Jump to content

ABA liga 2022/2023 - Poslednja ex-Yu sezona?


Kooineeperk

Recommended Posts

25 minutes ago, Sector said:

Budućnost ako ne dovede 4-5 dobrih igrača, imaće 10% šansi ali za ulazak u plej of. 

U plej of ulazi 6 ekipa. Njihove sanse su 99% za ulazak u plej of. 10% su im sanse da udju u samo finale.

 

Imaju vec 13 igraca i dovesce jos jednog eventualno dvojicu, a ja bih rekao da su nosioce vec doveli.

 

Ove strance sto su doveli bi trebalo da su dobri za nivo Aba lige, doveli su i Kamenjasa koji je bio najkorisniji centar u Aba ligi. Popovic je pokazao ozbiljan napredak a tu su i Kuridza, Nikolic, Atic, Z. Nikolic ok role igraci za nivo Aba lige i svakako jaca klupa u odnosu na sve ekipe osim Zvezde i Partizana, jedino sto po meni Cedevita ce imati jacu prvu petorku pa bi za ukupan skor odnosno 3. poziciju na tabeli prednost dao Cedeviti, no videcemo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Pa dobio je cenim 550/600k

 

Olimpija seljacki tim..vrv ce u 6 jer je ostalo jos veci cemer i jad.

 

Kkp favorit 70% KKCZ 20% i Buducnost 10%

 

Meni iskreno teško da poverujem u to. Dešon Tomas je potpisao za 500k godišnje u Milano, nisam baš siguran da se te pare mogu dobiti u osrednjoj turskoj ekipi.

 

Da se tako lako dobija pola miliona, ne znam zašto bi igrači uopšte težili Evroligi, kad mogu da igraju neobaveznu košarku jednom nedeljno i uzmu iste pare.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Majkl99 said:

Čini mi se da nemaš pravi uvid u situaciju u Olimpiji.  Na pozicijama 4 i 5 imaju Murića, Alibegovića, Radovanovića, Kosija, Matkovića i Omića.  Ne znam zašto Muriča guraš na 3, ako je prošle godine dominirao na 4.  Također traže nositelja na poziciji 2, koji će zamijeniti Blažiča i combo igrača koji će igrati 1 i 2, nešto u rangu Pullna prošle godine.  Na krilu će pomoći i mladi Radović.  Dakle tim:

 

1- Yogi, Gnjidić

1/2-X

2-X, Jeremić

3- Dragić, Radović

4- Murić, Alibegović, Radovanović

5- Omić, Matković

 

Ne vidim poentu Radovanovica u timu. Imaju vec dvojicu slicnih igraca (po stilu igre), samo sto je jedan od njih mnogo bolji, a drugi je domaci igrac (Kosi). 

 

Takodje, Cedevita do sada nije bila poznata kao klub koji daje minute mladim igracima (oni su tu samo da popune klupu), tako da sumnjam da ce samo Dragic pokrivati poziciju 3. Dalje, mislim da je dovodjenje Pullen tip igraca greska, to je jos jedna rupa u odbrani i igrac koji je dobar samo sa loptom u rukama. Tu je Ferrell da uzme gro minuta na 1 i tu je Gnjidic kao rezerva. Treba jos da dodje jedan jak bek (po mogucstvu da ne bude rupa u odbrani) i krilo/krilni centar umesto Ejima. Dragic takodje moze u nekim varijantama na poziciju 2.

 

Vidim i da je Buducnost dovela jos jedno pojacanje. Ne znam koji je njima djavo sa gomilanjem prosecnih kamenjara, ali vidim da ce i sledece sezone biti negledljivi. Ko je zamena za Reeda i ko je zamena za Wiley - a? U njihovom timu bukvalno vise nema igraca za kojeg moze da se kaze da je suter (osim Bootha), sto je isto kao proslogodisnji tim samo za siromasne. Dakle, Cukaricki samo za kosarku.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, goldberg said:

Ne znam koji je njima djavo sa gomilanjem prosecnih kamenjara, ali vidim da ce i sledece sezone biti negledljivi

 

17 minutes ago, goldberg said:

U njihovom timu bukvalno vise nema igraca za kojeg moze da se kaze da je suter (osim Bootha), sto je isto kao proslogodisnji tim samo za siromasne.

