Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

Svi koji se pozivaju na najboljeg centra na svetu, mislim da je sada sasvim jasno da je u ovom trenutku to Mark Gasol. Odlicne partije na ovom SP koje su dovele njegov tim do titule prvaka sveta, i titula u Nba ligi koja se toliko reshpektuje kod mase ljudi. Na drugom mestu Rudi Gober, a nas Joko konkurise tek za trece mesto... iako nije opravdao svojim igrama na SP i to trece mesto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odavno su reprezentativna takmičenja prestala da budu reper za kvalitet igrača i trenera. Tako da Marc Gasol može samo da bude najbolji centar SP 2019, a najbolji centar sveta je onaj koji je najbolji u najtežem i najkvalitetnijem takmičenju, NBA-u, i to je Jokić.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@freethrow

 

Pisao sam pre nesto jace od godinu dana da mislim da je Zagorac instrumentalan za neke dalje uspehe repke. Takav profil igraca nam je jedna od nasusnih potreba, plus godine koje ga kvalifikuju da bude jedan od nosilaca repke u narednim godinama. Medjutim, posle ocajne druge 2/3 prosle sezone i vec dokazane nesposobnosti da ostane zdrav na neke duze streceve te samim tim uhvati bilo kakav ritam i samopouzdanje, bojim se da je taj brod otplovio. Vanja je predaleko od reprezentativnog nivoa i cak i taj Nedovic koga toliko kritikujem je next level za njega. Simanic ce biti nuznost jer bukvalno nemamo upotrebljive cetvorke miko Bjelice, mada nisam uveren uopste u njegovu transformaciju u redovnog i legit reprezentativca na najvisem nivou. Davidovac je interesantan kao ad hoc resenje za 1 takmicenje, ali takodje nista dugorocno. Od Pecarskog zaista mislim da nema nista u ozbiljnoj seniorskoj kosarci, nije tu samo problem tela i fizickih ogranicenja - decko je naprosto toliko dubinski clueless u odbrani da ja bez preterivanja nisam video nista slicno (toliko lose jelte) od nekog igraca do sad. Petrusev mi se dopada bas, mislim da on ima itekako buducnost u nac. timu, mada ga ja vidim mnogo vise kao cetvorku nego peticu i ne dopada mi se to sto ga nasi treneri sprecavaju da sutira i siri parket i svode ga na obicnog postavljaca blokova i kampera na niskom postu (gde takodje zna, ali jednostavno nije njegova ljebiputer igra). Na pleju smo sjebani ako Vasa ne pronadje sut i samopouzdanje tokom narednih sezonu, dve. Jovic je fenomenalan backup, ali jbg, samo backup i igra standardno dobro u okviru svojih mogucnosti i ogranicenja. 

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mmajstor said:

Svi koji se pozivaju na najboljeg centra na svetu, mislim da je sada sasvim jasno da je u ovom trenutku to Mark Gasol. Odlicne partije na ovom SP koje su dovele njegov tim do titule prvaka sveta, i titula u Nba ligi koja se toliko reshpektuje kod mase ljudi. Na drugom mestu Rudi Gober, a nas Joko konkurise tek za trece mesto... iako nije opravdao svojim igrama na SP i to trece mesto. 

Ok, skontali smo.  

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mmajstor said:

Svi koji se pozivaju na najboljeg centra na svetu, mislim da je sada sasvim jasno da je u ovom trenutku to Mark Gasol. Odlicne partije na ovom SP koje su dovele njegov tim do titule prvaka sveta, i titula u Nba ligi koja se toliko reshpektuje kod mase ljudi. Na drugom mestu Rudi Gober, a nas Joko konkurise tek za trece mesto... iako nije opravdao svojim igrama na SP i to trece mesto. 

 

Jasta, sigurno je SP najveci reper kvaliteta nekog igraca. Vjerovatno je i Bogdan najbolji bek na planeti. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Medjutim, posle ocajne druge 2/3 prosle sezone i vec dokazane nesposobnosti da ostane zdrav na neke duze streceve te samim tim uhvati bilo kakav ritam i samopouzdanje, bojim se da je taj brod otplovio.

