Jump to content

VN Australije 2022, 10. april


Radoye

Recommended Posts

22 minutes ago, Borko said:

Da, vidi se da je lakse pracenje bolida nego do ove sezone, ali da lo je to dovoljno, nisam siguran. Pravac je teoretski s obzirom na to koliko je bio dug, od Rivace do prokletog Tamburela, trebalo teoretski da bude i vise nego dovoljan jos 2020. za preticanje, ali je efekat DRS-a bio mizeran, do Rivace je npr praceni vozac bio na 7-8 desetinki ispred, a DRS je na pravcu usled tolikog prljavog vazduha uspevao da samo spusti razliku na 3-4 desetinke. Stazu mrzim i voleo bih da nije u kalendaru zbog dobro poznate crne istorije Tamburela (kako Berger nije poginuo u onom strahotnom udesu 1989. ni dan danas mi nije jasno), plus generalno uzasno trkanje. 

Ali hajde da se nadamo da si u pravu i da ce ova promena pravila uspeti da to rese 🙂

 

Za Monako.. Ja znam da ga vi stariji (cuj vi, i ja sam sto nisam napunio 32 godine) obozavate zbog istorijskih razloga i tih suludih scena gde se skoro 2 sata vozi na par santimetara od ograde, ali ja ga u 25. sezoni mrzim podjednako kao i u prvoj kad sam bio dete

 

Vidi, da se ne lažemo, mi matori volimo Monako zbog Seninog šaltanja jednom rukom.

To naravno ne znači da se ne odvalimo od dremanja tokom trke.

Supruga mi kaže da probijam zvučni zid od hrkanja za tu trku...

Stazu su prerasli bolidi još krajem prošlog milenijuma,ali se vozi zbog hypa.

Za divno čudo, nikada nisam poželeo da odem tamo na trku, a bilo je prilike.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DASUBO said:

Za divno čudo, nikada nisam poželeo da odem tamo na trku, a bilo je prilike.

 

 

Ironicno, Monako je verovatno jedina preostala staza gde bi zaista vredelo otici uzivo. Ajd' sto se redosled manje-vise resava u subotu ali ovo je poslednje mesto na svetu gde publika moze da pridje blizu stazi i bolidima kao u neka davna vremena, gde si izlozen 100% ucinku totalnog ataka na sva cula koji predstavljaju F1 bolidi a da ne sedis u samom bolidu. Tu cak i oni sa najjeftinijim ulaznicama imaju odlican pristup i pregled na stazu jer ih je naprosto nemoguce izolovati i oterati od nje kao sto je Berni onomad odradio na svim ostalim stazama...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Je l ovo Leklarek toliko dobar ili ima srece jer se Rb kvari a Mecka jos nije dostigla dobar nivo? Vozi predobro al ne mogu da se otmem utisku da ga je Maks pobedio  kad je imao priliku, tj kad ga bolid nije izdao. Ukoliko Red Bull resi problem a Mečka se poboljsa, je l realno da imamo tri tima u borbi za titulu i 4-5 vozaca u borbi za istu? S obzirom da oba Ferarija i oba Red Bulla voze dobro a videli smo da ni Rusell nije za bacanje 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Meni fali stari Hokenhajm, onaj kroz onu šumu. Nevezano za ovo što pričate, samo mi palo na pamet.

A mislim da je prisustvo na velikoj nagradi Belgije nešto najbolje u klaendaru f1.

Jel bio neko od vas?

Ja sam umalo prošle godine ali je Istanbul mnogo više odgovoarao vremenski na svu srećou 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Strol kaznjen za vrludanje na pravcima dok je branio poziciju:

 

Quote

 

Lance Stroll has been given his eighth penalty point after the stewards determined he broke the rules while defending his position from Valtteri Bottas during the Australian Grand Prix.

 

They found the Aston Martin driver repeatedly changed his line while trying to keep the Alfa Romeo driver behind him.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja jos uvek mislim da sanjam. Jbt na vrhu smo 3 trke konstantno. Pihhhh.

Nisam gledao celu trku, vec nesto skraceno, ali moj utisak je: daj samo da se odlepimo. Kada nas RB bude nahvatao na tempo, pasce redaljka. Lec je dobar koliko je dobar i taj auto. On prosto nije Max, Ham i sl. Neminovno je da ce da pogresi, da ima los vikend a tada nece da pocupa sa 15-te pozicije 2-go mesto. On nije taj kalibar. Ali to ne znaci da ne moze do titule. Itekako moze, Ferrari mora da gura razvoj dalje. Sad nema stajanja.

Sainz mora da se sredi. Mora.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sainz je veoma pouzdan vozac, ovo sto se sad desilo je zaista retkost, tako da za njega ne treba brinuti.

 

RB ce se popraviti, Merc ce se popraviti, ocekujem i Meklaren. Sezona u celini obecava.

 

Sto se Leklera tice, poceo je da dokazuje da je paklen vozac. I meni je on delovao malo mekano, kao da nije kalibar da udje u borbu prsa u prsa. Ali izgleda sam se prevario.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Redstar0356 said:

Je l ovo Leklarek toliko dobar ili ima srece jer se Rb kvari a Mecka jos nije dostigla dobar nivo? Vozi predobro al ne mogu da se otmem utisku da ga je Maks pobedio  kad je imao priliku, tj kad ga bolid nije izdao. Ukoliko Red Bull resi problem a Mečka se poboljsa, je l realno da imamo tri tima u borbi za titulu i 4-5 vozaca u borbi za istu? S obzirom da oba Ferarija i oba Red Bulla voze dobro a videli smo da ni Rusell nije za bacanje 

Lekler je predobar još od Zaubera

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lekleru se namešta prilika da uzme titulu u Ferariju u F1. Ima li išta u svetu trkanja na 4 točka bolje od toga, a da nije multiplikovanje tog rezultata a la deda?
 
