Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

4 hours ago, vilhelmina said:


Znam da je malo komplikovano ovo presipanje iz supljeg u prazno, gde se vise i ne zna ko koga rektetira. Ali zato je odgovor na pitanje ko je direktno odgovoran mnogo jednostavniji. Na vlasti u Regionu Stockholm je ”plava” koalicija, dakle desni centar sastavljen od moderata, liberala i demohriscana, vec treci mandat za redom. Od 2010 socijaldemokrati nisu tamo ni prismrdeli. Plavi su smislili i sproveli ideju izgradnje Nove Karolinske, kada i pocinju da se nizu skandali vezani za nju.

Znaci, ni socijaldemokrati, ni migranti, nidje veze   u ovom slucaju ni s prvima, ni s drugima.

 

Znaci ovu katastrofu i skandal su dizajnirali i odradili liberali? Pa dobro ....... ja pomislih da nisu neki populisti, ultra-desnicari :krstipd4:, daleko bilo.

 

Liberale, ove nove sto je zabranjeno na forumu da se zovu njihovim nadimkom, prati taj glas da vole "kraduckati", kako rece donosilac srbske demokratije, cuveni velja ilic.

 

Zaboravio sam da je tebi i centar previse desno :s_d: Mada se kod vas i svedski cetnici zovu svedske demokrate. Cudo je ta Svedska.

 

Bez obzira na tradicionalno nerazumevanje hvala ti na odgovorima. Ovo jeste vrhunski skandal. Zato me i zainteresovalo jer iskreno, ovde koliko ja znam nismo imali nista slicno. bar u zdravstvu. Bez obzira na sve promene vlasti.

 

Sto se migranata tice ....... sve sto sam hteo da kazem je da oni jako puno kostaju. Nadam se da cemo se bar u tome sloziti. Posebno u zemlji koja je primila najvise njih po glavi stanovnika. Na svetu.

 

A ti sama navodis da je strahovita nebriga za stare Svedjane ............. pa rekoh, mozda ima nekakve veze, ako nema - jos bolje.

 

Gledao sam skoro neku reportazu na Youtube o mladim Hrvatima u Svedskoj. Vrlo simpaticno i jako mi je drago bilo videti koliko su oni odusevljeni, koliko imaju samo reci hvale za Svedjane i Svedsku, kako su se snasli i poceli da rade i uzivaju u novoj domovini bukvalno za 7 dana. Strasno koliko ih ima tamo, znao sam za Austriju, Nemacku, Irsku ........ Kazu da nece nazad.

 

Novine pisu da to nije slucaj sa nekim drugim dosljacima koji su ogorceni na odvratnu Svedsku. Smeta im cak i klima, a veze nema sa globalnim zagrevanjem. To mi je gotovo neverovatno da postoje tako ogromne razlike, mladi ljudi i jedni i drugi ........... Slavoj Zizek, svetski popularni levicarski filozof bi rekao nekompatibilne kulture ...... ja se ne bih izjasnjavao ...... mogao bih biti pogresno shvacen i etiketiran. I on je nayebao, sahranise mu sve do petog kolena, kamoli ja.

 

Pozdrav.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Nekompatibilne kulture?

Zanimljiv termin. Ironija sudbine je da imamo proboj, recimo, Tea Party u američkoj politici pa tako sada ono što se zameralo “neprilagođenima” (muslimanima, pre svih) prema kojima se širila paranoja da će se kulturološki nametnuti većini, posebno po pitanju odnosa prema vulnerabilnim grupama (ženama pre svih) sada su te iste grupe ugrožene ne od došljaka nego od desnih populista koji na identičan način percipiraju odavno stečena (izborena!) prava kao i islamisti.

Ne znam samo koje vrednosti (sem ortodoksnog hrišćanstva odnosno slepoj vernosti većinskoj naciji) promoviše desni populizam? Hoće se reći da Salvini koji ostavlja stotine ljudi i dece da se utope uopšte gaji neki kulturni model? Ili Trump koji može da uhvati svaku ženu za polni organ, neonaciste i rasiste naziva dobrim ljudima? Da li je to kompatibilno sa zapadnom kulturom?

