Jump to content

Interstellar(2014)


hummingbird

Recommended Posts

Da li se neko seca ovog filma? :classic_smile: Na proslom forumu film je imao zasebnu temu, zasto ne bi i na ovom?
Ako se neko seca, glavni zaplet filma nastaje onda kada astronauti slete na povrsinu planete koja je sva prekrivena vodom i na kojoj je jedan sat kao nasih 7 godina. Moje pitanje je, zasto su sleteli na tu planetu, osim zbog potrebe daljeg toka filma? Sve i da tamo ima uslova za zivot, zivot ovde na zemlji bi davno izumro dok bi za njih proslo desetak sati tamo. :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Ima na wiki ponesto, ali ja samo pamtim te neke ogromne talase zbog velike gravitacije i ono javljanje Mekonahija iz buducnosti u proslost ili tako nesta. Obicno cim se uvede koncept putovanja kroz vreme u neko ostvarenje o'ma ima karambola.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hummingbird said:

Da li se neko seca ovog filma? :classic_smile: Na proslom forumu film je imao zasebnu temu, zasto ne bi i na ovom?
Ako se neko seca, glavni zaplet filma nastaje onda kada astronauti slete na povrsinu planete koja je sva prekrivena vodom i na kojoj je jedan sat kao nasih 7 godina. Moje pitanje je, zasto su sleteli na tu planetu, osim zbog potrebe daljeg toka filma? Sve i da tamo ima uslova za zivot, zivot ovde na zemlji bi davno izumro dok bi za njih proslo desetak sati tamo. :smiley33:

 

Zato što su morali da provere da li je ta planeta naseljiva, odnosno da li je na njoj moguć život. Signal sa nje je bio najsvežiji, zato što je u 'našoj' vremenskoj liniji prošlo najmanje vremena od kada je poslednji signal poslat. Plan je bio da se tamo zadrže manje od sat vremena, tako da je i dalje postajala nekakva šansa da se život sa Zemlje preseli tamo. 

Međutim, glavni cilj misije nije ni bio da se ljudi sa Zemlje negde presele, već je njihov svemirski brod nosio, ako se dobro sećam 5000 ljudskih embriona, koji bi trebalo da nasele novu planetu.

Edited by Jurgen
Link to comment
Share on other sites

Kada u igru ubaciš nekoga kao što je nobelovac Kip Thorne da ti bude consigliere, tada su postavljeni visoki standardi za film koji pretenduje da bude blockbuster i samim tim mu je ciljna grupa što širi spektar publike. Posledično oni beskrajni dosadni dijalozi gde se sve objašnjava do tančina za naučno nepismene ljude, celi taj film je pod parolom "explain like I'm five". Meh, time se narušava jedan od prvih principa režije: Show, don't tell.

 

Na pokojnom forumu sam još pre premijere izrazio sumnju da će Nolan sa ovakvim filmom uspešno da se izbori. I, nažalost, nisam pogrešio.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Jurgen said:

 

Zato što su morali da provere da li je ta planeta naseljiva, odnosno da li je na njoj moguć život. Signal sa nje je bio najsvežiji, zato što je u 'našoj' vremenskoj liniji prošlo najmanje vremena od kada je poslednji signal poslat. Plan je bio da se tamo zadrže manje od sat vremena, tako da je i dalje postajala nekakva šansa da se život sa Zemlje preseli tamo. 

Međutim, glavni cilj misije nije ni bio da se ljudi sa Zemlje negde presele, već je njihov svemirski brod nosio, ako se dobro sećam 5000 ljudskih embriona, koji bi trebalo da nasele novu planetu.

 

To je bio plan B. Plan A je bio da profesor Brand shvati jednacinu gravitacije i da pomocu nje sagrade velike svemirske brodove i prebace ljude na novu planetu. Na nesrecu, profesor Brand je znao da je plan A nemoguc od starta jer su za njega bili potrebni podaci iz crne rupe. :classic_sad:
To je bio njihov plan, a sta cemo sa tim da je Miler, naucnica koja je poslata na tu planetu, po njihovim proracunima mogla da bude tamo najvise dva ili tri sata?

