Jump to content

Zimski testovi 2022


Hertzog

Recommended Posts

On 2/24/2022 at 9:10 AM, Dzoni_m said:

Ne znam ljudi, meni ovo lici na GP oko Kalemegdana 1938-me. Planiramo trke, odmore i sl ludak tenkovima kroz suverenu drzavu.

 

 

Bilo je 1939. godine. Bukvalno poslednji Grand Prix pre rata. 

 

Jednog od nemaca su vratili sa aerodroma, hteo da se vrati u Nemacku. 🙂

 

Imam i knjigu, pisao je Nebojsa Djordjevic iz Udruzenja Istoricara Automobilizma (nije mu jedina knjiga). 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Radoye said:

 

Slicni problemi su bili i pocetkom 80-tih kad su zabranili zavesice za venturi tunele a jos uvek nisu uveli skroz ravan patos. Sta se desava - potpritisak ispod bolida pri velikoj brzini na pravcu postaje toliko jak da vuce sa strane fals vazduh koji remeti strujanje ovog "regularnog" vazduha sto dolazi odnapred i dovodi do trenutnog pada pritiska pa bolid odskoci gore, onda se pritisak ponovo uspostavi pa se bolid prilepi, i tako u krug. Ovo je tada reseno time sto su bolide vozili vislje i sa tvrdjim ogibljenjem sto je za rezultat imalo znacajno smanjenje ukupnog prianjanja ali su bolidi postali predvidljiviji i upravljiviji za vozace.

E sad, postoje nacini da se opstrujavanje vazduha ispod bolida zatvori i bez zavesica tako sto ce se generisati vorteks ivicom patosa ali i to ima svojih mana - funkcionise samo u odredjenom opsegu brzina van kojed je neefikasno. Takvo resenje je onomad za Indi 500 izumeo Den Gerni i nazvao ga BLAT (Boundary Layer Adhesion Technique):

50115531228_c0946a5f50_b.jpg

 

E sad, koliko timovi tacno imaju slobode oko ovakvih detalja - uglavnom, ovaj bolid se pojavio na 2 trke, Indi 500 gde se kvalifikovao kao drugi ali ispao rano zbog kvara i na sledecoj trci u Milvokiju gde je dominantno pobedio nakon cega je momentalno zabranjen (slicno kao onaj Brabamov ventilator nakon Laudine pobede u Svedskoj)...

Pričao je Binoto da su svi timovi to znali i da timovi ovde rade na tome da prikupe podatke kako to da isprave a da ne podignu bolid jer se tako gubi previše vremena. Kaže da onaj tim ko to najbolje sredi da će imati veliku prednost

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nicklord said:

Kaže da onaj tim ko to najbolje sredi da će imati veliku prednost

 

Definitivno, to ce biti najveci "trik" za ovu sezonu. Ko' onomad Bronov dupli difuzer ili Red Bulov fazon sa produvavanjem patosa izduvnim gasovima.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, MetalHead said:

Bilo je 1939. godine. Bukvalno poslednji Grand Prix pre rata. 

 

Jednog od nemaca su vratili sa aerodroma, hteo da se vrati u Nemacku. 🙂

 

Imam i knjigu, pisao je Nebojsa Djordjevic iz Udruzenja Istoricara Automobilizma (nije mu jedina knjiga). 

 

Ma da, ja se sve ujedam za jezik vec dva dana da ne ispravljam. Fon Brauhica su vracali sa aerodroma, stric mu je bio tadasnji Hitlerov nacelnik generalstaba Verner fon Brauhic...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2022 at 4:00 PM, Romantik said:

 

Težak licemer (Vettel). Ne smeta mu da se trka u Saudijskoj Arabiji ili Bahreinu, a sad diže glas. 

Da se ne razumemo pogrešno, i ja sam protiv rata i protiv trke u Rusiji, ali onaj ko je spreman da vozi u gore dve pomenute zemlje svakako nema moralno pravo da nekog bojkotuje.

