Jump to content

Psi & duhovi ratova '90-ih, split topika HRvatska - Lijepa naša


mladenvzz
Message added by Lobotomija,

Admin/mod team izražava nadu da je forumsko društvo evoluiralo dovoljno za pokretanje ove rasprave. Otvaramo je i zbog rasterećenja diskusija na HR, BiH, KiM i YU - temama. 

 

Tema ima status ozbiljne, poput one o Covid 19 pandemiji. Svi vidovi nacionalizma, govora mržnje, relativizacije zločina, trolovanja i obesmišljavanja diskusija biće sankcionisani bez prethodnih upozorenja. U nadi da toga neće biti ili bar u neznatnoj meri,

 

Vaša moderacija Politike

Recommended Posts

9 minutes ago, Amigo said:

Ne mogu ni da zamislim kako je bilo poslije drugog svjetskog rata kada su sluzili mornaricu 4 godine :classic_ninja:

 

Zar nije bilo na tri godine? Vojni rok za ostale je tada bio dve. Doduše, ni danas ne znam zašto se u mornarici služilo duže.

Link to comment
Share on other sites

Dok je ćale radio na Petrovcu u Skoplju živeli smo u zgradi i ulazu koji je delimično bio vojni kadar, ali najmanje pola su bili civili. Kad je prekomandovan u Batajnicu pred penziju naša zgrada na Banjici je isključivo vojna, svih 306 stanova. Zgrada pored je isto mešana, JAT-ovci, JNA, nešto kadra iz Saveznih organa. Znam po našem razredu koji je napravljen kad smo se doselili, najmanje pola smo bili deca oficira.
U našem ulazu je živeo do smrti general Božidar Ševo, nemaju njegovi naslednici ništa veći stan niti bolji od mojeg čak su identični iako je pokojni otac samo pukovnik. Ta priča o "generalkama" je delimično mit, a delimično istina. Početkom devedesetih i raspadom JNA zaista je napravljeno na Dedinju naselje u kojima su stanove dobijali isključivo generali blok zgrada je poznat kao "cvećara" tu je na primer do smrti živeo general Kukanjac, a i mnogi drugi. Te zgrade jesu luksuzne i po lokaciji i po svemu. Ali to je već druga priča nije to ta JNA o kojoj pričamo.
 

1 minute ago, Amigo said:

 

Ja se slazem da je JNA bila predimenzionisana, kada se sjetim samo koliko je bilo kasarni, sada je ostala samo jedna i to samo jedan dio u kojoj su smjesteni cini mi se njemacki oficiri.

Kasarna Marsal Tito u centru grada je sada dijelom Elektrotehnicki fakultet, koji je ostao u Istocnom Sarajevu, koje je izgradjeno na zemlji kasarne Slobodan Princip Seljo, a drugi dio je srusen i napravljena je tu americka ambasada.

Jeste da je predimenzionisana jeste, tačno je, već od sredine osamdesetih je vreme pregazilo koncept stajaće vojske i to značajno, i to je istina. Ali JNA je osim što je bio veliki jedač budžeta imala i svoju ulogu kao generator privrednog razvoja. Mnoga manja mesta po SFRJ su bukvalno živela od činjenice da "hostuju" na primer motorizovanu brigadu, ili makar puk. Ovaj Varaždin od koga smo krenuli možda nije dobar primer, ali koliko je Bileća na primer živela od kasarne, i ŠRO, nisam siguran da su  lako podneli nestanak kasarne i nekoliko hiljada ljudi koji svoje plate troši u tom gradu. Tako da je istina po običaju negde između, ali da je bilo vreme za reformu JNA bilo je, i da je krutost sistema doprineo raspadu itekako jeste.
Nama se u ratovima u ex YU zaista dešavalo da se jedinice JNA, ma koliko bile slabo popunjene, ali sasvim dobro naoružane predaju desetostruko slabijem protivniku da se ljudi čude kako je to uopšte moguće.

