Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

 

Približavaju se izbori. parlamentarni, predsednički, lokalni. Od samog raspisivanja prva nepoznanica je bila učestvovati ili bojkotovati, sada je već jasno da svi izlaze na izbore, bez obzira na uslove, u početku se mislilo da postoje neke šanse opozicije za pobedu u Beogradu i još ponekim gradovima i opštinama, sada se više ne odbacuje mogućnost pada režima, ekološki protesti, raspad elektosistema prilikom prvog snega, neke pukotine u samoj SNS, vojvođanskom delu, veze sa kriminalom koje su izašle u javnost. 

Od priče da opozicija treba da izađe jedinstveno, sa jednom listom i jednim predsedničkim kandidatom, došlo se do, verovatno, pet lista i zasad priče da bi svi podržali jednog kandidata za predsednika ukoliko se postigne dogovor. 

 

Izlazak su najavili:

 

1.  Koalicija koju čine SSP, NS i DS, PSG, Pokret za preokret, Sindikat Sloga, Pokret slobodne Srbije, koji će biti na kvotama SSP-a odnosno Narodne stranke. Pridružiće im se i Skupština slobodne Srbije.

2. Srpska koalicija NADA koju čine POKS, DSS i 23 udruženja građana.

3. Dveri i Uspravna Srbija, Državotvorni pokret Srbije Slobodana Samardžića, Srpska monarhistička stranka „Srpska sloga“, Nova snaga;

4. Dosta je bilo, Zdrava Srbija, Živim za Srbiju  Jovane Stojković i Napredni klub Čedomira Antića;

5. Zajedno za Srbiju, (ZZS) Nebojše Zelenovića,  Ne davimo Beograd, Gradjanski demokratski forum, pokret "Srce grada" i veći broj gradjanskih inicijativa.

 

Jedna grupacija centra, tri krajnje desno i jedna levo, uslovno rečeno jer ta podela levo-desno sve manje ima smisla. Po mom mišljenju, bolje je ovako, u više kolona, jer verujem da nisam jedini koji bi imao problem da glasa za listu na kojoj se nalazi POKS, DJB i još neke od pomenutih grupa, ovako bi nekako zapušio nos, ipak je važan cilj da se barem ugrozi monopol SNSa pa i sa crnim đavolom u koaliciji. Možda ovako usitnjena desnica znači rasipanje glasova, teško da tri liste mogu da pređu cenzus.

 

Oko predsedničkog kandidata se razgovara, niko još ne izlazi sa imenima, zagovara se neka nestranačka ličnost od ugleda, prihvatljiva svima, kao ne izlazi se sa imenima da ne bi čoveka izložili medijskom linču režimskih medija, ali ja mislim da još i ne uspevaju da se dogovore. 

 

Do pre mesec dana nisam davao nikakve šanse opoziciji, ne samo na pobedu, nego i na neki značajan broj mesta u skupštini, 35-40%, nisam ni sada optimista ali već ne odbacujem mogućnost osvajanja većine, zaavisno od daljih dešavanja na protestima, načina vođenja kampanje, ali tek kad bi sadašnja opozicija uzela zajedno 50%, ne mogu da zamislim šta bi onda, ima li mogućnosti dogovora i šta je gore, truli kompromisi ili razlaz.

Koliko se politička scena usitnila, sve ove grupacije čini po 2-3 stranke za koje sam barem čuo ranije, a svi kažu i više grupa i pokreta, a nešto nigde ne naiđoh na Tadića, Živkovića, Čanka i još neke stare perjanike, hoće li bojkotovati, priključiti se nekoj grupi, ići zasebno?

 

Evo, mislim da se već mogu komentarisati postupci, izjave, način grupisanja, mogućnosti delovanja, stavovi po nekim pitanjima, ekonomija, socijala, demokratija, vladavina prava, nacionalno pitanje, Evropa, ekologija, koja će tema biti ključna u kampanji?

