Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

On 8/9/2019 at 1:57 PM, Doorn said:

Sin dobio poziv. Slijedece sedmice se ukrcava kao kadet na Trade Navigator u luci Rouen, Francuska. To ce biti njegova kuca iducih 5 mjeseci, a crew familija.

Koliko god sam ponosan sto mu skola ide dobro i sto zeli da radi ono sto voli jos od malena, meni je ipak cudan i tezak taj osjecaj da cu ga opet vidjeti tek u januaru 2020. 

 

Mali je sad vec nesto vise od mjesec dana na brodu. Kaze da mu je dobro i da mu se svidja kako brod tako i crew i posao. Kapetan je takodje zadovoljan sa njim. 

 

Nakon leta za Paris CDG i ukrcavanja u luci Rouen put je isao za Halmstad gdje se tovario malt.

IMG-20190819-WA0003.jpg 

 

U Rouenu su se tada jos iskrcavali dijelovi za vjetrenjace.

IMG-20190820-WA0005.jpg

 

IMG-20190824-WA0000.jpg

 

IMG-20190826-WA0007.jpg

 

IMG-20190826-WA0006.jpg 

 

Nakon Halmstada slijedi prijem goriva na moru.

20190910-195141.jpg

 

Slijedeci tovar koji idu na deck su dijelovi za vjetenjace koje takodje idu za Tursku.

20190910-195154.jpg

 

Na putu za Izmir se susreo sa brodom  firme za koju radim pa je morala da slijedi i fotka.

IMG-20190822-WA0004.jpg

 

IMG-20190822-WA0001.jpg

 

Izmir

IMG-20190914-WA0007.jpg

 

IMG-20190916-WA0000.jpg

 

U Izmiru se susreo i sa mojim dobrim drugom, bivsim kapetanom iz firme za koju radim. Presao je za MSC sto i nije neki dobar career move :classic_biggrin:

 

IMG-20190918-WA0001.jpg

 

IMG-20190918-WA0004.jpg

 

IMG-20190918-WA0005.jpg

Kapetan Slavica pise clanke za Slobodnu Dalmaciju i Pomorac. 

 

Nakon Izmira slijedi luka Elefsis u Grckoj gdje se opet tovare dijelovi za vjertenjace sa destinacijom Rouen. 

IMG-20190921-WA0001.jpg

 

Komandni most

 

IMG-20190820-WA0003.jpg

 

Soba na officers deck. Luksuz na brodu. Kreativni nered.

IMG-20190821-WA0007.jpg

 

IMG-20190821-WA0011.jpg

 

24 Heinekena za 14 dolara.

IMG-20190828-WA0000.jpg

Edited by Doorn
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Par anegdota. Osim kapetana koji je Holandjanin, crew su Filipinci i Rusi. Klopu im pravi Filipinac pa mu je na nos izasla riza sa pilecim mesom. Kaze da mu nikad nije tako dobro legao kebab kao u Izmiru. Turski efficiency ne postoji. Nakon sto su doslu pred Izmir morali su na sidro 3 dana jer nije bilo mjesta u luci. Kad su stigli na svoje mjesto, dva dana je trajalo prije nego sto su krenuli sa istovarom. Kazu duva jak vjetar. U medjuvremenu radnici kafenisu i bleje. Istovar malta je takodje trajao dugo da bi ga zavrsili u nekoliko sati kad su pocele da stizu kazne vlasniku tovara. Immigration je im je uzeo shore passes sa nekim blesavim izgovorom, ali da mogu da ih dobiju nazad za 70 dolara. Rusima je mali interesantan jer ima SRB prezime, pravoslavac, Holandski drzavljanin, mixed race. 

Edited by Doorn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

htedoh na kafanu na kosarci al' kapiram da moze i ovde. Valjda se cita.

Elem. Utisak sledi:

Rikne mi kartica sama od sebe. Debitna bofa. prijavljuje chip malfunction i moram 3x da ubacim i onda swipe.
Ovo naravno smara i "odem" na app da zatrazim zamenu, i tamo "kaze" mozes dragi nas korisniche samo moras da platis 5$. hmmmm platim al' u limburgu mesecu.

