Jump to content

Preporučite knjigu i pisce


Džudi

Recommended Posts

On 5/23/2022 at 9:47 PM, Dragan said:

Stara knjiga, ali ako do sada niste naisli na nju, preporucujem.

 

Dorotej - Dobrilo Nenadić

 

Ovde moze da se skine besplatno - https://anyflip.com/rjgn/okla/basic

 

 

Skoro sam za 50 kinti kupio na Pancevackom buvljaku ono Radovo izdanje iz 1981. sa omotnicom koju je dizajnirao Milic od Macve.

...

Ja preporucujem da procitate pesme Fransoa Vijona, mog omiljenog francuskog pesnika, razbojnika, secikese, pijanca, razvratnika - jedne tanane, lirske duse iz 15. veka i uz Bodlera najveceg pesnika Pariza svih vremena.

 

Fransoa-Vijon-ZAVESTANJA-odlicnO_slika_X

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 8/3/2019 at 1:35 AM, Devojka Luke Razića said:

Edvard Raderfurd:

 

1. Ruska I i II tom

 

2. London I, II i III tom

 

3. Njujork I i II tom

 

4. Pariz I i II tom

 

Još nisam kupila Sarum u tri toma, kupujem uskoro. To je inače Raderfurdovo starije delo, za koje je Laguna tek prošle godine otkupila prava.

 

Raderfurd trenutno piše Peking...a ja se nadam da će napisati Berlin, bar u tri toma.

 

Sve ove knjige su istorijske,  obimne su jer o Rusiji, Velikoj Britaniji i ostalim zemljama piše gotovo od početka nastanka tog podneblja..u nekim romanima radnja se dešava 1030 i neke i ranije..pa gotovo sve do naših dana..

 

Ovo su romani o gradovima, a gradove čine ljudi. Kroz sudbine nekoliko porodica, njihovih predaka i potomaka, pratimo i kako je grad nastajao i cela zemlja o kojoj piše.

 

Topla preporuka za sve koji vole istorijski žanr.  

 

Došao na drugi tom Londona, već kupio Njujork da me čeka. 

Jedina muka što je žena počela prva, pa je ja pratim kad ona pročita tom :).

Sve je to nedavno počeo, kad sam brba po netu, našao ovaj forum i tvoj post. 

Veliko hvala!!!

Slično Foletu, ali ipak drugačije.

Eto tebi da posvetim prvi post na ovom forumu 😀

Edited by qqruz
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, qqruz said:

Eto tebi da posvetim prvi post na ovom forumu 😀

 

Hvala. Dobrodošao na forum. 🙂 

 

Drago mi je što čitamo iste knjige. 

 

PS. Pozdravi ženu, i kupite i Rusku i Sarum, pa možete lepo da se organizujete. 🙂 

 

Laguna daje popust ako ste članovi Kluba čitalaca, a u decembru će biti zimska Noć knjige i biće popusti od 40 posto na tri i više kupljenih knjiga.  

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Hvala. Dobrodošao na forum. 🙂 

 

Drago mi je što čitamo iste knjige. 

 

PS. Pozdravi ženu, i kupite i Rusku i Sarum, pa možete lepo da se organizujete. 🙂 

 

Laguna daje popust ako ste članovi Kluba čitalaca, a u decembru će biti zimska Noć knjige i biće popusti od 40 posto na tri i više kupljenih knjiga.  

 

Rasprodato, a nije doštampavano. nema ni na lager Lagune. I Njujork sam uNišić našao.

Koronu pamtim po trilogiji 20. vijek .

Dako neće opet...  🙂

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2022 at 8:37 PM, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ja preporucujem da procitate pesme Fransoa Vijona, mog omiljenog francuskog pesnika, razbojnika, secikese, pijanca, razvratnika - jedne tanane, lirske duse iz 15. veka i uz Bodlera najveceg pesnika Pariza svih vremena.

 

Fransoa-Vijon-ZAVESTANJA-odlicnO_slika_X

 

 

 

Jedan od najvećih pesnika renesanse. Živopisan lik. Pljačke, ubistva, dvaput osuđen na vešala pa pomilovan... ubio sveštenika jer su se obojica nameračili na istu žensku (pazi, katolički pop koji u ono vreme juri žene 🤣). I na kraju mu se 1463. godine gubi svaki trag te njegova dalja sudbina ostaje nepoznata.