Zaista, zapadnu kulturu koja je dala toliko puno ljudskoj civilizaciji izjednačiti s vrednostima koje zastupaju Trump, Salvini, Orban ili BoJo.

 

Nisu došljaci formirali sistem u kojem se dešavaju stvari koje je vilhelmina opisala. Nisu došljaci ti koji upravljaju konkursima za građevinske radove, niti su uključeni u donošnje odluka kako treba da funkcioniše zdravstveni sistem, rak rana skandinavskih zemalja (s istim izazovima se susrećemo i mi u Norveškoj; isto imamo “iznajmljivanje” anesteziologa, akušera, hirurga, pedijatara pa čak i pedagoga ili dečijih psihologa po predškolskim odnosno nastavnika po školskim ustanovama). O došljacima se neretko govori u negativnom kontekstu kao o krdu koje dolazi da domicilnima oduzme posao. Onda sve to padne u vodu kada treba raditi ekstra smene jer od silnih bolovanja nema ko da radi posao koji ne može da čeka. Ili kada treba obučiti neiskusne domicilne koji si zaposleni na određeno. Zapravo, sve mi se čini da je problem u lošem menadžmentu koji je pri tome sebe stavio u poziciju nedodirljivosti (jer ko od došljaka sme da kaže da je posao loše organizovan, a domicilni pred svojima nikada neće reći da došljak može bolje da radi posao od nekog ko živi tu od pamtiveka?).

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

Nekompatibilne kulture?

Zanimljiv termin.

 

 

Za sve nejasnoce u vezi termina moras se obratiti redovnom profesoru filozofskog fakulteta u Ljubljani i redovnom clanu slovenske akademije znanosti iN umetnosti, vanrednom profesoru na Univerzitetima Pariz, Kolumbija, Nju Orleans, Minesota i Cirih ..... Slavoj Zizeku.

 

Ja moram priznati da je i za mene veliko iznenadjenje kada je izjavio da bi glasao za Trumpa, a ne za Hilary, da su muslimanske izbeglice dosle da se najedu evropskog kolaca, ali da ne prihvataju obaveze i da ne zele da menjaju nacin zivota, poziva Evropljane da ih ne sazaljevaju i ne romantizuju, da se mi ustvari borimo sa njima za resurse i POSLOVE u doba globalizacije, da oni ne mogu shvatiti i prihvatiti zapadne vrednosti ODNOSA PREMA ZENAMA kao jednakim i koncepte SLOBODE GOVORA, kao i LJUDSKIH PRAVA.

 

To sve mozes naci u njegovoj novoj knjizi, mene komunisticki filozofi zaista ne interesuju. Mogu samo da nagadjam sta mu se dogodilo ...... ili ga je Jordan Peterson potpuno poremetio u onom duelu ili su mu dodavali nesto u kokain ili je lefticarsko ludilo uslo u poslednji stadijum kao kod Lenjina ........ uostalom, komunisticke vodje SFRJ su se preko noci presvukli u cetnike i ustase i unistile zemlju u kojoj sam rodjen, pa zasto bi me cudila jedna ovakva transformacija.

 

Ogradjujem se od njega u svakom slucaju. Nemam nista sa tom budalom.

 

EDIT: ostatak tvog posta ne bih komentarisao jer iznosis neke privatne probleme sa tvog posla, sto takodje nema apsolutno nikakve veze sa mnom.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Za sve nejasnoce u vezi termina moras se obratiti redovnom profesoru filozofskog fakulteta u Ljubljani i redovnom clanu slovenske akademije znanosti iN umetnosti, vanrednom profesoru na Univerzitetima Pariz, Kolumbija, Nju Orleans, Minesota i Cirih ..... Slavoj Zizeku.

