Jump to content

Psi & duhovi ratova '90-ih, split topika HRvatska - Lijepa naša


mladenvzz
Message added by Lobotomija,

Admin/mod team izražava nadu da je forumsko društvo evoluiralo dovoljno za pokretanje ove rasprave. Otvaramo je i zbog rasterećenja diskusija na HR, BiH, KiM i YU - temama. 

 

Tema ima status ozbiljne, poput one o Covid 19 pandemiji. Svi vidovi nacionalizma, govora mržnje, relativizacije zločina, trolovanja i obesmišljavanja diskusija biće sankcionisani bez prethodnih upozorenja. U nadi da toga neće biti ili bar u neznatnoj meri,

 

Vaša moderacija Politike

Recommended Posts

Dive,u principu se slažem s tobom ,no postoji jedan ali.Postoji jedna rubrika,"Nestali".I to ti je izvor svih problema.Na toj temi razne braniteljske udruge pritišču politiku,neovisno o tome koja je politička opcija na vlasti.Zamisli i u mojem Varaždinu imaš desetak ljudi koji se vode u toj rubrici.Pisao sam da sam često na istoku,tamo je taj problem još izraženiji.Osim toga,kod njih je izražen i problem vezan uz aboliciju.Devedesetih je abolicija donašana u 4 navrata.Samo znaš,možemo mi raspravljati koliko hočeš,ali tamo na istoku znaju,tko je,pa bio on i civil,izdvajao ljude npr u vukovarskoj bolnici a završili su na Ovčari.Može debeloguzi Dežulović napisati još sto članaka tipa Jebo vas Vukovar ali to neće riješiti niti jedan problem.Pred par godina sam mislio da će se taj problem početi rješavati,kad je u Hrvatsku stigao V.Matić,savjetnik vašeg predsjednika za nestale.Pročitao sam njegov CV,činio mi se ok ,ali rezultat,ništa.Kad bi se počeo rješavati problem nestalih,onda se,po mojem mišljenju,više ne bi problematizirala abolicija,a situacija bi bila puno zdravija.

I Dive,je si li pogledao opis nekrofilije na wiki?I u onoj  klasifikaciji na kraju,kuda bi ti mene svrstao u tim podjelama?Strašno me povrijedio tim svojim nekritičnim korištenjem,nečega,što bi kao čovjek koji je radio u zdrastvu trebao jako oprezno koristiti.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, mladenvzz said:

Dive,u principu se slažem s tobom ,no postoji jedan ali.Postoji jedna rubrika,"Nestali".I to ti je izvor svih problema.Na toj temi razne braniteljske udruge pritišču politiku,neovisno o tome koja je politička opcija na vlasti.Zamisli i u mojem Varaždinu imaš desetak ljudi koji se vode u toj rubrici.Pisao sam da sam često na istoku,tamo je taj problem još izraženiji.Osim toga,kod njih je izražen i problem vezan uz aboliciju.Devedesetih je abolicija donašana u 4 navrata.Samo znaš,možemo mi raspravljati koliko hočeš,ali tamo na istoku znaju,tko je,pa bio on i civil,izdvajao ljude npr u vukovarskoj bolnici a završili su na Ovčari.Može debeloguzi Dežulović napisati još sto članaka tipa Jebo vas Vukovar ali to neće riješiti niti jedan problem.Pred par godina sam mislio da će se taj problem početi rješavati,kad je u Hrvatsku stigao V.Matić,savjetnik vašeg predsjednika za nestale.Pročitao sam njegov CV,činio mi se ok ,ali rezultat,ništa.Kad bi se počeo rješavati problem nestalih,onda se,po mojem mišljenju,više ne bi problematizirala abolicija,a situacija bi bila puno zdravija.

I Dive,je si li pogledao opis nekrofilije na wiki?I u onoj  klasifikaciji na kraju,kuda bi ti mene svrstao u tim podjelama?Strašno me povrijedio tim svojim nekritičnim korištenjem,nečega,što bi kao čovjek koji je radio u zdrastvu trebao jako oprezno koristiti.