 

Ajde malo ovo da ispravim.

Težak licemer (Vettel). Ne smeta mu da se trka u zemlji koja je u poslednjih 30-35 godina započela ili izazvala više od 90% ratova u svetu, koja je organizovala i izvršila više 90% nasilnih promena vlada u drugim suverenim državama. Koja bombarduje i uništava suverene i funkcionalne zemlje na drugim krajevima sveta radi odbrane svojih "nacionalnih ineteresa", a sada diže glas...

Da se ne razumemo pogrešno, i ja sam protiv rata i trke u Rusiji(staza je govno), ali onaj ko je spreman da vozi u pomenutoj zemlji (i to dve trke ove godine, a dogodine tri) svakako nema moralno pravo da nekog bojkotuje.

 

On 2/24/2022 at 6:23 PM, Dzoni_m said:

Ima. Ugnjetavanje i nepostovanje ljudskih prava U ZEMLJI je za osudu, kritiku, ali je i dalje, nacelno, unutrasnja stvar jedne zemlje.
Ovo sto se desava sada nije. Prema tome, moze da se kritikuju za proslogodisnje klecanje pred trku i opet vozili Saudijce ali ni blizu poredjenje sa ovim sada.
Jeste da nije topic/podforum za to, ali ovo je previse ozbiljna stvar.

 

Džoni, da li se može ovde kritikovati ili možda ne jer su oni samo "milosrdni anđeli" koji donose humanitarnu pomoć sa osiromašenim uranijumom?

 

PS: Izvinjavam se svima na off-u. I ja sam ovde ne samo zato što volem auto-moto sport, nego ida izbegnem sranja na koja nemam uticaja i kojim nas mediji konstantno bombarduju, ali kao što reče Džoni: "ovo je previše ozbiljna stvar".  I da se razumemo, ne podržavam ruse u ovome. Ne vidim razlike između ovoga i bombardovanja nas. 

Žao mi je ukrajinaca i nadam se da će se ovo što pre završiti.  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drago said:

Da li će FIA preispitati sve države koje ugošćavaju F1 ove godine u smislu vojnih operacija koje one vode protiv suverenih država i eventualno ih izbaciti iz šampionata?

 

 

 

Pa ako to urade, a pogotovo ako krenu da gledaju sta je ko radio u proslosti onda cemo se kanda trkati samo u Singapuru. Jer svima drugima ovako na prvu loptu mogu da zalepim nekakav rat, pokolj ili genocid u zadnjih 100-200 godina.

Ali ne radi se ovde o tome, niti je ovo odluka FIA jer eto oni tako hoce. Ako je Rusija stavljena pod sankcije (a jeste - ne ulazim da li je to opravdano ili ne i da li bi i nekom drugom trebalo uvoditi sankcije ili ne) onda firme koje su registrovane u drzavama koje su zabranile poslovanje sa / u Rusiji ne mogu da ucestvuju na trci u Rusiji. A s obzirom da su trenutno timovi registrovani vecinom u UK i EU (uz jedan u SAD i jedan u Svajcarskoj), plus je promoter F1 americka firma ne postoji legalan nacin za njih da posluju u Rusiji. Na stranu to sto trka jos uvek nije otkazana - stavljena je u rezim kao ove Covid trke zadnje dve godine, sacekacemo pa cemo videti. Za sada je Turska alternativa no do Septembra se jos svasta moze izdogadjati, mozda se i ide u Soci.

 

A mozda vise ne bude trkanja - pa ni nas - uopste... 😐

 

Dakle, u ovom momentu kamen spoticanja je pravni okvir a ne to ko je zapoceo vojne operacije protiv koga i gde. Kad i tim ostalima koji vode vojne operacije budu uveli sankcije one zemlje gde su timovi i ostali igraci bitini za F1 registrovani (a nece sami sebi uvesti jbg) onda bi i tamo FIA morala da izmislja alternativna resenja. Kao sto je morala kad se zbog korone nije mogla prelaziti granica u Australiju ili Kanadu pa nije bilo legalno moguce da se tamo voze trke.