 

Ja moram priznati da je i za mene veliko iznenadjenje kada je izjavio da bi glasao za Trumpa, a ne za Hilary, da su muslimanske izbeglice dosle da se najedu evropskog kolaca, ali da ne prihvataju obaveze i da ne zele da menjaju nacin zivota, poziva Evropljane da ih ne sazaljevaju i ne romantizuju, da se mi ustvari borimo sa njima za resurse i POSLOVE u doba globalizacije, da oni ne mogu shvatiti i prihvatiti zapadne vrednosti ODNOSA PREMA ZENAMA kao jednakim i SLOBODE GOVORA, kao i LJUDSKIH PRAVA.

 

To sve mozes naci u njegovoj novoj knjizi, mene komunisticki filozofi zaista ne interesuju. Mogu samo da nagadjam sta mu se dogodilo ...... ili ga je Jordan Peterson potpuno poremetio u onom duelu ili su mu dodavali nesto u kokain ili je lefticarsko ludilo uslo u poslednji stadijum kao kod Lenjina ........ uostalom, komunisticke vodje SFRJ su se preko noci presvukli u cetnike i ustase i unistile zemlju u kojoj sam rodjen, pa zasto bi me cudila jedna ovakva transformacija.

 

Ogradjujem se od njega u svakom slucaju. Nemam nista sa tom budalom.

 

EDIT: ostatak tvog posta ne bih komentarisao jer iznosis neke privatne probleme sa tvog posla, sto takodje nema apsolutno nikakve veze sa mnom.


Koliko god se desni populisti trudili da se ograde od svojih levih parnjaka (posebno izlapelih filozofa, sociologa i istoričara, koji se najviše ističu u javnosti), to opet na koncu dođe na isto- duplo golo. Uvek će se naći neka grupa koja nije “kompatibilna” pa će se iz toga formirati ceo jedan univerzum “pozitivnih vrednosti” iza kojih treba svi da stanu ako hoće da budu prihvaćeni.

Meni je taj njihov duel bitan koliko to ko je kome radio felatio u “Zadruzi” (ili onim MTV rialitijima, ako ti je to više drago). Jedna obična estradizacija intelektualizma, poput onih izvođača klasične muzike koji su prikačili violinu na pojačalo dok zanosno plešu na nekoj plaži. Zato mislim da se obraćaš pogrešnoj osobi.

 

P.S. Ne bih da te prozivam za opetovano čeprkanje po mom RL- u jer ti, jadan, zaista ne poznaješ skandinavska društva toliko dobro da bi imao bilo šta konkretno i da kažeš na tu temu. 

Edited by melankolic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:


Koliko god se desni populisti trudili da se ograde od svojih levih parnjaka (posebno izlapelih filozofa, sociologa i istoričara, koji se najviše ističu u javnosti), to opet na koncu dođe na isto- duplo golo. Uvek će se naći neka grupa koja nije “kompatibilna” pa će se iz toga formirati ceo jedan univerzum “pozitivnih vrednosti” iza kojih treba svi da stanu ako hoće da budu prihvaćeni.

Meni je taj njihov duel bitan koliko to ko je kome radio felatio u “Zadruzi” (ili onim MTV rialitijima, ako ti je to više drago). Jedna obična estradizacija intelektualizma, poput onih izvođača klasične muzike koji su prikačili violinu na pojačalo dok zanosno plešu na nekoj plaži. Zato mislim da se obraćaš pogrešnoj osobi.

 

P.S. Ne bih da te prozivam za opetovano čeprkanje po mom RL- u jer ti, jadan, zaista ne poznaješ skandinavska društva toliko dobro da bi imao bilo šta konkretno i da kažeš na tu temu. 

 

Ja sam se jasno ogradio od ljubljanskog nosioca staljinove slike iznad bracnog kreveta :puke:. Uopste ne mislim da je problem sto islam JESTE nekompatibilan sa zapadnom civilizacijom. On je to otkrio skoro, ja sam to znao oduvek.