Samo ću dodati kao neko ko je i lično zainteresovan za pronalazak nestalih( na Kosovu) da je to ipak sve u rukama službi bezbednosti. Bio sam na par sastanaka gde dođe rodbina nestalih Albanaca i Srba na Kosovu i da je do tih ljudi pronašli bi se nestali i bila bi poznata njihova sudbina. međutim politikama to ne odgovara a ovi iz raznih služi trguju informacijama, naslušao sam se raznih priča od kojih se dobija nagon za povraćanjem. Prošle su decenije mnogi od tih počinilaca nisu među živima a mnogi su bogami obavljali i visoke funkcije u svojim državama i naravno da im ne odgovara da se sazna potpuna istina. Odgledao sam puno krakih filmova o nestalima iz Hrvatske i to ne samo iz okoline Vukovara, kakvih sve tu tužnih priča ima i kako su stradali i nedužni to je užasno. zato nemojte se sa sigurne daljine posprdavati sa žrtvama i praviti prepametni.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

Dive,u principu se slažem s tobom ,no postoji jedan ali.Postoji jedna rubrika,"Nestali".I to ti je izvor svih problema.Na toj temi razne braniteljske udruge pritišču politiku,neovisno o tome koja je politička opcija na vlasti.Zamisli i u mojem Varaždinu imaš desetak ljudi koji se vode u toj rubrici.Pisao sam da sam često na istoku,tamo je taj problem još izraženiji.Osim toga,kod njih je izražen i problem vezan uz aboliciju.Devedesetih je abolicija donašana u 4 navrata.Samo znaš,možemo mi raspravljati koliko hočeš,ali tamo na istoku znaju,tko je,pa bio on i civil,izdvajao ljude npr u vukovarskoj bolnici a završili su na Ovčari.Može debeloguzi Dežulović napisati još sto članaka tipa Jebo vas Vukovar ali to neće riješiti niti jedan problem.Pred par godina sam mislio da će se taj problem početi rješavati,kad je u Hrvatsku stigao V.Matić,savjetnik vašeg predsjednika za nestale.Pročitao sam njegov CV,činio mi se ok ,ali rezultat,ništa.Kad bi se počeo rješavati problem nestalih,onda se,po mojem mišljenju,više ne bi problematizirala abolicija,a situacija bi bila puno zdravija.

 

Na temu nestalih nemam mnogo šta da dodam osim ličnog utiska. JNA u vreme Vukovara je već prestala da bude organizovana vojna sila u pravom smislu te reči i to treba priznati. Formalno možda jeste efektivno nije. Da je bila organizovana vojna sila ne bi se mrcvario Vukovar i uopšte istočna Slavonija kako se mrcvarila, da je postojao ikakav održiv cilj i taktički i strateški na strani JNA, da se na bilo koji način obuzdala ludnica u toj zoni odgovornosti i kontrolisalo i sprovodilo koja budala ima pušku i kojoj jbt vojsci pripada mogli bi da se nadamo da dobijemo nekakav odgovor i na pitanja nestalih, i na pitanja ko je kriv što su nestali. Veliko je pitanje postoji li uopšte odgovor na to pitanje danas, jedva 3 decenije kasnije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uroš,ja sam bio dio tih dešavanja,s vremenom sam pomagao žrtvama.No,to je nebitno.Kod nas vlada fama,istina ili ne,da se u arhivi nekadašnje JNA koju ima RS nalaze protokoli o stradavanju,pogotovo na istoku.Smatra se da je u 91. JNA još bila vojska koja se držala nekih protokola.Pa i prilikom asanacije terena nakon ulaska JNA u Vukovar sve su odrađivali medicinari sa VMA u Beogradu.Osim toga smatra se kod nas da postoji strah domicilnog stanovništva,od represije s jedne i druge strane,da eventualno ne stradaju ako podijele svoja saznanja o eventualnim grobnicama.Kako to prevladati,nemam pojma.

