Jump to content

Psi & duhovi ratova '90-ih, split topika HRvatska - Lijepa naša


mladenvzz
Message added by Lobotomija,

Admin/mod team izražava nadu da je forumsko društvo evoluiralo dovoljno za pokretanje ove rasprave. Otvaramo je i zbog rasterećenja diskusija na HR, BiH, KiM i YU - temama. 

 

Tema ima status ozbiljne, poput one o Covid 19 pandemiji. Svi vidovi nacionalizma, govora mržnje, relativizacije zločina, trolovanja i obesmišljavanja diskusija biće sankcionisani bez prethodnih upozorenja. U nadi da toga neće biti ili bar u neznatnoj meri,

 

Vaša moderacija Politike

Recommended Posts

Trifunovic je spasao svoje vojnike i za njih i njihove porodice je sigurno heroj ali je pitanje kako ga tretiraju porodice koje su stradale od vojnog arsenala koji je predao u ruke neprijateljskoj vojsci. Ni jedna priča nije baš čista. Da je unistio oruzje i spasao vojnike bio bi najveci heroj ali nije i ostaje znak pitanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Pa to se podrazumeva da tu normalne proglašavaju za izdajnike, a budale slave. Kad su pa drugačije radili. Evo i sad to rade. Pre nekoliko dana su u novostima onanisali nad nekim bakijem sto je namerno poginuo kad je bilo bombardovanje, pa on sam uzleteo protiv svih. I taj je njima junak. Oni o takvima govore kao da ne ume svako da pogine, i kao da je cilj borbe da se pogine a ne da se pobedi. Ili bar da bude nerešeno :lol_2:

 

Meni se čini da ta njihova mitologija zapravo konkuriše Darvinovim nagradama.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

Trifunovic je spasao svoje vojnike i za njih i njihove porodice je sigurno heroj ali je pitanje kako ga tretiraju porodice koje su stradale od vojnog arsenala koji je predao u ruke neprijateljskoj vojsci. Ni jedna priča nije baš čista. Da je unistio oruzje i spasao vojnike bio bi najveci heroj ali nije i ostaje znak pitanja.

Brka nije zajahao vatrenog konja sam i vinuo se put manituovog carstva, nego je poveo sa sobom jedan mladi život.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Trifunovic je spasao svoje vojnike i za njih i njihove porodice je sigurno heroj ali je pitanje kako ga tretiraju porodice koje su stradale od vojnog arsenala koji je predao u ruke neprijateljskoj vojsci. Ni jedna priča nije baš čista. Da je unistio oruzje i spasao vojnike bio bi najveci heroj ali nije i ostaje znak pitanja.

To je dobar primer na šta je JNA ličila tada. Oko 1000 oficira i podoficira se predalo hrvatskim snagama, kojih nije bilo više do 500 pripradnika zajedno sa policijom.
Dakle 1000 oficira i podoficira profesionalaca, ne računam tu regrute na odsluženju.
Sam ratni plen Hrvatskoj je bio značajan, ali ne i presudan. Mislim da je bilo sedamdesetak sovjetskih T-55 u to vreme već zastarelih, od korisnog oružja ne računajući pešadisjko naoružanje bilo je par baterija modernih haubica, par VBR-ova sa dobrom količinom raketa, nešto starijoh Gvozdika, mislim dve baterije. Prava korist je da je Hrvatska u stvari dobila značajnu količinu vozila što je za manevarske potebe jako bilo značajno.
U osnovi gledano predaja je bila najgori mogući potez koji se teško može pravdati, naprosto osim blokade kasarne "Krajiški partizani" ostali dislocirani delovi korpusa nisu bili neposredno (osim po komandnoj liniji ispostaviće se) ugroženi.
Ovaj moj komšija je bio u 32. inžinjerisjkom puku u Čakovcu.

Link to comment
Share on other sites

O tome sam i ja pisao, o oficirima i podoficirima koji imaju duznost da sacuvaju ljudstvo i tehniku i borbena sredstva kojima raspolazu. U slučaju da ne mogu da to urade pristupa se uniatavanju borbenih sredstava i tehnike, ispregovara pustanje regruta i časno preda suparničkoj vojsci. Ali to očekivati od karijerista i secikesa je ipak previše. Da ne idemo sad u diskusiju da nema teorije u tom trenutku da hrvatske snage planiraju da pobiju oficire a pogotovo vojnike koliko god pretili da ce to uraditi. To bi strahovito kompromitovalo njihovu borbu za nezavisnost i sigurno ne bi straljali par hiljada vojnika.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Perkos2 said:

Trifunovic je spasao svoje vojnike i za njih i njihove porodice je sigurno heroj ali je pitanje kako ga tretiraju porodice koje su stradale od vojnog arsenala koji je predao u ruke neprijateljskoj vojsci. Ni jedna priča nije baš čista. Da je unistio oruzje i spasao vojnike bio bi najveci heroj ali nije i ostaje znak pitanja.