 

Da je islam kompatibilan sa western values, onda bi i western values bile dobrodosle u islamskim zemljama. A one ne samo da nisu, vec su opasnost po onoga ko pokusa/pomisli da ih praktikuje. Pocevsi od najbanalnijih primera, da se zena obuce kako hoce, shodno vremenskim prilikama recimo :classic_biggrin:. Da ne pricamo o neprihvatanju gradjanskih zakona, sudova i ostalih sitnica.

 

Posebno ne mislim da bi to trebalo biti tabu, kao sto nazalost jeste otkad je Hussein Obama rekao da su milioni ljudi privuceni porukom mira koju siri islam. Ja sam imao prilike da pricam sa mnogim egipatskim hriscanima ovde u Kanadi koji su te "poruke mira" iskusili na sopstvenoj kozi ..... bukvalno. Ne slazu se sa Husseinom. Pominju mu majku.

 

Sto se mene tice moglo bi se pricati i o tome koliko je pravoslavlje kompatibilno :s_d:  ..... naravno, pricati ne s tobom. S tobom je nonsens pricati bilo sta.

 

Nije recimo problem sto samo 18% Belgijanaca vidi islam kompatibilan sa njihovim nacinom zivota.

Problem je sto 95% belgijskih muslimana kaze da NIJE kompatibilan. A valjda oni bolje znaju :classic_biggrin: Ali, slatki evropski kolaci valjda, Belgijanci su poznati po slatkisima.

 

Na kraju krajeva, ja zivim u zemlji u kojoj je svaka religija "nekompatibilna" sa drzavom. Nikada nisam video nijednog popa, katolika/protestanta, da ga bilo ko pita bilo sta u vezi drzave i zivota gradjana za misljenje. Hteo bih da tako i ostane, borio bih se za to. Sto je opet potpuno nekompatibilno sa islamom.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jao nemoj molim te da me prijavljujes moderaciji, onomad sam banovan sto sam "otkrio" sta je covek studirao, a on o svom fakultetu pisao na pokojnom forumu nasiroko i nadugacko.

 

Veruj mi da je tvoj zivot toliko neinteresantan meni, osim sto se ponekad (u sebi) upitam imas li ga uopste ili je tvoj zivot jednostavno neprestana borba za sve nas da bi nam svima bilo bolje. :classic_biggrin: A tebe ..... ako se sete ....... 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Plavi Golub said:

 

Mislis na one koji rentiraju ljude firmama, kao one agencije pa uzimaju proviziju? Slazem se u vezi njih. Nece direktno da smanjuju prava svih stalno zaposlenih, ali smanjuju taj broj neprestano i onda ga u pikovima kad se ukaze potreba popunjavaju rentiranim personalom koje ili ima stalni ugovor negde drugde, pa tu "tezgari" ili kod jednostavnijih poslova bude ubacen po potrebi, ali bez pogodnosti koje imaju oni sa stalnim ugovorom.

 

No, ja sam mislila na nesto drugo, iz ugla ovih koji izvode projekat, ad hoc za namenu projekta postavljene firme ili timove koje direktno zaposljavaju inzenjere ili kontrolore po ugovorima na par godina  i koje se same bave vodjenjem projekta. Nesto izmedju klijenta i isporucioca radova ili opreme. Englezi imaju puno takvih kombinacija po Evropi.

 