 

 

 

Inace, nezezano za ovo - jedna analiza testova iz Barselone:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam citao na netu, vecina ih pise da su McL i Ferrari napravili najveci napredak u odnosu na proslu sezonu i kao oni se izdvajaju u vrhu. Cak kazu da Ferrari ima najbolji motor. E sada videcemo kakvo je pravo stanje. Ja se nadam da su oni na vreme shvatili da su izgubili trku u hibridnoj eri i da su se prebacili na ova nova pravila mozda kako bi te izmene bile u skladu sa ocekivanjima. 
 

videcemo, nema nesto previse informacija i analiza

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh ranije, jedino sto se moze pouzdano zakljuciti iz ovih testova je problem za Has i Alfa Romeo zbog male predjene kilometraze. Ovi testovi su pre svega za proveru pouzdanosti i potvrdu nalaza iz vazdusnog tunela i CFD u realnim uslovima. Dosta timova je otkrilo probleme sa aerodinamikom patosa sto ce sad da se resava na testovima u Bahreinu. Osim ovoga, najveci mi je utisak koliko su bolidi medjusobno razliciti - zadnjih godina su licili ko jaje jajetu, maltene je farba bila jedina razlika (u slucaju Mercedesa i Aston Martina i bukvalno jedina razlika)...

Link to comment
Share on other sites

Drugari, razmisljam da se pretplatim na neki f1 kanal. Imam SK, ali bi voleo i da pratim vremena. Imam Sky F1 preko Kodi-ja, ali vrlo cesto secka i nije bas gledljivo. A bas su dobri, imaju super intervjue iz pita. Prvo sam gledao Sky F1, ali mi je malo previse novca (za svih 11 kanala sky paketa je oko 35£ mesecno). Pa sam pogledao i ovaj TV Access i TV Pro. Ovaj prvi je 27e godisnje, a drugi 52e. Ima li neko pretplatu na nesto od ovoga? Ima li tamo komentatora? Kakva su iskustva? Vredi li uzimati ovaj Pro za duplo vise novca?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

TV Pro možeš da gledaš onboard svakog vozača i slušaš svaki radio, pratiš vremena iz sektora u sektor svakog vozača, imaš Sky komentatore, imaš takođe mnogo starih trka, negde od polovine 80ih pa na ovamo svaku a pre toga imaš highlightse... Meni sam video nikad nije seckao i pravio problem, stvar koja me najviše nervira je da nemaš nikakve "favorites", nemaš ono "pusti odakle sam gledao" i tako neke funkcionalosti koje imaju normalne streaming aplikacije 😄

 

Link to comment
Share on other sites

Inace, trodnevni test u Bahreinu krece sutra. Po najavama, Has koji su nedavno raskinuli sve veze sa Uralkalijem, Mazepinom i ruskim kapitalom ce propustiti prvi dan. Oni tvrde da je sve OK, da su im se bolidi negde zaglavili u prevozu a na nama je da im u to poverujemo ili ne. Umesto Mazepina test ce voziti Pjetro Fitipaldi, za potvrdu trkackog vozaca se jos ceka. Kao jedna od opcija pominje se Djovinaci.

Link to comment
Share on other sites

Pazario sam Pro. Taman da se isproba sutra.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Inace, trodnevni test u Bahreinu krece sutra. Po najavama, Has koji su nedavno raskinuli sve veze sa Uralkalijem, Mazepinom i ruskim kapitalom ce propustiti prvi dan. Oni tvrde da je sve OK, da su im se bolidi negde zaglavili u prevozu a na nama je da im u to poverujemo ili ne. Umesto Mazepina test ce voziti Pjetro Fitipaldi, za potvrdu trkackog vozaca se jos ceka. Kao jedna od opcija pominje se Djovinaci.
Pominje se Magnusen za Haas.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...