 

Ne odnosi se samo na tebe,ali,što misliš,što je nekrofilija

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

Dive,u principu se slažem s tobom ,no postoji jedan ali.Postoji jedna rubrika,"Nestali".I to ti je izvor svih problema.Na toj temi razne braniteljske udruge pritišču politiku,neovisno o tome koja je politička opcija na vlasti.Zamisli i u mojem Varaždinu imaš desetak ljudi koji se vode u toj rubrici.Pisao sam da sam često na istoku,tamo je taj problem još izraženiji.Osim toga,kod njih je izražen i problem vezan uz aboliciju.Devedesetih je abolicija donašana u 4 navrata.Samo znaš,možemo mi raspravljati koliko hočeš,ali tamo na istoku znaju,tko je,pa bio on i civil,izdvajao ljude npr u vukovarskoj bolnici a završili su na Ovčari.Može debeloguzi Dežulović napisati još sto članaka tipa Jebo vas Vukovar ali to neće riješiti niti jedan problem.Pred par godina sam mislio da će se taj problem početi rješavati,kad je u Hrvatsku stigao V.Matić,savjetnik vašeg predsjednika za nestale.Pročitao sam njegov CV,činio mi se ok ,ali rezultat,ništa.Kad bi se počeo rješavati problem nestalih,onda se,po mojem mišljenju,više ne bi problematizirala abolicija,a situacija bi bila puno zdravija.

 

Naravno, neće Dežulovićev teks rešiti ni jedan problem, ali neće ih rešiti ni držanje tenzija na visokom nivou, obnavljati ih svake godine i pritom zaustavljati redovne aktivnosti, koncerte, predstave...
Ne čudi me što Matić nije učinio ništa znajući njegov učinak kao predsednika komisije za istraživanje ubistava novinara u Srbiji, ne znam je li je njemu nešto u glavi prespojeno ili je žestoko ucenjen, pritisnut od vlasti i te da ne sme ni da govori otvoreno.

Pitanje nestalih se može rešavati samo na nivou država, diplomatskim sredstvima, malo pritiscima sa strane, ne vidim koliko tome doprinose govori, venci, zastave, defilei...

Moguće da Srbija nema podatke o svim nestalima poimenično, ali ima o mestima gde su odvođeni, gde su streljani i pokopavani, i nema opravdanja što ih krije, što ne ponudi zajedničku potragu sa hrvatskim službama, Velika je to sramota Srbije.

 

1 hour ago, mladenvzz said:

I Dive,je si li pogledao opis nekrofilije na wiki?I u onoj  klasifikaciji na kraju,kuda bi ti mene svrstao u tim podjelama?Strašno me povrijedio tim svojim nekritičnim korištenjem,nečega,što bi kao čovjek koji je radio u zdrastvu trebao jako oprezno koristiti.

 

Da, jesam pročitao, mada sam i ranije znao.

Rekao sam već, Zoran se grubo i nespretno izrazio, verujem da nije mislio na tebe već na reakcije van ovog foruma, možda komentare nekih zvaničnika ili komentare čitalaca po novinama ili portalima. Valjalo bi da obriše tu rečenicu i da napiše jedno izvinjenje.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mladenvzz said:

uroš,ja sam bio dio tih dešavanja,s vremenom sam pomagao žrtvama.No,to je nebitno.Kod nas vlada fama,istina ili ne,da se u arhivi nekadašnje JNA koju ima RS nalaze protokoli o stradavanju,pogotovo na istoku.Smatra se da je u 91. JNA još bila vojska koja se držala nekih protokola.Pa i prilikom asanacije terena nakon ulaska JNA u Vukovar sve su odrađivali medicinari sa VMA u Beogradu.Osim toga smatra se kod nas da postoji strah domicilnog stanovništva,od represije s jedne i druge strane,da eventualno ne stradaju ako podijele svoja saznanja o eventualnim grobnicama.Kako to prevladati,nemam pojma.

 

Ne odnosi se samo na tebe,ali,što misliš,što je nekrofilija

Pa Mladene nekrofilija je kad ti se diže na leševe, ukratko. Seksualna deformacija/fetiš.