Razumela sam na sta si mislila, samo sam slicnost videla u ad hoc resenjima, a ona iz vise razloga nisu dobra za zdravstvo. Sto se tice ovog o cemu ti govoris, dakle oblast gradjevine, vecina skandala oko Karolinske jeste vezana za lose izvedene radove, nesrece na radu, rad na crno i slicne stvari. Naravno, bruka pukne tek kad se otkrije, i tada su ajkule iz Locum AB, Skanske i slicni prvi u davanju izjava medijima, prijavama inspekciji i opstem iscudjavanju u stilu "iju, kako sad to". Do tada nisu imali pojma, eto oni samo sklopili ugovor s podizvodjacem, tu sve cisto, ali podizvodjac  los, sram ga bilo... I onda raskinu taj ugovro i naprave novi s istim podizvodjacem, samo pod drugim imenom. Jer posao ne sme da trpi... Medju tim firmama-kameleonima, najbrojniji su Poljaci, naravno, ali nasi odmah iza njih. Cega tu sve nema, posebno kod nasih gde treba petljati i s boravisnim i radnim dozvolama, bolje da se u tu pricu ne upustamo. Ali naravno, da bi firma dobila poveci posao, a ima broj stalno zaposlenih koji se mogu na prste nabrojati, tu mora da radi korupcija.

Ipak, daleko najveci skandal je bio s iznajmljenim lekarom, svetski poznatim ekspertom iz Italije, koji je ugradjivao neke vestacke jednjake. Uzeo grdne pare, svi pacijenti mu poumirali, a glavonje iz Karolinske ga branile do poslednjeg daha. Na kraju je prevarant najuren, ali nikome od glavonja nije zafalila ni dlaka s glave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

Razumela sam na sta si mislila, samo sam slicnost videla u ad hoc resenjima, a ona iz vise razloga nisu dobra za zdravstvo. Sto se tice ovog o cemu ti govoris, dakle oblast gradjevine, vecina skandala oko Karolinske jeste vezana za lose izvedene radove, nesrece na radu, rad na crno i slicne stvari. Naravno, bruka pukne tek kad se otkrije, i tada su ajkule iz Locum AB, Skanske i slicni prvi u davanju izjava medijima, prijavama inspekciji i opstem iscudjavanju u stilu "iju, kako sad to". Do tada nisu imali pojma, eto oni samo sklopili ugovor s podizvodjacem, tu sve cisto, ali podizvodjac  los, sram ga bilo... I onda raskinu taj ugovro i naprave novi s istim podizvodjacem, samo pod drugim imenom. Jer posao ne sme da trpi... Medju tim firmama-kameleonima, najbrojniji su Poljaci, naravno, ali nasi odmah iza njih. Cega tu sve nema, posebno kod nasih gde treba petljati i s boravisnim i radnim dozvolama, bolje da se u tu pricu ne upustamo. Ali naravno, da bi firma dobila poveci posao, a ima broj stalno zaposlenih koji se mogu na prste nabrojati, tu mora da radi korupcija.

Ipak, daleko najveci skandal je bio s iznajmljenim lekarom, svetski poznatim ekspertom iz Italije, koji je ugradjivao neke vestacke jednjake. Uzeo grdne pare, svi pacijenti mu poumirali, a glavonje iz Karolinske ga branile do poslednjeg daha. Na kraju je prevarant najuren, ali nikome od glavonja nije zafalila ni dlaka s glave.

 

Znam sve ovo zato i pitam. Poljske firme, one iz baltickih zemalja plus poneka nasa (exyu). Uzmu te firme jer one imaju "fleksibilan" odnos prema EHS, po sistemu APP. Ako se nesto desi, onda se "preneraze" za javnost kao nisu znali. Ili isplate radnike po zakonu zemlje gde se radi, a onda skrivenim papirima nateraju da vrate deo para kad se vrate kuci sa baustele. Slazem se, necemo o tome vise, zivo je to blato.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Sto se migranata tice ....... sve sto sam hteo da kazem je da oni jako puno kostaju. Nadam se da cemo se bar u tome sloziti. Posebno u zemlji koja je primila najvise njih po glavi stanovnika. Na svetu.

 

A ti sama navodis da je strahovita nebriga za stare Svedjane ............. pa rekoh, mozda ima nekakve veze, ako nema - jos bolje.

