Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Pa sta fali coveku? Zavrsio fax, dosao tj vratio se u dedovinu i tamo radi i privredjuje...Mozda nismo istih stavova, ali takve ljudi da se blate na sam izgled i govor koji nije toliko los..mislim stvarno

Nije u tome problem vec sto sve skupa deluje prilicno izvestaceno. I politikantski.

I u onom video zapisu kazu : poljoprivreda je perspektiva. A kad pogleds objekte okolo , ono sve trosne kolibe?! Rio Tinto bi im isplatio vise para nego sto bi oni uspeli da zarade od poljoprivrede za narednih 50 godina. 

Ali, sto rece Puzigaca: takvi su oni! 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Nije u tome problem vec sto sve skupa deluje prilicno izvestaceno. I politikantski.

I u onom video zapisu kazu : poljoprivreda je perspektiva. A kad pogleds objekte okolo , ono sve trosne kolibe?! Rio Tinto bi im isplatio vise para nego sto bi oni uspeli da zarade od poljoprivrede za narednih 50 godina. 

Ali, sto rece Puzigaca: takvi su oni! 

Uzmi u obzir i da je ova epidemija dosta toga izmenila u percepciji zivota i ciljeva dosta njih, pa je dobar broj pobegao iz udobnih, ali skucenih stanova u gradovima na dedovinu i malo veci prostor i mogucnost da se bave jos necim sto moze da im donese profit: proizvodnja zdrave hrane, ruralni turizam i sl. i da zele da im uslovi za to ostanu neugrozeni zbog neke neproverene tehnologije.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darth Bane said:

Nije u tome problem vec sto sve skupa deluje prilicno izvestaceno. I politikantski.

I u onom video zapisu kazu : poljoprivreda je perspektiva. A kad pogleds objekte okolo , ono sve trosne kolibe?! Rio Tinto bi im isplatio vise para nego sto bi oni uspeli da zarade od poljoprivrede za narednih 50 godina. 

Ali, sto rece Puzigaca: takvi su oni! 

Sta bi se ljudima tamo isplatilo konkretno???

 

Trosne su kuce zbog uzasnih subvencija, otkupne cene, mleka, zitarica, mesa i ostalog gde odredjeni imaju monopol.

 

Nek daju tom kraju 200m "subvencija pa da vidis kako bilo...ovako dobiju qrac, a ulazes u raspali rudnik za 3% rente i jednom kad se zatvori ostaje ti qrac.

 

Puzigaca nije video selo ni na razglednicama..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Sta bi se ljudima tamo isplatilo konkretno???

 

Trosne su kuce zbog uzasnih subvencija, otkupne cene, mleka, zitarica, mesa i ostalog gde odredjeni imaju monopol.

 

Nek daju tom kraju 200m "subvencija pa da vidis kako bilo...ovako dobiju qrac, a ulazes u raspali rudnik za 3% rente i jednom kad se zatvori ostaje ti qrac.

 

Puzigaca nije video selo ni na razglednicama..

Nije tacno da se ne daju subvencije. Za svaku kravu i za svaki hektar zemlje koja se obradjuje drzava daje subvencije. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Bane said:

Nije tacno da se ne daju subvencije. Za svaku kravu i za svaki hektar zemlje koja se obradjuje drzava daje subvencije. 

Daje 4k, za vreme dsa bilo 18k.

 

Mleko 33dinara otkupna cena, za maline i ostalo da ne pisem. Sve je to qrton ako hoces da imas ozbiljnu poljoprivredu.

 

Malo se pozabavi podacima kad krenes u raspravu..

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Darth Bane said:

Nije tacno da se ne daju subvencije. Za svaku kravu i za svaki hektar zemlje koja se obradjuje drzava daje subvencije. 