Zovem banku, nakon sto mi automat opet da opciju da ne smaram agente i da porucim novu za 5ardu javi se ljubazni batica.

Objasnim ja njemu da me zanima razlog zbog koga bih ja trebao da platim novu karticu kad je ja evidentno nisam pokvario. radila je do pre dna 2. Imam na istom mestu jos 3,4 kartice  i sve rade jos, a 2 su izdate pre ove.
 

nakon sto sam imao monolog, on samo kaze sacekajte sec da vidim da li mozemo da waive taj fee.
Nema ga 3min i vraca se. Veli, gospodine ovaj fee vam necemo naplatiti. Zanima nas da li zelite da vam se nova kartica posalje obicnom ili expedite postom. Obicna 4 dana, expedie 2 jer je prosle 12. Obe opcije dzabe. Reko' kako sada dzabe? kad on, well it's an option.

na kraju sage poslashe mi expedite, nema fee za novu i nema fee za brzu postu.

Zakljucak:

Ovo ovde je APP zemlja. Mogu da zamislim milione ljudi koji nece da se cimaju da zovu banku i lepo plate tih 5$. I sta je onda to? Legalna pljacka. Jer ako nema potrebe da se naplati to zato po default naplacuju, a ako pitas zasto naplacuju onda ne naplate?
Jer ponavljam, ja nisam zvao i rekao e necu da vam platim, ja sam zvao i pitao zasto ja placam nesto sto ja nisam pokvario.

 

Dakle ili plati u novcu, a ako ne zelis da platis u novcu platices tako sto ces da izdvojis vreme da ne bi platio u novcu, sto ce reci, opet ti je naplaceno cimanje (potrosio si vreme) da izbegnes placanje.

Vuuuuuu koja recenica :lol_2:

Slicnu situaciju sam imao i sa bolnicom. Razjebem nos, 4 kopce, emergency bla bla bla. Ja tad nezaposlen, stigne racun 1800$, long story short da ne smaram, zavrsi se na tome da sam platio 120$.

 

Ako prodje prodje

Edited by Squabbit
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Squabbit said:

Ovo ovde je APP zemlja. Mogu da zamislim milione ljudi koji nece da se cimaju da zovu banku i lepo plate tih 5$. I sta je onda to? Legalna pljacka. Jer ako nema potrebe da se naplati to zato po default naplacuju, a ako pitas zasto naplacuju onda ne naplate?

Ti si fin, ja bih im ponudio dve opcije:

1) Da promenim banku:

2) Da promenim banku i pitam bbb, da li je to sto oni rade po zakonu. :)

Drago mi je da si resio.

Za bolnicu si mogao nista da ne platis. :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Ti si fin, ja bih im ponudio dve opcije:

1) Da promenim banku:

2) Da promenim banku i pitam bbb, da li je to sto oni rade po zakonu. 🙂

Drago mi je da si resio.

Za bolnicu si mogao nista da ne platis. 🙂

 

Ja pocnem fino. Ako nema vajde, odmah trazim higher autoritet. Jer obicno supervizori zavrsavaju a ne agenti koji se jave.

Za bolnicu nisam mogao bolje jer je to bilo u prvih 6meseci od emigracije. Nesnadjen sam bio. 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sličnu APP situaciju sam imao i ja, tj. moja supruga. 

 

Naime, ona kakva je pomalo blesava, ne proverava svoje račune za telefon već se oni samo skidaju, da bih nekih 6 meseci kasnije, kad joj sinulo iz dupeta u glavu da joj račun visok, ja provalio da joj od marta meseca skidaju 5€ nedeljno (!) za nekakve "Premium services" na koje se navodno pretplatila (ko zna šta je kliktala, a možda i nije). 

 

Nazovem ja Vodafone da pitam šta je to, onako pomalo nadrkan kako je to moguće, lik počne da mi se izvinjava i kaže sačekajte malo, popriča par minuta sa šefom i kaže mi, izvinjavamo se, ni nama nije jasno kako je u Nemačkoj takva prevara moguća, evo deaktivirali smo i dobićete svih 129 eur nazad... 

 

Mislim se u sebi - znaš ti kako je moguće, zove se APP. 

