Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

On 4/13/2022 at 11:38 PM, urosg3 said:

Bila na HRT-u večeras neka emisija gde se pričalo o naoružavanju par utisaka:

1. Koliko god kukali ovde za stratigijom razvoja i planiranjem u vazduhoplovstvu za Hrvatsku je Srbija izmislila strategiju razvoja.

2. Kod PVO Srbija je svemirski brod za komšije.
3. Ne kapiram Bradley/Patria opsesiju, a opipljiva je.
4. Oni i dalje lete na MiG21, i njihova šema bojenja učinila je da imaju najlepše dvajeskečeve ikad. Ali brate napaćeni čak je i Srbija penzionisala MiG21.

Ono što je dron učinio nisu najbolje skapirali svi analitičari, pa je konačni utisak:

5. Drecun je izmislio analitiku za ovu ekipu iz studija.

 

I ja sam se malo zainteresovao i pogledao par hrvatskih politickih emisija, odavno nisam pratio apsolutno nista vezano za njihovu politicku scenu. Jbt koliko smo mi slicni, apsolutno isti mentalitet, uopste nemaju strategiju ni za sta. Kao i mi gledaju preko plota i uporedjuju se sa nama, onaj fazon samo da smo prvi u selu. Jedina sreca koju oni imaju sto su se opredelili za EU, ostalo je apsolutno na nivou Srbije. Nista odmakli nisu, cak stavise cini mi se da nazaduju kao i mi. 

Ovo naoruzavanje mi je isto zanimljiva tema, ma koliko mi bilo ogavno da drzava koja se leci SMS porukama daje milijarde za naoruzanje, sa druge strane sam svestan da mi zivimo u takvom svetu gde jednostavno moras imati neku polugu odvracanja od potencijalnog agresora, narocito na Balkanu. 

Zanimljivo je sto sam i ja cuo da nam je stanje u vojsci katastrofa sto se tice kadrova, stranacko zaposljavanje i napredovanje u punom jeku, doduse sta drugo ocekivati od SNS-a. I meni isto bode oci nabavka naoruzanja sa svih strana, stvarno deluje konfuzno da od 5-6 drzava kupujemo oruzje. Mi imamo doduse neku nazovimo logiku, kupili smo pancire da stite taj FK-3, imamo nekoliko sredstava za zastitu trupa, bez obzira sto su to nekompatibilna oruzija zbog standarda opet postoji neka logika, sa druge strane slusam onog Tabaka ako se ne varam koji je prodavac naoruzanja i koji je onako bas argumentovano popljuvao Hrvate, naime oni nemaju mi pracku od PVO-a a kupuju Rafale od milijardu eura koji su polovni. Meni ovo mirise na neku korupciju iskreno, doduse oni se izgleda kao i mi okrecu kako vetar duva, sada pokusavaju da ostvare dobre odnose sa Francuzima pa kupuju od njih, kao i mi. Ali ako ti nemas nikakvu zastitu sa zemlje, ovi lovci postaju topovsko meso cak i od nekih zemalja sa nekim bazicnim PVO.

E sada on covek kaze da ovaj avion je preskup za drzave velicine Hrvatske, sto zbog svojih karakteristika sto zbog cene odrzavanja. Mi koliko vidim kupujemo isto, dal je moguce da ovolike pare trose uzalud ne vodeci racuna o parametrima teritorije i realnih potreba vojske. Ovo je lovac ako se ne varam, dvomotorac, zar nije bilo bolje kupiti neki jeftiniji i laksi lovac presretac, cini mi se da Juzna Koreja ima zanimljiv avion za tu namenu, nego ove lovce bombardere ako se ne varam?

Pominju se i britanski Tajfuni, kakav je ovo avion u odnosu na Rafal?