E sad nazad na temu. Na žalost JNA nije bila, ponavljam, organizovano vojna formacija u punom smislu te reči već tad, čak mislim da nije bila ni tokom epizode u Sloveniji a kamoli tokom operacija u Istočnoj Slavoniji. I to je činjenica, što se vidi i može da se dokaže na više primera.  Iz razgovora sa ljudima u Hrvatskoj, a imam dosta kontakata tamo često nalećem na isto nerazumevanje, oni zaiste misle da je JNA bila u to doba prava vojska, sa pravilima i propisima, sa procedurama, pa eto kad se nešto desi nadležni komandant je krvolok, koji je počinio zločine iz mržnje. Ja ne mogu da nađem dovoljno argumenata da ih uverim, ali znam da to nije slučaj i da je istina daleko odvratnija od ovog. JNA je raspala, popunjena rezervistima, bez efektivne komande u načelu, bez strategije i cilja, bez načina da kontroliše samu sebe, pomešana sa paravojnim jedinicima, skupljenim sa koca i konopca, sastavljenim od ljudskog taloga sa dna kace, bez ikakve nade da će preživeti sukob kao ista armija koja je ušla u sukob. Mnogi se brinu za sopstvene pozicije, iz te bojazni njihovi izveštaji postaju iluzija da je sve u redu, veze nemaju sa stvarnim stanjem na terenu. Mnogo se krije i zataškava.
Trupni oficiri ne znaju šta ih je snašlo, sve izgleda kao da je u najboljem redu ali nemaju nikakvu moć, oni su "jugoslovenska" samo načelno. Pola sastava se sprda sa petokrakama, kači najrazličitije kokarde, bore se nejasno "srpstvo" jugoslovenska ipak nije niti može biti srpska.
Tu i tamo ima kvalitetnih jedinica, i linija komande većinom nema. To što je  dobro naoružana i na papiru jača od hrvatskih jedinica postaje nebitno jer su HVO bolje motivisani i imaju jasan i nedvosmislen cilj.
Zato se dešavaju bizarne epizode da malene jedinice HVO oteraju brojnijeg i nesrazmerno jačeg protivnika, JNA nema motiv i to postaje očigledno. 

I kao takva ulazi u Vukovar, nakon teških muka i tu tek nastaje raspad svega mogućeg, Te paravojne jedinice opijene pobedom, JNA opijena porazom, nastaje taj kratki vremenski period u kojem je postalo sve moguće. 
nastaviće se
 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...moj izbor je bio da sam se bavio žrtvama ratova na našim prostorima,mada sam završio FER i imao u tom dijelu relativno uspješnu karijeru.Bilo je tu svega.Danas više ne vjerujem da bilo kakova suđenja mogu donijeti mir.Mislim da smo devedesetih propustili jednu prekrasnu mogućnost koju nam je nudio Mandelin model.Jednostavno,okupiti i crne i bijele(da me zoran ne odjebe jer sam nekrofil)i da jedni drugima vele što ih mući,što žele i najvažnije,kako dalje.Naime,bili mi crni ili bjeli i nadalje moramo zajedno živjeti.

Rekao bih,manimo se teških riječi,razmislimo što pišemo,pogotovo ako neznamo stvarne probleme na terenu,koji puta moramo respektirati i vladajuču politiku,radi općeg interesa a ne nekih partikularnih interesa.

 

Dive,ja znam kada griješim u svojim pisanjima,možda ne odmah,ali s vremenom,ja sam se za svoje gluposti izvinuo zoranu.No,ja sam nakon godina na ovom forumu i shvatio zorana.Znam da je pošten dečko(ha ha ha)ali isto tako mislim da mora obuzdati svoj temperament.Kao što veli uroš lijepo ga je čitati jer je pismen.Ali,dragi moji i ta vaša ikona je podložna kritici.Ta ikona iz dale USA teško može govoriti RH.Ostao sam jedini,javlju se i neki još,moslim neozbiljni.Oni pravi,bio sam u permanentnom sukobom sa njima,ali sam ih izuzetno cijenio.bili su bolji od mene,sjetite se Vjeke,Slavena,Demaga i one drage gospe iz DU ne mogu se sjetiti svega.Nažalost ,naša moderacija ih je uškopila.Ja sam ostao samo zato jer se rijetko javljam,pa sam propusti situacije kad su i Slaven i vjeko odlazili.I Vjeko i Slaven su dali veći doprinos ovom forumu od mene i vječna je šteta što su se umirovili,ali,to je politika naše moderacije

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, urosg3 said:

Pa Mladene nekrofilija je kad ti se diže na leševe, ukratko. Seksualna deformacija/fetiš.

