Jump to content

Recommended Posts

Odlična tema! 🙂

 

Poslednji Windows koji sam koristio je bio XP, probao sam nakon njega Sedmicu čim se pojavila i nije mi se svidela. Prešao tada na Linux full time i ostao do danas. Već dugo mi je Linux jedini OS koji koristim. Iskreno, prezadovoljan sam.

 

Moje iskustvo je da su dva relevantna univerzuma u Linux svetu, Debian i Arči. Oba ne koristim u izvornoj verziji (Debian mi se ne podnosi sa hardverom, Arch me mrzi da podešavam). Najbliže iskustvo u kombinaciji sa lakoćom korišćenja su MX Linux i Manjaro respectively. Sjajne, odlične distribucije. Već duže vreme koristim Ubuntu Mate LTS, savršeno mi odgovara. Stabilnost mi je važna zbog posla, rolling release distroi umeju da naprave neretko manji problem (dobro, ume i Ubuntu LTS, ali znatno ređe po mom iskustvu) a nemam često ni vremena ni živaca da se drndošem sa time.

 

Pitanje: Šta su vaše procene, da li će porasti korišćenje Linuxa na desktopu kada uskoro podrška za W7 istekne? Za sada je desktop udeo Linuxa nešto preko 2%, bilo bi lepo da u sledećih 12-18 meseci naraste na oko 5%. Da li je to realno?

 

 

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

Evo koristim praznovanje da probam novi Ubuntu 19.04.

Šuška se po zajednici da je novi kernel odličan i da leti po kompu, pa javljam utiske.

Ukoliko su u pravu pišem i celu recenziju, nisam godinama...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, lekoviti said:

Odlična tema! 🙂

 

Poslednji Windows koji sam koristio je bio XP, probao sam nakon njega Sedmicu čim se pojavila i nije mi se svidela. Prešao tada na Linux full time i ostao do danas. Već dugo mi je Linux jedini OS koji koristim. Iskreno, prezadovoljan sam.

 

Moje iskustvo je da su dva relevantna univerzuma u Linux svetu, Debian i Arči. Oba ne koristim u izvornoj verziji (Debian mi se ne podnosi sa hardverom, Arch me mrzi da podešavam). Najbliže iskustvo u kombinaciji sa lakoćom korišćenja su MX Linux i Manjaro respectively. Sjajne, odlične distribucije. Već duže vreme koristim Ubuntu Mate LTS, savršeno mi odgovara. Stabilnost mi je važna zbog posla, rolling release distroi umeju da naprave neretko manji problem (dobro, ume i Ubuntu LTS, ali znatno ređe po mom iskustvu) a nemam često ni vremena ni živaca da se drndošem sa time.

 

Pitanje: Šta su vaše procene, da li će porasti korišćenje Linuxa na desktopu kada uskoro podrška za W7 istekne? Za sada je desktop udeo Linuxa nešto preko 2%, bilo bi lepo da u sledećih 12-18 meseci naraste do oko 5%. Da li je to realno?

 

 

Nije, bar što se desktopa tiše, spori rast je ono na šta smo navikli.

Uostalom možda ima i svojih prednosti mali market share. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, lekoviti said:

Koji kernel koristi, peticu?

da da peticu, nisam čitao release note, pa ne znam koja tačno petica je ali jeste petica

 

edit: mi stariji korisnici sećamo se kad je izašao 9.04 on je na sličan način bio napredan i brz, valjda se ponovilo sad 🙂

Možda će mi malo nedostajati Unity, navikao sam a jeste intuitivan, dugmiće bacam na levu stranu, pa da vidimo.

Skidam sa torrenta, blizu je...

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Nije, bar što se desktopa tiše, spori rast je ono na šta smo navikli.

Uostalom možda ima i svojih prednosti mali market share.

 

Naravno, kao što ima i svojih mana. Voleo bih da proizvođači hardvera ozbiljnije shvate Linux a to izgleda ne može bez market sharea, nažalost.