Link to comment
Share on other sites

i to sa mnogo kasarna u jednom gradu je isto neka "ludost" ajde Sarajevo kao jedan od vecih gradova ali čuo sam da je u Karlovcu bilo bas puno kasarni pa valjda u Tuzli isto. kod mene u Prištini jedna kasarna, vojna komnda i ambulanta. Nesto dalje aerodrom Slatina sa plavcima. Naravno kasarne nisu bile male i bilo je puno oficira i vojske pogotovo kad vikendom izađu u grad.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

i to sa mnogo kasarna u jednom gradu je isto neka "ludost" ajde Sarajevo kao jedan od vecih gradova ali čuo sam da je u Karlovcu bilo bas puno kasarni pa valjda u Tuzli isto. kod mene u Prištini jedna kasarna, vojna komnda i ambulanta. Nesto dalje aerodrom Slatina sa plavcima. Naravno kasarne nisu bile male i bilo je puno oficira i vojske pogotovo kad vikendom izađu u grad.

Slatina je, verovatno, najbolji aerodrom JRV. meni lično impresivniji od Željava. Ne znaš možda šta je sa vojnim delom danas? Sa podzemnim delom?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Slatina je, verovatno, najbolji aerodrom JRV. meni lično impresivniji od Željava. Ne znaš možda šta je sa vojnim delom danas? Sa podzemnim delom?

Iako sam dosta drugovao sa oficirima sa tog aerodroma nikad nisam tamo ušao. posle rata ga koristi KFOR(NATO) iako su nesto malo tu bili i Rusi. Ne znam oko podzemnog dela nesto posebno, čitao sam da nije ostecen od bombardovanja iako su svakodnevno tamo izbacivali bombe.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

Iako sam dosta drugovao sa oficirima sa tog aerodroma nikad nisam tamo ušao. posle rata ga koristi KFOR(NATO) iako su nesto malo tu bili i Rusi. Ne znam oko podzemnog dela nesto posebno, čitao sam da nije ostecen od bombardovanja iako su svakodnevno tamo izbacivali bombe.

Ja se kao klinac šetkao tuda, impresivna baza, jedan od tri strateška objekta JRV - Šipčanik kraj Titograda, Željave i Slatina. Verujem da mu bombe nisu mogle ništa tako je i izgledao i imao veliku autonomiju od spoljnog sveta.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJ_Vasa said:

Zar nije bilo na tri godine? Vojni rok za ostale je tada bio dve. Doduše, ni danas ne znam zašto se u mornarici služilo duže.

 

@DJORDJE to zna sigurno, on je ziva enciklopedija sto se tice toga, tako da necu ni da guglam.

 

7 minutes ago, Perkos2 said:

i to sa mnogo kasarna u jednom gradu je isto neka "ludost" ajde Sarajevo kao jedan od vecih gradova ali čuo sam da je u Karlovcu bilo bas puno kasarni pa valjda u Tuzli isto. kod mene u Prištini jedna kasarna, vojna komnda i ambulanta. Nesto dalje aerodrom Slatina sa plavcima. Naravno kasarne nisu bile male i bilo je puno oficira i vojske pogotovo kad vikendom izađu u grad.

 

Sad cu ti pokusati da nabrojim, KMT, Seljo, Cica, Nedzarici, Rajlovac, Viktor Bubanj, Jusuf Dzonlic, Kasarna Jajce, kasarna na Palama, plus jos neki objekti, skladista, strelista, komanda Pete oblasti, vojna bolnica, dom JNA, dva remontna zavoda (oni su pravili pare i zaposljavali mnogo ljudi), mozda sam nesto i preskocio.

 

8 minutes ago, urosg3 said:

Ali JNA je osim što je bio veliki jedač budžeta imala i svoju ulogu kao generator privrednog razvoja. Mnoga manja mesta po SFRJ su bukvalno živela od činjenice da "hostuju" na primer motorizovanu brigadu, ili makar puk. Ovaj Varaždin od koga smo krenuli možda nije dobar primer, ali koliko je Bileća na primer živela od kasarne, i ŠRO, nisam siguran da su  lako podneli nestanak kasarne i nekoliko hiljada ljudi koji svoje plate troši u tom gradu. Tako da je istina po običaju negde između, ali da je bilo vreme za reformu JNA bilo je, i da je krutost sistema doprineo raspadu itekako jeste.

