Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

Na vojni aerodrom "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" jutros je između 5.30 i 6.00 sletelo više (najverovatnije šest) teških transportnih aviona Y-20А Ratnog vazduhoplovstva NR Kine. Njihov let do batajničkog aerodroma mogao se pratiti na javnim servisima za praćenje letova. Deo aviona je nakon Batajnice sleteo na aerodrom „Nikola Tesla“ radi punjenja gorivom i oko 9 časova su poleteli nazad ka Kini.

 

 

 

 

Dilema, da li pojačavamo borbenu gotovst i pojačavamo odbrambenu moć štiteći naše nebo, ili ulodobacanje para jer je pitanje protiv koga bi se branili, s obzirom da smo po površini mala država okružena NATO članicama ???

Quote

 

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras na Pasuljanskim livadama, nakon završene vojne vježbe Vojske Srbije sa bojevim gađanjem “Vatreni štit 2022” na kojoj je prvi put prikazano djelovanje protivoklopnih raketa “Kornet”, da je vojska države kojoj je na čelu sada mnogo snažnija. Istovremeno, najavio je nabavku borbenih bespilotnih letjelica “Bayraktar” od Turske, prenosi Tanjug.

 

“Tražio sam u razgovoru od pre dva dana od predsednika Turske [Recepa Tayyipa] Erdogana ‘Bayraktare’ i dobio obećanje da ćemo preko reda moći da ih kupimo i uvrstimo u oružje Vojske Srbije”, rekao je Vučić.

 

Vučić je rekao da da će vojska i dalje morati osnaživati helikopterske jedinice i bespilotne letjelice – dronove.

 

Po njegovim riječima, Vojska Srbije ima bespilotne letjelice “Vrabac”, kao i CH92 manje razorne moći, ali da će se morati nabaviti letjelice CH95 veće razorne moći.

 

https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2022/4/9/vucic-od-erdogana-sam-dobio-obecanje-za-bayraktare

Link to comment
Share on other sites

Voleo bih da neko sa foruma, kao @urosg3, a ima dosta dobrih poznavalaca oružja, ili i neki odličan googler, uporedi ova dva sistema (S-300) u odnosu kvalitet-cena. Rusi nam "prebacuju" što smo odustali od S-300. Tu mi se otvaraju dva pitanja....1. Kako bi nam Rusi sada isporučili traženo i 2. Zašto se Vučiću žuri...?

Link to comment
Share on other sites

Meni to izgleda kao da ce srbija u NATO...podizanje borbene moci ne bi trebalo da bude bacanje para. Vidim i Makron to isto radi.

 

E sada, da ne ispadne da srbiju poredim sa fra, o cemu je vec bila polemika

a gde sam zamerila poredjenje srb sa svicarskama, svedskama...znaci ne poredim vec bolje reci da se srbija ugleda na bolje od sebe...

(iako je vrlo moguca polemika da li uopste postoji neko bolji od srb)

 

Naravno da bez ulaska u nato, nikakvo individualno naoruzanje za `neutralna` dejstva ne vredi nicemu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_mia said:

Meni to izgleda kao da ce srbija u NATO...podizanje borbene moci ne bi trebalo da bude bacanje para. Vidim i Makron to isto radi.

 

E sada, da ne ispadne da srbiju poredim sa fra, o cemu je vec bila polemika

a gde sam zamerila poredjenje srb sa svicarskama, svedskama...znaci ne poredim vec bolje reci da se srbija ugleda na bolje od sebe...

(iako je vrlo moguca polemika da li uopste postoji neko bolji od srb)

 

Naravno da bez ulaska u nato, nikakvo individualno naoruzanje za `neutralna` dejstva ne vredi nicemu.

Bold: Možda je to najpragmatičnija odluka u ovom momentu, ali ko zna šta je u Vučićevoj glavi. Tvoja zadnja rečenica: Zbog toga sam i napisao "uludo trošenje para", jer koliko god se modernizavala Srbija u tom pogledu u slučaju konfrotacije sa NATO alijansom, a svi u okruženju su članice, to ne bi potrajalo tek koji dan....ne znam kako bi funkcionisalo članstvo u NATO sa ruskim i kineskim naoružanjem. Završilo bi možda u nekom novom sukobu kao donacija ? Znači, uludo bacanje para....pogotovu sada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

 Tvoja zadnja rečenica: Zbog toga sam i napisao "uludo trošenje para"

ne znam kako bi funkcionisalo članstvo u NATO sa ruskim i kineskim naoružanjem

 