Edited by Eddard
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam, iako u početku nisam mogao da poverujem, da su sve te uslužne delatnosti tipa kablovske, mobilne telefonije i sl, bar kad je u pitanju korisnička podrška, u Srbiji daleko bolje nego ovde...

 

Meni je bilo neverovatno kad sam zvao posle par nedelja u DE da mi uvedu internet, stigne mi poruka, majstor dolazi tad i tad, pre podne, kad naravno radim. Ja iskuliram, kažem, ko te j...e kad nećete da se dogovarate sa mnom, majstor dođe, vidi da nikog nema, meni stigne račun na 100 eur (!!!) za izlazak majstora na teren i opet novi termin u neko nedoba... Naravno da sam ih ispreskakao i nisam platio, ali opet APP. 

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisu ni Nemci sto su bili 😄

 

Nama jedna kompanija radi porez poslednjih 5 godina (morali da uzmemo nekoga uz granicu, ko zna sta s porezom kad jedno radi u Nemackoj, a drugo u Holandiji)... I sve bilo ok, do pre par nedelja, kad su poslali racun za uslugu ove godine veci 2.5 puta nego prosle godine....muz se spremio da im uplati, medjutim cudno nam da je fee sad odjednom toliki, kad su radili manje-vise sa istim sumama kao i prosle godine. Resimo da proverimo, posaljemo email, jave se da su pogresili i posalju novi racun, skoro isti kao i prosle godine. Doslo vreme moras i accountants proveravati! 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Moram da priznam, iako u početku nisam mogao da poverujem, da su sve te uslužne delatnosti tipa kablovske, mobilne telefonije i sl, bar kad je u pitanju korisnička podrška, u Srbiji daleko bolje nego ovde...

 

Meni je bilo neverovatno kad sam zvao posle par nedelja u DE da mi uvedu internet, stigne mi poruka, majstor dolazi tad i tad, pre podne, kad naravno radim. Ja iskuliram, kažem, ko te j...e kad nećete da se dogovarate sa mnom, majstor dođe, vidi da nikog nema, meni stigne račun na 100 eur (!!!) za izlazak majstora na teren i opet novi termin u neko nedoba... Naravno da sam ih ispreskakao i nisam platio, ali opet APP. 

 

To da, svi se zale jer moraju da uzimaju slobodan dan i dzedze kuci ceo dan cekajuci internet-majstora!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Moram da priznam, iako u početku nisam mogao da poverujem, da su sve te uslužne delatnosti tipa kablovske, mobilne telefonije i sl, bar kad je u pitanju korisnička podrška, u Srbiji daleko bolje nego ovde...

 

Meni je bilo neverovatno kad sam zvao posle par nedelja u DE da mi uvedu internet, stigne mi poruka, majstor dolazi tad i tad, pre podne, kad naravno radim. Ja iskuliram, kažem, ko te j...e kad nećete da se dogovarate sa mnom, majstor dođe, vidi da nikog nema, meni stigne račun na 100 eur (!!!) za izlazak majstora na teren i opet novi termin u neko nedoba... Naravno da sam ih ispreskakao i nisam platio, ali opet APP. 

 

U USA vala nije ovako. Vrlo su usluzni, ljubazni, brzi i tacni, a tek ponekad vole da kraduckaju. 
Dok u Srb te ne hebu pishljiva boba...

Link to comment
Share on other sites

Upravo pročitao sledeću vest:

“Mannen i 50-årene tok såkalt tilståelsesdom da saken var oppe i Inntrøndelag tingrett denne uken. Der vedgikk han at 900 liter sats (væske med gjær og sukker) skulle bli til sprit på hjemmebrentsapparatet i kjelleren.

Det endte med 21 dagers fengsel, 5000 kroner i bot og 16.500 kroner i erstatning til Trøndelag politidistrikt. Erstatningen skal blant annet dekke utgifter politiet hadde med septikbil og slamsuging for å få sendt satsen som spesialavfall til godkjent mottak...”

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/3JQwzL/troender-tatt-med-900-liter-sats-skulle-i-bryllup

Uglavnom, muškarac u 50-tim godinama osuđen nakon što je priznao da je u vešernici uskladištio burad sa 900 l mešavine kvasca i šećera namenjenih za pravljenje rakije a koju je mislio da odnese kao svadbeni poklon.
Dobio je 21 dan zatvora, 5000 kruna (500 €) kazne i 16.500 kruna (1661 €) nadoknade policiji.

