Jump to content

Psi & duhovi ratova '90-ih, split topika HRvatska - Lijepa naša


mladenvzz
Message added by Lobotomija,

Admin/mod team izražava nadu da je forumsko društvo evoluiralo dovoljno za pokretanje ove rasprave. Otvaramo je i zbog rasterećenja diskusija na HR, BiH, KiM i YU - temama. 

 

Tema ima status ozbiljne, poput one o Covid 19 pandemiji. Svi vidovi nacionalizma, govora mržnje, relativizacije zločina, trolovanja i obesmišljavanja diskusija biće sankcionisani bez prethodnih upozorenja. U nadi da toga neće biti ili bar u neznatnoj meri,

 

Vaša moderacija Politike

Recommended Posts

3 minutes ago, Cyber said:

 

To je bilo kod nas. A da znas kakve gace, potkosulje, carape i ostale stvari su se mogle kupiti u americkim bazama u Nemackoj! Pa one maslinaste vetrovke i ranci i torbe. Pravi hit u to doba. 

Jao znam, ćale je bio u Wright-Patterson bazi na nekom školovanju početkom sedamdesetih i svašta je doneo, vijetnamku koji sam nasledio, džemper, onu transportnu vreću i svašta nešto sve jeftino a prvoklasne izrade.
Pri tom javnost u USA dan danas ne može da oprosti oficirima US Army na privilegijama koje imaju. Recimo te vijetnamke i takoto po povlašćenim cenama a civili kupuju od Alpha M-65 za 100 USD bez postave. Nepravda more!

21 minutes ago, vilhelmina said:

 

Sindikati, zimnice, polutke…. Aman, sad ce i to ispasti silna privilegija vojnih lica, nesto sto niko u toj Jugi nije imao, samo oni 😀.

Za Jugoslaviju se svašta može reći, kritikovati na razne teme, ali...
Živ sam svedok da su komunjare zapošljavali, čak i u javnom sektoru (privatni nije bio tako zastupljen) čak i građane koji nisu bili članovi vladajuće partije, potpuno neverovatno.Kao kad bi danas, na prime, neko dobio posao u državnoj službi a da nije član SNS, SPS i ostalih patriotskih partija.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Jao znam, ćale je bio u Wright-Patterson bazi na nekom školovanju početkom sedamdesetih i svašta je doneo, vijetnamku koji sam nasledio, džemper, onu transportnu vreću i svašta nešto sve jeftino a prvoklasne izrade.
Pri tom javnost u USA dan danas ne može da oprosti oficirima US Army na privilegijama koje imaju. Recimo te vijetnamke i takoto po povlašćenim cenama a civili kupuju od Alpha M-65 za 100 USD bez postave. Nepravda more!

 

E to, bas si me dobro podsetio, tako se zvala ta jakna - vijetnamka! Kum civil (Amerikanac) radio za njih u jednoj bazi, kupovalo se svasta. A odrasli purnjali Benson & Hedges.  

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vilhelmina said:

Da sam jucer umrla, ne bih ni znala sta sam sve u zivotu propustila 😂.

Izvini, ali ovo je neopevana glupost.

Jeste, pod uslovom da su ulje, kafa, deterdzet i ostalo sa liste nestasica zimnica.

 

26 minutes ago, Cyber said:

 

To je bilo kod nas. A da znas kakve gace, potkosulje, carape i ostale stvari su se mogle kupiti u americkim bazama u Nemackoj! Pa one maslinaste vetrovke i ranci i torbe. Pravi hit u to doba. 

Pa u americkim bazama je sve daleko jeftinije jer nema poreza, doduse oni mogu i namestaj tamo da kupuju sto u JNA ipak nije bio slucaj. 

Link to comment
Share on other sites

Kad je tako bilo super biti JNA oficir, cudi me da ja ne znam apsolutno nikoga ko je isao sa mnom u i u osnovnu skolu i u srednju da se upisao u vojnu skolu, bilo srednju vojnu, bilo akademiju. Znao sam samo jednog sto se upisao u srednju skolu za milicionere.

Dobro je rekla @vilhelmina bace te u neki grad, ne znas nikoga, daleko od rodnog mjesta, jer Juga nije bila bas toliko mala i onda hajd ti stvaraj poznastva, organizuj zivot.

