Jump to content

Opšta diskusija o pročitanim knjigama i onima koje planiramo da čitamo


Džudi

Recommended Posts

1 hour ago, alcesta said:

Jao, sećam se, ovo je skoro bilo... videla sam da se i autorka javila da objasni kako njenu knjigu ne treba tako tumačiti ili nešto slično :ajme:

 

Početkom godine. Nije problem u knjizi, to je Laguna pokušala da zabašuri svoju grešku koncentrisanjem na knjigu. Problem je što su oni komunicirali osnaživanje žena i taj recept iz knjige "ironično", a kao nagradu su delili - testenine i lakove za nokte. Posle su se vadili kako su označili knjigu u svom IG shop-u i sl. (to su naknadno dodali). Sve u svemu anti-feministički bullshit za koji nisu imali obraza ni da se iskreno izvine. No ne čudi me, kakav im je direktor digital-a... 😄 

 

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Kad smo već spomenuli Lagunu, možemo i Vulkan i Deretu. 🙂

 

Ranije se mnogo čitalaca na svim FB grupama- knjiškim grupama, žalilo se na loš prevod Vulkanovih prevodilaca i na puno grešaka-pravopisnih i gramatičkih.

 

Više to nije slučaj. Primećujem na sajtu Vulkana da imaju često dobre akcije, kupujem njihove knjige i ja sam zadovoljna..ne vidim greške kojih je ranije bilo.

 

Dereta ima sve bolja i bolja izdanja+i oni su počeli sa akcijama. 

 

Ja jedno 3 godine nisam kupovala u Vulkanu jer sam čula kako tretiraju svoje zaposlene, kao vid bunta. U to vreme kvalitet papira za štampu je bio, da izvineš, nivo toalet papira (ne čak ni onog troslojnog) i imali su gomilu grešaka u prevodima i lekturi. Sada vidim da se to promenilo, izdanja su bolja; pogotovo mi se dopadaju njihova izdanja klasika. Par njih sam kupila na popustima od po 50% i više.

 

Što se Derete tiče, njih gotivim, jedna od kvalitetnijih IK. I tu sam imala člansku kartu neko vreme.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taj serijal je klasičan primer štancanja nastavaka i pokušaj da se izvuče još koji novčić od uspeha prve knjige. Prva i druga knjiga su dobre a od treće kreće slobodan pad. Šesta straža je skoro nečitljiva koliko je dosadna sa bezbroj nekih ponavljanja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alcesta said:

Ne znam je li izašlo novo izdanje Noćne straže, u poslednjih nekoliko godina nije moglo nigde da se nađe, rekli su mi da ga treba doštampati, a nastavaka je bilo.

 

Ja nedavno prodao prvi deo za 3500 din; kupio odavno na Sajmu knjiga tipa za 500 ili 600 din, tad ih je bilo koliko hoces. Medjutim, imao sam samo tu prvu knjigu, a nesto me nije privukla, ne znam dal sam procitao 50 strana i batalio. Tako da sam je utopio i za te pare uzeo na Pancevackom buvljaku 2 kompleta - od 8 knjiga Viktora Igoa i 10 knjiga A.P. Cehova, ostalo mi i za pivce pride 🙂

 

Inace sam sad za vikend na buvljaku uzeo Enderovu igru u izdanju Carobne knjige za 100 din, i ona se odavno ne stampa i tesko se dolazi do nje. 

Link to comment
Share on other sites

Enderovu igru sam srećom nabavila te godine kad su je izdali.

 

Quote

Medjutim, imao sam samo tu prvu knjigu, a nesto me nije privukla, ne znam dal sam procitao 50 strana i batalio. 

Ovo je otprilike bila moja reakcija na film, ajde rekoh kad već ne mogu do knjige da bar film pogledam, dvaput sam počinjala i izdržala manje od pola sata, nikako mi nije legao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Lukjanjenkov serijal je jedan od najboljih koje sam pročitala, 6. deo je jedini problematičan.

Možda sam ja previše zahtevan, ali sa trećom knjigom počinje da opada kvalitet pisanja. Dolazi do puno ponavljanja istih detalja. Sa "Nova straža" sam se baš mučio, a šestu jedva pročitah.