Procenti iz prethodne sezone:

 

Bell-Haynes Trae 37.6%

Atic 35.5%

Phil Booth 37%

Aleksa Ilic je odigrao svega nekoliko utakmica za SC derbi sa malo minuta a veci de sezone je igrao u Slobodi(30 utakmica 30min prosecno) i tamo je sutirao 43% za 3.

Kuridza je imao 37.3%.

Aleksandar Lazic je imao 35% za 3.

Danilo Nikolic je odigrao malo utakmica ali mu je i tu prosek bio 36% za 3. U sezonama pre toga je imao: 37.4% - 45.3%  - 42% - 42.6%.

Cameron Reynolds je imao 38% za 3.

Suad Sehovic je malo igrao a imao je i problem sa trenerom i ulogom pa otud i losiji procenti. 6 sezona pre ove je imao sve preko 40%.

 

Procenti variraju svakom igracu iz sezone u sezoni ali posmatrajuci ovo iz prethodne sezone ne bi ih nazvao bas kamenjarskom ekipom, imaju neki osnov za dobar procenat ukupno, mada videcemo. Uostaom nije puno igraca u prosloj abaligaskoj sezoni sutiralo preko 40% za 3 svega 20 igraca ukupno, a racunaj da oko 130-140 igraca u Aba ligi sutira za 3 poena.

 

32 minutes ago, goldberg said:

Ko je zamena za Reeda

Kamenjas.

32 minutes ago, goldberg said:

zamena za Wiley - a?

Vajli je koliko se secam silbovan jos na polovini sezone, tu su doveli dosta losiju zamenu u vidu Tarolisa. Mozda ce da dovedu jos nekog ili jednostavno da se oslone na Kuridza-D. Nikolic tandem na cetvorci.

 

Sastav im trenutno izgleda ovako:

 

Bekovi- Phill Booth, Bell-Haynes Trae, Petar Popovic, Igor Drobnjak, Cameron Reynolds (mada on je 2/3 igrac pise svuda tako da mozda ga koriste na 3 al tu su puni)

Krila-Edin Atic, Suad Sehovic, Aleksandar Lazic, Aleksa Ilic, Marko Jagodic Kuridza, Danilo Nikolic

Centri-Kenan Kamenjas, Z. Nikolic

 

Za ocekivati je da dovedu jos jednog centra (po meni im fali centar atleta) i to bi bilo 14 igraca sto je sasvim dovoljno s obzirom da igraju Evrokup  a dali ce biti gledljivi to cemo da vidimo, po meni je Mega bila gledljiva sa VJ a ovo je bolji sastav nego sto je imala Mega.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 1945 said:

 

Procenti iz prethodne sezone:

 

Bell-Haynes Trae 37.6%

 

Nema neku tehniku suta, ali ovo jesu OK procenti.

 

1 minute ago, 1945 said:

Atic 35.5%

 

Iskljucivo spot up suter i to ne tako dobar.

 

1 minute ago, 1945 said:

Phil Booth 37%

 

Dobar suter, ali ne tako dobar igrac kao DJ Seeley.

 

1 minute ago, 1945 said:

Aleksa Ilic je odigrao svega nekoliko utakmica za SC derbi sa malo minuta a veci de sezone je igrao u Slobodi(30 utakmica 30min prosecno) i tamo je sutirao 43% za 3.

 

To nije taj Aleksa Ilic.

 

1 minute ago, 1945 said:

Kuridza je imao 37.3%.

 

33,8% u ABA i 0,8 ubacene trojke po mecu, 24,5% u EC i 12 ubacenih trojki na 19 meceva.