Tako je u svakoj vojsci i jos je trebalo da im ne daju stanove, da se potucaju vjecno kao podstanari, a trebali su da im ne daju plate nikako, nego mozda neke bonove, tek da se prehrane, da ne umru od gladi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DJORDJE said:

Jeste, pod uslovom da su ulje, kafa, deterdzet i ostalo sa liste nestasica zimnica.

 

Ti si bas resio da se nacisto zakopas. Sad ce ispasti ne samo da su vojna lica pazarila kojesta u nekakvim prodavnicama u koje drugi nisu imali pristupa, nego su jos i dobivali deficitarne namirnice za koje su drugi morali da stoje u redovima i placaju duplo?!?

Najblaze receno, neposteno je ovo sto pises, jer tako nesto nikad nije bilo. Dopustam da si bio i da si jos uvek u zabludi, i nisi jedini. Ali ne mozes mi reci da si svojim ocima video nesto sto se nikad nije desilo. 

Naprotiv, u vreme nestasica svi su imali ponekog bliskog rodjaka zaposlenog u prodavnici, da im dojavi kad dolazi takva roba, a porodice vojnih lica po prirodi stvari nisu. To su one sitne vezice koje olaksavaju zivot, o kojim sam gore pisala. Sitne privilegijice onih koji su ”odavde”, na koje se i ne misli i obicno se uzimaju zdravo za gotovo, a ciji nedostatak se itekako primecuje kad ih ti nemas, a vecina oko tebe ima. To je jedna od specificnosti zivota oficira nekadasnje JNA i njihovih porodica. Nista posebno strasno, ali valja napomenuti kad ste se vec raspisali o bahacenju po turbo hotelima, dobijanju ekskluzivnih stanova i ostalim nikada postojecim privilegijama oficira JNA.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Zao mi je sto bas ti tako mislis.

Oficiri JNA nisu bas odreda svi ziveli kao bubrezi u loju. Jesu oni na najvisim polozajima, ali to je bio slucaj i u Posti ili bilo kojoj drugoj drzavnoj ustanovi. U vojsci nisu svi bili generali, kao sto ni u Posti nisu svi bili direktori. Sitna boranija, a tu spada vecina oficira jeste dobijala stanove, ali su ih dobijali i ljudi zaposleni u drugim firmama. S tim da vojna lica nisu mogla da koriste stambene kredite i druge alternative za resavanje stambenog pitanja, vec samo stanove. A na njih se cekalo poprilicno, sta god ti mislio. Ja sam vise od pola svog detinjstva provela u podstanarstvu i to su jos bila seecna vremena; kasnije je bilo jos teze. Nikad se nisam kurcila po bilo kakvim letovalistima, mada znam da ih je JNA imala. Medjutim, grad u kome smo ziveli bio je prepun odmaralista svi mogucih firmi diljem ex yu, opstina, ustanova…, a ta odmaralista su bila prepuna ljudi koji su u njima letovali po subvencioniranim cenama.

Licno nisam bila ni u jednom vojnom hotelu, nikad, ali je moj otac bio jednom u Igalu. Na rehabilitaciji posle infarkta. Ne znam da li se i to broji u privilegije. Svakako nijedne druge ne mogu da se setim. Ali znam da sam cesto osecala nedostatak sitnih veza i vezica, koje su moji vrsnjaci imali na sve strane i koristili po potrebi. Mi veciti dosljaci na to nismo mogli da racunamo i to se osecalo u svakodnevnim stvarima.

 

 

Sindikati, zimnice, polutke…. Aman, sad ce i to ispasti silna privilegija vojnih lica, nesto sto niko u toj Jugi nije imao, samo oni 😀.

 

 

Da sam jucer umrla, ne bih ni znala sta sam sve u zivotu propustila 😂.

Izvini, ali ovo je neopevana glupost.