 

Pre nekih mesec dana sam u rubrici Poezija, postavio njegovu pesmu "Balada obešenih". Ista se tako dobro uklapa u njegov karakter i životni put. 😆

Edited by drgnk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
23 hours ago, Delija Zabalj said:

Sta preporucujete da se procita ?

 

Zavisi šta te interesuje... Ako si za klasike Proces - Kafka, Zli dusi - Dostojevski, Nana - Emil Zola, Majstor i Margarita - Bulgakov 

 

Od domaćih ja uvek biram Mešu Selimovića, Tvrđava mi je ubedljivo omiljena ali sad čitam Sjećanja. E.M.Remarka uvek preporučujem (Trijumfalna kapija, Na zapadu ništa novo), kao i već spomenutog Hesea (meni lično je omiljeni Demijan, pa tek onda Stepski vuk). I tako, ne znam da li sam ubola nešto ovim predlozima jer ne znam koji žanr ti se uopšte čita 😄 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Delija Zabalj said:

Volim da citam sve zanrove !

 

Oket, onda imaš iznad neke predloge, pa se nadam da će ti se svideti nešto od tog :') Ako si fan trilera, misterije i horora moja preporuka je uvek Stephen King, ima baš dosta odličnih romana koji su na tromeđi ovih žanrova.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/27/2023 at 5:43 PM, DameTime said:

 

Oket, onda imaš iznad neke predloge, pa se nadam da će ti se svideti nešto od tog :') Ako si fan trilera, misterije i horora moja preporuka je uvek Stephen King, ima baš dosta odličnih romana koji su na tromeđi ovih žanrova.

 

Den Simons, Donato Karizi, Karlos Ruis Safon, Jusi Adler-Olsen, Harlan Koben, Si Džej Tjudor, Mo Hejder... 🙂

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/29/2022 at 12:46 PM, qqruz said:

 

Rasprodato, a nije doštampavano. nema ni na lager Lagune. I Njujork sam uNišić našao.

Koronu pamtim po trilogiji 20. vijek .

Dako neće opet...  🙂

 

Dakle,

 

Radefurda elaborirao kroz London, Njujor i... Kinu.

Kroz istoriju dva grada sjajno prikazan duh različitih epoha, kao i duh Njujorka koji se ne predaje uprkos svakakvim mukama. Valjda je zato i velik. I saznah za neke tamne strane istorije koje se previše ne pominju, a desile se tokom građanskog rata.

Kina obuhvatila samo jedan period kada je Zapad na silu natjera do dopusti uvoz opijuma i trovanje svoga naroda i kada su izmasakrirali Ljetnu palatu. 

To je samo dio "vijeka poniženja" kako zovu nekih stotinak godina u višemiljenijskoj istoriji Kine. Dobra za kapiranje sadašnji odnosa Kine i Zapada, i stavova Kine tim povodom, a dobro i romansirana.

Elem,

Odakle sam vila, više nisam, roman o Lisabonu by Dejan Tiago Stanković koji, naćalost, nedavno umrije.

Specifičan roman o Lisabonu, prije njega sam od istog autora pročitao Zamalek i Estoril. Bio je prvo prevodilac, otkrio tajne zanata, pa postao pisac. Odličan u svakoj knjizi. Preporuka!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Savremeni srpski pisac kog mnogo cenim je Nenad Gugl. Objavio je dve knjige (ako sam u pravu): Umro sam u petak i Velelepota sekunde.Tako divno piše, kao da čitate ruskog klasika. Profesor je književnosti u Trećoj beogradskoj gimnaziji i ima svoj You tube kanal gde se bavi teorijom književnostu.Časovi su mu odlični , slušam ga jer mi je dete gimnazijalac pa kad ona sluša časove, pridruzim se i ja. Ako ga niate čitali, predlažem da mu date šansu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

https://delfi.rs/knjige/265-azenkur-knjiga-delfi-knjizare.html

 

Obzirom da sam skoro gledao film "The King" o kom sam pisao na drugoj temi on me je podsetio na knjigu "Aženkur" od Bernarda Kornvela. Knjiga prati pohod Henrija V u Francuskoj koji se završava sa bitkom kod Aženkura. Priču pratimo iz ugla jednog običnog strelca koji je služio u toj vojsci. Mislim da je samu bitku i atmosferu bolje opisao od filma tako da preporuka za one koje interesuje roman koji je rađen na osnovu stvarnog događaja.