 

Slazem se, JNA je za neka mjesta, kao sto je BIleca, bila izvor zivota, a kao i svaka druga vojska, generisala je i privredni razvoj, izvoz i slicno.

 

8 minutes ago, urosg3 said:

Nama se u ratovima u ex YU zaista dešavalo da se jedinice JNA, ma koliko bile slabo popunjene, ali sasvim dobro naoružane predaju desetostruko slabijem protivniku da se ljudi čude kako je to uopšte moguće.

 

To uopste nije cudno, kada si u kompletnom okruzenje, cemu da se nadas i zbog cega da gubis glavu. Ima jedan dobar film o tome, Kako je poceo rat na mom otoku.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Ja se kao klinac šetkao tuda, impresivna baza, jedan od tri strateška objekta JRV - Šipčanik kraj Titograda, Željave i Slatina. Verujem da mu bombe nisu mogle ništa tako je i izgledao i imao veliku autonomiju od spoljnog sveta.

to znači da si malo ziveo i u Prištini?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

to znači da si malo ziveo i u Prištini?

Ne, ćale je jedno vreme dok smo bili u Skoplju bio na Slatini neko vreme, mislim 6 meseci, pred samu prekomandu, nešto je tamo radio ne sećam se tačno šta, pa je za vikend dolazio "kući" u Skoplje. Ako me sećanje ne vara dva ili tri puta me vodio sa sobom pa sam tumarao tuda, spavao sa vojskom ih meni to bio praznik. Jednom sam čak i leteo sa njim od Petrovca do Slatine to su bili dani 🙂
Njegov dobar prijatelj je službovao na Slatini a živeo u Prištini čini mi se da se naselje zvalo "Sunčani breg"  tako nešto, sećam se neki bulevar ide uzbrdo pa tu bilo neko univerzitetsko naselje. Teško da bih danas prepoznao.On je umro mislim pred rat 98. ili 99. I tad sam poslednji put i bio u Prištini.
Inače često se dešavalo da sa Petrovca dobiješ prekomandu na Slatinu naprosto je Slatina daleko veća i važnija baza.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, urosg3 said:

Ne, ćale je jedno vreme dok smo bili u Skoplju bio na Slatini neko vreme, mislim 6 meseci, pred samu prekomandu, nešto je tamo radio ne sećam se tačno šta, pa je za vikend dolazio "kući" u Skoplje. Ako me sećanje ne vara dva ili tri puta me vodio sa sobom pa sam tumarao tuda, spavao sa vojskom ih meni to bio praznik. Jednom sam čak i leteo sa njim od Petrovca do Slatine to su bili dani 🙂
Njegov dobar prijatelj je službovao na Slatini a živeo u Prištini čini mi se da se naselje zvalo "Sunčani breg"  tako nešto, sećam se neki bulevar ide uzbrdo pa tu bilo neko univerzitetsko naselje. Teško da bih danas prepoznao.On je umro mislim pred rat 98. ili 99. I tad sam poslednji put i bio u Prištini.
Inače često se dešavalo da sa Petrovca dobiješ prekomandu na Slatinu naprosto je Slatina daleko veća i važnija baza.

da deo Prištine se zove "sunčani breg" tj " bregu diellit"  a plavci su često menjali aerodrome po prekomandi. Sumnjam da ima neki pilot JNA da nije sluzbovao na Slatini 

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da se rasprava o JNA vodi pod naslovom psi rata...

 

JNA kao organizacija je najodgovornija za raspad zemlje i prosipanje krvi - 50 godina su trtljali o tome kako su spremni da se odbrane od  SSSR-a i NATO-a da bi klepili usima i podvili rep pred papucarom iz Pozarevca, referentom ostenarodne odbrane Jansom, pica majstorom iz Toronta (Suskom)  i na kraju basibozukom iz bosanskih zatvora (Izetbegovic, Karadzic, Boras, Abdic, Krajisnik...). A citavo vrijeme su znali da u jedinicama uvijek imaju iste golobrade mladice raznih godista. 