To mora nato da se izjasni...ako ne vrede nicemu ta ruska i kineska naoruzanja

neka srbiji daju bolja...svakako da ovo trenutno zvuci kao uludo trosenje ako ce leteti na djubriste

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Predsednik Srbije potvrdio je da se već godinu dana pregovara o kupovini novoproizvedenih 12 Rafala sa Francuskom, što predstavlja prvu javnu potvrdu, nakon prvih potvrda i iz Francuske, da se neće raditi o polovnim letelicama. Međutim, odgovarajući na pitanje pitanje RTS-a, Vučić je odgovorio i da se sa jednom drugom zemljom pregovara o kupovini još 12 polovnih Rafala. Tu se uključio i načelnik generaštaba general Milan Mojsilović koji je kazao da „i onu treću varijantu nismo isključili“. 

 

https://tangosix.rs/2022/09/04/vucic-srbija-pregovara-o-kupovini-dve-eskadrile-rafala-vec-godinu-dana-nabavlja-borbene-bespilotne-letelice-bajraktar-kineske-borbene-bespilotne-letelice-ch-95-u-utorak-ili-sredu-predstavljamo-p/

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Constantin said:

Predsednik Srbije potvrdio je da se već godinu dana pregovara o kupovini novoproizvedenih 12 Rafala sa Francuskom, što predstavlja prvu javnu potvrdu, nakon prvih potvrda i iz Francuske, da se neće raditi o polovnim letelicama. Međutim, odgovarajući na pitanje pitanje RTS-a, Vučić je odgovorio i da se sa jednom drugom zemljom pregovara o kupovini još 12 polovnih Rafala. Tu se uključio i načelnik generaštaba general Milan Mojsilović koji je kazao da „i onu treću varijantu nismo isključili“. 

 

https://tangosix.rs/2022/09/04/vucic-srbija-pregovara-o-kupovini-dve-eskadrile-rafala-vec-godinu-dana-nabavlja-borbene-bespilotne-letelice-bajraktar-kineske-borbene-bespilotne-letelice-ch-95-u-utorak-ili-sredu-predstavljamo-p/

 

Muka je što ne znamo šta je III varijanta LBA? Jesmo odustali od modernizacije Orla? Šta sa avionom za obuku? Jesmo odustali od modernizacije Galeba? 
Inače Rafal je dobar avion, ali i nama i komšijama je preterano dobar, ukoliko se ispostavi kao tačno - nećemo ratovati sa Hrvatskom a ni oni sa nama 🙂

Oko nabavki u RV i uopšte nabavki za vojsku mislim da je Srbija odavno izgubila kompas i da ne postoji ni strategija nabavki ni analiza potreba a bogami nema previše ni pameti. Ispada da su nabavke isključiva političko sredstvo što je super ali sa profesionalnog aspekta glupost neviđena. Nigde se to ne vidi bolje nego po helikopterima, koliko trenutno ima modela i proizvođača u floti 5? I koliko kalibara imamo u pešadiji nabrojao sam 6... Sve je to logistički horor neodrživo je.

I hajde da zamislim samo :
12 novih Rafala
12 polovnih Rafala
14 MiG-29
12 Orlova
20 G-4 Galebova
15 Lasta
X- takozvana treća varijanta LBA/trainer

Ko bre ovo da vozi 🙂 Dobro je makar je MiG21 otišao u penziju, oh wait njega je imao ko da vozi...
Među nama izgleda da MiG29 neće opstati dugo, jer nećemo moći da ih održavamo - nema ko. Problem je da ima ko da leti na njima...

I tako što kaže moj kolega iz Makedonije ovo ti je "kaša popara"
Ispada na kraju da Srbija ipak bolje u NATO tamo postoji kakva takva standardizacija... Pogledaj samo helikoptere:
 

Mi-17 13 (valjda, na papiru)

Mi-35 4

Airbus H145 5 i još nešto u nabavci, mislim da će ih biti najmanje 12 što je ok

Gazela 29 (valjda samo 14 GAMA)