 

A da li te porodice mogu sa sigurnošću da potvrde kojim oružjem su njihovi ubijeni? Ako ćemo da budemo realni, za stradanja njihovih bližnjih je najviše kriv onaj ispod lipe, a ne taj nesrećni general koji je video da od svega toga nema ništa i da je najpametnije da spasi klince koji su došli na državnu robiju pod pretnjom kazne. Da ih je pobio tako što bi sve digao u vazduh i vičući „Milošević akbar!”, možda bi dobio neku ulicu i tako to, ali ipak je učinio pametan potez.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A da li te porodice mogu sa sigurnošću da potvrde kojim oružjem su njihovi ubijeni? Ako ćemo da budemo realni, za stradanja njihovih bližnjih je najviše kriv onaj ispod lipe, a ne taj nesrećni general koji je video da od svega toga nema ništa i da je najpametnije da spasi klince koji su došli na državnu robiju pod pretnjom kazne. Da ih je pobio tako što bi sve digao u vazduh i vičući „Milošević akbar!”, možda bi dobio neku ulicu i tako to, ali ipak je učinio pametan potez.

Ovo je odgovor osobe koja ne pročita napisano vec po svojim unapred utvrđenim kriterijumima krece u ofanzivu. Verovatno si siguran da hrvataka vojska zaplenjena borbena sredstva nije koristila ni u jednoj svojoj akciji i da od tog oruzja nije poginulo viae civila i regruta. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

Ovo je odgovor osobe koja ne pročita napisano vec po svojim unapred utvrđenim kriterijumima krece u ofanzivu. Verovatno si siguran da hrvataka vojska zaplenjena borbena sredstva nije koristila ni u jednoj svojoj akciji i da od tog oruzja nije poginulo viae civila i regruta. 

Pa jbg, za tvrdnju da je od određene tandžare poginuo XYvje poreban dokaz. Mogli su da poginu od bilo kog oružja, a da dokažeš da su poginuli od njegovog mnogi bi ti bili zahvalni.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Perkos2 said:

Ovo je odgovor osobe koja ne pročita napisano vec po svojim unapred utvrđenim kriterijumima krece u ofanzivu. Verovatno si siguran da hrvataka vojska zaplenjena borbena sredstva nije koristila ni u jednoj svojoj akciji i da od tog oruzja nije poginulo viae civila i regruta. 

A za šta su koristili oružje (pro)srpski pobunjenici u tzv. sao krajinama, da budem precizan oružje koje im je jna blago rečeno šakom & kapom darivala?

Link to comment
Share on other sites

Emitiran je pre (valjda?) 10-ak godina na"starom" B92 dokumentarac o Trifunovicu i sudjenju. Ne mogu da sad ga nadjem ni na netu ni na "novom" B92. Ne znam je li izbrisan ili sam samo ja internetski nepismen. Mislim (ali nisam siguran) da je naslov bio "Izdajnik ili heroj?", tako nesta.

Ipak, secam se nekih zanimljivih scena.

Sam Trifunovic nije bio intervjuisan za taj film, ali jesu njegovi vojnici i advokati obe strane, pa i neki neutralni.

 

Svi vojnici su mu bili zahvalni, par njih se rasplakalo. Opisali su da su kasarni iskljuceni struja i voda, ponestajalo im hrane itd. Motivisani su bili iskljucivo za odlazak kuci, nisu imali ni volje ni zelje da se tuku.

Tuzioc je ispalio da je bio moguc proboj iz kasarne, ili da je Trifunovic mogao gadjati branu na Dravi i potopiti Varazdin (!?), uopste ne pomisljajuci koliko bi to zrtava odnelo ili da li bi to bio ratni zlocin. Dodao je da se Trifunovic "nije najbolje snasao."

Advokat obrane je rekao, priblizno: "Sudis mu za izdaju, a to je krivicno delo koje se radi iskljucivo sa predumisljajem, namerno. Nadji mi u zakonu krivicno delo koje se zove 'nije se snasao' i onda nastavi postupak..."

 

Ako neko nadje film, bio bih mu zahvalan da podeli link.

A bio bi zahvalan i @mladenvzz , ako prati temu, da se javi i kaze svoje misljenje. Ipak je on bio najblizi (barem geografski) dogadjanjima.

 

edit: nasao sam ga pomenutog na sr.wiki : https://sr.wikinews.org/wiki/Film_Ž._Gvardiola_o_generalu_Trifunoviću_u_Berlinu

No, ne mogu da nadjem link za video...

 

 

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Accuphase said:

A za šta su koristili oružje (pro)srpski pobunjenici u tzv. sao krajinama, da budem precizan oružje koje im je jna blago rečeno šakom & kapom darivala?

