Jump to content

Sportski komentatori, novinari i mediji


Recommended Posts

15 minutes ago, Mairosu said:


u Sarajevu, svakako. Na teritoriji republike Srbije, burek je sa čime god 'oćeš.

 

when in Rome...

:s_d:

 

6 minutes ago, Mairosu said:

Kako god, moram da priznam da mi je burek sektašenje fascinantna tema

 

to su seronje klasične, ja da ti kažem, koje bureka/pite poštenog u životu nije pojeli.

suština je u dobrom bureku/piti   i to je to.


Možeš ga zvati kako god, al dok je on onako preukusan, da se topi u ustima dok ga jedeš, pa naručiš još jedno parče  onako sit jer ti je slatko...  e to je burek/pita. a kako ćemo da ga krstimo... to je retko nebitno, al treba ispoštovati domaćina, pa ako je pita, onda je pita.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

 

 

Ja bih rekao da na 50 ljudi koji se zovu "Pero" ide jedan koji se zove "Pera". A opet, ljudi po Srbiji i BGu će u velikoj većini slučajeva reći "Pera" za sve njih. 

Na stranu kako to zvuči, to jednostavno "prekrštavanje". 

Pa prekrstavanje je deo naseg jezika, Elvis Prisli, na primer, uopste nije Elvis Prisli nego Elvis Prezli.

 

Meni je gore kada se nasi, kao sto Hrvati cesto radi, trude da izgovore svako ime pravilno. Kako bi to moglo uopste da funkcionise, ko bi to sve naucio? I uglavnom takve osobe izgovaraju engleska imena kao Englezi, ali onda bi trebalo i kineska, ruska, francuska, arapska... 

 

Prilagodjavanje ili prekstavanje, kako ti kazes, je deo naseg jezika.

 

Hari Poter je u Srbiji Hari Poter, nemoj tu da mi govoris Heri Potaa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, realno *w said:

 

 

Ja bih rekao da na 50 ljudi koji se zovu "Pero" ide jedan koji se zove "Pera". A opet, ljudi po Srbiji i BGu će u velikoj većini slučajeva reći "Pera" za sve njih. 

Na stranu kako to zvuči, to jednostavno "prekrštavanje". 

 

Uglavnom u CG i prekodrinski Srbi imaju ta imena koja se završavaju na o - Pero, Đuro, Jovo itd. A nekome je to samo nadimak, pa Perića u užoj Srbiji zovu Pera, Đurića Đura itd. 

 

Mene smara npr kad se npr Đuro po padežima uvek menja na crnogorski način - npr. bio sam kod Đura. U prekodrinskim predelima na kojima su živeli/žive Srbi se kaže bio sam kod Đure, Pere, Jove, iako se tip zove sa o na kraju. 

 

Jbga, sve je stvar navike. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Uglavnom u CG i prekodrinski Srbi imaju ta imena koja se završavaju na o - Pero, Đuro, Jovo itd. A nekome je to samo nadimak, pa Perića u užoj Srbiji zovu Pera, Đurića Đura itd. 

 

Mene smara npr kad se npr Đuro po padežima uvek menja na crnogorski način - npr. bio sam kod Đura. U prekodrinskim predelima na kojima su živeli/žive Srbi se kaže bio sam kod Đure, Pere, Jove, iako se tip zove sa o na kraju. 

 

Jbga, sve je stvar navike. 

 

A jos je gore kad skapiras zasto - jer zenama daju ta imena sa A ili ih zovu po tim nadimcima. Pa je Vladanka Vlada, Perka Pera (mada ima i zensko ime Pera) itd. 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

 

Uglavnom u CG i prekodrinski Srbi imaju ta imena koja se završavaju na o - Pero, Đuro, Jovo itd. A nekome je to samo nadimak, pa Perića u užoj Srbiji zovu Pera, Đurića Đura itd. 

 

Mene smara npr kad se npr Đuro po padežima uvek menja na crnogorski način - npr. bio sam kod Đura. U prekodrinskim predelima na kojima su živeli/žive Srbi se kaže bio sam kod Đure, Pere, Jove, iako se tip zove sa o na kraju. 

 

Jbga, sve je stvar navike. 

 

E a ja sam u istom gradu, domicilno stanovništvo, imao poznanike Đuru i Đura. Bilo je konfuzno dok Đuro, koji je radio u klanici, nije svojom nepaznjom malo skratio dva prsta. Tad smo počeli da ga zovemo Two Fingers, pa se lako pravila razlike.

Link to comment
Share on other sites

Celu srednju profesorka biologije mračila ortaka kako to da se zove Sava, a muško. Svaki jbni put kad izađe da odgovara. I još akcentuje onako odsečno, kratko, na prvom slogu.

"Nije Sava nego Savo. Sava je žensko a Savo je muško.

-E pa derane, kod nas u Vojvodini, Sava je muško a Savo je Bosanac"

 

  • Like 5
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, McLeod said:

 

A jos je gore kad skapiras zasto - jer zenama daju ta imena sa A ili ih zovu po tim nadimcima. Pa je Vladanka Vlada, Perka Pera (mada ima i zensko ime Pera) itd. 😄

Stric i ja menjamo nadimke u zavisnosti sa koje strane Drine smo :lol_2: kako mene zovu ovde tako njega tamo i obrnuto :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

Celu srednju profesorka biologije mračila ortaka kako to da se zove Sava, a muško. Svaki jbni put kad izađe da odgovara. I još akcentuje onako odsečno, kratko, na prvom slogu.

To znaci da je Kordunas, tamo ima to ime i izgovara se brzo, ne kao sto izgovaramo Sveti Sava.

 

Na primer, Sava Mrkalj se pravilno u njegovom kraju izgovara brzo, ne Saava. Kao kad izgovorite strava.

Edited by Bek
Link to comment
Share on other sites

Meni svaki put kad neko nekog sto se recimo zove Petar zovu Pera djeluje nekako pederski. Petar moze biti Pero ili Petar ili cak i neki slicni nadimci sto se na O zavrsavaju ili neke suglasnike. No to je kod nas u CG tako, nidje cuti neces da si bio kod Pere na slavi no kod Pera na slavu 😄

Link to comment
Share on other sites

Meni svaki put kad neko nekog sto se recimo zove Petar zovu Pera djeluje nekako pederski. Petar moze biti Pero ili Petar ili cak i neki slicni nadimci sto se na O zavrsavaju ili neke suglasnike. No to je kod nas u CG tako, nidje cuti neces da si bio kod Pere na slavi no kod Pera na slavu [emoji1]
Ako ti je Pera pederski, šta je tek onda Perica?!
Link to comment
Share on other sites

Just now, Luchifer89 said:
2 minutes ago, MrTwister said:
Meni svaki put kad neko nekog sto se recimo zove Petar zovu Pera djeluje nekako pederski. Petar moze biti Pero ili Petar ili cak i neki slicni nadimci sto se na O zavrsavaju ili neke suglasnike. No to je kod nas u CG tako, nidje cuti neces da si bio kod Pere na slavi no kod Pera na slavu emoji1.png

Ako ti je Pera pederski, šta je tek onda Perica?!

Ne znam ih mnogo, al ovog jednog zovu Perko i to je njemu top, kad ga zovnes Perice zna da se zajebavas sa njim 😄

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Odlična emisija sa Zecom, stvarno ogromno životno i sportsko iskustvo

 


Pogotovo je izbriljirao uplivom u sociološko-antropološki segment. Iako mu je rečnik možda malo grub za moderna vremena, čovek lepo sažima sve kroz šta je prošao i izvlači esenciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...