Lekler će biti ljudožder ove sezone.
Ključna promena je nastala posle Austrije (mislim) 2019., kad ga je Max isterao sa piste. U ovom trenutku više verujem Leclercu, nego timu.

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dzoni_m said:

 On nije taj kalibar.

I te kako je kalibar. Pogledaj ranije radove, posto ocigledno nisi.

 

Ako mu isporuce masinu oznojice dobro Maksa ove sezone. Za sada je makina na nivou, ali treba to razviti dalje smisleno.

 

Motiva mu svakako ne fali protiv njegovog omiljenog rivala iz mladjih dana. :lol_2:

 

Quote

In claiming the championship, Leclerc became the youngest ever champion of the main support series for Formula 1 at 19 years, 356 days old, and the first driver since Nico Hülkenberg in 2009 to win the championship in their rookie season (a feat which only Nico Rosberg and Lewis Hamilton have previously accomplished) and is the only driver to claim a championship with the Dallara GP2/11 chassis in their rookie season.

Decko je ozbiljna prica.

Edited by Downforce
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Lekler je apsolutna legenda. To je pokazao jos u 4. trci karijere kada je sa 20 godina bio 6. u Zauberu u Azerbejdžanu. Fetela je razmontirao iako je inicijalno 2019. bio vozač broj 2. Mnogo gotivim Sainsa, i navijacu za njega kada se Alonso povuce, ali on je prosle godine završio ispred Leklera spletom okolnosti. I nadam da ce uzeti titulu ove godine. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Na Maxovom autu je otkazala zaptivka na dopremnom crevu ka pumpi visokog pritiska.

U pitanju je crevo dužine cca 10 cm koje trpi pritisak od 10 bar koji generiše pumpa niskog pritiska na ulazu rezervoara.

Taj pritisak kasnije pumpa visokog pritiska povećava na 500 bar.

Problem je što je gorivo sa E10 komponentom izuzetno agresivno i oštećuje zaptivke.

RB očigledno ne hendluje dobro ove sitnice i to je direktna posledica manjka angažmana Honde. Max je morao da prospe bodove za drugo mesto zbog zaptivke koja ne košta ni 1 euro.

Pretpostavljam da ostali proizvođači pogona nemaju ovakve trivijalne probleme jer su fabrike direktno, bez ikakvog posrednika nadgledaju i testiraju ponašanje pogona i vrše njegovu optimizaciju.

Pogon Honde je očigledno blizu Ferarija, ali hendlovanje tog pogona od strane RB očigledno nije na nivou koji je potreban.

Moraće to puno bolje ukoliko žele da zadrže priključak sa Ferarijem.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jok brate.

 

Tako je bila prica i za pumpu za gorivo kad eto...prc. Opet problem sa sistemom za gorivo. I tad im nisam verovao, a tek sada posto se opet javio problem sa istim sistemom im ne verujem nista. I opet obrazlozenje u fazonu - debili smo i ne znamo da odaberemo O-Ring.

 

Muljaju 1 na 1.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Downforce said:

Jok brate.

 

Tako je bila prica i za pumpu za gorivo kad eto...prc. Opet problem sa sistemom za gorivo. I tad im nisam verovao, a tek sada posto se opet javio problem sa istim sistemom im ne verujem nista. I opet obrazlozenje u fazonu - debili smo i ne znamo da odaberemo O-Ring.

 

Muljaju 1 na 1.

 

Ne mogu da kažem da mi nije to palo na pamet. Ali imam problem sebi da objasnim kako bi to radili.

U pitanju je najobičnije crevo dužine 10-tak cm koje vezuje pumpu visokog pritiska i rezervoar. Prvo mi je palo na pamet da muljaju sa količinom goriva, jer ograničenje pritiska goriva ne znači i ograničenje kapaciteta. Međutim, sa standardizovanim komponentama za sve timove koji uključuju i pumpu niskog i pumpu visokog pritiska ne vidim način da to i ostvare.

Jedino gde ima prostora je takozvano "ler vreme" gde pri kočenju obe pumpe bi trebalo da rade smanjenim i pritiskom i kapacitetom. Ako su pronašli način da obe pumpe gruvaju max pritiskom i kapacitetom onda bi morali da poseduju poseban rezervoar goriva pod visokom pritiskom.

E sad ako se taj rezervoar nalazi na neki volšeban način u okviru glavnog rezervoara i ako imamo u dugom vremenskom intervalu hemijski agresivno gorivo "zarobljeno" pod visokim pritiskom, onda mogu da najebu zaptivke i to gle, za čuda, pri kraju trke.

Međutim, ova moja špekulacija teško da je realan slučaj, jer ćuvanje goriva van rail-a pod pritiskom je grosse zajebancija. I po pitanju povećanja temperature goriva i po pitanju regulacije pražnjenja tog rezervoara.

 

Tako da mislim da je ovde ipak zajeb banalne prirode.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...