Ja posmatram malo sire sve to. Sve vreme su nas učili o zenici oka svog, o bratstvu i jedinstvu, o celicnoj povezanosti nasih naroda i narodnosti, o mocnoj armiji... Maltretiralu nas na odsluzenju vojnog roka... Hajde, neka su samo glavonje imale te privilegije ogromne. Ali znajuci svoje rodjake koji su bili zastavnici, odlicno se secam da su mnogo komotnije ziveli od drugih. I sta se onda desilo? Sva tupljavine je pala u vodu kada su prvi put trebali da oznoje guzice posle toliko godina ipak laganog zivota. Prvi put i odmah bezanija, kud koji mili moji! Prvi put i odmah rasulo. Za koji vrag tolike zilijarde para, mentalnih čekića...

Šta je bio njihov zadatak? Morali su da brane ustavni poredak. Morali su najpre da ihapse Milosevica zbog krsenja ustava iz 1974. Da se razumemo, tim ustavom je Srbija sjebana, naneta joj je šteta i sve je to planski uradjeno da se Srbija satre. Ali, ustav je takav bio i vojska je morala da reaguje. Taj ćopavi kreten u koga se mnogi kunu je posejao to seme zla i rata, posejao je 6 monstruma koji se se lepo primili, pa je posle Milosevic sve to lepo gajio i djubrio, u sadejstvu sa ostalim hohstaplerima iz drugih republika. Kunemo su u ćopavog Zagorca? Ok, zato smo imali ratove, zato je otislo Kosovo...Sloba, kao i ostala bagra iz tog vremena su njegovi ucenici. Malo osavremenjeni i gluplji, ali njegovi.

Dakle, sve te silne godine su nas svi ti iz jna lagali i terali nas da slepo verujemo u njihove budalastine. Da li je neko imao manji ili veci stan, da li je letovao negde ili ne... Nebitno. Fakat je da su bespotrebno postojali.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, berti said:

Ja posmatram malo sire sve to. Sve vreme su nas učili o zenici oka svog, o bratstvu i jedinstvu, o celicnoj povezanosti nasih naroda i narodnosti, o mocnoj armiji... Maltretiralu nas na odsluzenju vojnog roka... Hajde, neka su samo glavonje imale te privilegije ogromne. Ali znajuci svoje rodjake koji su bili zastavnici, odlicno se secam da su mnogo komotnije ziveli od drugih. I sta se onda desilo? Sva tupljavine je pala u vodu kada su prvi put trebali da oznoje guzice posle toliko godina ipak laganog zivota. Prvi put i odmah bezanija, kud koji mili moji! Prvi put i odmah rasulo. Za koji vrag tolike zilijarde para, mentalnih čekića...

Šta je bio njihov zadatak? Morali su da brane ustavni poredak. Morali su najpre da ihapse Milosevica zbog krsenja ustava iz 1974. Da se razumemo, tim ustavom je Srbija sjebana, naneta joj je šteta i sve je to planski uradjeno da se Srbija satre. Ali, ustav je takav bio i vojska je morala da reaguje. Taj ćopavi kreten u koga se mnogi kunu je posejao to seme zla i rata, posejao je 6 monstruma koji se se lepo primili, pa je posle Milosevic sve to lepo gajio i djubrio, u sadejstvu sa ostalim hohstaplerima iz drugih republika. Kunemo su u ćopavog Zagorca? Ok, zato smo imali ratove, zato je otislo Kosovo...Sloba, kao i ostala bagra iz tog vremena su njegovi ucenici. Malo osavremenjeni i gluplji, ali njegovi.

Dakle, sve te silne godine su nas svi ti iz jna lagali i terali nas da slepo verujemo u njihove budalastine. Da li je neko imao manji ili veci stan, da li je letovao negde ili ne... Nebitno. Fakat je da su bespotrebno postojali.

Baš si morao da ubaciš u priču "ćopavog Zagorca" i "plansko satiranje Srbije", bez toga bi post bio ok, ovako zaudara na svrbovanje nažalost...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ti si bas resio da se nacisto zakopas. Sad ce ispasti ne samo da su vojna lica pazarila kojesta u nekakvim prodavnicama u koje drugi nisu imali pristupa, nego su jos i dobivali deficitarne namirnice za koje su drugi morali da stoje u redovima i placaju duplo?!?