E sad nazad na temu. Na žalost JNA nije bila, ponavljam, organizovano vojna formacija u punom smislu te reči već tad, čak mislim da nije bila ni tokom epizode u Sloveniji a kamoli tokom operacija u Istočnoj Slavoniji. I to je činjenica, što se vidi i može da se dokaže na više primera.  Iz razgovora sa ljudima u Hrvatskoj, a imam dosta kontakata tamo često nalećem na isto nerazumevanje, oni zaiste misle da je JNA bila u to doba prava vojska, sa pravilima i propisima, sa procedurama, pa eto kad se nešto desi nadležni komandant je krvolok, koji je počinio zločine iz mržnje. Ja ne mogu da nađem dovoljno argumenata da ih uverim, ali znam da to nije slučaj i da je istina daleko odvratnija od ovog. JNA je raspala, popunjena rezervistima, bez efektivne komande u načelu, bez strategije i cilja, bez načina da kontroliše samu sebe, pomešana sa paravojnim jedinicima, skupljenim sa koca i konopca, sastavljenim od ljudskog taloga sa dna kace, bez ikakve nade da će preživeti sukob kao ista armija koja je ušla u sukob. Mnogi se brinu za sopstvene pozicije, iz te bojazni njihovi izveštaji postaju iluzija da je sve u redu, veze nemaju sa stvarnim stanjem na terenu. Mnogo se krije i zataškava.
Trupni oficiri ne znaju šta ih je snašlo, sve izgleda kao da je u najboljem redu ali nemaju nikakvu moć, oni su "jugoslovenska" samo načelno. Pola sastava se sprda sa petokrakama, kači najrazličitije kokarde, bore se nejasno "srpstvo" jugoslovenska ipak nije niti može biti srpska.
Tu i tamo ima kvalitetnih jedinica, i linija komande većinom nema. To što je  dobro naoružana i na papiru jača od hrvatskih jedinica postaje nebitno jer su HVO bolje motivisani i imaju jasan i nedvosmislen cilj.
Zato se dešavaju bizarne epizode da malene jedinice HVO oteraju brojnijeg i nesrazmerno jačeg protivnika, JNA nema motiv i to postaje očigledno. 

I kao takva ulazi u Vukovar, nakon teških muka i tu tek nastaje raspad svega mogućeg, Te paravojne jedinice opijene pobedom, JNA opijena porazom, nastaje taj kratki vremenski period u kojem je postalo sve moguće. 
nastaviće se
 

 

Ne pije vodu ova priča o razbijenoj JNA uopste. Jeste bilo razbijenih jedinica i rasula među rezervistima ali komandno-bezbedonosni kadar je radio kao švajcarski sat. Verovatno je danas nemoguce saznati baš sudbinu svakog nestalog sa područja Vukovara ali sudbina onih koji su zarobljeni i sprovođeni do zatvora u Srbiji je bila u rukama oficirskog kadra JNA i ako dobro pamtim generala Ace Vasiljevica. Na tom putu ili kasnije po zatvorima u Srbiji gubi se svaki trag određenog broja zarobljenih. Njihovu sudbinu zna Vojna sluzba bezbednosti i treba i mora da se to obelodani. Niko na ovim prostorima nije ratovao bez plana i organizacije. Na istu tu priču ne postojanju komande i rasulu izvlače se i Naser Oric i Haradinaj i UQK ali ima papira o svemu samo je pitanje političke volje da se to odradi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...perkos,izvini,ali baš uvijek ne odreagiram na sve poruke koje su mi ponuđene.Jednostavno,nisam naučen da odgovaram u nekoliko smjerova.Mogu reći da smo u pogledu nestalih na istom tragu.Ponavljam,osim JNA i organa unutar nje,postoji i domicilno stanovništvo.Oni su u strahu od i crnih i bijelih,kako to prevladati,nemam pojma.Vjerujem,na osnovu iskustva,da je rješrnje nestalih najbitnije pitanje na ovim prostorima u pogledu dobrih međudržavnih odnosa