Po mom tumacenju, a i po procitanom na imdb :classic_smile: oni su glavne protagoniste filma napravili glupim da bi mogli da potrose vreme i gorivo, sto je bilo esencijalno za nastavak price. Kada im je Romili objasnjavao sve u vezi relativnosti protoka vremena, morali su odmah da shvate da je uzaludno ici na tu planetu jer je Miler tamo provela tek dva sata pre njihovog dolaska.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Po meni jedan od najboljih SF filmova od Avatara pa naovamo...Soundtrack je ludilo, u dramskim situacijama koristi onu matricu sa podizanjem skale tako da gledalac ima utisak da se tonalitet konstantno povecava. Scene dok Metju place dok pregledava sta se sve desilo u njegovoj porodici dok je bio "sat" vremena na planeti, ili kad se sretne sa svojom cerkom koja je postala baka su priceless.

Jedan od filmova koji prikazuje jedno od poslednjih naucnih dostignuca i teorije struna tj. M theory, po kojoj postoji ogroman broj paralelnih realnosti koje se desavaju jednovremeno, dok mi poimamo vreme kroz nasu svest krecuci se od jedne tacke jedne od realnosti ka drugoj. Treba ga pogledati bar 2 puta da bi se potpuno razumeo... ja jesam. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Muzika mi je jedna od najboljih ikada. Generalno, vrhunski film.

 

I ne mislim da je bilo previše objašnjavanja. Ne pričamo tu o nekim temama iz domena "opšte kulture" pa da očekuješ da prosečni gledaoc bude dovoljno upoznat, nego o astronomiji, fizici, teorijama i pitanjima na koje čovečanstvo nema konkretne odgovore, ili su oni čisto teorijski. 

Edited by realno *w
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Avatar je odlican prikaz sta mi radimo sa planetom, koliko smo je upropastili jureci za profitom i kapitalom, i koliko smo zaboravili da zivimo u skladu i zajedno sa prirodom. Malo nas i podseca sta je to ponos a sta je to pohlepa. 

Link to comment
Share on other sites

Tacno, ali svako ko je malo dublje zaso u svet filmova svakako primecuje da se slicne poruke plasiraju i u drugim filmovima i da se slicne teme provlace.  Sem vizuelne strane, Avatar ni u jednom drugom segmentu nije (osetno) iznad proseka. Skoro sve pozitivne stvari, koje primeti gledalac u tom filmu i sto ih navodi kao glavne kvalitete, su devalvirane zahvaljujuci drugim filmovima.

 

Daleko je od vrhunskog filma, a jos dalje od kategorije sranje.

Edited by Ta'veren
Link to comment
Share on other sites

Naučno fantastično remek delo. Nolanovi su se baš lepo potrudili, premisa je odlična.

 

Sviđa mi se kako su po prvi put ikada prikazali izgled crne rupe uz prethodna ozbiljna istraživanja u kojima su fizičari i ostali stručnjaci pomagali, to se uparilo s današnjom CGI tehnikom što je stvorilo prizore koji oduzimaju dah.

 

Inače Interstellar je jedan od retkih filmova koji me je naterao na plač, naravno scene Kupera koji gleda decu kako odrastaju preko snimaka te scena rastanka Kupera i Marf.

 

Mnogima je kraj nedorečen, ima tu raznih teorija ali mislim da je nakon što se Kuper rukovao s Brend on ubrzo preminuo a sve što smo videli nakon toga je plod halucinacija pre same smrti.

 

Uglavnom ocena 10/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 7:41 PM, Alen13ASC said:

 

Inače Interstellar je jedan od retkih filmova koji me je naterao na plač, naravno scene Kupera koji gleda decu kako odrastaju preko snimaka te scena rastanka Kupera i Marf.

 

Jbte i mene...:) 

 

Sto se kraja tice, moje misljenje nije da je umro i da je u pitanju halucinacija. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 7:41 PM, Alen13ASC said:

 

 

Inače Interstellar je jedan od retkih filmova koji me je naterao na plač, naravno scene Kupera koji gleda decu kako odrastaju preko snimaka te scena rastanka Kupera i Marf.

 

 

 

 

 

Ima u ovom filmu nešto Tree of Life-ovskog...

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Jedan od retkih filmova koje sam gledao X puta, ne da bih razumeo, već da bih iznova uživao u svakom detalju.

Počev od kamere i filtera u scenama na umirućoj planeti, preko muzike i tišine u svemiru, do fenomenalne glume Mekonahija, Afleka, En i Džesike, Nolanove režije...

10

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...