 

Nisam ja resio da se zakopam , vec si ti resila da po svaku cenu opravdas vojni establisment, pa ce ispasti da prodavnice nisu ni postojle, nego su samo postojale zbog "zimnice". Da, tvrdim da su postojale i da su tamo mogli da se kupe deficitarni proizvodi jeftinije , iz prostog razloga jer sve sto je strini preteklo zavrsilo je kod nas. Nikakvo dupliranje, redove i ostale nebuloze nisam spominjao. 

Uzgred, slicne prodavnice postojale i za miliciju, ali su ukinute kada je sef pao.

41 minutes ago, vilhelmina said:

 

 Nista posebno strasno, ali valja napomenuti kad ste se vec raspisali o bahacenju po turbo hotelima, dobijanju ekskluzivnih stanova i ostalim nikada postojecim privilegijama oficira JNA.

Ne nisu imali nikakve privilegije, patili su se vise od radnika po ugljenokopima.

Link to comment
Share on other sites

JNA kad sam ja bio vojnik sredinom 80-tih je učila da smo tu da se borimo protiv spoljnjeg i unutrasnjeg neprijatelja ne žaleći da u toj borbi damo i svoj život. Međutim kad je trebalo drugovi oficiri da malo i oni polože svoje živote na braniku otadzbine zaboravio se na zakletvu. Kad znamo da je jedan životq pqnic bio general a sin mu snabdevao vojsku onda je sve jasno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

JNA kad sam ja bio vojnik sredinom 80-tih je učila da smo tu da se borimo protiv spoljnjeg i unutrasnjeg neprijatelja ne žaleći da u toj borbi damo i svoj život. Međutim kad je trebalo drugovi oficiri da malo i oni polože svoje živote na braniku otadzbine zaboravio se na zakletvu. Kad znamo da je jedan životq pqnic bio general a sin mu snabdevao vojsku onda je sve jasno.

Šta hoćeš pa i pašićev sin nije voleo vojsku ali je voleo slatko, tako je to u Srba vazda bilo...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam ja resio da se zakopam , vec si ti resila da po svaku cenu opravdas vojni establisment, pa ce ispasti da prodavnice nisu ni postojle, nego su samo postojale zbog "zimnice". Da, tvrdim da su postojale i da su tamo mogli da se kupe deficitarni proizvodi jeftinije , iz prostog razloga jer sve sto je strini preteklo zavrsilo je kod nas. Nikakvo dupliranje, redove i ostale nebuloze nisam spominjao. 

Uzgred, slicne prodavnice postojale i za miliciju, ali su ukinute kada je sef pao.

Ne nisu imali nikakve privilegije, patili su se vise od radnika po ugljenokopima.

Zanimljivo da sam istu priču o "radnjama gde ima i kad drugde nema" video i kod braće Rusa odnosno SSSR, biće da ima istine o tome da je JNA bila "staljinistička podružnica".

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, berti said:

Ja posmatram malo sire sve to. Sve vreme su nas učili o zenici oka svog, o bratstvu i jedinstvu, o celicnoj povezanosti nasih naroda i narodnosti, o mocnoj armiji... Maltretiralu nas na odsluzenju vojnog roka... Hajde, neka su samo glavonje imale te privilegije ogromne. Ali znajuci svoje rodjake koji su bili zastavnici, odlicno se secam da su mnogo komotnije ziveli od drugih.

 

Od kojih drugih? Bio je valjda neko ko je zivio komotnije od zastavnika. 

Sve to sto su nas ucili je najmanje imalo veze sa JNA, jer nije JNA bila ideolog, nego politicari na vlasti.

 

52 minutes ago, berti said:

I sta se onda desilo? Sva tupljavine je pala u vodu kada su prvi put trebali da oznoje guzice posle toliko godina ipak laganog zivota. Prvi put i odmah bezanija, kud koji mili moji! Prvi put i odmah rasulo. Za koji vrag tolike zilijarde para, mentalnih čekića...

Šta je bio njihov zadatak? Morali su da brane ustavni poredak. Morali su najpre da ihapse Milosevica zbog krsenja ustava iz 1974.

 

Ne hapsi vojska, nego policija, tj milicija, tj sudstvo. Ne razumijem prebacivanje odgovornosti na vojsku u drzavi gdje nije vladala vojna hunta. 