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mladenvzz said:

...perkos,izvini,ali baš uvijek ne odreagiram na sve poruke koje su mi ponuđene.Jednostavno,nisam naučen da odgovaram u nekoliko smjerova.Mogu reći da smo u pogledu nestalih na istom tragu.Ponavljam,osim JNA i organa unutar nje,postoji i domicilno stanovništvo.Oni su u strahu od i crnih i bijelih,kako to prevladati,nemam pojma.Vjerujem,na osnovu iskustva,da je rješrnje nestalih najbitnije pitanje na ovim prostorima u pogledu dobrih međudržavnih odnosa

I to je tačno sto se stanovniastva tiče ali i tu povoljnu klimu treba da naprave politicari i mediji. Međutim sve je to danas otišlo k vragu pa se jedni plaše osvete, neki su nezadovoljni što "samo naši idu na sud" a ima i onih koji trguju u tom biznisu a prodaju neku proevropsku priču. Vremenom je postala popularna i optuzbei svaljivanje krivice na one kojih vise nema među živima. Na Kosovu to rade obe strane bez ikakvog blama.

Link to comment
Share on other sites

...dive,ovisi što smatraš djelovanjam pod visokim tenzijama.Mene uopće ne smeta  što RS slavi i na koji način.Uopće ne gledam,preko plota.Ako si primjetio,imam jako malo javljanja na ovom,forumu jer sam javljam najviše na temi Hrvatske.To je ono što znam a sve ostalo je isključio da se upoznam o načinu razmiljanja članova foruma.Recimo da je tom nekakav reprezentitivan uzorak

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Perkos2 said:

Vi pa vi! Ovaj puzigaca zna samo za dve NATO i vi !😁

Ja nisam ni komentarisao to o Vukovaru, nego generalni stav o kultu mrtvih. Zašto ne bih napisao da je ovo što je Zoran rekao o tim stvarima nesto što se retko može čuti, u smislu "retko pametno što se može čuti", zato što je normalno. I o tome, i ono o ostavljanju tela nauci. Sa time da ja kad bih ostavljao telo nauci, ovima ovde ne bih ostavljao baš celo telo, nego samo jedan organ. Da su drugačiji, onda bi videli za ostalo.

 

I šta još treba da napišem? Umesto da se... ne morate se oduševiti, ali bar da kažete, stvarno bre, pametno čovek  zbori, sve je to besmisleno bacanje para, vi odmah postanete agresivni kad bilo ko kaže ili uradi bilo šta što se ne uklapa u vaše nekakve unapred zadate predstave o bilo čemu. Ali u tome i jeste stvar, zar ne, što je čovek to sam smislio, a nije pitao "narod" i slične.

 

Ili je trebalo da napišem kako je "ono" obraćanje njemu prvo nekulturno, drugo, to je nasilništvo. To je pokušaj silovanja nekoga. To je pasivna agresija, kad drndajući emotivne ucene o nekakvoj dedovini, očevini i ostalim anjima pokušavate nekoga da naterate da radi šta vi hoćete? Da je tu pasivna agresija najomiljeniji način silovanja dece, ne bi li ih naterali da rade "kako treba" (na primer da podižu zaumne spomenike) umesto da ih podstiču da se bave onime što se njima sviđa? Zašto bih to radio? Koja bi svrha toga bila? 

 

Ili da napišem kako bi vam umesto što zidate te strahote na grobljima pametnije bilo da napravite groblja da budu lepa, onako, samo trava, i mala horizontalna ploca sa imenom i datumima i to je sve. Zašto bih i to radio? Nema svrhe.

 

Poenta je u tome da je suština tog celog okruženja odbijanje čak i pomisli da bi nesto mozda trebalo promeniti, i  otpor svim promenama bilo čega na bilo koji način. Osim ako im neko silom nešto unapredi, kad jedva čekaju da vrate staro stanje zauma. Ko bi se sa takvima još uvek smarao. Da napišem kako eto upravo zbog takvog stava prema svemu je onomad i došlo do onoga? U stvari zbog takvog stava se desilo i sve ostalo. Pa i to sam hiljadu puta napisao.

