Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

1 hour ago, Amigo said:

Pitanje za Amerikance.

Kada vam dolaze roditelji ili neka druga rodbina u posjetu, kako rjesavate njihovo zdravstveno osiguranje, koliko to kosta itd?

 

To zavisi od sume na koju se kuuje osiguranje, šta sve pokriva, koliko dugo, uzrasta osiguranika. KAda se kupuje ovde, u Srbiji, na mesec dana, zavisno od zrmljr u koju se putuje i drugih faktora, ide od nekoliko desedina do nekoliko stotina dolara za mesec. 

https://www.uniqa.rs/UNIQA/74/Kupi-online/Putno-osiguranje

Link to comment
Share on other sites

Posto je rijec o starijim ljudima, 70+ onda mora da je skupo?
Možda i nije moguće osigurati. Moja mama je imala veliki problem kad je bila poslednji put kod nas, imala je tada preko 75 godina. Jedva su joj prodali i avio kartu, valjda ako umre na palubi onda su mislim aerolije odgovorne za repatrijaciju a tu je bio neki problem sa osiguranjem, ne sećam se više.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alberto.ascari said:

Možda i nije moguće osigurati. Moja mama je imala veliki problem kad je bila poslednji put kod nas, imala je tada preko 75 godina. Jedva su joj prodali i avio kartu, valjda ako umre na palubi onda su mislim aerolije odgovorne za repatrijaciju a tu je bio neki problem sa osiguranjem, ne sećam se više.
 

 

To ce biti najvjerovatnije, da nije ni moguce ni kupiti, jer kada pocinju da postavljaju pitanja da li uzimas neke lijekove, tu je izgleda kraj.

Probao sam ovo sto je @Div postavio i ispade oko 150000 dinara, sto je oko 1500 dolara, ali bez potpitivanja o zdravlju.

Mada mozda ima neka caka u Americi:smiley33:

 

3 minutes ago, mrd said:

Skupo je $150 za 6 meseci. Veoma skupo. Pohriva oeduotible od $50 po poseti.

 

Kako je skupo 150 dolara?

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ibiza1 said:

to ti i kaze, treba pare za Mazdine guma. vidis li ko to vozi. spinuje kad god krene i gume brzo iduuu

 

33 minutes ago, alberto.ascari said:

Nemoj da podjebavaš, toliko košta jedna guma za Mazdu.emoji16.png

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

Sta ste zapeli zbog toga i jeste skupo. :)

 

edit:

Skuplje je nekih $300 sa $50 deductible po poseti, plus moras da platis sav tretman, a osiguranje ti posalje refund kad posaljes racune pregleda.

Edited by mrd
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 2:30 PM, Kolbas said:

Šta je uspeh?🤔 Mnogo rastegljiva kategorija zar ne?

Propustila ovo, pa ja mislim da je uspeh zadovoljstvo zivotom.

 

 

On 1/14/2020 at 10:12 AM, Amigo said:

 

To ce biti najvjerovatnije, da nije ni moguce ni kupiti, jer kada pocinju da postavljaju pitanja da li uzimas neke lijekove, tu je izgleda kraj.

Probao sam ovo sto je @Div postavio i ispade oko 150000 dinara, sto je oko 1500 dolara, ali bez potpitivanja o zdravlju.

Mada mozda ima neka caka u Americi:smiley33:

 

Super sto si me podsetio, nakon sto su moji otputovali. Totalno zaboravila na to.

Ako se setis podseti me opet negde u julu :classic_smile:

 

Zezam se, nego za kolege u US, jel neko skoro vadio vize za familiju za posetu? Meni dugo nije trebalo, ono obicne turisticke, one na 10 godina. Cujem da se sistem promenio u US ambasadi u SR, pa ako neko ima nedavno iskustvo, treba da obnavljam za moje uskoro.

I dodatno pitanje, ako viza istice nekih mesec dana nakon posete, koliko znam samo pasos mora da bude 6 meseci da vazi, a za vizu je ok do zadnjeg dana da putuju, sve dok izlaze iz zemlje pre isteka. Zvacu ja naravno ambasadu kad zatreba ali ako neko ima iskustvo, bilo bi lepo cuti.

Link to comment
Share on other sites

Moramo da se selimo. Naša kuća, zajedno sve 4 će biti srušene kuglom sa onog krana za rušenje. Zbog stalnih zemljotresa, kuće i zgrade se prave da traju 30,50,80,100 godina, naša kuća (PanaHome = Panasonic) je napravljena 1989. i tačno 2019. gotovo. Po gradnji se zna, osiguranja ne bi više htela da ih osiguraju. A bila je tako udobna, od juna 2011.

 

Slike pre useljenja.

 

2020trazisestan09.jpg

 

Ostale 3 su prazne, samo mi da se iselimo (rok 6 meseci), agencija plaća sve depozite i dažbine i kamion i ljude. Da smo se selili svojom voljom, cena preseljenja bi bila skoro 10,000 EUR. Zato Japanci putuju onako dugo do posla, skupo je preseliti se.

 

Još je dobro, jer se kuće ruše, u našoj možemo da ostavimo sve što nam ne treba. Inače teška procedura i takse da gradska služba to odveze na uništenje. To će pre svega biti bračni krevet, masivan, u Japanu se spava na futonu, na podu. Zbog tog kreveta, od kada radim od kuće,  nisam mogao da napravim ofis u svojoj sobi, prevelik je. To sam kupio još 2003. kada nisam znao kako se u Japanu živi.


2020trazisestan10.jpg

 

Biranje novog stana. Videli smo 5, ponudili su 12.

Mada mi je malo i drago da idemo u stan (ponudili su i neke kuće). Stanovi su mnogo su topliji, neko ispod tebe, neko iznad tebe, neko pored tebe, nije hladno kao kuća i manje zahtevno za zagrejavanje zimi.

 

Jedan od stanova je ovakav, trosoban, 72kvm. cena 900 EUR mesečno. Jedan od balkona sa druge strane zgrade.

 

2020trazisestan01.jpg

 

Dve sobe izlaze na balkon a jedna ima svoju verandu.

 

2020trazisestan02.jpg

 

Kuhinja ima svoj prozor da se otvori kada se kuva, to je bitno, neka Thai jela dok se kuvaju traže provetravanje

 

2020trazisestan03.jpg

 

Tatami soba, tu se spava na podu na futonima, miriše igusa trava (od koje su napravljeni) kao pokošeno seno, decenijama.

 

2020trazisestan04.jpg

 

Dovoljno je visoko, 4. sprat, da ti zavese trebaju samo zbog svetla, ne da te neko ne vidi.

 

2020trazisestan05.jpg

 

Ovo bi bio naš glavni balkon, sledeći balkon na spratu (dva stana po spratu) je pomeren unazad 10m

 

2020trazisestan07.jpg

 

Plan prostora:

 

2020trazisestan08.jpg

 

Probaj ovakav stan u Austrraliji, same convenience, bilo bi više nego duplo skuplje. Mirna ulica. 10 minuta peške do stanice voza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...