Ako se neko nadao da bi JNA mogla da dovede drzavu u red, onda je to palo u vodu, kada Bogic Bogicevic nije dao pristanak na to.

Poslije toga se ta armija cijepa po nacionalnim savovima, oficirski kadar nije imao vise nekog velikog izbora.

 

4 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam ja resio da se zakopam , vec si ti resila da po svaku cenu opravdas vojni establisment, pa ce ispasti da prodavnice nisu ni postojle, nego su samo postojale zbog "zimnice". Da, tvrdim da su postojale i da su tamo mogli da se kupe deficitarni proizvodi jeftinije , iz prostog razloga jer sve sto je strini preteklo zavrsilo je kod nas. Nikakvo dupliranje, redove i ostale nebuloze nisam spominjao. 

Uzgred, slicne prodavnice postojale i za miliciju, ali su ukinute kada je sef pao.

Ne nisu imali nikakve privilegije, patili su se vise od radnika po ugljenokopima.

 

Ulje i kafa u 22 Decembru, prvi put cujem. 

Sto se tice tih priviliegija i odmaralista, kao da su postojali samo vojna odmaralista po obali, nista posebno, i kao sto sam vec rekao, oni su tako dobro zivjeli da eto ne znam nikoga da je otisao u vojnu skolu, osnovna skola, moja generacija 5 razreda po 30+ ucenika, srednja skola 10 razreda po 30+ ucenika, samo jedna generacija, to je nekih 300-400 ucenika, da ne nabrajam generacije prije i poslije mene, i nisam cuo da je iko otisao da bude oficir, a tolike privilegije i dobar zivot, nesto se ne uklapa u tu pricu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U naselju u kom sam odrastao bilo je i par zgrada u kojima su živeli isključivo oficiri JNA( mozda je to bila specifičnost Kosova) pa sam u svom razredu u OŠ imao bogami 5-6 drugova i drugarica iz tih zgrada. Neki su otišli dalje ali stigli su i novi a na kraju osnovne dva dečaka čiji su očevi oficiri su otisla u vojnu gimnaziju i jos dvoje nakon srednje škole na VA. Jedan od njih je poginuo negde u BiH tokom rata. Svi su bili u ratnim dejstvima. Iz osnovne znam i par Albanaca koji su otišli u vojnu gimnaziju, jedan se vratio brzo posto je bio nepodoban tj trazio je neka prava na albanski jezik. Bio sam i nekim od stanova u kojima su ziveli i naravno i tu je bilo razlike. Pukovnik je ima trosobni stan a zastavnici jedva 40kvadrata. Posebne zgrade rađene su za neke generale( tako su i zvali zgradu generalka). Tu su imali ogromne stanove sa posebnim ulazima i dvorištem, nesto slično ima na Ceraku u BG. Ne znam gde su kupovali neke stvari ali su imali uvek iste trenerke i patike( one bele plitke sjajne mali fudbal). Kad smo išli na kampovanje pukovnikov sin je imao najbolji šator i vreću za spavanje naravno. Bilo je i kod njih puno razlike, neki su baš imali privilegije a niži činovi i ne nesto posebno.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Perkos2 said:

U naselju u kom sam odrastao bilo je i par zgrada u kojima su živeli isključivo oficiri JNA( mozda je to bila specifičnost Kosova) pa sam u svom razredu u OŠ imao bogami 5-6 drugova i drugarica iz tih zgrada. Neki su otišli dalje ali stigli su i novi a na kraju osnovne dva dečaka čiji su očevi oficiri su otisla u vojnu gimnaziju i jos dvoje nakon srednje škole na VA. Jedan od njih je poginuo negde u BiH tokom rata. Svi su bili u ratnim dejstvima. Iz osnovne znam i par Albanaca koji su otišli u vojnu gimnaziju, jedan se vratio brzo posto je bio nepodoban tj trazio je neka prava na albanski jezik. Bio sam i nekim od stanova u kojima su ziveli i naravno i tu je bilo razlike. Pukovnik je ima trosobni stan a zastavnici jedva 40kvadrata. Posebne zgrade rađene su za neke generale( tako su i zvali zgradu generalka). Tu su imali ogromne stanove sa posebnim ulazima i dvorištem, nesto slično ima na Ceraku u BG. Ne znam gde su kupovali neke stvari ali su imali uvek iste trenerke i patike( one bele plitke sjajne mali fudbal). Kad smo išli na kampovanje pukovnikov sin je imao najbolji šator i vreću za spavanje naravno. Bilo je i kod njih puno razlike, neki su baš imali privilegije a niži činovi i ne nesto posebno.