Poenta? Te subvencije ne pokriju ni deo troskova ako nemas preradjivacku industriju kojoj mozes da prodas svoje proizvode i zaradis da bi pokrio troskove zivota, amortizaciju sredstava za proizvodnju i, eventualno, ulozis u unapredjenje i povecanje proizvodnje u narednim sezonama.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

Meni se outfit ovog momka nimalo ne svidja.

 

Da li ti se svidja outfit kauboja sa kaubojskim sesirom ili kako treba da izgleda srpski poljoprivrednik, Lacosta majica, Oakley suncane, na glavi Dolce & Gabbana kapa itd.

Ovako nesto kada procitam, sasvim mi je jasno da ti seljaci uopste nisu bitni, jer eto sad bi ovi ekolozi nametnuli njima i nacin oblacenja.

Meni ne smeta sajkaca, i ako mi se ne svidja taj dizajn, ali ako neko nosi, neka nosi, kada ljudi mogu da buse noseve, usi, obrve, saraju se po celom telu, nose poderane pantalone, sto ne bi mogli i sajkacu.

 

Inace to je sve suplja prica i tog seljaka, a i ekologa, jedan potpuno pogresan potez, prakticno korak nazad. Videcemo taj kraj za desetak godina, koliko ce ljudi da ode i da napusti dedovinu. To ce biti najbolje merilo svega.

 

Slican primer ovom potencijalnom rudniku je termoelektrana Gacko, https://www.ritegacko.com/ koja je pocela sa radom 1983 godine u jednom pasivnom stocarskom kraju

Takodje su bili protesti, zagadjenje i slicno. Bilo je tu i nastupa pojedinaca uobicajenih za to vreme, u ime Tita i partije obustavite radove:77: medjutim tada je drzava bila normalna, nije mogao neki Cuta i Muta da donosi odluke, termoelektrana je izgradjena, sada tu radi 2/3 zaposlenih, prakitcno gotovo svi tu imaju posao i dobre plate, ostali zaposleni su frizeri, prodavaci, policajci, ucitelji, opstinari, tako te drzavne i usluzne delatnosti.

Da se nije otvorio taj rudnik i termoelektrana Gacko bi bilo potpuno pusto, jer kao sto znamo od takve poljoprivrede ne moze mnogo ljudi da zivi, ovako taj kraj i dalje solidno zivi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa i jesu zagadjeni. Nije stvar da neko ne zeli rudnik vec da bude po evropskim standardima uz EU inspekcije jer ovim govnima niko ne veruje. Eto da ti resim rebus. 

 

To sto ti ne verujes sadasnjim vlastima ne znaci nista, niti je to neki argument.

Mene uopste ne interesuje ko je na vlasti, ja ne biram nikoga. Ovo je malo vise od toga ko je na vlasti.

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Poenta? Te subvencije ne pokriju ni deo troskova ako nemas preradjivacku industriju kojoj mozes da prodas svoje proizvode i zaradis da bi pokrio troskove zivota, amortizaciju sredstava za proizvodnju i, eventualno, ulozis u unapredjenje i povecanje proizvodnje u narednim sezonama.

Pa ipak daje (drzava) nesta. Koliko-toliko. A zasto bi potrosaci pokrivala njihove gubitke??? Ako ne mogu poslovati rentabilno i trzisno konkurentno? Zasto ne bih jeo paradajz iz Makedonije ili Albanije ako je jeftiniji? Mozda i kvalitetniji?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

 

To sto ti ne verujes sadasnjim vlastima ne znaci nista, niti je to neki argument.

Mene uopste ne interesuje ko je na vlasti, ja ne biram nikoga. Ovo je malo vise od toga ko je na vlasti.

 

Pa sta tebe ima da zanima kad si na drugom kraju sveta. Eto ti sanse da se vratis u Gacko i nakrivis kapu..

 

9 minutes ago, Darth Bane said:

Pa ipak daje (drzava) nesta. Koliko-toliko. A zasto bi potrosaci pokrivala njihove gubitke??? Ako ne mogu poslovati rentabilno i trzisno konkurentno? Zasto ne bih jeo paradajz iz Makedonije ili Albanije ako je jeftiniji? Mozda i kvalitetniji?