 

 

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

Po mom mišljenju, bolje je ovako, u više kolona, jer verujem da nisam jedini koji bi imao problem da glasa za listu na kojoj se nalazi POKS, DJB i još neke od pomenutih grupa, ovako bi nekako zapušio nos

Neke od tih grupa ja ne vidim kao opoziciju već više kao "opoziciju", tu mislim primarno na opcije 2 i 4. Te dve grupacije će bez veće dileme u koaliciju sa SNS ili će izigravati "konstruktivnu" opoziciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svako ko bude u svom programu izneo zalaganje za potpuni revanšizam prema Sekti biće potencijalni dobitnik mog glasa, pa i svih mojih ukućana. U suštini, to je desetak glasova...malo li je. Nikakve lustracije i popustljivost prema "naučnicima" i "pronalazačima" tipa Žeks Mitrović, DJ Vučićević, lokalnim lopovima i bahatlijama....aus.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Svako ko bude u svom programu izneo zalaganje za potpuni revanšizam prema Sekti biće potencijalni dobitnik mog glasa, pa i svih mojih ukućana. U suštini, to je desetak glasova...malo li je. Nikakve lustracije i popustljivost prema "naučnicima" i "pronalazačima" tipa Žeks Mitrović, DJ Vučićević, lokalnim lopovima i bahatlijama....aus.

 

 

 

Šta znači revanšizam, nekakva revolucionarna pravda, linč, Goli otok? Teško, nemamo više Goli otok.

Dovoljno je primeniti zakone, optužiti one koji su krali, pljačkali, švercovali, donosili štetne odluke, omogućavali drugima da steknu nezakonitu korist, otišli bi svi koji su obavljali bilo kakvu javnu funkciju, dozvolio bih nekim sitnijim ribama da budu svedoci saradnici, najbolje je da budu i na klupi za optužene i na klupi za svedoke.

Ako se već zalažemo za jake institucije, za poštovanje prava, ne možemo podržavati progone, osvete...

 

Link to comment
Share on other sites

Revanšizam znači kažnjavanje onoga što je posledica ...

Revanširati se nekome X političaru neće rešiti problem dela društva koji je tog X političara doveo na vlast ...

Osim toga taj sloj društva će posle nekog vremena dovesti na vlast Y političara koji će posle nekog vremena početi da se ponaša kao X političar ...

Reč "revanšizam" zvuči privlačno besnim ljudima,ali suštinski neće ništa rešiti ...

 

Link to comment
Share on other sites

Revanšizam znači kažnjavanje onoga što je posledica ...

Revanširati se nekome X političaru neće rešiti problem dela društva koji je tog X političara doveo na vlast ...

Osim toga taj sloj društva će posle nekog vremena dovesti na vlast Y političara koji će posle nekog vremena početi da se ponaša kao X političar ...

Reč "revanšizam" zvuči privlačno besnim ljudima,ali suštinski neće ništa rešiti ...

 

Svrha kažnjavanje je, izmedju ostalog, odvraćanje od ponovnog činjenja dela-nedela, kao i odvraćanje drugih da čine isto Lustracija je blaži oblik...a i to nismo videli. Jesam besan... biću još više ako bitange prodju nekakžnjeno...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revanšizam ovoj vlasti je da se pohapse i da im se sudi. Pa kako sud odluči. I vučić je pohapsio pola bivse vlasti i pre neki dan je osloboden i onaj Dulić koji je jedini imao neku osudo od nekih 200 uhapšenih.

 

Bez toga mi nećemo daleko dogurati jer će se ovi vratiti posle 1-2 mandata ovako šarene vlasti koja bi ih smenila.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tomas.hokenberi said:

Neke od tih grupa ja ne vidim kao opoziciju već više kao "opoziciju", tu mislim primarno na opcije 2 i 4. Te dve grupacije će bez veće dileme u koaliciju sa SNS ili će izigravati "konstruktivnu" opoziciju.

I ja vidim opcije 2 i 4 kao potencijalne koalicione partnere sada vladajucoj stranci. Njima bih dodao cak i opciju 3. Ako bi opcije 1 i 5 izasle zajednicki, mozda bi uspeli da dobiju nesto na lokalnim izborima. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Div said:

 

Šta znači revanšizam, nekakva revolucionarna pravda, linč, Goli otok? Teško, nemamo više Goli otok.

Dovoljno je primeniti zakone, optužiti one koji su krali, pljačkali, švercovali, donosili štetne odluke, omogućavali drugima da steknu nezakonitu korist, otišli bi svi koji su obavljali bilo kakvu javnu funkciju, dozvolio bih nekim sitnijim ribama da budu svedoci saradnici, najbolje je da budu i na klupi za optužene i na klupi za svedoke.

Ako se već zalažemo za jake institucije, za poštovanje prava, ne možemo podržavati progone, osvete...