 

Jos jedna stvar, mi ako nemamo dobre radarske sisteme, to je jos jedno usko grlo za ovo naoruzanje, Hrvati valjda imaju dobre radare, a nista od ostalog naoruzanja, mi suprotno, taman bi bilo da se sastavimo imali bi nesto od vojske hahaha.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helmet said:

 

Pominju se i britanski Tajfuni, kakav je ovo avion u odnosu na Rafal?

 

Priča se, tačno, e sad ova tranche o kojoj pričamo je dosta matora, sa dosta impotentnim radarom ne vidim šta dobijamo sa tom nabavkom. Ima mnogo boljih rešenja i na zapadu i na istoku. Prekomplikovano, skupo za održavanje i letenje a matoro.
Ispada da što kažeš - ima logike ali nema taktičko tehničke studije.
Danas je neko uslikao novi helikopter MUP-a Super Puma H215. Uzgred 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo malo šlagvorta ua @urosg3 da ne brine više o "impotentnim radarima".....doduše, nemam pojma, možda i ovi to jesu...ipak Urke se bolje razume, pa će da nam lepo to, a pre svega, stručno, koliko je u njegovoj moći, i da nam objasni. Ne sumnjam...

 

Srbija je nabavila radare Ground Master GM200 i GM400 francuskog proizvođača Tales.

 

Ispotuka u toku ove godine. 

 

 

GM200 je 3D višenamenski taktički mobilni radar srednjeg dometa koji, osim što dopunjava osmatračke radare velikog dometa (tzv. gap-filler, pokrivanje radarskih rupa nastalih zbog konfiguracije terena), može da se koristi i u jedinicama za protivvazduhoplovna dejstva. Zasnovan je na arhitekturi radara GM400, radi u S-opsegu, maksimalni domet u osmatračkom modu je 250 km, u borbenom modu 100 km. Do sada je u svetu prodato preko 60 radara.

 

GM400 je 3D osmatrački digitalni mobilni radar velikog dometa, koji radi u S-opsegu, ima maksimalni domet od 470 km (za cilj veličine taktičkog borbenog aviona), može otkriti krstareću raketu na daljini većoj od 250 km, maksimalni domet po visini je 30,5 km, osim aviona, helikoptera, bespilotnih letelica i krstarećih raketa može otkriti taktičke balističke rakete. Nalazi se u naoružanju 17 država, a najanovija verzija koja se nudi na tržištu je GM400 Alpha.

 

Vezano za to izdvojio bih jedan komentar:

 

GM200/400 su se dobro pokazali u operativnoj upotrebi i generalno su zahtevali minimum resursa za integraciju sa starijim ili umesto starijih sistema.


Mada stoji da su uzeli 400α i kombinaciju 200MM/A i MM/C jer iako su skuplji, imaju mnogo vecu operativnu efikasnost.
Ako se zadrze 70-ke (mislim da ce menjati S600), uz dostupnu IT arhitekturu i domace i postojece sisteme mogu sa FK3 i Pancirima (pored modernizovanih BUK) da naprave dobar i efektivan sistem VOJIN/PVO, odnosno AA/AD kisobran (Neva bi mozda presla u rezervu jer je previse „staticna“ za moderno bojno polje a i dubinu teritorije, dok joj je potrebno oko 50 ljudi za rad po divizionu, a sto je vise nego za novije sisteme – na primer Pancir koji po orudju ima 2-6x veci efekat dejstva, odnosno 8-36x za isti broj ljudi)


Od aviona, Su30/35 i Rafale su primarni izbor…


A oba bi nam bila odgovarajuca jer, dok su trajali bliski odnosi Rusije i Francuske, doslo je do razmene tehnologija, posebno sofisticirane iz pravca Francuske ka Rusiji, tako da se neretko radi o slicnim sistemima koji su se pokazali kompatibilnim u operacijama....