 

1 minute ago, 1945 said:

Aleksandar Lazic je imao 35% za 3.

 

Samo 1,2 ubacene trojke po mecu.

 

1 minute ago, 1945 said:

Danilo Nikolic je odigrao malo utakmica ali mu je i tu prosek bio 36% za 3. U sezonama pre toga je imao: 37.4% - 45.3%  - 42% - 42.6%.

 

On nece ni biti u sastavu, nece valjda imati 7 prosecnih igraca na 4 i 5?

 

1 minute ago, 1945 said:

Cameron Reynolds je imao 38% za 3.

 

32,7% u EC.

 

1 minute ago, 1945 said:

Suad Sehovic je malo igrao a imao je i problem sa trenerom i ulogom pa otud i losiji procenti. 6 sezona pre ove je imao sve preko 40%.

 

Just don't.

 

1 minute ago, 1945 said:

Procenti variraju svakom igracu iz sezone u sezoni ali posmatrajuci ovo iz prethodne sezone ne bi ih nazvao bas kamenjarskom ekipom, imaju neki osnov za dobar procenat ukupno, mada videcemo. Uostaom nije puno igraca u prosloj abaligaskoj sezoni sutiralo preko 40% za 3 svega 20 igraca ukupno, a racunaj da oko 130-140 igraca u Aba ligi sutira za 3 poena.

 

Pa mozda tako ispadne kad mi tako ulepsas procente, u realnosti tu niko nema dobar sut osim Bootha.

 

1 minute ago, 1945 said:

Kamenjas.

 

Da, bas je za poredjenje igrac koji igra drugu sezonu u ABA i skupi i kvalitetan centar kao sto je Reed. To je mozda dobro resenje za Igokeu, ne za ekipu koja ganja finala ABA lige i EC.

 

1 minute ago, 1945 said:

Vajli je koliko se secam silbovan jos na polovini sezone, tu su doveli dosta losiju zamenu u vidu Tarolisa. Mozda ce da dovedu jos nekog ili jednostavno da se oslone na Kuridza-D. Nikolic tandem na cetvorci.

 

Nece igrati Nikolic, a osloniti se na MJK u njegovoj 36. godini zivota je tracenje para, a i zivaca navijaca. To je kao da ja kazem da Bjelica uzme 30 minuta u Crvenoj zvezdi sad u EL.

 

1 minute ago, 1945 said:

Sastav im trenutno izgleda ovako:

 

Bekovi- Phill Booth, Bell-Haynes Trae, Petar Popovic, Igor Drobnjak, Cameron Reynolds (mada on je 2/3 igrac pise svuda tako da mozda ga koriste na 3 al tu su puni)

Krila-Edin Atic, Suad Sehovic, Aleksandar Lazic, Aleksa Ilic, Marko Jagodic Kuridza, Danilo Nikolic

Centri-Kenan Kamenjas, Z. Nikolic

 

Zoran Nikolic i Danilo Nikolic nece produzavati saradnju, ovo ostalo je za sada horor (Drobnjak kao cetvrti bek, Reynolds za koga ne znam ni cemu sluzi, nijedno dobro resenje na 4 i 5 za startnu postavu).

 

1 minute ago, 1945 said:

Za ocekivati je da dovedu jos jednog centra (po meni im fali centar atleta) i to bi bilo 14 igraca sto je sasvim dovoljno s obzirom da igraju Evrokup  a dali ce biti gledljivi to cemo da vidimo, po meni je Mega bila gledljiva sa VJ a ovo je bolji sastav nego sto je imala Mega.

 

Znaci treca ekipa u ligi treba da se zadovolji da im bolji sastav od ekipe koja skoro da nema budzet za plate igraca? Gasi odmah ligu i igraj KLS, cemu sve ovo?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, realno *w said:

 

Meni iskreno teško da poverujem u to. Dešon Tomas je potpisao za 500k godišnje u Milano, nisam baš siguran da se te pare mogu dobiti u osrednjoj turskoj ekipi.