 

Revanšizam u ovom slučaju znači....fokus na  eksponente današnje vlasti. Prioritetno ih procesuirati. Ovim huškačima, trajno zabraniti javno istupanje. Dobro, ne mora trajno, ali na 99 godina npr. To, ukratko, mislim. Ne mislim da pretim kao Čanak svojevremeno, da će neko da "visi" na "terazijama....nemojte sve bukvalno shvatati...čitajte s razumevanjem...:classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

 

Tadić: Ostaje mogućnost da se kandidujem na predsedničkim izborima

 

Quote

Tadić je ostavio mogućnost i da ne bude kandidat, ukoliko se postigne dogovor u opoziciji za izbore, uz napomenu da iako je ostalo malo vremena do izbora, to se može preokrenuti u korist opozicije, ako predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja da pravi greške.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Tadić: Ostaje mogućnost da se kandidujem na predsedničkim izborima

Quote

Tadić je ostavio mogućnost i da ne bude kandidat, ukoliko se postigne dogovor u opoziciji za izbore, uz napomenu da iako je ostalo malo vremena do izbora, to se može preokrenuti u korist opozicije, ako predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja da pravi greške.

 

Iskreno se nadam da Vučić neće nikad više napraviti grešku 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nagađanja i licitiranja oko kandidata za predsednika, ipak je to najatraktivnije za medije, a i to će mnogim biračima biti orjentir za koju stranu će glasati.

Stavi sam gore izjavu Borisa Tadića, ne mislim da bi bio dobar kandidat, ali on se lićno izjašnjava, ovako isticanje pojedinaca a da nema njihove izjave nisam siguran koliko je dobro, a ako se već radi, evo, bez ikakve zadrške bih glasao za Vesnu Rakić Vodinelić, , voleo bih da čujem njeno mišljenje, da li bi i pod kojim uslovima prihvatila kandidaturu i ako ne bi, zašto?

 

Vesna Rakić Vodinelić, Savo Manojlović, Vladimir Kostić, ili…
Sagovornici Danasa o nestranačkim kandidatima koji bi mogli „na crtu“ Vučiću

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darth Bane said:

Za predsednickog kandidata treba neki politicar sa iskustvom.

 

Najduže iskustvo u politici iam Ivica Dačić, bio u koalicijama sa svima, idealan kandidat. ☹️

 

Evo, Srđan Škoro najavljuje u studiju N1 TV kandidaturu za predsednika, ne znam koliko ozbiljno misli.

 

Još uvek se ne pominje ko bi, eventualno, mogao biti premijer, a to je važnije ako želimo promene u načinu vođenja politike.

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2021 at 8:04 AM, Div said:

 

Šta znači revanšizam, nekakva revolucionarna pravda, linč, Goli otok? Teško, nemamo više Goli otok.

Dovoljno je primeniti zakone, optužiti one koji su krali, pljačkali, švercovali, donosili štetne odluke, omogućavali drugima da steknu nezakonitu korist, otišli bi svi koji su obavljali bilo kakvu javnu funkciju, dozvolio bih nekim sitnijim ribama da budu svedoci saradnici, najbolje je da budu i na klupi za optužene i na klupi za svedoke.

Ako se već zalažemo za jake institucije, za poštovanje prava, ne možemo podržavati progone, osvete...

 

 

 odgovornost pred zakonom... pocev od samog AV-a do onog policajca koji je mlatio gradjane, onog bilmeza koji je prebacio zenu preko ograde....   svakom po zasluzi i zakonu.

8 hours ago, Div said:

Nagađanja i licitiranja oko kandidata za predsednika, ipak je to najatraktivnije za medije, a i to će mnogim biračima biti orjentir za koju stranu će glasati.

Stavi sam gore izjavu Borisa Tadića, ne mislim da bi bio dobar kandidat, ali on se lićno izjašnjava, ovako isticanje pojedinaca a da nema njihove izjave nisam siguran koliko je dobro, a ako se već radi, evo, bez ikakve zadrške bih glasao za Vesnu Rakić Vodinelić, , voleo bih da čujem njeno mišljenje, da li bi i pod kojim uslovima prihvatila kandidaturu i ako ne bi, zašto?