Gledao sam ga na ovim pripremnim utakmicama Partizana,fino je to izgledalo...

Sada,koliko ce moci da izbegne povrede druga je prica....

Za mene je misterija zasto mnogo ljudi ovde ima tolike sumnje u mogucnost da Simanic izraste u ozbiljnog krilnog centra,momak je '98 godiste,ima ogromnog prostora za napredak...

Link to comment
Share on other sites

Sad odjedmom Marc Gasol bolji od Jokića. Lako njemu kad je uigran sa Rubiom, Žuljom i Rudijem. Igra već godinama sa njima. A Jokiću je ovo 2. Fiba takmičenje, valjda je prvi put igrao sa Milutinovom, Bjelicom, Jovićem i Lučićem. Još je došao kasnije na pripreme. Koliko je on pre Španije i Argentina odigrao utakmica protiv ozbiljnih protivnika?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@freethrow, malo su mi nejasni delovi tvog posta.

 

Počinješ kritikom Đorđevića i naše igre i to je ok, smisleno i u značjanoj meri tačno. Zatim ide ovo

1 hour ago, freethrow said:

Ono što sam pisao i pre SP mi deluje kao i da se obistinilo: ekipa je pravljena za neku hipotetičku sporu tuču sa Amerikancima, sa izvinite me, ali jako staromodnim i nedovoljno kvalitetnim plejmejkerima. Ja sam svestan da mi nemamo bolje plejeve od Jovića i Micića, ali ovo što su oni odigrali, u ovoj konkurenciji i sa ovakvim kriterijumom, uopšte nije dovoljno za viši plasman. Mislim da je 2019 jednostavno samoubistvo imati ne jednog, nego dva pleja koji su svesni da im je šut apsolutno poslednje utočište u slučaju propasti ostalih varijanti napada. Anahrono je i vodi u propast.

Igramo zastarelo, sa zastarelim i nedovoljno kvalitetnim plejmejkerima, to je samoubistvo, trebalo bi da imamo moderne igrače koje pominješ u nastavku.

 

Mešaju se tvoje želje, vizija košarke koju bi voleo da vidiš, kritika zašto ne igramo tako, uz priznanje da nam fale bolji plejevi. Nešto pravi petlju u tom sledu. Legitimno je žaliti što nemamo bolje/drugačije plejeve, ali onda sa tim ne ide kritika načina postavljanja igre, jer nju praviš prema onom što imaš na raspolaganju. Važi i obrnuto, kritikuješ igru ali uz svest o karakteristikama igrača koje uklapaš. Posebno jer nemamo alternativu. 

 

Drugo, mislim da preteruješ sa ocenom Vase i Jovića. Nisu elitni NBA plejevi, ali je taj Jović imao sezone u EL na nivou, kao i značajan udeo u uspesima reprezentacije prethodnih sezona. Vasa je ipak plej F4 ekipe, nije došao iz prošlogodišnjeg Partizana. 

 

Ne bi vodio četiri-pet igrača, ali opet kažeš da nema ko ni da ih zameni i iznosiš stav da je medalja bila daleko, tj. da nismo ni bili favoriti. Legitimno, ali otkud onda kritika igre, ako je tim ostvario ono što smatraš realnim - bio daleko od medalje, izgubio od finalista. 

 

Hoću da kažem da mogu da se složim sa pojedinim delovima posta, iseckanim, ali kada ih spojiš postaju kontradiktorni/konfuzni. Mešaš kritiku realnosti sa vizijom koja nema uporište u kapacitetima, što isto priznaješ, kritiku ostvarnog rezultata podvlačiš priznanjem da je to realnost, itede.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, berti said:

Videcemo da li ce Jokic i dalje igrati za reprezentaciju. Uporedjujuci Bogdana i njega, Bogdan ostavlja utisak da ni puskom ne bi mogli da ga nateraju da ne igra za Srbiju, a Jokic kao neko koga puskom treba terati da igra. Nadam se da gresim.