U Varazdinu je bilo sedište mehanizovanog korpusa koji je bio jedan od najopremljenijih u celoj JNA. Po pisanju hrvatskih medija svo zapljenjeno naoruzanje( postoje precizni podaci) je odmah prosleđeno na ratišta po Hrvatskoj i normalno je da su ih koristili u akcijama. Ponavljam duznost oficira je da sačuva ljudstvo i opremu koja mu je dodeljena u korpus. Trifunovic i njegovi oficiri to nisu u potpunosti odradili i zato je dilema da li je pravi heroj. A svakom vojniku onaj ko mu neposredno spase život(makar to bio i neprijateljski vojnik) je heroj i zahvalan mu je dozivotno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

U Varazdinu je bilo sedište mehanizovanog korpusa koji je bio jedan od najopremljenijih u celoj JNA. Po pisanju hrvatskih medija svo zapljenjeno naoruzanje( postoje precizni podaci) je odmah prosleđeno na ratišta po Hrvatskoj i normalno je da su ih koristili u akcijama. Ponavljam duznost oficira je da sačuva ljudstvo i opremu koja mu je dodeljena u korpus. Trifunovic i njegovi oficiri to nisu u potpunosti odradili i zato je dilema da li je pravi heroj. A svakom vojniku onaj ko mu neposredno spase život(makar to bio i neprijateljski vojnik) je heroj i zahvalan mu je dozivotno.

Znaš kako su oni zvali tzv. jna?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

U Varazdinu je bilo sedište mehanizovanog korpusa koji je bio jedan od najopremljenijih u celoj JNA.

Ovo naprosto nije tačno. Opremljen je relativn zastarelim sovjetskim naoružanjem, osim par VBR-ova i pola baterija Ognjeva i dve baterije haubica korpus je bio to što jeste - zastareo.
Ni jedna jedina četa M-84, sve je jasno. Jeste pripadao na papiru korpusima A ali je popunjenost realno bila ispod C standarda.
Wiki kaže da je imao 74 tenka T-55 što je verovatno tačno, kako mi i komšija pričao.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Ovo naprosto nije tačno. Opremljen je relativn zastarelim sovjetskim naoružanjem, osim par VBR-ova i pola baterija Ognjeva i dve baterije haubica korpus je bio to što jeste - zastareo.
Ni jedna jedina četa M-84, sve je jasno. Jeste pripadao na papiru korpusima A ali je popunjenost realno bila ispod C standarda.
Wiki kaže da je imao 74 tenka T-55 što je verovatno tačno, kako mi i komšija pričao.

E sad da li je bilo zastarelo ili super moderno nauruzanje je stvar koja se moze proveriti( 180 topova i vise baterija minobacača ) ali je činjenica da oficiri JNA nisu sačuvali opremu koj im je poverena i da su je neoštecenu predali neprijateljakoj vojsci koja je naravno to koristila protiv durgih jedinica JNA i naravno.od te borbene tehnike ginuli su i regruti i civili. Ja samo ukazujem da oficiri nisu bili pravi oficiri a ovi sto im smena pocela od 23h ne mora ni da upadaju u diskusiju, njihove parole su za neke mitinge a ne za forum.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Kakvog bre neprijatelja 1991, šta lažete ovde ove koji tada nisu ni bili rođeni? Ako je tada postojao neki neprijatelj to je onaj što ste ga kad je uginuo zakopali kao kućnog ljubimca u avliji pod lipom, a zna se i zasto ste ga tako zakopali. Da mu ne bi svakog dana neko srao na grob. Pametno.

Vi ste ga zakopali!😁

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Misliš vaši ? Ili opet nisi dovoljno lekcija pročitao

Naši nisu bili nikako nemoj da se lažemo i dobro znaš na koga mislim i da evo javno ću napisati MISLIM NA KEROVE SA KOSOVA.

I da naravno da nisu bili Šćiptari nego oni drugi iliti tzv. "naši"...

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Accuphase said:

Naši nisu bili nikako nemoj da se lažemo i dobro znaš na koga mislim i da evo javno ću napisati MISLIM NA KEROVE SA KOSOVA.

I da naravno da nisu bili Šćiptari nego oni drugi iliti tzv. "naši"...

Lako je tebe pročitati nema potrebe sa se dereš po forumu. Prvo da te naučim da se ne koriste velika slova u diskusiji,nepristojno je. A sad ide ona prava lekcija samo moraš pazljivo da čitaš. Kosovo nije imalo svoju policiju u vreme vladavine Milosevica, policija koja je poatojala dole bila je ista kao i svuda u Srbiji,komandni kadar je bio iz centralne Srbije( Keric, Petric). Sastav policije je uglavnom bio oko 30% ljudi sa Kosova a 70%iz centralne Srbije uz stalno prisustvo određenih jedinica policije iz centralne Srbije. Uz sve to mi nikad nismo skandirali "idite na Beograd" a svake demonstracije u BG bile su propracene skandiranjem "idite na Kosovo" valjda nije problem ako se tuče tamošnje stanovništvo. I još jedan podatak da znaš, u Hagu je suđeno čelnicima srpske vojske i policije kao i politickom vrh zbog zločina na Kosovu i gle čuda nema ni jednog Srbina sa Kosova. General Delic(koji je sa Kosova) je bio kao svedok i svaka njegova akcija na Kosoovu dobila je priznanje kao legitimna i nije optuzen ni za srušenu kapiju.

Eto kad budeš sledeći put krenuo sa vaši da se bolje pripremiš. I nemoj da vičeš! Ne plaši se niko ovde od tebe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...