 

Vesna Rakić Vodinelić, Savo Manojlović, Vladimir Kostić, ili…
Sagovornici Danasa o nestranačkim kandidatima koji bi mogli „na crtu“ Vučiću

 

  Cuta je u utisku rekao da se rade dogovori svih oko jednog kandidata za predsednicke i za Beograd.... bez obzira sto ce se ici u 2-3 kolone

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2021 at 5:49 AM, Div said:

3. Dveri i Uspravna Srbija, Državotvorni pokret Srbije Slobodana Samardžića, Srpska monarhistička stranka „Srpska sloga“, Nova snaga;

4. Dosta je bilo, Zdrava Srbija, Živim za Srbiju  Jovane Stojković i Napredni klub Čedomira Antića;

 

Ne razumem zašto je Slobodan Samardžić prišao koaliciji oko Dveri..

 

Takođe mi nije jasan ni Čedomir Antić, sećam se da je bio u DS-u.

 

Što se predsedničkog kandidata tiče, bilo bi dobro da se svi iz opozicije dogovore oko zajedničkog kandidata, ali se plašim da je zbog kolona 3, 4 i 5 dogovor nemoguć. Nadam se da grešim.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa NS je otišao sa bojkotašima na kraju i praktično su mogli da biraju hoće li sa Dveri koje su samo sumnjive ili će sa DSS koji su 1/1 na vučićevom platnom spisku. Da je NS pravio svoju kolonu mislim da bi Samardžić i Antić verovatno išli sa njima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Da je NS pravio svoju kolonu mislim da bi Samardžić i Antić verovatno išli sa njima

 

Misliš na Narodnu stranku? Da, slažem se da bi i Samardžić i Antić bili sa njima u koloni...ali to bi bilo previše kolona..

 

U NS je trenutno javna rasprava oko Referenduma. Aleksić je za to da se ne izlazi na Referendum, Gajić se zalaže da se izađe i da se zaokruži NE.

 

Mislim da imaju interne stranačke probleme jer je nedavno Zdravko Ponoš dao ostavku na sve funkcije..nije otišao iz stranke, ostao je kao običan član..

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Misliš na Narodnu stranku? Da, slažem se da bi i Samardžić i Antić bili sa njima u koloni...ali to bi bilo previše kolona..

 

U NS je trenutno javna rasprava oko Referenduma. Aleksić je za to da se ne izlazi na Referendum, Gajić se zalaže da se izađe i da se zaokruži NE.

 

Mislim da imaju interne stranačke probleme jer je nedavno Zdravko Ponoš dao ostavku na sve funkcije..nije otišao iz stranke, ostao je kao običan član..

 

 

 

I ovako ćemo imati previše opozicionih kolona. Ali da se Đilas i Jeremić nisu dogovorili definitivno bi imali i NS kolonu i tu bi verovatno bili njih dvojica, Vukadinović i ti nazovimo ih "umereni" desničari. Odnosno Antić je više neki desni centar nego što bih ga ja stavio u desnicu a takvih u NS ima dosta.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Misliš na Narodnu stranku? Da, slažem se da bi i Samardžić i Antić bili sa njima u koloni...ali to bi bilo previše kolona..

 

U NS je trenutno javna rasprava oko Referenduma. Aleksić je za to da se ne izlazi na Referendum, Gajić se zalaže da se izađe i da se zaokruži NE.

 

Mislim da imaju interne stranačke probleme jer je nedavno Zdravko Ponoš dao ostavku na sve funkcije..nije otišao iz stranke, ostao je kao običan član..

 

 

 

iskreno, za referendum ne vidim smisao ni da se izadje i zaokruzi NE ni da se ne izadje...  jer jednostavno nema kontrole...  mogu da naprave sta hoce i za izlaznost i za rezultat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da je ovaj Slobodan Samardzic isti lik kao onaj sto je bio ministar a sad je (valjda i dalje) kod Jeremica. Ovo je stranka koja je osnovana kada je Kostunica otisao iz DSSa, podrzana od njega i Vladete Jankovica. Mozda gresim, ali ako je to isti covek, i usao je u Narodnu Stranku, ova onda prestaje da postoji, a sad se opet pominje.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Nisam siguran da je ovaj Slobodan Samardzic isti lik kao onaj sto je bio ministar a sad je (valjda i dalje) kod Jeremica. Ovo je stranka koja je osnovana kada je Kostunica otisao iz DSSa, podrzana od njega i Vladete Jankovica. Mozda gresim, ali ako je to isti covek, i usao je u Narodnu Stranku, ova onda prestaje da postoji, a sad se opet pominje.

Misliš na ovog brkatog?

 

990.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...