Jump to content

Najbolje pivo


ironside

Recommended Posts

21 hours ago, alberto.ascari said:

Mislim da bih lepo zaradio i kod Zichovca... emoji16.pngemoji482.png

Pivo nabavljam u pivnicama koje prodaju točeno kroz prozor u plastici, za poneti. Takorekuć, ovo je iz pipe, bilo je u plastici 20min. Ja kupujem pivo u dve pivnice u komšiluku a žena i ćerka ručak svaki drugi dan u kafani preko puta, pomažemo koliko možemo, da imaju bar neki pazar.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

To me opet vraća u ranu mladost, kad su me teta i tetak za ručak slali po pivo u pivnicu preko puta i dali bi mi (ne sjećam se točno koliko) koruna. Krune su bile solidne kovanice, teške, za razliku od onodobnih limenih istočnonjemačkih maraka ili forinti.

Bio je to stari Karlin, radnička četvrt, prije sovjetske invazije. Tad sam, kao klinac, govorio sasvim pristojan Češki (iako me teta prekoravala da previše zapivam po moravsku - tetak je bio Moravac) i nitko se nije čudio da desetgodišnjak prelazi cestu s dvije tramvajske pruge držeći dvije krigle pive u rukama. Iz te pivnice znali smo naručiti i neko jelo, koje bi donijela kćer vlasnika, susjeda, ne znam više.

Slijedeći put sam u Pragu bio 1970, znam da sam tad prvi put vidio Sovjete, na Hradčanyma, u ispeglanim uniformama, kako fotografiraju znamenitosti. Nisu mi se činili agresivnima, ali sam se sjetio tete koja mi je pričala što su radili samo dvije godine prije.

Poslije sam se često vraćao u zlatni Prag, dok tetak nije umro, a s njim i sva moja češka loza. U to ime, dok mi je još zdravlje dopuštalo, popio bih Prazdroj, no, tempi passati!

Užijte si vážený pane.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
To me opet vraća u ranu mladost, kad su me teta i tetak za ručak slali po pivo u pivnicu preko puta i dali bi mi (ne sjećam se točno koliko) koruna. Krune su bile solidne kovanice, teške, za razliku od onodobnih limenih istočnonjemačkih maraka ili forinti.
Bio je to stari Karlin, radnička četvrt, prije sovjetske invazije. Tad sam, kao klinac, govorio sasvim pristojan Češki (iako me teta prekoravala da previše zapivam po moravsku - tetak je bio Moravac) i nitko se nije čudio da desetgodišnjak prelazi cestu s dvije tramvajske pruge držeći dvije krigle pive u rukama. Iz te pivnice znali smo naručiti i neko jelo, koje bi donijela kćer vlasnika, susjeda, ne znam više.
Slijedeći put sam u Pragu bio 1970, znam da sam tad prvi put vidio Sovjete, na Hradčanyma, u ispeglanim uniformama, kako fotografiraju znamenitosti. Nisu mi se činili agresivnima, ali sam se sjetio tete koja mi je pričala što su radili samo dvije godine prije.
Poslije sam se često vraćao u zlatni Prag, dok tetak nije umro, a s njim i sva moja češka loza. U to ime, dok mi je još zdravlje dopuštalo, popio bih Prazdroj, no, tempi passati!
Užijte si vážený pane.
Vřele děkuji drahý příteli!

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@MilošVB, @L' Imperatore & @alberto.ascari o najboljim komercijalnim pivama.

Moja lojalnost je ovdje podijeljena izmedju čeških i belgijskih marki, konkretno Prazdroja i Duvela (Kozel vs Leffe (vražji InBev)), a samo pitanje je nepošteno, još izostavljajući Njemačku, Austriju, Balte i Italiju.

Svojevremeno sam upravo u Italiji mogao birati izmedju birre Forst i birre Moretti (doduše danas dio one otrovne Heineken grupe), a danas imaju jednu od najživljih craft scena u Europi. Čak i lokalne močvare imaju fina komercijalna piva, a da ih nije kupio InBev i slični monstrumi.

Link to comment
Share on other sites

Meni je od tih Warsteiner najbolji, ali kod nas ga nigde nema. Pre jedno 10 godina jedno kratko vreme bilo ga je u univeru ali danas ne znam da ga iko prodaje. Pre par godina kada sam i grckoj na moru naleteo na njega mojoj sreci nije bilo kraja, doduse tamo je skuplji od amstela i to dobrano. Amstel bio 2 evra a war 3,5 evra.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Meni je od tih Warsteiner najbolji, ali kod nas ga nigde nema. Pre jedno 10 godina jedno kratko vreme bilo ga je u univeru ali danas ne znam da ga iko prodaje. Pre par godina kada sam i grckoj na moru naleteo na njega mojoj sreci nije bilo kraja, doduse tamo je skuplji od amstela i to dobrano. Amstel bio 2 evra a war 3,5 evra.

 

Pa I dobrano je bolji od Amstela. Inace u juznoj Nemackoj (Bavarska, Baden Virtenberg) mnogi kazu da je warsteiner  zensko pivo, pivo za zene I da ga pravi muskarci ne piju. Posebno stariji ljudi imaju takav stav. Sta je razlog tome stvarno ne znam. Nikad mi niko nije dao neki konkretan odgovor na pitanje zasto tako misle. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

Pretpostavljam zato sto tamo svaka druga pivnica ima duplo bolje pivo od tih komercijalnih a cini mi se da su i jaca. Da sam tamo i ja bih pio ta lokalna piva ali ....

 

Nije to razlog, to sam i ja pomislio. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
48 minutes ago, Down With The Sickness said:

Auuuu ..... tesko se guta koliko je gusto :roflmao: ..... HazeMama iz Great Lakes Brewery. NEIPA.

 

Preporucena temperatura vrlo hladno 3-5 stepeni, IBU zvanicno 35 (ja bih rekao bar 60 :classic_huh:), alkohol 7%, cena 3.50$ ........ moja ocena 92/100. (izvanredno)

 

 

 

 

Ovo je da se jede kašikom☺️☺️

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ako mogu da zamolim znalce ovdašnje, a da ne čitam 27 prethodnih strana ako je moguće, kad uđem u "samo pivo" ili neku sličnu radnju ovde u Beogradu a trgovac me pita, "izvol'te?", šta da naručim da bih popio kvalitetno pivo a da ne ispadnem glup u društvu, a ako je moguće i da mi se novčanik posle kupovine ne oporavlja mesec dana?

Link to comment
Share on other sites

Moraš da imaš izgrađen ukus. To je isto kao da pitaš koji sir da kupiš, a verujem da znaš koliko su međusobno različite stvari koje potpadaju pod termin "sir".  Što se tiče cene, tamo ti je kvalitetno pivo od 3 do 5 eura, čisto da znaš šta te očekuje.

Za početak ti preporučujem da skineš aplikaciju sa Play Store-a. Obično su vrlo ažurni sa točilicama, dok ono što stoji da imaju pod flaširanim pivima obično znači da se generalno može naći ( ili se moglo naći ), ne nužno i da imaju u datom momentu. ( ovo se odnosi na Samo Pivo )

 

Edit: Evo npr...ja da ovog momenta uđem u Samo Pivo bez trunke razmišljanja bi naručio ovaj "Market Porter" od Thornbridge-a jer znam da je odlična engleska pivara i jer sam izgradio ukus prema tim tamnim ostrvskim ale-ovima  ( porter, stout )

Edited by Ser Jaime! Rickon! Dickon.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...