Nastaviće se...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nabijanje rejtinga i korupcija. Zna coek na sta se narod lozi, rakete, suhoi, tenkovi... Sa druge strane svaki dan vojska sve manja i manja, nema ni za osnovne duznosti. Ali zato 50 helikoptera od 12 proizvodjaca I 11 pilota ukupno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kod PVO -a stvari izgledaju još gore, sistem nam drže koliko toliko Neve i Kubovi, trupna PVO se svodi na vremešne Strele i Igle, jbt Strele su matore koliko i ja... Ima nešto Boforsa sa Žirafa radarima, to čak i nije loše u ovom novom svetlu procvata BPL-ova , a ima i Boforsa (hvala JRV i PVO) i bez radara. Trocevaca ima na bacanje oni su, kao i Prage postali sekundarno PVO a primarno pešadijsko naoružanja (iskustva ratova u Jugoslaviji).
Ovo Pancira što je nabavljeno to je za slikanje + nada da raketaši nešto novo nauče. Jedina nepoznanica je ovaj FK3 on je na papiru potentan ali nije dokaz koliko znam nigde, valjda neće morati ovde da se dokazuje iz perspektive Kineza.
Naš VOJIN je u stvari najveći problem, otac svih problema. Mi nemamo sliku neba iako je skoro najavljen sistem SA cVOJIN. Hajmo malo o njeemu jer je koren problema:

 

Razni izvori kažu da se na sistem može istovremeno konektovati 50 ulaznih konzoli - radara i da ima sposobnost da obradi oko 1000 ciljeva istovremeno, da je uvezan sa Asteri-om i da poseduje NATO link 1. Sve zvuči dobro. Još bolje, ima IFF protokol, i da se fiduje preko normalnog internet protokola, kao i preko postojećeg RS232.

Problem je da - nemamo 50 radara da užu u sistem. Ali hajde i to da zanemarim, nek uvežu šta imaju od sovjetskih P-18 radara preko Markonija do ovih nabavljenih iz Slovenije 3d radara AN TPS-70, nek ih oba u sistemu, i šta dalje? Iskustvo nas uči da VOJIN nije autonoman u odlučivanju i da zavisi od komande RV, pa na dole po liniji, epizoda sa dronom iz Zagreba pokazuje koliko krut sistem može da upropasti svašta e pa naš je 3x krući. I pazi ovo, nema to nigde zapisano niti se uzima u obzir SA cVOJIN zavisi od GSM mreže. Ne tehnički nego organizaciono...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dobio sam pp da sam zaboravio, ispravno, da spomemen da je skoro bilo priče da je za potrebe 126. brigade VOJIN nabavljen i Talesov radar Ground Master GM200 i GM400, po jedan 3d radar. Nemam potvrdu da li su isporučeni ali sigurno nisu u sistemu, e sad da li menja suštinu ovog posta gde kritikujem upravo 126. br VOJIN?

I da i ne, da jer je ozbiljno unapređenje tehničkih kapaciteta i ne jer ne menja ništa u sistemu. I dalje je put od informacije na ekranu da ima neki leteći objekat koji nije tvoj na nekoj poziciji do onoga ko treba da reaguje komplikovan, nepotrebno komplikovan.
VOJIN mora da ima određenu autonomiju inače radari zrače bez veze.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

Ovo što se Ruje bune, što nismo uzeli od njih S-300, a pitah gore, odnos cena-kvalitet....kako sam gledao Kinez je 4-5 puta jeftiniji, doduše manjeg dometa, ali...

Pa dobio je Vučić maketu 🙂
 

Spoiler

906z513_vucic-poklon.jpg

Iz ove perspektive danas, bez obzira na domet izbor FK-3 se pokazao kao dobar izbor, kad je ili/ili. Ono što ne znamo sigurno, a ima tračeva je da uz sistem ide i neki, možda ograničen, možda i sasvim efemeran transfer tehnologije što je sigurno bolje. Pa daj da vidimo ima li još pameti po instituima preživelim posle Jugoslavije.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da Rusi tek sada uvode Terminatora2...bilo je nekih priča da ćemo mi kupiti neki primerak, pa da čemo zajednički proizvoditi, pa kao sami ćemo....

Na prvu loptu, mislim da je ovo "preveliki zalogaj" za nas i ne znam koja mu je prevashodna svrha...
12fa77616d16c92581afe3e2f8c0958a.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2022 at 9:16 AM, Constantin said:

Dilema, da li pojačavamo borbenu gotovst i pojačavamo odbrambenu moć štiteći naše nebo, ili ulodobacanje para jer je pitanje protiv koga bi se branili, s obzirom da smo po površini mala država okružena NATO članicama ???

 

Generalno investiranje u oruzje je bacanje para, ne samo za Srbiju nego za cijeli svijet, sto znaci da ljudski rod nije odmakao mnogo u civilizacijskom razvoju.

Evo imamo u 21 vijeku vojne saveze, prijetnje nuklearnim raketama, insistiranje na neprijateljstvima, ne postoji na planeti jedan dan, a da se negdje ne ratuje.

Njaveci krivci za takav razvoj dogadjaja su velike sile, od njih sve zavisi, one insistiraju na naoruzavanju, na prodaji oruzja, na investiranju ogromnih sredstava u razvoj novih smrtonosnih oruzja, dok ljudi moraju da placaju za lijecenje, neko osnovno ljudsko pravo, a ljudskim pravima se gadja svakodnevno.