 

Disclaimer: Ne volim uniforme, oruzje i slijepu hijerarhiju, niti previse cijenim ljude koji su zavrsili u unifromisanim zanimanjima (ukoliko su imali bilo kakav drugi posten izbor

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Zar nije bilo na tri godine? Vojni rok za ostale je tada bio dve. Doduše, ni danas ne znam zašto se u mornarici služilo duže.

I ja tako znam.

 

2 hours ago, Perkos2 said:

i to sa mnogo kasarna u jednom gradu je isto neka "ludost" ajde Sarajevo kao jedan od vecih gradova ali čuo sam da je u Karlovcu bilo bas puno kasarni pa valjda u Tuzli isto. kod mene u Prištini jedna kasarna, vojna komnda i ambulanta. Nesto dalje aerodrom Slatina sa plavcima. Naravno kasarne nisu bile male i bilo je puno oficira i vojske pogotovo kad vikendom izađu u grad.

U Zadru i okolini ako se dobro sećam preko deset. To je bilo određeno geografijom i strategijom odbrane.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Interesantno je da se rasprava o JNA vodi pod naslovom psi rata...

 

JNA kao organizacija je najodgovornija za raspad zemlje i prosipanje krvi - 50 godina su trtljali o tome kako su spremni da se odbrane od  SSSR-a i NATO-a da bi klepili usima i podvili rep pred papucarom iz Pozarevca, referentom ostenarodne odbrane Jansom, pica majstorom iz Toronta (Suskom)  i na kraju basibozukom iz bosanskih zatvora (Izetbegovic, Karadzic, Boras, Abdic, Krajisnik...). A citavo vrijeme su znali da u jedinicama uvijek imaju iste golobrade mladice raznih godista. 

 

 

Za to se obrati Bogicu Bogicevicu :cigar:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Slatina je, verovatno, najbolji aerodrom JRV. meni lično impresivniji od Željava. Ne znaš možda šta je sa vojnim delom danas? Sa podzemnim delom?

 

Jedan od dva ulaza je ostecen tokom bombardovanja, osim toga kompleks je bio u dobrom stanju. Posto nije u upotrebi vec ~25 godina, verovatno je propao.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Zar nije bilo na tri godine? Vojni rok za ostale je tada bio dve. Doduše, ni danas ne znam zašto se u mornarici služilo duže.

 

Dobro Amigo ka\e, prvih godina posle rata vojni rok je bio 3 godine a u mornarici 4 godine, do pedeset i neke. 

 

citat sa Wiki:

Quote

U početku je vojni rok u JA trajao dvije, tri ili četiri (RM, osim obalne obrane) godine,[24] takvo je stanje vrijedilo do 1952. godine, kasnije se obavljao dvije godine, u određenim rodovima, iznimno tri godine. Osobe sa završenom srednjom ili njome izjednačenom školom, te s višim obrazovanjem, imale su pravo vojni rok obavljati tijekom jedne godine.[25] Vojni leksikon spominje 15 mjesečni vojni rok, u RM 18 mjeseci.[26] U završnoj fazi, vojni rok je trajao godinu dana, osim za osobe koje iz vjerskih razloga odbiju držati oružje, koje su vojni rok služile 24 mjeseca.[27]

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

 

JNA kao organizacija je najodgovornija za raspad zemlje i prosipanje krvi - 50 godina su trtljali o tome kako su spremni da se odbrane od  SSSR-a i NATO-a da bi klepili usima i podvili rep pred papucarom iz Pozarevca, referentom ostenarodne odbrane Jansom, pica majstorom iz Toronta (Suskom)  i na kraju basibozukom iz bosanskih zatvora (Izetbegovic, Karadzic, Boras, Abdic, Krajisnik...). A citavo vrijeme su znali da u jedinicama uvijek imaju iste golobrade mladice raznih godista. 