49 minutes ago, alcesta said:

Enderovu igru sam srećom nabavila te godine kad su je izdali.

 

Ovo je otprilike bila moja reakcija na film, ajde rekoh kad već ne mogu do knjige da bar film pogledam, dvaput sam počinjala i izdržala manje od pola sata, nikako mi nije legao.

Noćna straža i dnevna straža su doživele svoju ekranizaciju. Filmovi su onako, srednja žalost. Vrhunski klifhenger na kraju dnevne straže koji nikad nije doživeo treći deo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

@Sreten Žujkić, penzioner  Da li su prodavnici na tim buvljacima stalno tu, ili dolaze samo ujutru i ostaju par sati?  Nijednom nisam bila na Pančevačkom buvljaku, a na ovom koji je na Novom Beogradu bila sam samo jednom, možda pre 10-12 godina.

Ne sećam se da sam videla prodavce knjiga.

 

Moram nešto da te pitam- da li slučajno, slučajno imaš tetralogiju Jan Giju- o templarima i da li bi to prodao? 

 

Pitam, jev već predugo tražim tu tetralogiju. 

 

U Laguni imaju drugi i četvrti deo, ostala dva su raprodata. Ne mogu, neću da kupujem drugi i treći deo- hoću ceo komplet.

 

Te tetralogije nema na sajtu KupujemProdajem...tačnije, imaju samo drugi i četvrti deo 😞 

 

Pitala sam i u Fejsbuk grupama u kojima se prodaju i kupuju knjige i ništa...

 

Preostaju  mi samo Kupindo i Halo oglasi, ali sam skeptična..ne verujem da ću tamo naći ceo komplet.    

 

 

  

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
Link to comment
Share on other sites

Just now, Devojka Luke Razića said:

@Sreten Žujkić, penzioner  Da li su prodavnici na tim buvljacima stalno tu, ili dolaze samo ujutru i ostaju par sati?  Nijednom nisam bila na Pančevačkom buvljaku, a na ovom koji je na Novom Beogradu bila sam samo jednom, možda pre 10-12 godina.

Ne sećam se da sam videla prodavce knjiga.

 

Moram nešto da te pitam- da li slučajno, slučajno imaš tetralogiju Jan Giju- o templarima i da li bi to prodao? 

 

Pitam, jev već predugo tražim tu tetralogiju. 

 

U Laguni imaju drugi i četvrti deo, ostala dva su raprodata. Ne mogu, neću da kupujem drugi i treći deo- hoću ceo komplet.

 

Te tetralogije nema na sajtu KupujemProdajem...tačnije, imaju samo drugi i četvrti deo 😞 

 

Pitala sam i u Fejsbuk grupama u kojima se prodaju i kupuju knjige i ništa...

 

Preostaju  mi samo Kupindo i Halo oglasi, ali sam skeptična..ne verujem da ću tamo naći ceo komplet.    

 

Nemam, a da imam ne bih ti prodao, vec poklonio 🙂 Ako naidjem uzimam pa ti javljam.

...

Obicno na buvljak idem oko 7 - pola 8 i ostajem do 10. Mislim da su prodavci tu do 11, posle se razilaze. Valjda dolaze jos pre 5, ali meni je to rano 🙂 Mada nema svake nedelje dobrih knjiga. Cesto prodje nekoliko nedelja pre nego sto ulovim nesto vredno pomena. A lovim komplete (ne one tipa Perl Bak i Kronin, vec ozbiljnije pisce, klasike) i to iskljucivo u tvrdom povezu. Pravim biblioteku za moju cerkicu, nista lepse nego da dete odrasta okruzeno knjigama. Bilo je bas dobrih ulova za smesne pare, sad su malo digli cene ali cenkanje je obavezni ritual pa na kraju svi budu zadovoljni. Dosta ljudi zapravo i ne zna sta prodaje. Bude i dobrih slika, samo sto ja vise nemam zidove za tu zajebanciju, barem dok se ne preselim.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Nemam, a da imam ne bih ti prodao, vec poklonio 🙂 Ako naidjem uzimam pa ti javljam.