 

Skunuto sa portala Tango Six

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantin said:

Evo malo šlagvorta ua @urosg3 da ne brine više o "impotentnim radarima".....doduše, nemam pojma, možda i ovi to jesu...ipak Urke se bolje razume, pa će da nam lepo to, a pre svega, stručno, koliko je u njegovoj moći, i da nam objasni. Ne sumnjam...

 

 

Mislio sam na radare u tajfunima makar ovima o kojima se priča, tranche 1. Dosta matoro. Pogotovo što nemaju neku podršku Vojin-a, a i sa podrškom je upitno.
Sa novijim varijantama Tajfuna priča je sasvim drugačija, ali o njima se ne šuška nego o osnovnoj i najstarijoj varijanti.

Iskreno cela priča oko Tajfuna za sada deluje kao patkometrija i bez uporišta u bilo kakvoj strategiji.

Link to comment
Share on other sites

Tajfun je tu kao biramo šta ćemo ceo svet se utrkuje oko nas. Tajfun ima skup nalet za nas. Rafal je najbolje rešenje obzirom da u tom paketu vođa dobija podrsku makrona a to mu je trenutno najvažnije otkad je muti otišla.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Constantin said:

Možda je trebalo na temi o Kosovu, ali Kosovu se isporučuje 50 Javelina, ili je isporučeno. Vučić traži objašnjenje od Džonsona....kakve su štetočine Englezi, a nisu verujem bez znanja relevantih iz NATO...a nutkaju se..uh.

 

Neka bolje ovde. Javelin je defanzivno oružje ne vidim da je neki problem niti potrebu za preteranom brigom.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Klotzen said:

Tajfun je tu kao biramo šta ćemo ceo svet se utrkuje oko nas. Tajfun ima skup nalet za nas. Rafal je najbolje rešenje obzirom da u tom paketu vođa dobija podrsku makrona a to mu je trenutno najvažnije otkad je muti otišla.

Vala baš. Inače kad smo kod vlažnih snova u vazduhoplovstvu važi izreka "ako nešto dobro izgleda dobro i leti" a ovaj  Alenia Aermacchi M-346 Master izgleda baš dobro i po meri i potrebi.
311911_big.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Neka bolje ovde. Javelin je defanzivno oružje ne vidim da je neki problem niti potrebu za preteranom brigom.

Sećaš se da smo poklonili dva školska aviona Albaniji posle rata....? (msm možda si pročitao negde) Kad je SSSR proglasio odnosno kad je došla Rezolucija Inforbiroa 1948 oni se spremili da nas bombardu s njima.....:classic_biggrin:   šalu na stranu:

Kosovo nema vojsku, ne sme da ima po rezoluciji 1244 i ostalim dogovorima. Te njihove gimnastike Kosovska policija pa kao neka transformacija KBS kosovske bezbednosne snage i ostalo to ne može da egzistira, ne tog je KFOR tamo....to je izigravanje zakona i medjudržavnih dogovra, gde su neke "sile" garantovale da neke stvari neće da se dese, a neke da se uz saglasnost obeju strana postepeno razvijaju. Medjutim, izgleda da smo kao i uvek izigrani od tih "garanta"......šta onda očekuju od nas ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Sećaš se da smo poklonili dva školska aviona Albaniji posle rata....? (msm možda si pročitao negde) Kad je SSSR proglasio odnosno kad je došla Rezolucija Inforbiroa 1948 oni se spremili da nas bombardu s njima.....:classic_biggrin:   šalu na stranu:

Kosovo nema vojsku, ne sme da ima po rezoluciji 1244 i ostalim dogovorima. Te njihove gimnastike Kosovska policija pa kao neka transformacija KBS kosovske bezbednosne snage i ostalo to ne može da egzistira, ne tog je KFOR tamo....to je izigravanje zakona i medjudržavnih dogovra, gde su neke "sile" garantovale da neke stvari neće da se dese, a neke da se uz saglasnost obeju strana postepeno razvijaju. Medjutim, izgleda da smo kao i uvek izigrani od tih "garanta"......šta onda očekuju od nas ?