 

Disclaimer: Ne volim uniforme, oruzje i slijepu hijerarhiju, niti previse cijenim ljude koji su zavrsili u unifromisanim zanimanjima (ukoliko su imali bilo kakav drugi posten izbor

 

Svakako je trebalo da se suprostave, bas kao sto su to uradili i vodoinstalateri, lekari, gradjevinci, prosvetari, postari i svi ostali u ex yu 😉

Doduse, ne znam na kakvo suprostavljanje si mislio. Nesto kao Apis ili vise onako Idi Amin tipa? I pre svega, kome tacno da se suprostave? Gorenabrojanim pojedincima ili svojim komsijama i sugradjanima zatrovanim nacionalizmom? Da udare po medijima, razoruzaju TO i paravojske, razbucaju pomahnitalu bandu po lokalnim samoupravama i satru svakog ko uzvikne neku parolu ili ispise grafit? 

Inace, u pravu si da su se spremali za borbu protiv SSSR i NATO. Ali za bratoubilacki rat nisu. Mislis li da je trebalo?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Accuphase said:

Baš si morao da ubaciš u priču "ćopavog Zagorca" i "plansko satiranje Srbije", bez toga bi post bio ok, ovako zaudara na svrbovanje nažalost...

Rezonovanje da je napadanje Broza odmah srbovanje je smejurija. Pa je tako svuda u svetu taj diktatorski komunisticki rezim shvatan kao zlo, samo je u Brozovom vladanju bio dobar. Svuda su progoni i zlocini koje su komunisti radili zlo, od sifiličara i njegovog brkatog naslednika pa do Pota, samo je ono sto je Broz radio ok. Svuda je hapsenje i ubijanje intiligencije i postenog sveta koji je kriv zato sto drugacije misli ili je prosto bio dobrostojeci zlocin, samo je kod Broza to bilo ok. Svuda je oduzimanje privatne svojine bilo nedopustivo, samo se kod Broza eto tako moralo. Svuda je ubistvo intelektualaca u svetu pod komunistickim rezimom bilo za osudu, kod Broza smaknu velikog pesnika i nikom nista.

Da, Broz je postavio temelje za krvavi raspad Jugoslavije. To sto je Milosevic najodgovorniji ne menja cinjenicu oko Broza. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, berti said:

Rezonovanje da je napadanje Broza odmah srbovanje je smejurija. Pa je tako svuda u svetu taj diktatorski komunisticki rezim shvatan kao zlo, samo je u Brozovom vladanju bio dobar. Svuda su progoni i zlocini koje su komunisti radili zlo, od sifiličara i njegovog brkatog naslednika pa do Pota, samo je ono sto je Broz radio ok. Svuda je hapsenje i ubijanje intiligencije i postenog sveta koji je kriv zato sto drugacije misli ili je prosto bio dobrostojeci zlocin, samo je kod Broza to bilo ok. Svuda je oduzimanje privatne svojine bilo nedopustivo, samo se kod Broza eto tako moralo. Svuda je ubistvo intelektualaca u svetu pod komunistickim rezimom bilo za osudu, kod Broza smaknu velikog pesnika i nikom nista.

Da, Broz je postavio temelje za krvavi raspad Jugoslavije. To sto je Milosevic najodgovorniji ne menja cinjenicu oko Broza. 

 

Najznačajnije je ipak što je to "Ćopavi Zagorac", i baš on je postavio temelje za raspad, gle logike, raspad može i bez temelja, samo se Jugoslavija raspala na temeljima, čvrstim.
Svi pre i posle Broza su čuvali Jugoslaviju, gradili temelje za opstanak, ali Broz je i posle smrti bio jači od protivnika, onih koji nisu hteli ni ime da mu spomenu u polusatnom govoru na kongredu SKJ.

 

Link to comment
Share on other sites

Broz je nacrtao republičke granice po svojoj ideologiji i time započeo rat, vesto ga je što silom što parama odlagao dok je bio ziv ali posle njega drugovi iz SKJ nisu mogli da nađu zajednički interes i raspad je bio neminovan. Naravno da nije morao biti krvav i nasilan ali je tu krvica kod tadasnjih političara koji su gle čuda svi bili isto iz SKJ. Miloševic nije bio nacionalista nego je koristio novopečene nacionaliste da ostvari ono što nije mogao na kongresu SKJ. Da je tu dobio neku podršku od drugova iz Slovenije na primer i dan danas bi bila SFRJ.

