Jump to content

Konzerviranje


...

Recommended Posts

Pod konzerviranjem smatram spremanjem hrane za neko drugo vrijeme, da se ne pokvari, ne puko pakovanje u limene kutije bez zraka.

 

Ovdje spadaju sve vrste fermentacija (kiseli kupus i drugo povrce), susenje voca, povrca, gljiva, mesa, sira i sve ostalo cega ne mogu da se sjetim a spada u domen konzerviranja ili konzervacije namirnica. Konzerviranje mora da predstavlja proces koji cesto promijene karakter namirnice kao na primjer dodavanjem nesto soli i vode u kupus, za neko vrijeme procesom fermentacije dobijemo kiseli kupus i slicno. Stavljanje namirnica u led se ne broji. :classic_smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sirce od jabuka

 

Prosle godine jabuka je rodila ali posto nije narocito dobra za jesti, nego vise za kuhanje i sokove, napravio sam 15ak litara finog sirceta jer nisam znao sta vise da radim s tim. 

 

sirce.jpg

 

Napravio sam tri vrste, neke sa dodatkom djumbira, mrkve i cvekle (ostaci pravljenja sokova), u jedan sam stavio nesto piljevine jabukovog drveta da dobije malo 'smek bureta', ne znam koliko sam uspio u tome za ovako kratko vrijeme ali svo sirce je jako ukusno i necu vise ni da dijelim jer nije mnogo ostalo, a ove godine jabuka nije rodila. Apple Cider Vinegar (ACV) je ovih dana ima jako visoku reputaciju, mnogi klemaju neke zdravstvene benefite kod snizavanja krvnog pritiska, pomaganja kod skidanja viska kilograma, pa do lijecenja malih boginja, rubeole, sarlaha i raka. Auh, al sam ga pretjerao. OK, ne bas ovako u krajnost ali nisam ni previse daleko. Boca od 500ml Organic, unfiltered ACV with the mother u health shopu kosta £6.99 za 500m.

 

Sirce je jako jednostavno za napraviti. Potrebna je posuda u kojoj ce se feermentacija odvijati, nesto jabuka ili cak i samo otpaci (kora i ogrizak), voda i neka krpa da se otvor pokrije da ne ulaze musice. Proces se moze ubrzati dodavanjem vec postojeceg nepasterizovanog sirceta i jedino na sta treba obratiti paznju je da su komadi jabuke pod vodom da ne bi doslo do razvijanja nezeljene budji i propadanja. To treba cuvati negdje bez direktnog sunca i proces traje od par mjeseci pa i duze, zavisno od temeperature.

 

Ne trebam objasnjavati zasto sluzi ali mozda nije svakome poznato da je napitak sa dobrim ACV ukusan kao i neka limunada i ja se s vremena na vrijeme pocastim. Omjer 10:1 u korist vode, moze se zasladiti sa malo meda i vrlo je osvjezavajuce i okrepljujuce.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nabavih sebi skoro ovo

 

 

Za manje kolicine i one koji to rade "za svoju dusu" - idealno.

Konstrukcija je prilicno jednostavna, a omogucava uzivanje u dimom prozetom mesu, mada i povrce ume da bude zanimljivo.

Kao gorivo koristim bukov briket, kao i gomilu osusenih  drvaca nezeljenog voca (dzanarike, grozdja, osusen grm ruzmarina..) koje sam posekao u i oko dvorista.

Sto se mesa tice: piletine do ribe sve je proslo kroz njega, a i kobasice su mnogo ukusnije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam zamalo ovo nabavio ali sam iz nekog razloga odustao. Mislim da nisam htio jos jedan 'rostilj' da mi se mota tu po basti, a nije mi komplet stvar. Ovo je namijenjeno samo za dimljenje i to hot smoking, znaci sve sto se dimi, u isto vrijeme se i termicki obradjuje, odnosno kuha. Moze se (mozda) postici i niska temperatura pa dobiti i cold smoking ali je rizicno. Mozda bi se mogao odvojiti donji dio i onda spojiti nekim odzakom da malo rashladi dim ali to dodatno komplikuje stvar, a to mogu i bez da trosim pare. Ja sam kupio prosle godine kantu za sagorijevanje bastenskog otpada, kaneci da u njoj napravih hot i cold smoker ali je stigla sva izbusena da bi mi uzelo 10 dana samo da pozatvaram 200tinjak rupica, a baska gdje bi mi trebala jos jedna u koju bih objesio kuke i resetke za meso, tako da je taj projekat na cekanju do daljeg. Zadnjih mjeseci i ne jedem meso tako da ne znam hoce li ikada uopste i doci na red.