Puska? Zaboravljas gaf nakon derbija? "Nek im igraju onda za reprezentaciju Simonovic i Dzenkins.."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Ace Rimmer said:

Sad odjedmom Marc Gasol bolji od Jokića. Lako njemu kad je uigran sa Rubiom, Žuljom i Rudijem. Igra već godinama sa njima. A Jokiću je ovo 2. Fiba takmičenje, valjda je prvi put igrao sa Milutinovom, Bjelicom, Jovićem i Lučićem. Još je došao kasnije na pripreme. Koliko je on pre Španije i Argentina odigrao utakmica protiv ozbiljnih protivnika?

Ma nema to veze sa stazom, da je Djordjevic imao ideju sta da radi sa Jokicem ne bi bilo problema, verovatno bi igrali finale , koristio ga je dobro pre tri godine kao debitanta, a ove nije znao sta da radi sa njim.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, 34Barkley said:

@freethrow, malo su mi nejasni delovi tvog posta.

 

Počinješ kritikom Đorđevića i naše igre i to je ok, smisleno i u značjanoj meri tačno. Zatim ide ovo

Igramo zastarelo, sa zastarelim i nedovoljno kvalitetnim plejmejkerima, to je samoubistvo, trebalo bi da imamo moderne igrače koje pominješ u nastavku.

 

Mešaju se tvoje želje, vizija košarke koju bi voleo da vidiš, kritika zašto ne igramo tako, uz priznanje da nam fale bolji plejevi. Nešto pravi petlju u tom sledu. Legitimno je žaliti što nemamo bolje/drugačije plejeve, ali onda sa tim ne ide kritika načina postavljanja igre, jer nju praviš prema onom što imaš na raspolaganju. Važi i obrnuto, kritikuješ igru ali uz svest o karakteristikama igrača koje uklapaš. Posebno jer nemamo alternativu. 

 

Drugo, mislim da preteruješ sa ocenom Vase i Jovića. Nisu elitni NBA plejevi, ali je taj Jović imao sezone u EL na nivou, kao i značajan udeo u uspesima reprezentacije prethodnih sezona. Vasa je ipak plej F4 ekipe, nije došao iz prošlogodišnjeg Partizana. 

 

Ne bi vodio četiri-pet igrača, ali opet kažeš da nema ko ni da ih zameni i iznosiš stav da je medalja bila daleko, tj. da nismo ni bili favoriti. Legitimno, ali otkud onda kritika igre, ako je tim ostvario ono što smatraš realnim - bio daleko od medalje, izgubio od finalista. 

 

Hoću da kažem da mogu da se složim sa pojedinim delovima posta, iseckanim, ali kada ih spojiš postaju kontradiktorni/konfuzni. Mešaš kritiku realnosti sa vizijom koja nema uporište u kapacitetima, što isto priznaješ, kritiku ostvarnog rezultata podvlačiš priznanjem da je to realnost, itede.

 

Izvini ukoliko sam delovao konfuzno, da probam da pojasnim. Kritika Đorđevića je sa dve strane, najogoljenije posmatrano - prvo što nije poveo par igrača koje je trebalo da povede, a koji su "moderni" - Kalinu i Nedovića, a poveo nekoliko za koje je trebalo tokom priprema i rada sa njima da uvidi da neće biti dovoljno spremni i korisni. Druga kritika se odnosi na menadžment tima kojeg jeste poveo, pre svega na ulogu Jokića, ali najviše za potpuni nedostatak vizije, u napadu i u odbrani, za slabu pripremu utakmica, skauting, malokrvnost tokom utakmica.