I u drugim gradovima su vojna lica živela u "grupisanim zgradama, nije to bila nikakva kosovarska specifičnost.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Nisam ja resio da se zakopam , vec si ti resila da po svaku cenu opravdas vojni establisment, pa ce ispasti da prodavnice nisu ni postojle, nego su samo postojale zbog "zimnice". Da, tvrdim da su postojale i da su tamo mogli da se kupe deficitarni proizvodi jeftinije , iz prostog razloga jer sve sto je strini preteklo zavrsilo 

 

Sad vec moram da ti kazem da lazes, jer nikakve specijalne prodavnice za vojna lica nisu postojale nikad, ni sezdesetih, a kamoli osamdesetih. Posebno ne neke gde su se mogli kupiti bilo kakvi prehrambeni proizvodi, a ponajmanje deficitarni. Postojalo je ono sto je Uros pomenuo, gde su se kupovale uniforme i sto se zvalo 22 decembar. Zimnica se nije delila preko njih, taman posla, vec na isti nacin kao sto su to sindikati radili po ostalim preduzecima. Dobijes sledovanje na radnom mestu i nosis kuci.

 

Gde je tvoja strina nabavljala sve te stvari, ne znam. Ako ti je stric imao neki visi cin, mozda u nekoj ”berjosci” za odabrane iz celog drzavnog vrha, ne samo vojnog. Ako nije, mozda je i drpisao iz nekog magacina, pa nisu hteli da vam kazu. Prodavnice samo za vojna lica nisu postojale, to je necija izmisljotina. Verujem da nije tvoja, ali poverovao si nekome kome nije trebalo.

 

Ne pada mi na pamet da branim vojni establishment niti bilo kakvu drugu elitu tog vremena. A i ti bi svoju zlu volju mogao da ogranicis na njih, umesto sto pokusavas da uvaljas u blato hiljade casnih ljudi kojima su mnogi u to vreme kao zavideli, ali bas kao sto Amigo rece, niko se ne bi s njima menjao. Ni po cenu tih satro enormnih plata, ni stancuga, ni ostalih izmisljenih privilegija.

 

Ovde zavrsavam raspravu s tobom na ovu temu, a ti nastavi da verujes u bajke. Vidim da ti to mnogo znaci, pa necu vise da ti rusim sneska.

Edited by vilhelmina
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

To mi nece biti jasno zašto su moralj da budu u zasebnim zgradama.

 

Nisu morali, bilo je tu i tamo oficira koji su stanovali u "civilnim" zgradama. U većini slučajeva vojska je finansirala gradnju, imali su posebni fond za stambenu izgradnju i dovoljno para da finansiraju čitavu zgradu, pa i nekoliko u isto vreme. Sedamdesetih i osamdesetih gradnja stanova je finansirana preko SIZova, vojska je ugovarala gradnju direktno sa građevinarima bez mešanja sa samoupravljačima iz privrede pa i drugih državnih institucija.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

To mi nece biti jasno zašto su moralj da budu u zasebnim zgradama.

 

Mislim da je razlog to što je vojska gradila cele zgrade za svoje zaposlene. Odrastao sam na Novom Beogradu, gde je takvih zgrada bilo. Doduše, bilo je i slučajeva da vojska kupi nekoliko stanova u ulazu, pa je kod mene npr. bilo dva vojna stana, dok su u ostalim živeli civili koji nisu imali veze sa vojskom. Blizu mene je bila i jedna zgrada koja je delimično pripadala vojsci, valjda dva ulaza, a tamo su bila civilna lica na službi u JNA.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne pamtim da je u Prištini neko vojno lice živelo u da tako kazem civilnoj zgradi. Zato sam i napisao da je tako bilo na Kosovu a da je moguce da je po drugim delovima SFRJ imalo i mešanja sa civilima. Kasnije sam sa puno oficira pikao fudbal sve dok su neki otišli najavljeno ili iznenada ali uglavnom su se opredelili prema svojoj matičnoj republici. Ostalo dosta Makedonaca i bogami zestoko ratovalo i 1999-99. 