 

Gledao sam skoro neku reportazu na Youtube o mladim Hrvatima u Svedskoj. Vrlo simpaticno i jako mi je drago bilo videti koliko su oni odusevljeni, koliko imaju samo reci hvale za Svedjane i Svedsku, kako su se snasli i poceli da rade i uzivaju u novoj domovini bukvalno za 7 dana. Strasno koliko ih ima tamo, znao sam za Austriju, Nemacku, Irsku ........ Kazu da nece nazad.

 

 

I dalje brkas frogs i grandmothers iako sam se bas potrudila da ti objasnim da migranti najmanje opterecuju zdravstvo, a posebno nemaju nikakav uticaj na lose odluke koje se tamo donose. Jos jednom, zdravstvo se finansira na nivou regiona, a sve vezano za migrante na nivou opstina. I tu je lukava Svedska uspela u necemu u cemu do sada nije uspevala - ukinula je novopridoslima pravo da se naseljavaju gde hoce, rasporedila ih po vecem broju opstina, i time ubila vise muva odjednom. Izmedju ostalog, bilo je mnogo siromasnijih opstina koje su dugo tavorile izdrzavajuci se od drzavnih sredstava koje su dobijale kroz "sistem izjednacavanja", jer same nisu imale dovoljno poreskih prihoda. Uglavnom su se zalile da im stanovnistvo bezi, odlazi u vece gradove, pa ne mogu bolje. Sad su dobile stanovnistvo i obavezu da od njih naprave poreske obveznike. Mnoge su u tome dosta dobro uspele, naravno ne sve. Ali to i dalje ni na koji nacin ne utice na bodzet za zdravstvo. I sta god ti mislio, novopridosli imigranti su vrlo malo zastupljeni medju pacijentima. Da li je to zato sto su vecinom mladi i zdravi, ili izbegavaju kontakt sa svedskim zdravstvom dok god mogu, na to ne bih znala da odgovorim. Rekla bih da ima i jednog i drugog.

Link to comment
Share on other sites

@Denis Jasharevic Zaboravih gore deo o mladim Hrvatima, a quotovala sam ga jer je zanimljiv.

Mladi Hrvati su gradjani EU u punom smislu reci. To ih bitno razlikuje od mladih Srba&ostalih. Za mlade Hrvate vise nije nikakva senzacija otici i raditi neko vreme u drugu zemlju. Ne zahteva nikakvu posebnu pripremu ili ulaganje, pa zasto da se ne proba? Kad oni kazu da im se sve svidja, to uopste ne mora da znaci da sebe i u buducnosti tu vide, naprotiv. To sto kazu da nece nazad, za njih znaci da nece danas ili sledece nedelje; ne da nece nikad. Oni na tako dug rok ni ne razmisljaju, moze im se. Zato oni i ne uce svedski niti ih mnogo interesuju lokalni dogadjaji. Ne prate medije, ne interesuje ih gde je Norland i ko su Sami... Ne planiraju na duzi rok, danas su tu, a sutra ko zna gde.

Takav je moj zet, mladi Hrvat iz Zagreba, IT, sjajan momak, san svake taste 😀. Vec cetiri godine ne mozemo da ga ubedimo da bar pocne da uci svedski. Ima odlican i odlicno placen posao za koji mu je engleski sasvim dovoljan, a valja stici i na koncerte, u teretanu, putovati... 

Tako isto i drugi mladi u EU. Ne vide oni to kao neku emigraciju, nesto sudbinsko, trajno. Prolazna faza u zivotu, bez velike potrebe da se planira na duzi rok. Uostalom, i moj sin, u ovom kontekstu mladi Svedjanin, uskoro krece da na za sada neodredjeno vreme zivi i radi u Spaniji. Svi se tome radujemo i niko ne misli da ce on tu sad nesto da emigrira i kako ce tamo da se snadje i integrise. Mislim, bas bi bilo glupo tako razmisljati u njegovom slucaju. U istoj situaciji su i mladi Hrvati, ali ne i Srbi&ostali. Zato i njihov odnos prema Svedskoj ili bilo kojoj EU zemlji ne treba gledati kroz iste naocare. Do juce je moglo, ali ne vise.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

 

I dalje brkas frogs i grandmothers iako sam se bas potrudila da ti objasnim da migranti najmanje opterecuju zdravstvo, a posebno nemaju nikakav uticaj na lose odluke koje se tamo donose. .......