Ne navodi se identitet počinioca krivičnog dela.
Odmah sam pomislio na srpske borce za slobodnu distribuciju rakije i kako Srbija neće u EU ako će da im oduzmu to pravo.

Link to comment
Share on other sites

To su Norvežani imali uvek, kroz istoriju, "bootleg" alkohol. Kada nije bilo automobila, izolacija, udaljene farme, skoro svako je pravio svoje alkohole.

 

Nego kad si tu, njihovo nacionalno piće beše kao brandy, konjak, "Aquavit". Sećam se da su mi na rastanku u firmi poklonili bocu "Linje aquavit", to je onaj iz bureta koje je putovalo na brodu (kao balast) bar do Ekvatora pa se dobro promuljao i izmešao sadržaj. Davno je bilo, kada sam ga otvorio i pio sa društvom, čini mi se da su skoro svi rekli "kao skenderbeg konjak iz Albanije", u pozitivnom smislu, taj konjak je bio odličan.

 

Nikada posle nisam ni video ni čuo za to piće po radnjama po svetu.

Link to comment
Share on other sites

To su Norvežani imali uvek, kroz istoriju, "bootleg" alkohol. Kada nije bilo automobila, izolacija, udaljene farme, skoro svako je pravio svoje alkohole.
 
Nego kad si tu, njihovo nacionalno piće beše kao brandy, konjak, "Aquavit". Sećam se da su mi na rastanku u firmi poklonili bocu "Linje aquavit", to je onaj iz bureta koje je putovalo na brodu (kao balast) bar do Ekvatora pa se dobro promuljao i izmešao sadržaj. Davno je bilo, kada sam ga otvorio i pio sa društvom, čini mi se da su skoro svi rekli "kao skenderbeg konjak iz Albanije", u pozitivnom smislu, taj konjak je bio odličan.
 
Nikada posle nisam ni video ni čuo za to piće po radnjama po svetu.


Jeste.
Zapravo se u originalu zove Akevitt. 40 vol% alkohol. U Norveškoj se proizvodi od krompira a u Danskoj od kukuruza.
Ja sam ga uzeo u Free Shoppu kad sam išao do mojih i probao ga ali mi se nije nešto dojmio. Slatkasti alkohol, ako se tako može opisati.
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Stadion je završen, možda neki unutrašnji radovi ali nema više kranova. Slika od petka 27. septembar 2019. iz hotela.

Tu je bio stadion skoro iste veličine, onaj na kome je "Zvezda" osvojila Kup šampiona 1991.  Na zidu tog stadiona su navijači napisali grafit "Srbija do Tokija".

Taj stadion je srušen, na njegovom mestu je ovaj novi.

 

2019stadion01.jpg

 

Desno, sa druge strane Yoyogi parka je bilo sedište Olimpijskog komiteta Olipijade 1964. Slika iz mog ofisa

 

2019stadion02.jpg

 

Te, 1964. godine, Japan se pojavio kao osnažen posle poraza u 2. Svetskom ratu, čuveni shinkansen vozovi, lansirali su u svet "Sony", "Toyota" i još nekoliko firmi svetske klase. Da vidimo šta će ovaj put.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Negde 1973. sam video natpis "ТЕЛЕВИЗOP  У БОЈN" u izlogu robne kuće ispred Ei Niš TV aparata koji nije bio uključen.
Evo ga i moj, Sharp Aquos. Izgleda kao da mu je slika manja od ekrana. Nije pokvaren a zadnji put je dao znak svog života kada je Obama postao predsednik USA.

 

2019uboji01.jpg

 

Slika (program) mu se menja jednom godišnje, ne treba daljinac.

Na inače crnu rupu u sobi se lepljivom trakom po uglovima zalepi besplatan poster sa festivala cvetanja ajisai (hortenzije). Svake godine novi dezen, milina jedna.

 

2019uboji02.jpg

 

Sledeća promena slike je zakazana za 1. jun 2020.

 

Pa drugovi, jesmo li zato išli u inostranstvo, da se nafilujemo tehničkom robom ili nismo?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...