 

Ovako je bolje.

Link to comment
Share on other sites

Opet vi pa vi!  Lepo bi bilo da nam jednom napišeš i ko si ti? Pošto se predstavljaš da si iz neke druge vasione. Nisu po istočnoj Slavoniji ljudi umirali prirodnom smrću pa da se to dozivi kao normalan zivotni tok vec su sitematski ubijani i skrivana je njihova sudbina.

Link to comment
Share on other sites

Mozda treba o tome da pitaš doktor brku bradića. On je stručnjak za te stvari. 30 godina kuka o onima koji su u to vreme propagirali mir, pa je valjda smislio nešto i o žrtvama.

 

Inače,  Brka Bradić je lik iz stipa u Mikijevom zabavniku od pre jedno 40 godina. Bio je to je jedan pufnasti lik, a la Yosemite Sam, samo puta deset, i isto tako kurčevit. I onda kad isti upadne u neku kutiju sa ćurićima, izađe skroz očerupan, pa izgleda kao kišna glista :lol_2: 

E, takvi znaju.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Mozda treba o tome da pitaš doktor brku bradića. On je stručnjak za te stvari. 30 godina kuka o onima koji su u to vreme propagirali mir, pa je valjda smislio nešto i o žrtvama.

 

Inače,  Brka Bradić je lik iz stipa u Mikijevom zabavniku od pre jedno 40 godina. Bio je to je jedan pufnasti lik, a la Yosemite Sam, samo puta deset, i isto tako kurčevit. I onda kad isti upadne u neku kutiju sa ćurićima, izađe skroz očerupan, pa izgleda kao kišna glista :lol_2: 

E, takvi znaju.

Ja sam uz Mikijev Zabavnik naučio da čitam(pre škole) ali se Brke Bradića ne sećam, nije li imao još neko alternativno ime?

Tako bih možda i mogao da ga povežem sa stvarnim bradatim likom na koga zapravo u aluziji misliš...

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Mozda treba o tome da pitaš doktor brku bradića. On je stručnjak za te stvari. 30 godina kuka o onima koji su u to vreme propagirali mir, pa je valjda smislio nešto i o žrtvama.

 

Inače,  Brka Bradić je lik iz stipa u Mikijevom zabavniku od pre jedno 40 godina. Bio je to je jedan pufnasti lik, a la Yosemite Sam, samo puta deset, i isto tako kurčevit. I onda kad isti upadne u neku kutiju sa ćurićima, izađe skroz očerupan, pa izgleda kao kišna glista :lol_2: 

E, takvi znaju.

Kao po običaju duplo golo

Link to comment
Share on other sites

mislim da nekog znacajnijeg napredka u pomirenju a samim tim i nalazenjem informacija o nestalima nece doci dokle god da su oni koji su ratove napravili i njihovi naslednici na vlasti u svim tim drzavama....  Pomaka je bilo sa druzenjem  Tadic - Josipovic..  i cinilo se da ce to ici nekim dobrim putem...  medjutim obojica su sklonjeni a vraceni oni koji su srz problema

Link to comment
Share on other sites

Ja sam licno skoro zaboravio to vreme, i ako su mi se desile mnoge ruzne stvari, koje ne bih iznosio sada, a i nema svrhe, jer mrtvi se ne mogu vratiti, dosle su nove generacije i mislim da se ne trebaju mnogo opterecivati sa time, jer 90% ovih godisnjica i redovnih obiljezavanja ne sluzi da se oda pocast zrtvama, nego najvise u politicke svrhe i raspirivanje netrpeljivosti.

Cim se tu pojave politicari kao glavne zvijezde, koje obicno kazu necemo zaboraviti, a poneki i reda radi, da kao oprastaju, ali ne zaboravljaju, sto znaci da oprastaju onima koji su to pocinili, a ovaj nezaborav se odnosi prakticno na one koji nemaju veze sa tim, a kao posljedica svega je da se nove generacije vaspitavaju i loze da mrze one tamo druge.