 

Vidim da ti uopste i ne citas moje postove, ali ti valjda zgodno da neko uopste zeli s tobom da prica pa ih koristis za quote. Nema veze ........ vazno je da je tebi dobro.

 

Sto se tice "lukave Svedske" koja je ubila vise "muva odjednom" samozatrpavanjem ovim sjajnim materijalom i potencijalom ..... znam, video sam na svim svetskim televizijama kako se usrecila. 😂

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ah, Yosemite... nestvarna priroda.

Ove godine sam zakasnio. Obično sredinom oktobra sve kao da gori. Lišće je zuto narandžasto, crveno zaleno. Sve te boje pod zragima sunca dočaravaju osećaj zadovoljstva. [emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Editz

Zarđao rečnik. Sreća u zadovoljstvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

Ove godine sam zakasnio. Obično sredinom oktobra sve kao da gori. Lišće je zuto narandžasto, crveno zaleno. Sve te boje pod zragima sunca dočaravaju osećaj zadovoljstva. emoji14.png

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Editz

Zarđao rečnik. Sreća u zadovoljstvo.

Stalno planiram da odem a nikako da stignem. Fenomenalno.

 

Ove nedelje cu da vidim kako izgledaju fly-over states :smiley24:prvo Ohio pa OK.

Link to comment
Share on other sites

Stalno planiram da odem a nikako da stignem. Fenomenalno.
 
Ove nedelje cu da vidim kako izgledaju fly-over states :smiley24:prvo Ohio pa OK.
Ovo je raj na zemlji u pozno proleće kad se topi i jesen kad gori u vatrenim bojama.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mrd said:

Ove godine sam zakasnio. Obično sredinom oktobra sve kao da gori. Lišće je zuto narandžasto, crveno zaleno. Sve te boje pod zragima sunca dočaravaju osećaj zadovoljstva. emoji14.png

 

Moguće da si poranio.

 

Prošle godine, na isti dan (4. novembar) , isto mesto, Sonohara, Nagano Prefecture, sve je bilo pocrvenelo

 

2019gdejejesen01.jpg

 

Ove godine, isti dan, ništa (nisam ni išao na gondolu da gledam odozgo)

 

2019gdejejesen02.jpg

 

Kao da iz nekog razloga kasni, možda što je leto bilo najtoplije u istoriji a i danas (11. novembar) može da se ide u šorcu i majici kratkih rukava.
Lišće žuti jer stablo povlači hloroform u sebe, da prezimi. Izgleda, stabla nisu još osetila tu potrebu, još nije hladno. Možda, za 10 dana.

Link to comment
Share on other sites

Nagoya, prestonica Aichi Prefecture i dom Toyota i hiljada drugih firmi svetske klase. Ovo je Fushimi, centar, tu mi je i firma.

 

2019g2001.jpg

 

Tu će se održati samit G-20. Bio je i pre, 2015. u Mie Prefecture, na 80km udaljenosti.

 

2019g2002.jpg

 

Nadam se da će se tu svetski državnici nešto korisno dogovoriti. Drago mi je da moj grad Nagoya potvrđuje svoju relevantnost na planeti.

Link to comment
Share on other sites

Pre par dana svratim u prodavnicu vina, ispraznila bila sta imam, ostalo ono sto cuvam za specijalne prilike, pa reko da kupim ... i svratim u prodavnicu u koju ne idem obicno, obidjem rafove kad na jednom stoji Iliriya wines, pogledam i vidim poznato ime, cula sam ga, Blatina. Nisam nikad probala pa reko ajde da vidim sta je. $12. Naravno otvorila za vikend i za te pare nije lose, onako kao standardno medium CA vino

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...