Edited by Perkos2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

 

Najznačajnije je ipak što je to "Ćopavi Zagorac", i baš on je postavio temelje za raspad, gle logike, raspad može i bez temelja, samo se Jugoslavija raspala na temeljima, čvrstim.
Svi pre i posle Broza su čuvali Jugoslaviju, gradili temelje za opstanak, ali Broz je i posle smrti bio jači od protivnika, onih koji nisu hteli ni ime da mu spomenu u polusatnom govoru na kongredu SKJ.

 

Raspad bi se verovatno desio, ali to sto je bio u krvi je zasluga njega i bandita oko njega. Crtao je granice kako je hteo, a plemena ovde jedva cekaju ratove.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Svakako je trebalo da se suprostave, bas kao sto su to uradili i vodoinstalateri, lekari, gradjevinci, prosvetari, postari i svi ostali u ex yu 😉

Doduse, ne znam na kakvo suprostavljanje si mislio. Nesto kao Apis ili vise onako Idi Amin tipa? I pre svega, kome tacno da se suprostave? Gorenabrojanim pojedincima ili svojim komsijama i sugradjanima zatrovanim nacionalizmom? Da udare po medijima, razoruzaju TO i paravojske, razbucaju pomahnitalu bandu po lokalnim samoupravama i satru svakog ko uzvikne neku parolu ili ispise grafit? 

Inace, u pravu si da su se spremali za borbu protiv SSSR i NATO. Ali za bratoubilacki rat nisu. Mislis li da je trebalo?

 

Vodoinstalateri, filatelisti, esperantisti nisu zivjeli obecavajuci da su garant sigurnosti zemlje...  Mislio sam prvenstveno na odbijanje pretpotcinjavanja neovlascenim licima - pocev od odbijanja da se stave u sluzbu sefa partije jedne republike, pa na dalje. Postojalo je predsjednistvo drzave, i dok ono ne donese odluku i to konsenzusom, sjedis u kasarni i ne biras strane i svima kazes da se vojnici nece pomaci bez obrzira sta se desilo - to je JNA mogla i trebala da uradi 1987 ili 1988 - ali nije... Nikakvo razbucavanje, nikakva prisila, nikakvi udari - samo jasna poruka da je predsjednistvo SFRJ vrhovni kopmandant i da glas Drnovseka, Dizdarevica ili Mesica jednako vrijedi i mora da se postuje. Ali to JNA nije uradila, nego su se svakim potezom opredjeljivali za jednu stranu - sve do toga da su im 1990 po kasarnama vrsljali dobrovoljci sa kokardama... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Vodoinstalateri, filatelisti, esperantisti nisu zivjeli obecavajuci da su garant sigurnosti zemlje...  Mislio sam prvenstveno na odbijanje pretpotcinjavanja neovlascenim licima - pocev od odbijanja da se stave u sluzbu sefa partije jedne republike, pa na dalje. Postojalo je predsjednistvo drzave, i dok ono ne donese odluku i to konsenzusom, sjedis u kasarni i ne biras strane i svima kazes da se vojnici nece pomaci bez obrzira sta se desilo - to je JNA mogla i trebala da uradi 1987 ili 1988 - ali nije... Nikakvo razbucavanje, nikakva prisila, nikakvi udari - samo jasna poruka da je predsjednistvo SFRJ vrhovni kopmandant i da glas Drnovseka, Dizdarevica ili Mesica jednako vrijedi i mora da se postuje. Ali to JNA nije uradila, nego su se svakim potezom opredjeljivali za jednu stranu - sve do toga da su im 1990 po kasarnama vrsljali dobrovoljci sa kokardama... 

 

 

To sto ti navodis moglo je da se očekuje od profi vojske a JNA je ipak najpre bila partijska pa tek posle sve ostalo. Kad se raspala partija i oni su se raspali. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...