Kvalitetniji iz Albanije xD valjda ti je stalo do kvaliteta domace hrane...onda nek hrane svinje kamenjem pa nek uzivaju 😁 u jeftinijoj hrani. Ipak bolje uvoziti piletinu iz Brazila i paradajz iz Albanije..a rudnike damo Kinezima xD

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darth Bane said:

Pa ipak daje (drzava) nesta. Koliko-toliko. A zasto bi potrosaci pokrivala njihove gubitke??? Ako ne mogu poslovati rentabilno i trzisno konkurentno? Zasto ne bih jeo paradajz iz Makedonije ili Albanije ako je jeftiniji? Mozda i kvalitetniji?

Letos si imao situaciju da proizvodjaci bukvalno poklanjaju paradajz na jugu Srbije, a posle se uvozni placao za 150-200 RSD po kilogramu.

Za to vreme, subvencionirane fabrike obuce , kablova i ostalog naprasno propadose cim su ugovori istekli.

Zasto se nisu gradile fabrike za preradu toga sto se tu vec proizvodi?

Uz dobru strategiju usmeravanja proizvodjaca u odredjene kulture, njihovog otkupa, skladistenja i dalje prerade u finalne poizvode - vise ce se zaraditi od rudne rente.

Mnogo vise.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa sta tebe ima da zanima kad si na drugom kraju sveta. Eto ti sanse da se vratis u Gacko i nakrivis kapu..

 

Mozda bi se vratio u Srbiju, kad bi ljudi prestali da gledaju jedni druge kao neprijatelje.

Galamdzije, koje su obicno u manjini, donose nesrecu vecini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Mozda bi se vratio u Srbiju, kad bi ljudi prestali da gledaju jedni druge kao neprijatelje.

Galamdzije, koje su obicno u manjini, donose nesrecu vecini.

Hahaha..da te pozeli informer i vucic za jedan intervju da se vratis. Eh, kako bi ti uzivao sa vecinom..mislim da bi kopao kanal do Kanade nazad :))

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Letos si imao situaciju da proizvodjaci bukvalno poklanjaju paradajz na jugu Srbije, a posle se uvozni placao za 150-200 RSD po kilogramu.

Za to vreme, subvencionirane fabrike obuce , kablova i ostalog naprasno propadose cim su ugovori istekli.

Zasto se nisu gradile fabrike za preradu toga sto se tu vec proizvodi?

 

Jarane, sve je privatno sada, nije se eto niko nasao da otvori npr fabriku kecapa. Medjutim u ovom globalnom svetu sada vladaju korporacije i monopolisti, tesko je da se uleti medju njih. Trziste Srbije je malo, u drugim republikama jos manje. Vlada atmosfera da sve treba da uradi neko drugi, nema zdravog poduzetnistva. Razocaravajuce sve skupa.

 

1 minute ago, Kronostime said:

Uz dobru strategiju usmeravanja proizvodjaca u odredjene kulture, njihovog otkupa, skladistenja i dalje prerade u finalne poizvode - vise ce se zaraditi od rudne rente.

Mnogo vise.

To je samo mozda teoretski tako, u stvari ne zna se to nikada, svako ulaganje je neki rizik.

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Hahaha..da te pozeli informer i vucic za jedan intervju da se vratis. Eh, kako bi ti uzivao sa vecinom..mislim da bi kopao kanal do Kanade nazad :))

 

Gresis, tako su kod mene galamdzije dovele do rata. Vucic je nebitan, on je samo posledica, bitno je drustvo, njegov moral, kultura ponasanja, ophodjenje jednih prema drugim, kada nekoga gurnes kazes izvini, da placas porez, da ne krades drzavu na svakom cosku.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Letos si imao situaciju da proizvodjaci bukvalno poklanjaju paradajz na jugu Srbije, a posle se uvozni placao za 150-200 RSD po kilogramu.

