Jump to content

Najbolje od arhitekture


ironside

Recommended Posts

On 7/26/2019 at 7:08 PM, Jonnhy Clash said:

Legitimno je da tako mislis. Ipak ne razumem po cemu je Sagrada familija lepsa ili znacajnija od hrama Vasilija Blazenog. Ali dobro. 

 

Iako si repliku uputio kolegi Ascariju, (koji je replicirao na već pretjerane replike), osjećam se pozvanim odgovoriti zašto je  vážený pan bio u pravu, kad je odgovorio "Vašar". Katedralu, (zapravo arhiepiskopalnu crkvu - ne znam odakle taj novokomponovani termin 'hram') Sv. Vasilija blaženog i Sagrada Familiju dijeli više od 350 godina, (ove godine je SF dobila gradjevinsku dozvolu, a sumnjam da je "remek - delo" dvojca Barma - Postnik - Jakovljeva ikad dobila taj certifikat), pa se te arhitekture ne mogu ni po čemu uspoređivati.

Barma i Postnik su možda bili talentirani provincijski graditelji (ako su uopće postojali, a da nisu proizvod ruske fantazije).

 

Antoni Gaudí je bio izuzetno talentiran majstor struke i začetnik španjolskog/katalonskog modernizma, koji je raskrstio sa historicizmom (obožavanog od Francisca Franca), a

Gaudíjeva La Pedrera je meni i ne samo meni značajnija od Sagrade, no sada dolazimo do najznačajnijeg i najbitnijeg aspekta ovog diskursa:

Gaudí je bio prethodnik trostruke simbioze: projektant - investitor - izvođač, a to je u graditeljstvu (složit će se s mnome ostale kolege), sveto trojstvo, važnije od onog iz Novog Zavjeta.

Teško je to shvatiti nekome izvan religijsko tko je rastao izvan - nacio - političkog narativa.

 

Kitsch su, kao termin, izumili Bavarci, sedinom devetnaestg stoljeća, kao odgovor na gadariju histroricizma.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mogu li i mostovi ovdje? 

KxxkDhi.jpg

 

gax5NXE.jpg

 

Imponzantna skalamerija. Gornjim dijelom prolaze tramvaji i vozovi ali i ljudi setaju. Izmedju podnih ploca ima razmaka pa pogled na dole izaziva vertigo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dom_Luís_I_Bridge

 



 

Ovaj se dugo nije odvazio ili nije nakupio dovoljno priloga da bi skocio, a meni dodijalo cekati da gledam kako ce se mamlaz razbiti o vodu pa ne znam je li na kraju skocio ili nije.

mw3uw5q.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mostovi su fantastični; Portugal je čuven po istima, o UK, posebice Škotskoj, da ne govorimo. Prošlo ljeto sam upravo u Španjolskoj posvetio pažnju njihovom inženjerskom duhu (kad su mostovi u pitanju).

No, kako mostovi, vijadukti et al., strogo gledajući nisu arhitektura, iako genijalnost konstruktera često potpada u umjetnost, obožavam gledati njihova čudesa.

Arhitekti bi bili kljasti bez gradjevinaca i vice versa.

Kad se umorim, ali zaista umorim, odem vlakom/vozom do Liège na kolodvor i uživam u Calatravinom geniju.

 

Evo, HB, Calatravinog mosta - Jerusalem: užitak za oči i mozak.

 

Calatrava-chords.jpg

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...