 

Inače Kornvel je stari as u pisanju ovakvih romana. Po njegovim romanima su već snimljene dve veoma popularne serije. Svi se verovatno sećamo "The Last Kingdom" a stariji će se setiti i "Sharpe" iz 90-ih. Obe serije su snimljene na osnovu njegovih romana. Vrlo interesantan pisac, mada nemojte očekivati "Rat i Mir" nego samo vrlo uzbudljivi romani koji se čitaju u jednom dahu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2023 at 1:10 PM, Belper said:

Gimpel Luda 

Isak Basevis Singer

Definitivno

Singer divno pise price za decu, Koza Zlata je bil omiljena kod moje dece pre polaska u skolu, desavalo se da suprug kaze: Ajd sad malo ti da citas kozu Zlatu, meni se smucila, citam im je peti dan za redoma...".....

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Singer divno pise price za decu, Koza Zlata je bil omiljena kod moje dece pre polaska u skolu, desavalo se da suprug kaze: Ajd sad malo ti da citas kozu Zlatu, meni se smucila, citam im je peti dan za redoma...".....

I za odrasle❤️

Ja ovu pricu o kozi Zlati ne znam, a obozavam Singera. Njegovo pisanje mene podseca na magicni realizam

Markeza, ali kod Markeza je to juznoamericko, a kod Singera iskljucivo poljsko-jevrejsko pa mi je on nekako i bliskiji.

.Njegov je roman o porodici Moshkatovi neka vrsta jevrejskih Budenbrokovih, ali zaista ne zaostaje za Manom, a ni za

Golsvortijem i njegovim Forsajtima,  sva su trojica fala Bogu i dobili Nobela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I Zamak (The Manor I B Singer), takodje, saga o porodici Jakobi - i Hasidima, uz mnostvo likova i njihovih sudbina, i Poljaka katolika i njihove aristokratije, istorije, odnosa sa Jevrejima, odnosa sa Rusima, cionistickog pokreta, itd. Poljska 19 vek. U knjizi, iza zavrsetka romana postoji i posebna rubrika: Objasnjenje manje poznatih reci i pojmova iz jevrejske tradicije i verskog zivota.  

Singer je sjajan pripovedac.

Edited by Jezebel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jezebel said:

I Zamak (The Manor I B Singer), takodje, saga o porodici Jakobi - i Hasidima, uz mnostvo likova i njihovih sudbina, i Poljaka katolika i njihove aristokratije, istorije, odnosa sa Jevrejima, odnosa sa Rusima, cionistickog pokreta, itd. Poljska 19 vek. U knjizi, iza zavrsetka romana postoji i posebna rubrika: Objasnjenje manje poznatih reci i pojmova iz jevrejske tradicije i verskog zivota.  

Singer je sjajan pripovedac.

Sazna citalac kojesta i o istoriji, narocito u delu Rusi,Poljaci, Jevreji. Poljaci nisu znali koga vise da mrze, Rusi ko Rusi,

a Jevreji su morali da budu umetnici na zici, da se dodvore i jednima i drugima.

 

Ovaj Manor ima i nastavak , knjiga se zove recimo Nasledje, ali nije na nivou prve knjige.

 

I ja sam bas iz njegovih knjiga naucila sve sto znam o zivotu Jevreja ukljucujuci i praznike, kuhinju, verske obrede,

vaspitavanje dece, ali i jidisch koji je neka mesavina nemackog i slovenskih jezika.

 

On, Singer, i pise na tom zaboravljenom jeziku.

 

Citala sam ja i neke novele koje je pisao u USA, ali to nema veze sa ovim genijalnim knjigama iz Poljske.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...