Npr sta ce vojska Novom Zelandu, ko ce njih da napadne, ili ko ce da napadne Kanadu, Australiju. Ko ce da napadne Brazil, Argentinu...

Najgori ratovi se vode ili su se vodili u Evropi i Aziji, pogotovu u Evropi i sta nam to kaze, da je politika u Evropi pogresna stotinama godina.

 

Sta tu moze Srbija, nisam siguran, mada mislim da je ovo previse, svi ti avioni, mozda ulaganje u PVO jedino ima neko opravdanje, uglavnom zbog 1999-te, jos je to svjeze.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Amigo said:

 

Generalno investiranje u oruzje je bacanje para, ne samo za Srbiju nego za cijeli svijet, sto znaci da ljudski rod nije odmakao mnogo u civilizacijskom razvoju.

 

 

civilizacija izmedju ostalog podrazumeva tehnoloski napredak

 

civilizacija se nije razvijala zato sto je bila zadovoljna postignutim u proslosti

 

civilizaciji su doprineli ratovi,

pa su tako posle izvesnih ratova neke drzave imale civilizacijski bum a neke nazalost ili stagniraju ili propadaju,

 

Ko moze da odredi trenutak kada je civi dostigla najvisi stepen i kada se sada zaustavi? Cak i da svet obeca da vise nikada nigde nece biti ratova na Zemlji, a to ce se i deseti u buducnosti kad sva ta civilizacija stigne do svog vrhunca jer ce vec imati razvijeno intergalakticko oruzje...mislim da je to realnost samo u slucaju da se rat rus-ukr okonca bez upotrebe finalnog resenja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Mama_mia said:

 

civilizacija izmedju ostalog podrazumeva tehnoloski napredak

 

civilizacija se nije razvijala zato sto je bila zadovoljna postignutim u proslosti

 

civilizaciji su doprineli ratovi,

pa su tako posle izvesnih ratova neke drzave imale civilizacijski bum a neke nazalost ili stagniraju ili propadaju,

 

Ko moze da odredi trenutak kada je civi dostigla najvisi stepen i kada se sada zaustavi? Cak i da svet obeca da vise nikada nigde nece biti ratova na Zemlji, a to ce se i deseti u buducnosti kad sva ta civilizacija stigne do svog vrhunca jer ce vec imati razvijeno intergalakticko oruzje...mislim da je to realnost samo u slucaju da se rat rus-ukr okonca bez upotrebe finalnog resenja.

 

 

Kada bi se novac ulozen u nalazenje novih nacina da se pobije sto vise protivnika, a da imas sto manje zrtava, ulozio u: medicinu, proizvodnju hrane, poboljsanje uslova zivota sirom sveta, istrazivanje i omogucavanje naseobna na Mesecu i okolnim planetama i njihovim satelitima - covecanstvo bi imalo mnogo vece sanse za opstanak.

Kao vrsta - ne kao politicko ubedjenje!

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Generalno investiranje u oruzje je bacanje para, ne samo za Srbiju nego za cijeli svijet, sto znaci da ljudski rod nije odmakao mnogo u civilizacijskom razvoju.

Evo imamo u 21 vijeku vojne saveze, prijetnje nuklearnim raketama, insistiranje na neprijateljstvima, ne postoji na planeti jedan dan, a da se negdje ne ratuje.

Njaveci krivci za takav razvoj dogadjaja su velike sile, od njih sve zavisi, one insistiraju na naoruzavanju, na prodaji oruzja, na investiranju ogromnih sredstava u razvoj novih smrtonosnih oruzja, dok ljudi moraju da placaju za lijecenje, neko osnovno ljudsko pravo, a ljudskim pravima se gadja svakodnevno.

Npr sta ce vojska Novom Zelandu, ko ce njih da napadne, ili ko ce da napadne Kanadu, Australiju. Ko ce da napadne Brazil, Argentinu...

Najgori ratovi se vode ili su se vodili u Evropi i Aziji, pogotovu u Evropi i sta nam to kaze, da je politika u Evropi pogresna stotinama godina.

 

Sta tu moze Srbija, nisam siguran, mada mislim da je ovo previse, svi ti avioni, mozda ulaganje u PVO jedino ima neko opravdanje, uglavnom zbog 1999-te, jos je to svjeze.