Za to vreme, subvencionirane fabrike obuce , kablova i ostalog naprasno propadose cim su ugovori istekli.

Zasto se nisu gradile fabrike za preradu toga sto se tu vec proizvodi?

Uz dobru strategiju usmeravanja proizvodjaca u odredjene kulture, njihovog otkupa, skladistenja i dalje prerade u finalne poizvode - vise ce se zaraditi od rudne rente.

Mnogo vise.

Eto Amiga ti je objasnio: sta ce se I gde ulagati zavisi od investitora. Nego, cekaj da nesto priupitam: sta ce im subvencije ako je poljoprivredna proizvodnja toliko perspektiva tamo? Kao sto smo citali za oblast Jadra da se otvaranjem rudnika gube veliku prihodi u poljoprivredi??? Pa ako je tako, ako im je to vec profitabilno, zasto drzava da daje subvencije?

I ja ne vidim nista lose u uvozu paradajza iz Albanije. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

I ja ne vidim nista lose u uvozu paradajza iz Albanije...

 


Otvoreno pismo paradajza sa Kalenić pijace

 

Paradajz poručuje Srbljima: Vaše privatne plemenske razmirice nemojte rešavati preko naših vreža. Mi živimo po celoj planeti i svuda se osećamo kao kod svoje kuće, a vi se zatvarate u vaše male nacionalne torove. Mi smo građani sveta, vi ste šovenske zadribalde.

 

Da se vratim na temu. Nismo toliko nisko pali da budemo Srbi, Albanci ili pripadnici bilo koje druge tzv. nacije, te izmišljotine u čijem ropstvu životarite, te imaginarne zajednice koja postoji samo u vašim nedotupavim glavama i čini njihov osnovni sadržaj, pošto ste sva ostala svoja unutrašnja bogatstva prineli na oltar tom naci-Molohu i svečano ih spalili na žrtveniku načinjenom od zastava i grbova, kao slamu...

 

Što se tiče laznog poljoprivrednika, iako kuka, taj očigledno vise voli da srbuje nego da se bavi poljoprivredom, zato te šajkače i gluposti. I tacno, nisam ni na razglednici video takvo selo o kakvom ovi kukaju, niti me takvo selo u 21 veku zanima da vidim, zato sto je to odavno otislo na smetliste istorije.

 

Ono sto me zanimalo da vidim u vezi  poljoprivreda je npr kao onaj sto sam ga par puta pominjao, onaj Chobani Ali taj nije kupio tu propalu farmu da se na njoj presvlaci u kostime koje su navodno nosili kurdski askurđeli pre 200 godina, i da tuznim glasom bulazni o seoskoj idili od pre 10 vekova, nego da radi biznis. Pa je za tri godine, od 2007 do 2010 firma postala najveci prodavac tzv grckog jogurta u USA sa godisnjim prometom preko milijardu dolara, a danas ima najveci pogon za proizvodnju jogurta na svetu. To je bavljenje poljoprivredom, a ovo o cemu ovi u sajkacama buncaju je srbovanje, i to je em stetno, em nikoga nije briga za to..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Darth Bane said:

Eto Amiga ti je objasnio: sta ce se I gde ulagati zavisi od investitora. Nego, cekaj da nesto priupitam: sta ce im subvencije ako je poljoprivredna proizvodnja toliko perspektiva tamo? Kao sto smo citali za oblast Jadra da se otvaranjem rudnika gube veliku prihodi u poljoprivredi??? Pa ako je tako, ako im je to vec profitabilno, zasto drzava da daje subvencije?

I ja ne vidim nista lose u uvozu paradajza iz Albanije. 

 

 

U celoj EU i van nje je poljoprivreda subvencionisana ... 