 

Mnogo ljudi je razočarano sa W10. Velika većina će svakako ostati na Windowsu, jedan manji broj će preći na OSX, nadam se i par procenata na Linux. Ljudi jednostavno ne znaju šta propuštaju.

Link to comment
Share on other sites

Just now, lekoviti said:

 

Naravno, kao što ima i svojih mana. Voleo bih da proizvođači hardvera ozbiljnije shvate Linux a to izgleda ne može bez market sharea, nažalost.

 

Mnogo ljudi je razočarano sa W10. Velika većina će svakako ostati na Windowsu, jedan manji broj će preći na OSX, nadam se i par procenata na Linux. Ljudi jednostavno ne znaju šta propuštaju.

MS Office i excell drže MS na vrhu, naprosto Libre OOffice i ostali nisu ni blizu na žalost.
A baš je važan alat.

Za sve asli sve ostalo je Linux za dobru marginu ubedljiviji

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

da da peticu, nisam čitao release note, pa ne znam koja tačno petica je ali jeste petica

 

edit: mi stariji korisnici sećamo se kad je izašao 9.04 on je na sličan način bio napredan i brz, valjda se ponovilo sad 🙂

Možda će mi malo nedostajati Unity, navikao sam a jeste intuitivan, dugmiće bacam na levu stranu, pa da vidimo.

Skidam sa torrenta, blizu je...

 

Svašta se priča, od hvalospeva do kuknjave za novi kernel. Zato i jeste najbolje da neko sa iskustvom iz prve ruke posvedoči kakav je.

 

Javljaj čim pre, sada si me baš zainteresovao! 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, lekoviti said:

Mudro i iskusno! 🙂

 

Sada je već i 18.04 LTS sasvim stabilan...

jao znam, većina kolega u firmi je prešla, ne znam Gnome 3 mi je nekako neubedljiv, ja to zbog Unity DE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam na Fedori, sa RH sam presao na nju i trenutno se 28 vrti, kasnim ali mi upgrade nikad nije uspeo, uvek nesto od biblioteka zafali ili jednostavno nesto nece da radi posle toga pa moram iz sorseva da kompajliram.

Ruby sam par puta probao na win ali jednostavno ne radi ili ne vidi sqlite ili gemovi pobrljave,sto se tice serverske teh i tu malo kasnim (centos 6) ali uskoro i tu ide upgrade.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lekoviti said:

 

Svašta se priča, od hvalospeva do kuknjave za novi kernel. Zato i jeste najbolje da neko sa iskustvom iz prve ruke posvedoči kakav je.

 

Javljaj čim pre, sada si me baš zainteresovao! 🙂

Arch koristim za Rpi ima ga i za 2 i 3 verziju, svaka im cast na tome + paketi dolaze sa dockerom.

Link to comment
Share on other sites

Lepa tema pa da podelim i svoje iskustvo... da pocetka faksa nisam imao nikakav dodir sa Linuxom vec sam kao i vecina koristio samo XP a onda, prva nedelja na faksu i prvi domaci zadatak da se za sledeci ponedeljak instalira Ubuntu na privatnim racunarima 🤨😐 jer cemo to koristiti na vezbama i ispitu pa da se lakse priviknemo... i tako je krenula moja prica sa Linuxom.

Onda dok sam bio mlad i zaludan student, pratio distro watch i isprobavao razne verzije u slobodno vreme... na pocetku to su bili Ubuntu i Mint, kasnije Debian i malo openSUSE. Na kraju presao full time na Elementary a na Windows, u privatne svrhe, vise nisam krocio.

Sto se trenutnog privatnog setup-a tice samo macOS jer jednom kada udjes u apple ecosystem nema nazad 🤷🏼‍♂️

 

Zbog prirode posla samo na jednom projektu sam se susreo sa Solarisom ali to je bilo kratko vreme gde je radjena migracija sa Solarisa na RHEL a od tada, pa evo skoro 5 godina, apsoulutno svaki server je na RHEL-u. Doduse, bilo je nekih baznih servera i na Oracle Linux-u ali to je to u sustini.