 

Ti samo dobro vodi racuna o temperaturi unutar tog cilindra jer ako imalo pocne da se kuha, sve ce ti se pokvariti ako pomislis da okacis negdje da se susi. 

 

Svakako je interesantna zanimacija, pogotovo ako se ima drustvo. Ja bih u tom bubnju osim mesa dimio ribu i sir. Haringa, skusa i druga plava riba narocito voli dim ali dobar je i bakalar kao i druga (morska) bijela riba. Racunam da mozda som, smudj i stuka takodje uzivali u tretmanu ali nisam probao, cisto instinktivno. 

 

Pisi i redaj slike da vidimo rezultate (i prokomentarisemo) kako koju seansu obavis, pa me mozda inspirises da zavrsim one kante. 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

Razmisljam da mu dobudzim i nesto sto ce da mu dovodi "hladan dim" sa strane - ostala mi je, nakon reatesta TNG  instalacije na automobilu  stara boca za plin od 25L.

Zbudzice se nesto od toga, samo da je dobro provetrim - da ne odletim Sejtanu/Luciferu/Hadu na prerano druzenje (harfe i krila na oblacima me ne interesuju - kraj kotlica je zurka :classic_laugh:) .

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kronostime said:

Razmisljam da mu dobudzim i nesto sto ce da mu dovodi "hladan dim" sa strane - ostala mi je, nakon reatesta TNG  instalacije na automobilu  stara boca za plin od 25L.

Zbudzice se nesto od toga, samo da je dobro provetrim - da ne odletim Sejtanu/Luciferu/Hadu na prerano druzenje (harfe i krila na oblacima me ne interesuju - kraj kotlica je zurka :classic_laugh:) .

 

Ne znam koliko si vica DIY ali nije nemogu preurediti ovaj tvoj hot smoker i dodati mu i dodatak za hladno dimljenje. Imas taj ventil na gornjem dijelu koji se lagano skine i u taj otvor uglavi aluminijski dukt (2-3m duzine) koji onda uglavis u drugu kantu u koju si okacio meso, kobaje, ribu ili sta vec. Sa nekim makazama za lim i malo zice, to bi se dalo srediti za manje od pola sata.

 

Ili ovako nekako:

 

diy-smoker.jpg

 

U malom rostilju je vatra i dok dim doputuje do cilindra , ohladi se.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

U tegli su razne ljute papricice, od najljucih do najblazih, neke su isjeckane, neke sam ostavio cijele, sa odokativno 2-3% soli, 200ml sirceta, malo kurkume, zrna bibera, korijandera i malo kopra.

 

JtKYUgM.jpg

 

Za mjesec dana bi moglo biti spremno za degustaciju.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

A ovo je probiotic:

 

EfuU6j5.jpg

 

U velikoj tegli je kupus sa krastavcima, mooli, caraway i fennel seeds. Soli 2% na ukupnu tezinu povrca. U manjoj tegli je kupus sa nesto repe, mrkve, par cehna bijelog luka, krastavci,1 serrano chilli, mooli, karfiol, takodje zacinjeno sa 2% soli, plus kurkuma, kim, kardamon, klincic, vjerovatno nesto sjemena korijandera i slicno. Ostavicu ih na sobnoj temperaturi nekoliko dana da zapocne vrenje, pa cu ih prebaciti u ostavu gdje je hladnije da uspori fermentaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo, ja živim u porodici gde je Thai žena "chef" u Thai restoranu u Nagoji.