To je prakticno jedini efekat toga. Zbog toga podrzavam onaj tekst Dezulovica, koji je univerzalan.

Ako nista za pocetak bi trebali prestati politicari da dolaze na te skupove i prikupljaju politicke poene i usput loze narod, svakodnevne zivotne probleme koji se samo gomilaju se stavljaju u stranu na nekoliko dana, pa onda ide neka druga komemoracija itd, elem tokom godine, pola godine prodje na te stvari.

Fascinatno je da to nimalo ne smanjuje na intezitetu i traje evo citavih 30 godina, pa se pitam hoce li ikada da se krene naprijed i koliko jos godina se to sve mora tako redovno obiljezavati.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

pa se pitam hoce li ikada da se krene naprijed i koliko jos godina se to sve mora tako redovno obiljezavati.

 

Iskreno uopšte ne verujem da je to moguće, u devedesete se ušlo iz svetonazora u kojem je nacionalizam i mržnja nisu bili društveno prihvaćeni pa eto kako se ispostavilo leševi iz ormara su ispuzali. I opet će na najmanji povod. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, urosg3 said:

Iskreno uopšte ne verujem da je to moguće, u devedesete se ušlo iz svetonazora u kojem je nacionalizam i mržnja nisu bili društveno prihvaćeni pa eto kako se ispostavilo leševi iz ormara su ispuzali. I opet će na najmanji povod. 

 

da se nije desio rat 90ih zaboravili bi se zlocini iz predhodnog rata... pomrli bi savremenici  i prvo koleno potomaka...

tako treba da i ovde pomru oni koji su to preziveli .... A da se u medjuvremenu ne desi nov rat.. tek kad odrastu i sazreju deca 2000  2010+  a da ne naprave novo , moze se pricati o nekoj sansi.... 

 

  Mogla je tome doprineti  i  EU.. da jednostavno nije dozvolila povratak onih koji su rat napravili... jer kao sto sam rekao Tadic i Josipovic su krenuli dobrim putem..  da su i ostatak nagradili pristupom u EU, pa makar i na politickoj bazi , a da kasnije uz pomoc EU sredjuju ostale aspekte,   uz superviziju EU bi se moglo govoriti o nekoj sansi

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mladenvzz said:

...dive,ovisi što smatraš djelovanjam pod visokim tenzijama.Mene uopće ne smeta  što RS slavi i na koji način.Uopće ne gledam,preko plota.Ako si primjetio,imam jako malo javljanja na ovom,forumu jer sam javljam najviše na temi Hrvatske.To je ono što znam a sve ostalo je isključio da se upoznam o načinu razmiljanja članova foruma.Recimo da je tom nekakav reprezentitivan uzorak

 

Skupovi povodom obeležavanja godišnjica pobeda, poraza, početka, okončanja sa pratećim manifestacijama, specijalnim emisijama, uvodnicima u novinama, izložbama, govora učesnika, kao kruna govori političara, vokabular i ikonografija služe da podignu nacionalni naboj, da i mladima koji nisu prezivljavali sve to usade nepoverenje, mržnju prema susedima, s druge strane da pokaže susedima koji tu žive da nisu poželjni, da, eto , tu su, ali moraju nositi teret krivice za postupke sunarodnika. Zoran je ukazao na Dežulovićev tekst sa Vukovarom u naslovu, ne bih se, verovatno, ni uključivao u raspravu da je tako samo u Vukovaru, slušam ovde iste priče na svaki mesec, uvek ide obavezno, nećemo zaboraviti, a to nećemo zaboraviti znači samo čekamo naš trenutak.

Evo, sada se i ova priča nastavlja mimo teme o Hrvatskoj, nije baš najstrećnije splitovanje urađeno, OK, tema je višeslojna, ima više aspekata za razgovor, ali mimo logike na temi o Hrvatskoj je ostalo da se priča o podizanju spomenika roditeljima, zaveštanju tela i organa, ceni spomenika.

I naslov ove teme nije primeren ideji sa kojom je priča započela tako da ne vidim za sebe nikakav motiv da na njoj pišem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...