Imam zelju da odradim sertifikaciju za RHEL ali bice da sam mnogo lenj 😞 sve me nesto mrzi kao da ce to biti iskljucivo za kompaniju a ne da ce prvenstveno meni znaciti... ipak, nadam se nekom cudu i da cu se naterati na to do kraja godine.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dobra tema.

 

Moje prvo iskustvo je bilo davne 2010. godine kad mi je drugar doneo besplatnu kopiju Ubunta 9 jer je bio na nekom seminaru. Instalirao sam ga na PCu koji je prethodno imao WinXP koji je krepao pa reko da probam nalo Linux.

 

Posle toga uzeo sam novi komp koji je imao Win7, onaj stari mi je prso pa sam imao Win7 sve dok na jednom laptopu nisam digao Lubuntu. namerno sam digao Lubuntu jer je on lagan za mašinu a instantno prepoznaje svaku komponentu te sam instalira drivere.

 

S Windowsima bi 100 godina tražio drivere za taj laptop, ovako Lubuntu je sve sam rešio.

 

Tako da sad imam komp s Win7 te laptop s Lubuntu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Steva said:

 

Onda dok sam bio mlad i zaludan student, pratio distro watch i isprobavao razne verzije u slobodno vreme... na pocetku to su bili Ubuntu i Mint, kasnije Debian i malo openSUSE. Na kraju presao full time na Elementary a na Windows, u privatne svrhe, vise nisam krocio.

Sto se trenutnog privatnog setup-a tice samo macOS jer jednom kada udjes u apple ecosystem nema nazad 🤷🏼‍♂️

 

sve cool uživaj i Think different 🙂

A ja sam još mlad, uprkos krštenici i uživam u distro shopping

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

sve cool uživaj i Think different 🙂

A ja sam još mlad, uprkos krštenici i uživam u distro shopping

 

haha 😄

 

Iskreno, stvarno ti se divim zbog toga... taj osecaj kada instaliras novi distro i krenes da caprkas po njemu je nesto posebno i mogu ti reci da mi nedostaje taj osecaj ali tu dolazimo do izjave iz prethodnog postu da sam ipak lenj 😁

 

 

3 minutes ago, Alen13ASC said:

S Windowsima bi 100 godina tražio drivere za taj laptop, ovako Lubuntu je sve sam rešio.

 

Eee bravo za Lubuntu... skroz sam zaboravio na te light verzije, skroz je kul taj distro. Ja sam to mojima instalirao da koriste na nekom starom laptopu jer je njima u sustini svejedno sta se vrti u pozadini posto je bitan samo browser. 💁🏼‍♂️

Takodje, sad kada si spomenuo te light verzije, secam se da sam se jedno vreme igrao sa CrunchBang-om... taj distro mi je bio bas kul, skoro pa na malo jacem upaljacu mozes da ga pokrenes.

Secam se da sam i na preminulom nam forumu bas diskutovao sa nekim oko CrunchBang-a, mozda bas sa urosem.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Steva said:

 

haha 😄

 

Iskreno, stvarno ti se divim zbog toga... taj osecaj kada instaliras novi distro i krenes da caprkas po njemu je nesto posebno i mogu ti reci da mi nedostaje taj osecaj ali tu dolazimo do izjave iz prethodnog postu da sam ipak lenj 😁

 

 

 

Eee bravo za Lubuntu... skroz sam zaboravio na te light verzije, skroz je kul taj distro. Ja sam to mojima instalirao da koriste na nekom starom laptopu jer je njima u sustini svejedno sta se vrti u pozadini posto je bitan samo browser. 💁🏼‍♂️

Takodje, sad kada si spomenuo te light verzije, secam se da sam se jedno vreme igrao sa CrunchBang-om... taj distro mi je bio bas kul, skoro pa na malo jacem upaljacu mozes da ga pokrenes.

Secam se da sam i na preminulom nam forumu bas diskutovao sa nekim oko CrunchBang-a, mozda bas sa urosem.

u dobra stara vremena na Nokia N900 je LXDE na Debianu radio sasvim upotrebljivo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...