Jump to content

Star Trek


Kronostime

Recommended Posts

Star Trek TOS je bila, uz Lost in Space, prva SF serija koja se prikazivala na TV Beograd cirka 1972-73 godine. Išla je nedeljom oko ručka i bukvalno je praznila ulice, nema ko je nije gledao. Deca su odmah posle prikazivanja izlazila napolje, delila se na Kirka, Spoka i ko je već bio negativac i igrala celu epizodu dok ne padne mrak.

Negde 1974. je prikazan i animirani serijal, koji je bio i sinhronizovan na srpski. Takođe je bio gledan kao i igrana serija.

Ostalo mi je u sećanju da je prevod bio u skladu sa vremenom, pa se "beam us up" prevodilo kao "integrišite nas" ili tako nekako.

I dan danji volim da odgledam TOS epizode, žal za mladost, valjda, šta li.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Star Trek TOS je, sto rece Uhurin ispisnik, pocetak druzenja sa Rodenberijevim univerzumom. Dosta njih se upoznalo tek kasnije, sa pojavom dugometraznih filmova (izuzimam tu ove zadnje svinjarije sa Zakari Kintom kao Spokom).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam odrasla uz TNG i to mi je i danas najdraža i najbolja ST serija.

TOS nisam ceo gledala a i to što jesam bilo je davno... generalno mi se filmovi više sviđaju od TOS epizoda.

Reboot filmovi prva dva mogu da prođu što se mene tiče, treći mi je poprilično nesvarljiv. Ne dopada mi se kuda ide franšiza i što pokušavaju da je pretvore u neki klon SW.

Orville mi je u trejlerima izgledao skroz bez veze ali posle par epizoda mi se dopao :classic_smile: ima epizoda koje su bolji ST od svega što sam videla skoro. Izuzimam najnoviju seriju koju ne gledam.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Live long and and prosper!

 

Ovaj video je kraj poslednje epizode 4-te sezone "Enterprise"  , kad Rajker i Troi izlaze iz holodeka, pa ide ovaj miks Pikarda, Kirka i Arcera  :classic_wink::thumbsup: A, zar nisam treki :lol_2::lol_2::lol_2:

 

Star Trek ne da nije samo obican SF i razni tehnoloski izumi koji su inspirisani serijom, nego je cesto i kritika ljudske vrste, evo na primer ovde, fascinantno: 

 

 

Ne moramo daleko da idemo da u RL nađemo ovakve primerke ;) 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, lekoviti said:

Qapla'! Kronose, you da real MVP! :classic_biggrin:

 

Ljudi, kako vam se dopada "Star Trek: Discovery"?

 

Meni "The Orville" odličan...

 

  Reveal hidden contents

8kjR9RK.jpg

 

 

Za Orville jedan + više je star trek nego Discovery . . .
 

Discovery - gledljivo, ali previše jako brzih scena, previše akcije što bi se reklo. Ne duboko filozofskih dijaloga, likovi su nekako siromašni, i majku mu jel mora da bude uvijek onako mračno na brodu, šta nemaju struje a engine proizvodi par terawata . . .

 

Moram reći da  mi je prijatno iznenađenje bio Star Trek Enterprise, ali tek nakon trećeg gledanja. Doduše samo prve tri sezone, četvrta nije imala neki story arc.

T'Pal najbolja riba, bolja čak i od Seven of Nine.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Ovaj video je kraj poslednje epizode 4-te sezone "Enterprise"  , kad Rajker i Troi izlaze iz holodeka, pa ide ovaj miks Pikarda, Kirka i Arcera  :classic_wink::thumbsup: A, zar nisam treki :lol_2::lol_2::lol_2:

 

Star Trek ne da nije samo obican SF i razni tehnoloski izumi koji su inspirisani serijom, nego je cesto i kritika ljudske vrste, evo na primer ovde, fascinantno: 

 

 

Ne moramo daleko da idemo da u RL nađemo ovakve primerke ;) 

 

Ovo je nezaboravna epizoda "Duet" iz prve sezone. Meni jedna od najboljih ST epizoda uopšte, nevezano za serijal. Štrči kao planina u moru ispodprosečnosti prvih nekoliko sezona DS9. Posle su se donekle povadili kad je uveden Dominion u priču, ali ostaje činjenica da čovek mora da se rve tri i po, možda i čitave četiri sezone da bi se došlo do nečega. Zato mi nikad neće biti ispred TNG ili Voyagera.

 

Btw...kad smo kod Voyagera, pojma nisam imao ( pre par dana naleteo slučajno na tjubetu ) da Kate Mulgrew uopšte nije bila prvi izbor za Janeway, nego da je uletela kao rezerva nakon što se odustalo od prvog izbora. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sve to stoji, samo treba gledati i kontekste u koje su stavljeni Star Trek serijali:

  1. ST Enterprise se bavi  prvim koracima covecanstva u medjuplanetarnim odnosima i osnivanjem Federacije u cemu je posada .U.S.S Enterprise NX-01 pod komandom Dzonatana Arcera odigrala veoma vaznu ulogu u prevazilazenju razlika izmedju cesto suprotstavljenih planeta, kao i ratom sa  Xindima i razbucavanjem Prostranstva.
  2. ST Discovery je fokusiran na dogadjaje koji predhode ST TOS: rat sa Klingoncima, Spokovom posestrimom Majkl i njenim pizdarijama. Tehnicki, odlicno odradjen posao - ali prica je toliko puna supljina, ostaje da se vidi da li ce da vodi necemu.
  3. ST TOS je fokusiran prvom petogodisnjom misijom U.S.S Enterprise NCC-1701 pod komandom Kapetana Dzejmsa Tiberijusa Kirka i odnosima, u glavnom, izmedju Federacije, Romulanaca i Klingonaca pre potpisivanja mira u Kitomeru.
  4. ST TNG se bavi putovanjima U.S.S. Enterprise (NCC-1701-D) pod komandom Zan Luk Pikarda i ratom sa BORG-om, tehno kolektivom koji asimiluje citave rase u kolektivnu svest kojom upravlja Kraljica i njeno misljenje je bisljenje svake radilice u kolektivu (nesto kao KIm severnokorejski ili Vucic ovdasnji).
  5. ST DS9: nakon odvajanja Bejdzora od Matice Kardasije, mirovne snage Federacije se smestaju na kardasijsku bazu Slat. ovaj Terak Nor, prekrste je u Deep Space 9 pod komandom Kapetana Benjamina Siska, samohranog oca derista Dzejka. Ne lezi vraze, otkriva se stabilna crvotocina, stvorena od strane bica koja zive u nekom svom tripu,  prema Gama kvadrantu i cela ta pripizdina u Alfa kvadrantu postaje strateski vazno mesto. Zahvaljujuci kontaktu sa dundjerskom ekipom crvotocine, koju Bejdzorci obozavaju kao Proroke, Sisko postaje njihov emisar na tom parcetu kosmosa i vazan baja u kosmickim odnosima. Naravno, ni Gama kvadrant nije bez svojih demona -  kontrolisan je rasom menjolika koji pomocu genetski izmanipulisanih Dzem Hadara i Vorti zele da zavedu svoje poimanje reda znano kao Dominion u ostatku svemira i otvaranje crvotocine im je odlicna prilika da upadnu u Alfa kvadrant koji smatraju haoticnim. Dok se ne ujedine Klingonci, Romulanci i Federacija da ih vrate nazad.
  6. ST Voyager - malcice smo promasili put jureci svercersku bandu u Zoni bezbednosti . Posada broda U.S.S Voyager NCC-74656 (first of his class: can land on surface) pod komandom Kapetana Ketrin Dzejnvej ganja odbeglu  Maki bandu svercera i terorista vodjenu bivsim oficirom Federacije Cakoteom kroz zajeban prostor nazvan Badlands i biva odvucena u Delta kvadrant. Silom prilika, prinudjeni su da se udruze i hrabro krenu nazad ka Alfa kvadrantu. Posto im je prolaz kojim su dosli  zatvoren (crk`o skretnicar) ostaje im djelem-djelem kroz taj deo galaksije izmedju neprijateljski nastrojenih nacija s jedne i BORG kolektiva s druge strane. Put ce trajati procenjeno oko 80 godina, dok se ne umesa Admiral Ketrin Dzejnvej iz buducnosti donoseci im tehnologiju da skrate put kroz transwarp Puteve Borglanda vrate se kuci u Alfu, unistavajuci iste dok Admiralka zamajava Borg kraljicu sa nano virusima.

Za blize informacije,

 

https://intl.startrek.com/

https://scifi.media/star-trek/

 

tlhIngan maH!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yi Sun Shin said:

Btw...kad smo kod Voyagera, pojma nisam imao ( pre par dana naleteo slučajno na tjubetu ) da Kate Mulgrew uopšte nije bila prvi izbor za Janeway, nego da je uletela kao rezerva nakon što se odustalo od prvog izbora.

 

Nije ni William Shatner inicijalno planiran kao kapetan. Originalni pilot je snimio Jeffrey Hunter kao kapetan Christopher Pike.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Cage_(Star_Trek:_The_Original_Series)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, lekoviti said:

"The Orville" je najbliže što danas imamo kanonskom Star Treku i viziji koju je imao Roddenberry. Minus dick and fart jokes.

 

Ali u pravu si, Qo'noSe, bolje posebna tema.

Qo'noS je maticni svet Klingonaca.

Link to comment
Share on other sites

Super tema na forumu: nateraćete me da konačno odgledam sve epizode koje do sada nisam.

Po meni je TNG najbolji ST, a The Wrath of Khan najbolji film.

Na DS9 se nikad nisam primio, svi kažu izdrži prvih par sezona, posle je vožnja.

Voyager nije moj omiljeni ST zbog gomile epizoda za malu decu. Kao i preterivanja sa Borgovima. Takođe i zbog načina kako su razvili lik Q-a.

Četvrta sezona Enterprise-a, osim zadnje epizode (koja je najgori ST svih vremena) u sebi ima bisere koji su ugledali svetlo TV ekrana samo zato što se znalo da neće biti 5. sezone.

 

Nadam se da će Tarantino da snimi ili bar napiše scenario za ST film u kome bi se radnja dešavala u mirror univerzumu.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stray_cat said:

Super tema na forumu: nateraćete me da konačno odgledam sve epizode koje do sada nisam.

Po meni je TNG najbolji ST, a The Wrath of Khan najbolji film.

Na DS9 se nikad nisam primio, svi kažu izdrži prvih par sezona, posle je vožnja.

Voyager nije moj omiljeni ST zbog gomile epizoda za malu decu. Kao i preterivanja sa Borgovima. Takođe i zbog načina kako su razvili lik Q-a.

Četvrta sezona Enterprise-a, osim zadnje epizode (koja je najgori ST svih vremena) u sebi ima bisere koji su ugledali svetlo TV ekrana samo zato što se znalo da neće biti 5. sezone.

 

Nadam se da će Tarantino da snimi ili bar napiše scenario za ST film u kome bi se radnja dešavala u mirror univerzumu.

Vec vidim Tim Rota i Cic Marina kao Ferengije, a Deni Trejoa kao Klingonca.:s_w:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...