 

Da pojasnim, verujem da bi i ovako selektirana ekipa, sa Birčom i Simonom i Raduljicom mogla da dođe do medalje, ali samo uz minucioznu pripremu utakmica, jasnu podelu uloga, maksimalno korišćenje Jokića i optimalno korišćenje Bogdanovića...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Nema me neko vreme na forumu, nisam zadovoljan ni ja razvojem situacije na istom, mada čitam. Ne bih da popujem i da se žalim: kada i ukoliko budem imao konkretan predlog za poboljšanje kvaliteta istog, kontaktiraću nadležne. Hajde sada da se i ja otovarim po reprezentaciji, koju sam neuobičajeno pažljivo pratio.

 

Đorđevića je teško i verovatno besmisleno braniti. Slabo razumljiv izbor igrača, da li su u pitanju stare zasluge, neka sigurnost koju mu u svlačionici uliva Birčević i Raduljica, ne znam. Ovde se jako često pominje odbrana - koja je zaista bila jako slaba i, čini se, zastarela, ali meni je još više ubadalo oči kako se igrao napad. Gledajući finale, uhvatio sam sebe kako mogu maltene bez gledanja da predvidim 80% akcija Španije: Rubio prenese, Mark mu pravi blok, prima loptu na trojci, Ljulj i Rudi se ukrštaju pod košem, Ribas ide u ćošak, Ernangomezi piče na skok ili prave jake blokove... Da me neko pita kako Srbija igra u napadu, ja ne bih umeo da dam iole razumljiv odgovor. Voleo bih da mi, na primer @Princeton pomogne, ali ja zasita ne znam koji je bio neki osnovni plan, osim nekoliko pokušaja guranja lopte pod koš - ali na Raduljicu (što je smirilo Italijane) i ponekad na Jokića (što nije njegova šolja čaja kada ima još jednog centra od 130kg na terenu). Sticajem okolnosti, odgledao sam i pripremne utakmice i stekao utisak da će pik sa Milutinovim biti jedna od osnovnih alatki - pre svega sa Jovićem, ali, onda u nekoj varijanti i sa Bogdanom. Ništa od toga ne videh na SP. Đorđevićevo vođenje utakmica, dinamika pored terena, ono malo tajmautova što su prikazali na TVu, sve mi je to delovalo kao rad jednog umornog, skoro depresivnog čoveka, bez energije i bez želje da uopšte bude tu. Imajući u vidu da Sale nije poznat kao veliki izučavač savremenih košarkaških tokova, ishod je nekako logičan. Glupo mi je da uopšte komentarišem igru pojedinih igrača poput Bobija, Simonovića, Birčevića, Raduljice i Gudurića. To su igrači koje ja najverovatnije ne bih ni vodio na SP, osim možda Gudurića da bude 12ti momak i da se ispucava protiv Angole i Bijafre. Ono što sam pisao i pre SP mi deluje kao i da se obistinilo: ekipa je pravljena za neku hipotetičku sporu tuču sa Amerikancima, sa izvinite me, ali jako staromodnim i nedovoljno kvalitetnim plejmejkerima. Ja sam svestan da mi nemamo bolje plejeve od Jovića i Micića, ali ovo što su oni odigrali, u ovoj konkurenciji i sa ovakvim kriterijumom, uopšte nije dovoljno za viši plasman. Mislim da je 2019 jednostavno samoubistvo imati ne jednog, nego dva pleja koji su svesni da im je šut apsolutno poslednje utočište u slučaju propasti ostalih varijanti napada. Anahrono je i vodi u propast. Ovo je doba Furnijea, Pati Milsova na struju - koji prevode loptu u sprintu i gledaju pre svega da li mogu da uhvate neku naznaku blokčića da opale trojku ili midrange, pa tek onda da vrte i pozivaju akcije. Čak je i fucking Briki Rubio postao midrange ubica koji zna da ukoliko ubacuje sve sa 5m i bliže onda tek imati prostora za sve one fine asistencije. Kampaco slično. Uz zastarele plejeve, tu su i zastareli 3-D Simon i Birča, zastareli Raduljica i Bobi. Knjiga nekako spade na mirijevskog Kobija, koji je zaista bio veličanstven i na nesrećnog Bjelicu, koji je pokazao opasne rupe u glavi, šta god da se desilo. Nemam, naravno, pojma da li je i šta se dešavalo, ali da sam menadžer ili direktor njegovog kluba i da sam gledao njegove poslednje 4 utakmice na prvenstvu, opsanso bih se zamislio.