 

Da se tako lako dobija pola miliona, ne znam zašto bi igrači uopšte težili Evroligi, kad mogu da igraju neobaveznu košarku jednom nedeljno i uzmu iste pare.

Basisekir igra EC godinama. Turci mogu imati sest stranaca i nije to toliko skupo za njih.  Sem Deker igrao za Turk Telekom, nije igrao ko Laza u nas za 300k 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Basisekir igra EC godinama. Turci mogu imati sest stranaca i nije to toliko skupo za njih.  Sem Deker igrao za Turk Telekom, nije igrao ko Laza u nas za 300k 🙂

 

Znači logika je ako imaju 6 stranaca da ih sigurno plaćaju puno? Uglavnom, uveren sam da takve pare ne postoje u takvim ekipama i to je to. Oduvek su plate u tim osrednjim ekipama turske, francuske, italijanske lige, bile oko 150k okvirno. 

Uz trenutnu inflaciju i činjenicu da je dobar igrač, mogu da zamislim nekih 300-350k, maax. Sve preko toga bi mi baš bilo iznenađenje veliko.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, realno *w said:

 

Znači logika je ako imaju 6 stranaca da ih sigurno plaćaju puno? Uglavnom, uveren sam da takve pare ne postoje u takvim ekipama i to je to. Oduvek su plate u tim osrednjim ekipama turske, francuske, italijanske lige, bile oko 150k okvirno. 

Uz trenutnu inflaciju i činjenicu da je dobar igrač, mogu da zamislim nekih 300-350k, maax. Sve preko toga bi mi baš bilo iznenađenje veliko.

Cuj 150k..Nemacka i Fra imaju male plate zbog poreza te i stranci nisu nekog posebnog kvaliteta ili su tek dosli u Evropu..ili dolaze iz bas slabijih liga. Turci placaju masno, pre i vise..nemaju svi stranci velike pare, ali oni najbolji da. Koliko je imao Jaka u Olimpiji pa da je tako olako otisao u Tursku, koliko cenis?

Link to comment
Share on other sites

Znaci, sada je ovakva situacija:

 

Ferrell, Adams, Gnjidic

Jeremic

Dragic, Muric

Alibegovic, Kosi

Omic, Matkovic

 

Umesto Ejima tu je Alibegovic, umesto Augustea tu je Matkovic, umesto Blazica najverovatnije dolazi to pojacanje i umesto Pullena je tu Adams. Dakle, sad je tu i Gnjidic da pojaca rotaciju, sto cini 10 igraca + Kosi + neki mladi igrac.

Link to comment
Share on other sites

Po meni Adams dobar potez. Pravi high risk high reward.

 

Mislio sam da je stariji, ali 28 godine, verujem da ima volju da se još jednom dokaže  Evropi, posle slabe epizode u Virtusu. Prošle godine 35 tekmu u Australiji, nekih 18ppg.

 

U suštini, njemu treba dosta lopti i onda bi i produkcija trebala da bude na finom nivou.

I da, može da igra sa Ferelom.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

Sastavi klubova za sada (boldovano su novi igraci):

 

Partizan:

 

Avramovic, Madar

Punter, Andjusic, Glas

Nunnally, Papapetrou, Exum, Trifunovic

Leday, Smailagic, Vukcevic

Lessort, Koprivica

 

Kao sto moze da se primeti, uglavnom su zamenjeni igraci na poziciji krila proverenim evroligaskim opcijama (nekako je to i logicno, jer su na pozicijama 2 i 4 vec igrali evroligaski igraci, a pozicije 1 i 5 je jako tesko popuniti jer je potraznja veca od ponude). Verovatno ce Papapetrou imati minute i na 4, a Exum na 1 ili 2. Andjusic je tu kao bolji i visi Dallas Moore, ali ovoj ekipi i dalje nedostaje neko ko ce deliti lopte u napadu, pa ce trener morati da improvizuje.