Kako se ne sećam, pokojni Čeda Đorđević je odvezao jedan 😉 Bilo je u to doba ljubavi još saradnje sa Enverom pre nego što je Albanija skliznula u ludilo... 
Oko garancija je posebna tema, nego kako ti se dopada M-346 Master?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Kako se ne sećam, pokojni Čeda Đorđević je odvezao jedan 😉 Bilo je u to doba ljubavi još saradnje sa Enverom pre nego što je Albanija skliznula u ludilo... 
Oko garancija je posebna tema, nego kako ti se dopada M-346 Master?

Simpatično, malo, spoooooro i jeftino....na prvu loptu ????

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Simpatično, malo, spoooooro i jeftino....na prvu loptu ????

Jeftino more, pa trenažni je 🙂 Em trenažer, em pogodan za našu konfiguraciju terena, em bi se naleteli na njemu siti. I bio bi koristan u regionalnim okvirima - sve što Tajfuni, Rafali i MiG29 nisu.

Mašina iz 21. veka da vidi i RV kako taj vek izgleda. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Jeftino more, pa trenažni je 🙂 Em trenažer, em pogodan za našu konfiguraciju terena, em bi se naleteli na njemu siti. I bio bi koristan u regionalnim okvirima - sve što Tajfuni, Rafali i MiG29 nisu.

Mašina iz 21. veka da vidi i RV kako taj vek izgleda. 

Može i to i s Orlovima....dok ne popadaju kao 21....

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, urosg3 said:

Neka bolje ovde. Javelin je defanzivno oružje ne vidim da je neki problem niti potrebu za preteranom brigom.

Možda u cilju razvijanja dovrosusedskih odnosa možemo da imamo zajednički projekat i da im testiramo te Javeline. Kol'ko košta otprilike Iskander ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

... da neke stvari neće da se dese, a neke da se uz saglasnost obeju strana postepeno razvijaju. Medjutim, izgleda da smo kao i uvek izigrani od tih "garanta"......šta onda očekuju od nas ?

Ja mislim uglavnom više ništa, jer je jasno da "vi" koji god bili nemate nameru ni da se razvijate, ni ništa, i da očigledno imate želju da ama baš sve otežete do sudnjeg dana dok se svima sve ne zgadi. I ovo ne vazi samo za ove stvari, nego za apsolutno sve u toj zemlji, u kojoj niko nikad nista niti je uradio na vreme, niti je platio na vreme, ni nista. I onda su svi digli ruke od "vas".

 

Samo što to ne znači da se drugi neće razvijati bez vas, ili pored vas itd. Od tog sporazuma je proslo 23 godine, da li vi shvatate koliko je to dug period u svetu koji se stalno menja i to voli, a nije mu cilj da ama bas sve odugovlaci do besvesti? Da li shvatate koliko se taj svet promenio za te 23 godine?

 

Mozete da se ljutite koliko hoćete, to je tako. Onoga ko ništa neće i ko sve odbija na kraju svi preteknu, to je to.

1 hour ago, Constantin said:

Možda u cilju razvijanja dovrosusedskih odnosa možemo da imamo zajednički projekat i da im testiramo te Javeline. Kol'ko košta otprilike Iskander ?

Mozda Kristofer Hil zna, ima email tamo na sajtu

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ja mislim uglavnom više ništa, jer je jasno da "vi" koji god bili nemate nameru ni da se razvijate, ni ništa, i da očigledno imate želju da ama baš sve otežete do sudnjeg dana dok se svima sve ne zgadi. I onda su svi digli ruke od "vas".

 

Samo što to ne znači da se drugi neće razvijati bez vas, ili pored vas itd. Od tog sporazuma je proslo 23 godine, da li vi shvatate koliko je to dug period u svetu koji se stalno menja i to voli, a nije mu cilj da ama bas sve odugovlaci do besvesti? Da li shvatate koliko se taj svet promenio za te 23 godine?