 

 

Putin te je demantovao i dokazao da svako ko želi da bude nezavisan mora da ima jaku armiju. Da je UKR imala jaču armiju Putinu ne bi palo na pamet da radi ovo. E sad države koje ne žele da vode samostalnu politiku tu bih se složio sa tobom, one mogu da smanje ulaganja u vojsku i postanu privezak neke velike sile.

 

Evo jedan primer sa druge strane. Da Iran nema veliku armiju SAD bi davno skinuo ajatolaha i uveo tamo neku normalniju vlast. Ali pošto bi taj rat bio prilično skup za SAD oni se neće nikad odlučiti na tako nešto osim ako bi Iran prvi napao nekog od njihovih saveznika.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

..mozda ulaganje u PVO jedino ima neko opravdanje, uglavnom zbog 1999-te, jos je to svjeze.

25 godina sveže :smiley24:Mislim jasno mi je da tu tako gledaju na svet, nego sad si me podsetio na komentar nekoga ko je emigrirao odavno, koji sam jednom procitao kad je bila neka vest o necemu, i sad poenta je, u tekstu je pisalo za nekoga od 35, 36 godina "mladić". A ovaj je u komentaru napisao kao, "35 godina mladić... Je li bre, pa koliko godina u toj Srbiji neko treba da ima da više ne bi bio 'mladić'?". U pravu je covek bio 100%. I ima ovo veze sa temom, ako je njima tu nesto od pre 25 godina sveze neka bacaju pare na to gvožđe, samo nista im to ne vredi, jer je tu sve manje tih "mladica" od 30 i kusur godina. A ne znam ni od koga bi se to njime branili, a jos manje znam šta bi to trebalo da brane.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Klotzen said:

Putin te je demantovao i dokazao da svako ko želi da bude nezavisan mora da ima jaku armiju. Da je UKR imala jaču armiju Putinu ne bi palo na pamet da radi ovo. E sad države koje ne žele da vode samostalnu politiku tu bih se složio sa tobom, one mogu da smanje ulaganja u vojsku i postanu privezak neke velike sile.

 

Zelis da kazes da je tada SRJ imala bolji PVO, ne bi bilo ni 1999?

 

33 minutes ago, Klotzen said:

Evo jedan primer sa druge strane. Da Iran nema veliku armiju SAD bi davno skinuo ajatolaha i uveo tamo neku normalniju vlast. Ali pošto bi taj rat bio prilično skup za SAD oni se neće nikad odlučiti na tako nešto osim ako bi Iran prvi napao nekog od njihovih saveznika.

 

Svaki rat sto su vodile SAD je bio skup. Nema jeftinog rata. 

Sve u svemu vidim da si za naoruzavanje. Ja mislim da Srbiji nije potrebno da kupuje te Rafale, bolje bi bilo da za te pare naprave bilo sta drugo u civilnom sektoru.

Link to comment
Share on other sites

Srbija mora da se naoružava jer mi hoćemo da budemo neutralni. Neutralne zemlje troše više novca za odbranu nego članice saveza baš zato što moraju biti spremne da pruže otpor same. Ne preti nama NATO. Mi imamo katastrofalne odnose sa pola naših komšija i ako bi tamo došao neki Tramp na vlast i napao nas mi moramo imati sa čim da se branimo. To što je neko u NATO nije garancija da to ne može da se desi. Evo vidimo Erdogana koji ratuje gde god stigne ali pošto je NATO odbrambeni savez to ne obavezuje NATO da ih podržavaju. Tako i kod nas može da se desi da neki ludak dođe na vlast u bilo kojoj od susednih država i ako bi tebe poslušali i razoružali se napad na nas bi mu bila vrlo laka odluka.

 

1999. Ne bolji PVO, nego bolju komplet armiju. Nema dilmeme da mi ne bi dobili taj rat nikad ali recimo da je NATO platio taj rat 100 milijardi dolara. Možda da smo bili bolje naoružani i da im je trebalo 200 milijardi dolara za taj rat ne bi pokrenuli taj rat. Baš kao što ne planiraju da napadnu Iran danas iako ima debelih razloga da to urade. Odsustvo dobrog PVO im je dodatno pomoglo da donesu tu odluku jer je opasnost za njihovo ljudstvo od nas bila minimalna tako da nisu morali da brinu šta će reću javno mnjenje zbog žrtava u ratu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Navodno su UAE naručili 80 Rafala, ali su dobili nešto po ušima od Vašingtona, vezano za razvoj nekog aviona na platformi MIG-29, i neke kineske tehnologije, (5G Hjuvej i neki dronovi) pa su rešili da nama ustupe 12 letelica. Naši planiraju nabavku i 12 polovnih Rafala, a moguća je, kako kažu, i neka treća varijanta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...