Link to comment
Share on other sites

Moguće je da se to razlikovalo za BG jer je bilo potrebe za više stambenih kapaciteta, tj. da nisu mogli da se smeste samo u vojnim zgradama. Znam i za slučaj da je oficir imao svoju kuću (ne stan, baš kuću u naselju gde je bilo privatnih kuća) i za jedan da živi u stanu koji pripada supruzi (nasledstvo).

 

Jeste da sam odrastao na Novom Beogradu, gde je bilo dosta vojnih zgrada, ali kod mene u mesnoj zajednici je bila samo ta sa civilnim licima u JNA, bar koliko mogu da rekonstruišem. Osim dece ovih oficira u ulazu, nisam poznavao nijedno oficirsko dete i nisam imao baš mnogo uvida u njihov život. Znam da su ovi kod mene bili neki mlađi, valjda poručnici ili kapetani koji su kasnije zaradili više činove.

Link to comment
Share on other sites

U Splitu je bilo mesano. Bilo je cisto vojnih zgrada, ali i dosta pojedinacnih koje je vojska kupovala na ”trzistu”. Kad bi se delilo vise stanova odjednom, a obicno je bilo tako, ponekad je moglo da se bira, tj da se dogovori s kolegama kome sta vise odgovara. Tu se moglo stosta zakljuciti o onima koji su radije birali vojne zgrade (ako su mogli da biraju) i onima koji su zeleli da zive s civilima. Kad je poceo rat, pokazalo se da je ovo prvo ipak bio bolji izbor. Aktivni oficiri nisu imali mnogo izbora, ali penzioneri su bar mogli da ostanu, jer na samom pocetku niko nije kidisao na njihove stanove, pa nisu imali onih neprijatnosti, ukljucujuci i pretnje, koje smo imali mi u mesovitim. Kako se kome zalomilo, ali u principu su bolje prosli oni u cisto vojnim, iako su to u pravilu bili oni zadrtiji primerci. Ovi open minded netipicni oficiri sto su hteli drugacije komsije, oni su cesce nagrabusili.

Link to comment
Share on other sites

U Sarajevu je bilo vojnih zgrad, a bilo je i vojnih stanova i u civilnim zgradama. Moja zena je dijete vojnog lica i oni su stanovali prvo u jednom mjesovitom neboderu, a poslije su preselili u jednu manju zgradu, tri sprata, 3 ulaza, 2 stana na spratu, znaci nekih 18 stanova, a na prizemlju su bili civili. Nista posebno, bukvalno na kraju grada.

 

Ja se slazem da je JNA bila predimenzionisana, kada se sjetim samo koliko je bilo kasarni, sada je ostala samo jedna i to samo jedan dio u kojoj su smjesteni cini mi se njemacki vojnici.

Kasarna Marsal Tito u centru grada je sada dijelom Elektrotehnicki fakultet, koji je ostao u Istocnom Sarajevu, koje je izgradjeno na zemlji kasarne Slobodan Princip Seljo, a drugi dio je srusen i napravljena je tu americka ambasada.

Za nase prostore je bolje da je sto manje vojske, jer nam ni jedan rat nije donio nista dobro, samo stradanja i nazadovanje, ali vojska se ne stvara sama od sebe, nego je stvara politika i vladari.

Takodje mislim da je jedino ispravno imati profesionalnu vojsku, a ne kao sto smo mi morali da izgubimo godinu najljepse mladosti u cizmama. Ja sam imao 19 godina kada sam bio u JNA i u tim godina vrijeme subjektivno protice sporije, tako da sam mislio da necu nikada docekati kraj, mada sam ja to sve podnio prilicno lako, kako su neki kukali.

Ne mogu ni da zamislim kako je bilo poslije drugog svjetskog rata kada su sluzili mornaricu 4 godine :classic_ninja:

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...