 

Mozete da se ljutite koliko hoćete, to je tako. Onoga ko ništa neće i ko sve odbija na kraju svi preteknu, to je to.

 

Interesantna percepcija. Ako sam te dobro shvatio......nema veze što neko ne poštuje nešto jer to možda koči naš napredak, a i ne mora da se poštuje, jer potpisano je ...ihahahha...pre x godina. Kako negde treba da se poštuje, a negde ne mora?

Čak mislim u ovom slučaju da se "nama" žuri, da to mora brže da se rešava, da kaskamo za svetom, izgubili smo dosta vremena, treba nadoknaditi, ako može....ali eto baš ti, oni nas uhvatili za nogavicu, vuku nazad, ne poštuju dogovor, podrivaju, lažu, izmišljaju. Jedini lek da ih skineš sa te nogavice je izgleda da ih šutneš....ne...nego da ih ritneš. To je ok termin...

 

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Mozda Kristofer Hil zna, ima email tamo na sajtu

 

 

Nemoj Krisija da ljutimo, trebaće nam, a i ne razume se on u rusko naoružanje.....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Kako se ne sećam, pokojni Čeda Đorđević je odvezao jedan 😉 Bilo je u to doba ljubavi još saradnje sa Enverom pre nego što je Albanija skliznula u ludilo... 
Oko garancija je posebna tema, nego kako ti se dopada M-346 Master?

Bilo je to vreme kada se Broz zanosio idejom da od Albanije napravi sedmu republiku, pokusavao da tamo ustolici celu diviziju, sve dok mu hazjajin nije rekao NE, pa se to kod nas pogresno prevelo, bas kao i milosrdni andjeo 50 godina kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je to vreme kada se Broz zanosio idejom da od Albanije napravi sedmu republiku, pokusavao da tamo ustolici celu diviziju, sve dok mu hazjajin nije rekao NE, pa se to kod nas pogresno prevelo, bas kao i milosrdni andjeo 50 godina kasnije.

Imao je Broz, čini mi se, i kolosalnije ideje....Balkanija....sa E.Hodžom, Dimitrovim. Sve je to "staro" još od Kneza Mihajla, ali je i Adem Demaći zamišljao Balkaniju...Srbija, Crna Gora, Kosovo - Konfederacija.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To je ta prica, u eksremnoj varijanti je ukljucivala i Grcku, kada KP tamo pobedi. Sa Bugarskom je trebalo da bude konfederacija, a Albanija je trebalo da se "proguta", Rade Hamovic je bio zaduzen za tu specijalnu operaciju. Interesantno je da ga je Hodza izradio kao mladog majmuna. Hodza je dosao na celo KPA upravo uz pomoc Broza, ali cim se ustolicio nije mu padalo na pamet da glumi mladjeg partnera, pa je odmah zakukao kod Staljina. Broz je pokusao da ga skine i postavi Xoxe-a , ali je bilo vec kasno. Na kraju je Xoxe zavrsio pred zidom, a ne Hodza.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJORDJE said:

To je ta prica, u eksremnoj varijanti je ukljucivala i Grcku, kada KP tamo pobedi. Sa Bugarskom je trebalo da bude konfederacija, a Albanija je trebalo da se "proguta", Rade Hamovic je bio zaduzen za tu specijalnu operaciju. Interesantno je da ga je Hodza izradio kao mladog majmuna. Hodza je dosao na celo KPA upravo uz pomoc Broza, ali cim se ustolicio nije mu padalo na pamet da glumi mladjeg partnera, pa je odmah zakukao kod Staljina. Broz je pokusao da ga skine i postavi Xoxe-a , ali je bilo vec kasno. Na kraju je Xoxe zavrsio pred zidom, a ne Hodza.

Ma oni vazda menjali stranu...još malo pa ko Bugari...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...