...

 

Ma ne...Ja stvarno hoću da kupim te knjige 🙂  Javi mi ako naiđeš na njih, ovo je redosled:  Pisac je Jan Giju

 

1. Put za Jerusalim

 

2. Templar

 

3. Kraljevstvo na kraju puta

 

4. Arnovo nasleđe 

 

Gledala sam malopre sajt Lagune, sajt Delfi knjižara i Vulkan knjižara- rasprodate su sve četiri knjige.

 

Prva knjiga  je ekranizovana, za ostale ne znam.  

 

**

 

Mnogo je lepo što ćerkici praviš biblioteku, i to sa ozbiljnim piscima. 

 

Treba od malih nogu da se navikne na čitanje...Nadam se da si joj kupio serijal knjiga o Hajduku ( Hajduk u Beogradu...) Gradimira Stojkovića. 

 

Ne znam da li su te knjige ušle u školsku lektiru, negde sam pročitala da jesu?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Moram nešto da te pitam- da li slučajno, slučajno imaš tetralogiju Jan Giju- o templarima i da li bi to prodao? 

  

Upravo citam primerak iz biblioteke, II deo, Templar, vec posle nekoliko strana sam imala asocijaciju na film Nebesko kraljevstvo, hronoloski je moguce jer je film snimljen 2005 a Templar objavljen 1999, nigde u recenziji filma ne vidim da se pominje Jan Giju. Odmaram se uz I i II deo, verovatno cu procitati sva 4 dela, lepo je i pametno pisano, imam utisak autenticnosti u rekonstrukciji epohe. Do Jana Gijua sam dosla preko A. Malufa i Pitera Frankopana i njihovih radova na temu krstaskih ratova, posebno interesantna i sveza je Frankopanova teza o motivima  I krstaskog pohoda. 

Preko dece sam dosla do SF, oboje su bili poklonici i to veoma strasni. Na svako pitanje sta zele za rodjendan, trazili su neki naslov iz te sfere tako da i danas imam u kuci pristojnu biblioteku ovog zanra. Tolkin, Herbert, Aberkrombi, King su najvise zastupljeni.

Ima dana kada bih citala i telefonski imenik samo da nesto citam pa mi je njihova biblioteka uvek pri ruci. Kad pitam oboje kada ce preseliti i svoje knjige tamo daleko gde sada zive,  kazu,  "Neka, mama, ima vremena". Tako da sam sad ja cuvar njihovog detinjstva i mladosti olicenog u knjigama koje vole. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja  Nebesko kraljevstvo nije ekranizacija ovih knjiga. Ima dva filma i jedna mini serija koji su nastali na osnovu ovog serijala knjiga:

 

Arn: Vitez templar iz 2007.

https://m.imdb.com/title/tt0837106/

 

Arn: Kraljevstvo na kraju puta iz 2008.

https://m.imdb.com/title/tt0950739/

 

Mini serija od 6 epizoda iz 2010.

https://m.imdb.com/title/tt1392307/

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja Hvala Vam mnogo. :heart:  Od kako je počela epidemija koronavirusa nisam išla u biblioteku.

 

Dve, tri biblioteke na mojoj opštini renoviraju, moram da vidim kako radi centralna biblioteka na opštini.  Možda oni tamo imaju celu tetralogiju.

 

Pre dve godine, pre korone, biblioteka čiji sam član od svoje šeste godine, imala je samo drugi deo..ostali su bili na čitanju. I htela sam da naručim te knjige, ali..uvedeno je vanredno stanje..

 

Pogledaću sada na sajtu Biblioteke grada Beograda koje biblioteke rade i gde imaju celu tetralogiju. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Kupih danas od jednog prodavca kod Hrama za 400 dinara. Otkad nisam videla neko izdanje "Plave ptice", pa još Stajnbek! 😍

 

Spoiler

Posle sam naletela na identična izdanja kod prodavca u prolazu ispod Terazija, samo su obe knjige još bolje očuvane (bi mi žao što sam se zaletela ovamo ali jbg). Tako da eto ako nekog zanima tu imate.

 

Edited by DameTime
  • Like 2
  • Thanks 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...