  Nije toliki problem ni sa paradajzom iz Albanije... on stize nekih mesec dana ranije nego nas,  kao sto znate radim na pijac pa znam...   problem je sto ne postoji pomoc drzave , da taj nas paradajz ode tamo gore gde stize i kasnije... sto ne ulaze u preradu- sto umesto preradjevackih kompanija dovodi prljavu tehnologiju..  Ako poljoprivrednici pokusaju da se samoorganizuju i stvore svoje zajednice i privredne subjekte , kao sto to rade mlekari u Sloveniji i Madjarskoj, pojave se braca koji im to ne daju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Doc Holiday said:

 

U celoj EU i van nje je poljoprivreda subvencionisana ... 

  Nije toliki problem ni sa paradajzom iz Albanije... on stize nekih mesec dana ranije nego nas,  kao sto znate radim na pijac pa znam...   problem je sto ne postoji pomoc drzave , da taj nas paradajz ode tamo gore gde stize i kasnije... sto ne ulaze u preradu- sto umesto preradjevackih kompanija dovodi prljavu tehnologiju..  Ako poljoprivrednici pokusaju da se samoorganizuju i stvore svoje zajednice i privredne subjekte , kao sto to rade mlekari u Sloveniji i Madjarskoj, pojave se braca koji im to ne daju

Ne kontaju to Milenko i Bane i dzaba im objasnjavas. Mislim morali bi da kontaju, ali eto...teraju kontru do kraja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devil In My Pants said:

Ne kontaju to Milenko i Bane i dzaba im objasnjavas. Mislim morali bi da kontaju, ali eto...teraju kontru do kraja.

Jesi li cuo ti za onu da je neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj? Ne, nego cu se sa vama drati protiv toga da kompanije slobodno rade, kao da to nije zemlja otpadnik, i kao da ne postoji, i ona, i ovi koji po njoj neprekidno urlaju protiv svega vec 35 godina, i sa vama cu se drati protiv nekog tamo Vucica, kao da to ima neke veze sa bilo cime. 

 

Vi me zanimate tek kad cujem od vas onako odozdo iz mase kao sto se sad derete protiv rudnika, sa istim zarom i isto tako masovno "trazimo da nam skinete sa one stvari vise to kosovo i da nas vise ne biiiip u glavu vise tim biiiip i hocemo da nam skinete sa biiiip popove koji nas biiiip u glavu tim biiiiip jer biiip se nama za to, i hocemo u NATO vec juce, a biiip nam se za sve rusije i kine ovoga sveta, kao i za sve ajatolahe, mudzahetine, talibane, komuniste i slicne, i hocemo da sve ove doktore i filozofe koji nas non stop truju anticivilizacijskim biiiip i mrznjom prema evemu progresivnom i normalnom najurite da sa ulica kupe golubija biiiip da imali sta da jedu, a mogu i njih da meze, biiiip im svima biiiiip...". Itd. To kad cujem od vas iz mase, idem prvi na barikade.

 

Evo, prvi put se u toku svih ovih decenija slazem sa dr filozofom Antonicem (u najnovijem tekstu) da su ovo gore dva ultimativna pitanja na osnovu kojih se odreduje ko je ko i sta je sta. Kad ce se zavrsavati prica sa tim kosovom, i kad ce to u NATO. Onaj i oni koji na njih ne odgovore onako kako jedino ima veze sa mozgom za mene ne postoje, isto kao ni sve sto ima veze sa njima, i uopste me ne zanima sta oni rade i da li uopste postoje. A sve sto njima smeta podrzavam, jer cim su oni protiv necega, to mora da je nesto normalno. I to je to.

 

Evo, da proverimo, uzecemo kao primer bilo sta, ne mora ova dva pitanja. Kad ce to tu ukinuti sve granicne prelaze, kao sto su uradili u EU pre 15 godina, mozda i vise? Nema veze sto to nije u EU, to mu ne smeta da ukine granicne prelaze. Sta kaze na ovo sveti the narod? Jel' podvriskuje od srece kad cuje ovaj predlog, kao da ga je jedva docekao? Pa onda ko ga biiiip. Otvaraj pet rudnika i pet termoelektrana svakog dana.

