Jump to content

Extreme E


Alen13ASC

Recommended Posts

7DbZdqj.jpg

 

Extreme E je novo takmičenje koji donosi novi radikalni koncept utrkivanja.


Gil de Ferran (CEO Ekstreme E) i Alehandro Agag (CEO FE) su došli do ideje o novom takmičenju koji će kao i Formula E uzdrmati motorsport u smislu donošenja zelene tehnologije na globalnom nivou. Platforma su modificirana električna SUV vozila s dva FE elektromotora uz mnoštvo konstruktora koji smeju menjati oblik šasije te neke sitnarije unutar samog vozila.

Automobili će demonstrirati koliko se može gurati tehnologija električnog automobila do samih granica, od ledenog Sjevernog Pola pa do nepristupačnog terena Amazonske Prašume te ektremnih vrućina Sahare te na koncu retkog vazduha Himalaja.

Ektreme E ima za cilj buđenje svesti na globalnom nivou o tome koliko je čovečanstvo uništilo neke delove planete Zemlje te će utrke biti baš na takvim mjestima. Tipa, uništene prašume Amazona, polarne kape koje su svake godine sve manje, pustinje Sahare koje se sve više šire zbog gubitka šuma i sl, povećanje vodostaja Indijskog Oceana koji guta ostrva i na kraju Himalaje koje gube glečere te se zasipaju smećem.

Utrke će se voziti po konceptu Mundijala, vozači će biti podeljeni po grupnim fazama koji će se trkati na brzincima dugim oko 10km a kasnije kada se sve odluči prelaze na faze četvrtine finala, polufinale te na koncu finale. Sve naravno će biti odvoženo na zasebnim brzincima.

Prenos neće biti uživo, nego će se objavljivati sadržaj koji ćese sastojati od reportaže o uništenim delovima terena, pomaganju lokalnih ljudi te na koncu skraćene snimke odvoženih brzinaca te proglašivanje pobednika.

Ove godine će biti poznat izgled prototipa te kako će to čudo izgledati na stazi, iduće godine biće poznati konstruktori te njihovi automobili a inauguralna utrka se očekuje početkom 2021. godine.

Jedna od unikatnosti ovog takmičenja je i sam padok koji će biti mobilan odnosno putovaće po cjelom svetu. Radi se o brodu RMS St Helena koji će imati platforme na kojem će kontruktori pripremati automobile te VIP ložu i naravno prostor za spavanje te kancelarije.

Link to comment
Share on other sites

Jbt, Alene, zahvaljujuci pre svega tebi, vec razmisljam o kupovini  elektricnog vozila - street-legal motocikla. Inace, imam vec dva: jedan R/C automobilcic  i golf-cart za za zajebanciju oko poseda. :classic_biggrin:

Necu puno ovde pisati jer sam stvarno van tokova i nemam sta pametno da kazem, ali cu svakako citati.

Link to comment
Share on other sites

Od električnih auta jedino što sam ljuCki vozio je električni Smart, tip 453 (tj. poslednje generacije). I moram priznati da je u gradu bio car. Startan kao raketa na semaforu, iznenađujuće udoban zbog odsustva zvuka i vibracija koje proizvodi SUS motor. Jedino što me je ubijala so called range anoxity čim sam mrdnuo iz grada. Jer kako se opali po "gasu" preostali domet krene da se eksponencijalno topi.

E sad u western Europe to nije muka, ali u otadžbini, vala jeste. 

U poslednje vreme merkam električne bicikle ali me average stil vožnje ljudi u Beogradu i odsustvo biciklističkih staza bacaju u misli da je to poprilično loša ideja...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam rezervisao test voznju Tesle Modela 3. Nesto se mislim da kada udam skodu, pazarim to.....svaki dan 100km kuca-posao i nazad. I to autoban. Kapiram da bi mi autopilot i dzabaka voznja bas dobro dosli........Ali prvo da probam. Naravno osnovna verzija + napredni AP. Nista vise.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...