu nećkanja.

 

Izvini jarane, ovo nikakvog smisla nema :smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Izvini jarane, ovo nikakvog smisla nema :smiley33:

 

A imati pištolj ima nekog smisla? Možda ima tamo gde ih poseduje ko god hoće, kao mobilne telefone.

 

Tamo gde nema smisla imati pištolj, a opet nije nemoguće, ljudi se, kao i ti, čude. Tačno je to što sam rekao. Yakuza koji ti nabavi pištolj da ti ime čoveka koji će zbog toga otići u zatvor ako te uhvate.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, srbija do tokija said:

 

A imati pištolj ima nekog smisla? Možda ima tamo gde ih poseduje ko god hoće, kao mobilne telefone.

 

Tamo gde nema smisla imati pištolj, a opet nije nemoguće, ljudi se, kao i ti, čude. Tačno je to što sam rekao. Yakuza koji ti nabavi pištolj da ti ime čoveka koji će zbog toga otići u zatvor ako te uhvate.

 

Cek, jakuza ti da ime nekog rendom da se pozoves na njega kada/ako te uhvate? Po toj logici najneviniji moze da zaglavi zatvor. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, srbija do tokija said:

 

A imati pištolj ima nekog smisla? Možda ima tamo gde ih poseduje ko god hoće, kao mobilne telefone.

 

Tamo gde nema smisla imati pištolj, a opet nije nemoguće, ljudi se, kao i ti, čude. Tačno je to što sam rekao. Yakuza koji ti nabavi pištolj da ti ime čoveka koji će zbog toga otići u zatvor ako te uhvate.

 

Kakav je to mafijaski posao, ja ti prodam pistolj i idem dobrovoljno u zatvor ako tebe uhvate :capone:

Lud narod, ti Japanci, sta drugo da ti kazem, inace kroz istoriju osvedoceni zlikovci.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Kakav je to mafijaski posao, ja ti prodam pistolj i idem dobrovoljno u zatvor ako tebe uhvate :capone:

Lud narod, ti Japanci, sta drugo da ti kazem, inace kroz istoriju osvedoceni zlikovci.

Bolje je kod nas, potrpas ih samo u hladnjacu i izrucis u Drinu, Drina Savi, Sava Dunavu i sta je bilo nemammo pojma. :default_2guns:

Link to comment
Share on other sites

Ode jos jedan 3day weekend. Treba ukinuti 3day weekend, jednostavno se lepo naviknes da spavas, a onda sutra opet moras ranije da ustajes. :please:

:default_coffee:

Edited by mrd
jeda+>jedan
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mrd said:

Ode jos jedan 3day weekend. Treba ukinuti 3day weekend, jednostavno se lepo naviknes da spavas, a onda sutra opet moras ranije da ustajes. :please:

:default_coffee:

 

Sta je to 3day wknd?

Ja sam u peMziji, zaboravio sam... :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...