 

Koga umesto pobrojanih? Kalinu i Nedovića svakako. Ali, a questo punto, verovatno i Davidovca, Marinkovića, Dobrića, Zagorca, nemam pojma, Đokovića... Ali to nije to, zar ne? Mislim da tek kad se pogleda ko bi trebalo da je eventualno bio pozvan umesto pobrojanih igrača, tek se onda stiče prava slika naše reprezentacije i shvata koliko je medalja, zapravo, celo vreme bila daleko. A bila je praktično nedostižna. Ja tripujem da su očekivana bila napumpana, pre svega, prisustvom Jokića, trećeg najboljeg ili četvrtog ajboljeg igrača NBA tj na Svetu. Nešto slično je doživela, kapiram, i Grčka sa Janisom. Nažalost, niti Jokić niti Janis nemaju ama baš nikakvog iskustva u igranju FIBA košarke, oni su postali to što jesu isključivo u SAD i isključivo uz masivne modifikacije igre koje su njihovi mudri treneri načinili: Janis je okružen sa 4 šutera na terenu koji je oko 50 kvadrata veći od fibinog, Nikola igra pleja koji skače, prevodi loptu i ima najviše pipanja lopte. Ali ima i Marija, Harisa i ostale munjevite utrčavače i pripaljivače koji imaju federe u nogama i nišan u glavi. Janisa su relativno lako neutralisali, Lopez je na prvenstvu pokazao da bi bio solidan bekap centar u Evroligi, a Nikolinu igru bi možda bilo najlakše transponovati u FIBU, ali sa kojim igračima? Sa 3 Jaramaza pre povreda? Sa nekim Jakama Blažičima? Sa Kampacima? Tužne su scene u kojima Nikoli vraćaju loptu nakon povratnog pasa po 2-3 puta u istom napadu. Tužno je njegovo pravljenje besmislenih blokova drugim igračima koji onda tu loptu vraćaju Joviću ili Miciću... Samo sa Jokićem 100%tno konvertovanim u fiba valutu bismo mi kao ekipa bili zaista favorit, a jasno je da je tako nešto bilo praktično neizvodljivo.

 

Pročitao sam ovu mučnu konferenciju za štampu nesrećnog Danilovića, ne bih ništa dodavao na to. Plašim se da će sledeći selektor biti mnogo gore rešenje od Đorđevića. Naši najbolji treneri su odavno u penziji, ili su prešli zenit, ili su prosvirali ili jednostavno ne žele više da se bakću sa Srbijicom i to je realnost. Sa druge strane, Skariolo je pokazao da je na ovom prvenstvu bio apsolutno bez konkurencije. Možda da pitamo Orengu?

 

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sector said:

 

Jasta, sigurno je SP najveci reper kvaliteta nekog igraca. Vjerovatno je i Bogdan najbolji bek na planeti. 

 

Nisam ni ja rekao da je najveci reper za kvalitet. Samo ko hoce da zvanicno bude najbolji na "svetu" treba da dodje na ovo takmicenje  ili olimpijadu i pokaze da je najbolji.

Spanija je svetski prvak, ali da li to znaci da ima bolje igrace od recimo americkih? Pa naravno da ne znaci, ali su trenutno najbolji na svetu i bilo bi bzveze da im se to umanjuje. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, freethrow said:

 

Izvini ukoliko sam delovao konfuzno, da probam da pojasnim. Kritika Đorđevića je sa dve strane, najogoljenije posmatrano - prvo što nije poveo par igrača koje je trebalo da povede, a koji su "moderni" - Kalinu i Nedovića, a poveo nekoliko za koje je trebalo tokom priprema i rada sa njima da uvidi da neće biti dovoljno spremni i korisni. Druga kritika se odnosi na menadžment tima kojeg jeste poveo, pre svega na ulogu Jokića, ali najviše za potpuni nedostatak vizije, u napadu i u odbrani, za slabu pripremu utakmica, skauting, malokrvnost tokom utakmica.

