Jump to content

Prirodne lepote


Alen13ASC

Recommended Posts

On 7/25/2020 at 12:49 PM, ironside said:

...

 

Plavi rak/Blue crab je jedna od najinvazivnijih životinjskih vrsta i otkad je uvezen u Europu pred pedesetak godina, aktivno radi na istrebljenju autohtonih vrsta. Proširio se po cijelom Jadranu, od Venecije do Ulcinja i ždere sve - od periski*, divljih dagnji i kamenica i, najgore, grancigula. Da se ne lažemo, jeo sam grancigule od valjda šeste godine, a plave rakovice su isto vrlo fine. Medjutim, ove potonje se šire kao peronospora i to na račun ostalog podmorskog svijeta.

Stoga, jesti plave krabe nije nikakav grijeh, štoviše to je bogougodno djelo.

 

U Jadranu (osim raznih algi i morskih travuljina) ima još puno invazivnih životinjskih vrsta, poput barakuda (ukusne) i ribe-lav, srodnice škarpine, super ukusne.

Velika bijela psina nije invazivna vrsta i ovdje obitava od pamtivijeka, iako s vremena na vrijeme pojede nekog Nijemca ili Slovenca. Nije ukusna, za razliku od nekih manjih i mekših rodjaka.

 

https://www.radiotivat.com/plavi-rak-stetocina-dok-ne-pocnemo-da-ga-jedemo/2020/02/

 

*Dok još nije bio zabranjen izlov periski, tamo sedamdesetih bi ih pripremali s pečenim jajima. Najveća jadranska školjka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Klotzen said:

Ne secam se da sam ikad u jelovniku video plavu krabu. Jel ima neko drugo ime mozda ?

 

Naravno da ju nećeš naći nigdje ni na kakvom jelovniku. Već sam spomenuo murinu (kad ti kuhar prišapne na uho), a i to je već middle of the road. Gdje ćeš na bilo kojem jelovniku naići na priljepke, divlje kozice, vlasulje, pa čak i ježinčevu ikru ili trpove (morske krastavce), riblju mladj, pa je sve to, i mnogo drugog što je legalno (znači nema periski i prstaca) na mom jelovniku.

Koji menu ti nudi volke? Morske pužiće?*

Zajebi restaurantske jelovnike i oslanjaj se na lokalce, brodskog koga ili opskurne lučke konobe.

 

*Moja prvorodjena obožava escargots à la bourguignonne, ali ne baš i bigorneau, koje ja jako volim, iako s njima ima dosta gnjavaže.

 

image.jpeg.37ba4c27e8e2f380bfa4603746a8ce2e.jpeg

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...