 

Crvena zvezda:

 

Adams, Ivanovic, Markovic

Nedovic

Holland, Dobric, B.Lazic, Lazarevic

Bentil, White, D.Ilic

Martin, Petrusev, Mitrovic

 

Kao sto moze da se vidi, u ovom prelaznom roku branilac titule doveo je cak sedam novih igraca i to zajedno sa novim trenerom bas i nije recept za uspehe. Primetno je da na pozicijama 3,4 i 5 ima mozda i previse konkurencije (neko ce sigurno biti nezadovoljan minutazom), dok zahtevima pozicije 2 moze da odgovori samo Nedovic. Takodje, nakon odlaska Kalinica i Hollinsa nisu dovedeni tako dobri defanzivci na spoljnim pozicijama, pa ostaje da se vidi kako ce sve to funkcionisati kada je na terenu Petrusev umesto Martina. Sve u svemu, jos jedan kraj jedne ere, a navijaci se nadaju da se nece ponoviti sezona 2017/18, kada je izgubljena titula ABA lige.

 

Buducnost:

 

Bell - Haynes, Drobnjak

Booth, Popovic

Reynolds, Atic, A.Lazic, Sehovic

Jagodic - Kuridza, A.Ilic

Kamenjas

 

Od proslosezonske ekipe ostali su samo Drobnjak, Popovic, Atic, Kuridza i Sehovic, otislo je devet igraca, kao i trener. To je sa jedne strane dobro jer je malo sta funkcionisalo u Buducnosti u 2022. godini (odnosno, u drugom delu sezone), ali je i lose jer u ekipi vise nema proverenog kvaliteta koji su davali Cobbs, Seeley, Micov i Reed (bar u teoriji). Jasno je da je Sehovic tu zbog kvote domacih igraca, ali tri igraca na poziciji SF u ekipi ukazuje da ce se Lazic spustati na 4 ili da ce se Atic podizati na poziciju 2. U prvom slucaju bi trebalo da dodje i bek pored startnog centra, u drugom cetvorka i petica. Ekipa i dalje ima grozomoran suterski potencijal, ali uz pokretljivu i skocnu peticu moze da igra finu odbranu i da se oslanja na tranziciju (ako novi trener to uspe sve da poslozi kako treba). Sve zavisi od ta dva nova igraca koji budu dosli.

 

Cedevita Olimpija:

 

Ferrell, Adams, Gnjidic

Jeremic 

Dragic, Muric

Alibegovic, Kosi, Radovanovic

Omic, Matkovic

 

Klub ciji je finansijer Emil Tedeschi okrece novi list i pravi ekipu koja ce se oslanjati na domace snage (u ovom slucaju igrace iz regiona). Ostali su Muric, Dragic i Omic kao i prvi plej Yogi Ferrell, a dosla su zanimljiva pojacanja koja imaju odredjen kvalitet, pogotovo za ciljeve u EC i ABA ligi. Adams bi trebalo da predstavlja poboljsanu verziju Pullena (mladji igrac sa vise motiva, fizicki mocniji, vise se oslanja na prodor nego na sut). Opet i kod Cedevite, kao i kod Buducnosti ostaje znak pitanja da li pojacati spoljnu liniju (pa tako imati tri jaka igraca + Gnjidic i Jeremic) ili unutrasnju (onda bi Dragic mogao cesce na 2). Cinjenica je da se trenutno u sastavu nalaze dva kvalitetna beka, dva krila i jedan krilni centar (uz Jeremica, Kosija/Radovanovica i Gnjidica kao igrace zadatka) nalaze da je ovde potrebno jos jedno jaklo pojacanje.

 

Ovo su ekipe koje su veliki favoriti za plasman u polufinale (originalni PO) i po tradiciji i po jacini sastava, slede ekipe iz sredine tabele.