 

Da pojasnim, verujem da bi i ovako selektirana ekipa, sa Birčom i Simonom i Raduljicom mogla da dođe do medalje, ali samo uz minucioznu pripremu utakmica, jasnu podelu uloga, maksimalno korišćenje Jokića i optimalno korišćenje Bogdanovića...

Apsolutno se slažem, baš nije imao ideju kako da iskoristi Jokića, kao da ga je namerno gurao na 4 da bi dokazao da može sa 4 centra da se uradi nešto. I prosto mi je neverovatno da iako je imao Rajakovića pored sebe, koji realno najbolje poznaje Jokića od svih iz stručnog štaba, ili nije slušao sugestije. Sigurno je i Jokić imao šta da kaže Saletu, opet je pitanje da li ga je poslušao, baš je Džeferson, bivši saigrač Jokića, pričao kako on ne sedi sa njima u povratku sa utakmice, već među stručnim štabom i analiziraju utakmicu, gde daje svoje sugestije.

 

Ja ne pamtim da su Jokić i Bogdanović odigrali jednom 2 na 2 u mečevima sa Španijom i Argentinom, a to je u pripremnim utakmicama izgleda baš fino. Zahvaliti se Simonoviću, Birčeviću i Raduljici na svemu, i probati neke potencijalne igrače u kvalifikacijama za EP, sledeće leto bih baš voleo da vidim Smailagića i Nakića sa mlađim selekcijama, zašto ne i na pripremama za kvalifikacioni turnir za OI. 

 

Za Micića je sada jasno zašto je bio totalno van fokusa na terenu, i nema mu se šta zameriti. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ako uzmemo igrace mladje od 30 godina, sto znaci da ce biti u opticaju barem u naredne 4, sa ovim raspolazemo:

 

Jovic, Micic

Bogdan, Gudura, Nedovic, Marinkovic

Lucic, Todorovic, Dobric, Zagorac

Kalinic, Simanic

Jokic, Milutinov, Jovanovic

 

Znaci oslonac igre Jovic-Bogdan-Jokic. Kada se ova potonja dvojka iz nba ne odazove (a bice toga sigurno) bice problem. Pitanje je da li ce oni doci za kvalifikacioni turnir i da li cemo se uopste kvalifikovati. Za prozore od ovih niko sem Todorovica nece moci da igra ali tu ocekujemo verovatno i Teovu pomoc + Partizani i Avramovic.

Inace Teo i Bjelica mogu odigrati barem jos 2 naredne godine u zavisnosti od povreda... mozda i vise. Bobi mozda, za Gagija je pitanje. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mmajstor said:

Ako uzmemo igrace mladje od 30 godina, sto znaci da ce biti u opticaju barem u naredne 4, sa ovim raspolazemo:

 

Jovic, Micic

Bogdan, Gudura, Nedovic, Marinkovic

Lucic, Todorovic, Dobric, Zagorac

Kalinic, Simanic

Jokic, Milutinov, Jovanovic

 

Znaci oslonac igre Jovic-Bogdan-Jokic. Kada se ova potonja dvojka iz nba ne odazove (a bice toga sigurno) bice problem. Pitanje je da li ce oni doci za kvalifikacioni turnir i da li cemo se uopste kvalifikovati. Za prozore od ovih niko sem Todorovica nece moci da igra ali tu ocekujemo verovatno i Teovu pomoc + Partizani i Avramovic.

Inace Teo i Bjelica mogu odigrati barem jos 2 naredne godine u zavisnosti od povreda... mozda i vise. Bobi mozda, za Gagija je pitanje. 

Dodaj tu Smailagica iz GS...2000.godiste,bice igrac od njega...

Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...