 

Kako klima menja mentalitet ljudi, sigurno i preko same ishrane. Thai, večno leto. U Japanu je, kao i u UK, sve dostupno svaki dan u godini. Thai, kulinarska supersila, od 1 do 3:

1. Ne postoji koncept podgrevanja hrane. Sve spremo sada i odmah, za jedan obrok. Sve raspoloživo cele godine.

2. Da uđeš u Thai kuću, frižideri ne drže hranu, samo vodu, možda pivo.

3. Zamrzivači ne postoje. Osim kao gornja komora frižidera gde drže led.

 

Sećam se, moja majka je pravila svašta za zimnicu. I u Thai i u Japanu je to nepotrebno, svega ima, taman posla da ga se konzervira. Te navike nisam preneo u svoju novu domovinu.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2019 at 1:00 PM, Honey Badger said:

Sirce od jabuka

 

Prosle godine jabuka je rodila ali posto nije narocito dobra za jesti, nego vise za kuhanje i sokove, napravio sam 15ak litara finog sirceta jer nisam znao sta vise da radim s tim. 

 

sirce.jpg

 

Napravio sam tri vrste, neke sa dodatkom djumbira, mrkve i cvekle (ostaci pravljenja sokova), u jedan sam stavio nesto piljevine jabukovog drveta da dobije malo 'smek bureta', ne znam koliko sam uspio u tome za ovako kratko vrijeme ali svo sirce je jako ukusno i necu vise ni da dijelim jer nije mnogo ostalo, a ove godine jabuka nije rodila. Apple Cider Vinegar (ACV) je ovih dana ima jako visoku reputaciju, mnogi klemaju neke zdravstvene benefite kod snizavanja krvnog pritiska, pomaganja kod skidanja viska kilograma, pa do lijecenja malih boginja, rubeole, sarlaha i raka. Auh, al sam ga pretjerao. OK, ne bas ovako u krajnost ali nisam ni previse daleko. Boca od 500ml Organic, unfiltered ACV with the mother u health shopu kosta £6.99 za 500m.

 

Sirce je jako jednostavno za napraviti. Potrebna je posuda u kojoj ce se feermentacija odvijati, nesto jabuka ili cak i samo otpaci (kora i ogrizak), voda i neka krpa da se otvor pokrije da ne ulaze musice. Proces se moze ubrzati dodavanjem vec postojeceg nepasterizovanog sirceta i jedino na sta treba obratiti paznju je da su komadi jabuke pod vodom da ne bi doslo do razvijanja nezeljene budji i propadanja. To treba cuvati negdje bez direktnog sunca i proces traje od par mjeseci pa i duze, zavisno od temeperature.

 

Ne trebam objasnjavati zasto sluzi ali mozda nije svakome poznato da je napitak sa dobrim ACV ukusan kao i neka limunada i ja se s vremena na vrijeme pocastim. Omjer 10:1 u korist vode, moze se zasladiti sa malo meda i vrlo je osvjezavajuce i okrepljujuce.

 

Nisam pravio jabukovo sirce, vec sam pravio vinsko.

Kupio sam ono kupinovo vino, i u njega sam stavio iz vinskog sirceta ono crno sto pliva po dnu, kao neka alga. E to je ustvari "majka" , od nje nastaje drugo sirce. Tako sam u ovo kupinovo vino stavio jednu supenu kasiku te majke i ostavio da odstoji jedno mesec dana ( otprilike ) u kuhinji na sobnoj temperaturi. Rezultat je kupinovo sirce, blaze kiselosti, jako prijatnog ukusa .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

 

Nisam pravio jabukovo sirce, vec sam pravio vinsko.

Kupio sam ono kupinovo vino, i u njega sam stavio iz vinskog sirceta ono crno sto pliva po dnu, kao neka alga. E to je ustvari "majka" , od nje nastaje drugo sirce. Tako sam u ovo kupinovo vino stavio jednu supenu kasiku te majke i ostavio da odstoji jedno mesec dana ( otprilike ) u kuhinji na sobnoj temperaturi. Rezultat je kupinovo sirce, blaze kiselosti, jako prijatnog ukusa .

 

Kod mene je ovo jabukovo, od mojih jabuka. Sad je vec staro godinu dana i zeznuo sam se sto nisam jedan dio odvojio sa apple wood chips, sto bi moglo da igra ulogu bureta i da pokusam dobiti tako neke 'drvene' note.

 

Mozda napunim jednu flasu tako nekad iduce sedmice, vidjecu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...