Edited by goldberg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sastavi klubova za sada II (boldovano su novi igraci):

 

Mornar:

Russell, Zivanovic

Mihailovic, Vranjes, Kovacevic

Brown, Vujacic

Scuka, Mikovic

Diong, Vrankovic, Rakocevic

 

Sastav koji je velika nepoznanica zbog mnogo novih igraca. Nema vise Gordica, Jeremica, tandema Smith - Mosley na 5, kao i Lazica. Dovedena su tri mlada igraca koji su na nivou ABA2 lige, to su Scuka, Vujacic i Kovacevic, uz Vrankovica koji se nije proslavio u Splitu. Mihailovic ce da isporuci svoje, ali ova tri stranca u prvoj postavi ce morati da budu bas dobra ako Mornar zeli barem da se nada ulasku u 4. Deluje da im je budzet tu negde sa Igokeom i dosta veci od ostatka lige.

 

Igokea:

 

Ray, Talic

Waller

Josilo, Delalic

N. Tanaskovic

Stephens, Djordjevic, D. Tanaskovic

 

Igokea je u proslogodisnjem rosteru bila jako nezgodna ekipa (secamo se sjajne partije protiv Crvene zvezde i onakvog poraza protiv Partizana), ali iz te ekipe vise nema Robinsona, Starksa (kad je on otisao to je bio kraj nekih ambicija kluba), Radanova i Dalibora Ilica kao srca kluba. Dosao je samo Kendrick Ray koji ima iskustva, ali tu je samo kostur od 5 igraca i za TOP 6 ovde fale jos dva igraca spolja i jedna cetvorka. Neka prognoza za sada je velika borba za 6. mesto.

 

FMP:

 

Frazier, Pusica

Jenkins, Vujicic

Simovic, Saranovic, Gusic

Beech, Nerandzic, Stepanovic

Izundu, Pavicevic

 

Prakticno su tu umesto tria Jones - Nevels - Tasic dosli Frazier, Jenkins i Beech i Pusica treba da zameni Radonjica, ostalo je sve isto. Tu su i trojica igraca koji su bas mladi (Vudragovic, Vukovic, Matovic), ali bice ovo nezgodan sastav koji ima cetiri stranca i domace koji su stekli iskustvo prosle sezone. Moguce je da ce se izboriti za PO (sa nekog 5. ili 6. mesta), ali ne vidim prostora za nekog mladjeg igraca da bas zablista.

 

Mega:

 

Rorie, Uskokovic

Cazalon, Sljivancanin, Bogavac

Djurisic, Cerovina, Kobzystyi

Rudan, Grbovic, Kovacevic

Brankovic, Musikic

 

Otisli su Smith (umesto njega M. Raznatovic je iskopao novog pleja), Matkovic, Jovic, ali i Kocovic i Simanic. Primetno je da ostala velika rupa na centru odlaskom Matkovica i tu ce klub morati da angazuje nekog igraca.  Na centru je angazovan Brankovic na pozajmici iz Bayerna kao zamena za Matkovica. Vreme je za nove projekte, vodje ekipe bice Djurisic, Rudan i Cazalon, a tu su i Kobzystyi i Grbovic kao velike nade. U sustini, koncept Mege je onakav kakav bi trebalo da bude u ekipama FMP i SC Derby, jedan iskusan igrac i ostalo mladi koji tu ostaju jednu - dve sezone i idu dalje jer dolaze novi. Ovog puta najverovatnije nema nista od borbe za PO, ali opstanak ne bi smeo da dodje u pitanje.

 

Ovo su klubovi koji ne bi smeli da vode borbu za opstanak u ligi, ali bi bilo cudo da se nadju u polufinalu lige.

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Trigger said:

Gde su otišli Pulen i Gordić?

 

Za sada nigde, pošto je Pavićević rekao da bi voleli da vrate Pulena, tako da su moguće u pregovorima. Ako ne njega, hteli bi nekog drugog sličnog njemu. 😄

 

Inače, nisu gledali inboks, pa su propustili mejl za prijavu u FIBA LŠ... 😄

 

S njima uvek neko ludilo mozga. 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...