 

Deco-o-o-o-o-o! Deco-o-o-o-o-o! Guši! Ha, ha, ha, ha, ha, ha! Guši! Ha ha ha ha ha! Guši! Ha ha ha ha ha! Guši! :roflmao:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Jesi li cuo ti za onu da je neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj? Ne, nego cu se sa vama drati protiv toga da kompanije slobodno rade, kao da to nije zemlja otpadnik, i kao da ne postoji, i ona, i ovi koji po njoj neprekidno urlaju protiv svega vec 35 godina, i sa vama cu se drati protiv nekog tamo Vucica, kao da to ima neke veze sa bilo cime. 

 

Vi me zanimate tek kad cujem od vas onako odozdo iz mase kao sto se sad derete protiv rudnika, sa istim zarom i isto tako masovno "trazimo da nam skinete sa one stvari vise to kosovo i da nas vise ne biiiip u glavu vise tim biiiip i hocemo da nam skinete sa biiiip popove koji nas biiiip u glavu tim biiiiip jer biiip se nama za to, i hocemo u NATO vec juce, a biiip nam se za sve rusije i kine ovoga sveta, kao i za sve ajatolahe, mudzahetine, talibane, komuniste i slicne, i hocemo da sve ove doktore i filozofe koji nas non stop truju anticivilizacijskim biiiip i mrznjom prema evemu progresivnom i normalnom najurite da sa ulica kupe golubija biiiip da imali sta da jedu, a mogu i njih da meze, biiiip im svima biiiiip...". Itd. To kad cujem od vas iz mase, idem prvi na barikade.

 

Evo, prvi put se u toku svih ovih decenija slazem sa dr filozofom Antonicem (u najnovijem tekstu) da su ovo gore dva ultimativna pitanja na osnovu kojih se odreduje ko je ko i sta je sta. Kad ce se zavrsavati prica sa tim kosovom, i kad ce to u NATO. Onaj i oni koji na njih ne odgovore onako kako jedino ima veze sa mozgom za mene ne postoje, isto kao ni sve sto ima veze sa njima, i uopste me ne zanima sta oni rade i da li uopste postoje. A sve sto njima smeta podrzavam, jer cim su oni protiv necega, to mora da je nesto normalno. I to je to.

 

Evo, da proverimo, uzecemo kao primer bilo sta, ne mora ova dva pitanja. Kad ce to tu ukinuti sve granicne prelaze, kao sto su uradili u EU pre 15 godina, mozda i vise? Nema veze sto to nije u EU, to mu ne smeta da ukine granicne prelaze. Sta kaze na ovo sveti the narod? Jel' podvriskuje od srece kad cuje ovaj predlog, kao da ga je jedva docekao? Pa onda ko ga biiiip. Otvaraj pet rudnika i pet termoelektrana svakog dana.

 

Deco-o-o-o-o-o! Deco-o-o-o-o-o! Guši! Ha, ha, ha, ha, ha, ha! Guši! Ha ha ha ha ha! Guši! Ha ha ha ha ha! Guši! :roflmao:

Pa te sto mrzis, mislim da su oni za napredak kao i ti. Tacnije za rudnike Puzigaca. Sta njih zabole za ekologiju, niti znaju di je Loznica, jos manje mesto iskopa, verovatno nisu ni izasli iz svog sela sem kad ih voz autobusom za sendvic. U tom si ti drustvu puzigaca...cccc

 

Gradjanstvo je vecinski protiv uz podrsku seljaka., prostih kao onaj za lebac i sa sajkacom mada je on zavrsio fakultet.

 

Rudnik je bitan kao bruca Paolo Maldinija za gravitaciju..tako da to nece doneti napredak..napredak je ulaganje u domace snage, prdali smo valjda dosta strancima..

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...