Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Da dodam.

Ne mislim da su litijasi,levijatani,narodne patrole i ostala desnicarska zgadija posledica samo i jedino zatucanosti i zaostalosti stanovnistva,te ksenofobije kao takve. Ima veoma i do toga kako smo organizovani kao drustvo,a organizovani smo kao drustvo neodgovornosti. Tako nam je uvek neko drugi kriv..omiljena meta (izgovor) je Zapad,a na unutrasnjem planu to su svakojake manjine. Pa su to pripadnici lgbt zajednice,migranti itd. U njima vidimo "krivce" za stanje u drustvu,los zivot i sveopstu pljacku..pa eto, samo njih da se oslobodimo i postacemo srecna zemlja..

Definitivno smo skrenuli 'levo kod Albukerkija'. Ta kombinacija odsutnosti drustvene odgovornosti i zestokog opiranja modernizmu i onome sto se obicno naziva civilizacisjkim vrednostima,kod nas i po nas se pokazuje fatalnom.

(a zapravo su te dve stvari direktno uzrocno-posledicno pvezane,jer odgovoran moze biti samo gradjanin-pojedinac (sto se ovde potiskuje, da ne postoji),a ne i nacija tj.etnos (sto se ovde planski propagira i namece))

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Ne znam..mene jucerasnje slike sa beogradskih ulica cine nespokojnim. Asociraju me na inkviziciju i na lomace.
I da se ne lazemo: nisu oni setali protiv Prajda. To je samo neposredni povod. Setali su protiv Srbije u EU, protiv sankcija RF, protiv civilizacijskih vrednosti (u ovom slucaju one su potpuno izjednacavanje svih seksualnih manjinskih grupa u pravima i slobodama te njihova inkluzija u drustvo),protiv Zapada..to je jedan nacisticki okvir u kome se razlicitost smatra bolestinom..

Jos jedan ekser u kovceg Srbije kao normalne drzave,kao modernog drustva.

Ovim komentarom si baš lepo objasnio kako se poštuje različitost! Mada priznajem da ima i još radikalnijih! 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Ovde, opet, treba staviti ogradu. Ovde je postavljen procenat ljudi koji su izjavili da veruju u Boga, ali ne i onih koji zaista praktikuju religijske obrede u svakodnevnom životu. Kada bi se gledao taj procenat, on je značajno manji, što samo dovodi do zaključka da se religioznost izjednačava sa tradicijom, pa čak i nacionalnom pripadnošću i ideologijom.

Vrlo je zanimljivo pogledati i pročitati putopise koje su napisali stranci u 19 i početkom 20 veka, a koji se odnose na religiju. Svuda stoji vrlo jasna napomena da su crkve uglavnom prazne, što je gotovo preslikana situacija kao i danas. Za razliku od većine zemalja koje su u toj višoj kategoriji što se tiče vernika, kod Srba nikada nije postojala masovna tradicija odlaska u Crkvu jednom nedeljno, tj. u nedelju. To su koreni koji se vuku još od davnina i nema tu nešto mnogo promena.

Elem, to može dovesti do jasnog zaključka da je versko pitanje u Srbiji više ideološko pitanje i da se pitanje nacije stavlja u jednakost (što recimo uglavnom nije slučaj kod katoličke crkve, ali to su neke druge istorjiske tekovine). Upravo zato što je ideološko pitanje nije nužno da se stav crkve uzima kao apsolutno ispravan, čak i kod onih koji kažu sa sebe da su "veliki vernici" i da će nacionalna pitanja, pa i politička pitanja uvek imati prednost u odnosu na ono što kaže crkva.

 

Zadržao bih se na ovom delu posta jer mislim da si tu sasvim dobro sažeo suštinu. Koliko se sećam istraživanja i rezultata popisa, pojam vernik se odnosi na nominalnu i deklarativnu pripadnost nekoj religiji, tj. da je neko vernik u crkvenim papirima, odnosno da izjavljuje pripadnost određenoj religiji. Nije mi poznato da li postoji bilo kakvo istraživanje koje se koncentriše na to da li neko upražnjava sve što je propisano i da li se u životu zaista drži onoga što piše u verskim knjigama. Jeste da nemam uzorak, ali mi se čini da je procenat takvih veoma nizak.

 

Iz prakse mi se čini da svi koji su na papiru vernici spadaju u nekoliko kategorija:

- Nominalna pripadnost, tj. postojanje papira da neko pripada određenoj religiji, što nije uvek precizno jer ima mnogo onih koji su u detinjstvu kršteni ili podvrgnuti nekom analognom obredu, a u praksi mogu biti ateisti ili agnostici, ili se samo izjašnjavaju kao pripadnici neke religije po tradiciji.

- Deklarativna pripadnost, odnosno izjašnjavanje tipa 'ja sam pravoslavac/katolik/musliman itd.' Među onima koji su se deklarisali kao vernici ima dosta onih koji su zapravo sekularno orijentisani, a slave verske praznike iz čisto tradicionalnih razloga.

- Folklorna pripadnost, tj. pripadanje nekoj religiji jer 'tako valja', jer svi 'X-ovi pripadaju religiji Y' i slično, a često se manifestuje pervertiranim i preteranim iskazivanjem religioznosti. Povezana je sa najprimitivnijim nacionalizmom i mržnjom prema svemu što je savremeno, osim ako su u pitanju mrski evri ili dolari, još mrskiji BMW, Mercedes, Audi i slično, uz ignorisanje bratske Lade i još bratskije rublje.

- Talibanska pripadnost/zatucanost, gde bih kao primere naveo one što ližu istu kašiku usred epidemije ili one što se pre leće molitvama, svetim vodicama i ostalim glupostima. ova pripadnost se može kombinovati sa foklornom, a vrlo često je ispunjavaju oni kojima je mesto u Lazi i sličnim institucijama.

- Pitoma pripadnost sa pravom religioznošću, koja podrazumeva pridržavanje onoga što religija propisuje, ali ne i nabijanje svoje religije na nos niti mržnja prema drugome. Ova kategorija je veoma retka.

- Pripadnost iz koristoljubivosti, koja se uglavnom manifestuje kod nezajažljivih popova i ponekih koji prodaju razne religijske đinđuve. Za ove poslednje je izvesno da ne veruju u maglu koju prodaju pošto im bajke koje propovedaju propisuju veoma topao smeštaj čiji upravnik koristi trozubac.

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Ne znam..mene jucerasnje slike sa beogradskih ulica cine nespokojnim. Asociraju me na inkviziciju i na lomace.
I da se ne lazemo: nisu oni setali protiv Prajda. To je samo neposredni povod. Setali su protiv Srbije u EU, protiv sankcija RF, protiv civilizacijskih vrednosti (u ovom slucaju one su potpuno izjednacavanje svih seksualnih manjinskih grupa u pravima i slobodama te njihova inkluzija u drustvo),protiv Zapada..to je jedan nacisticki okvir u kome se razlicitost smatra bolestinom..

Jos jedan ekser u kovceg Srbije kao normalne drzave,kao modernog drustva.

Upravo tako, Europrajd nije samo pitanje postovanja razlicitosti i LGBT prava, vec i simbol otklona od tzv. tradicionalnih vrednosti, simbol razbistravanja ustajale palanacke zabokrecine te borbe protiv anticivilizacionastva olicenog u raznim Rusijama i njenim gubernijama, gde su ovo najnormalnije stvari.

 

 

 

Edited by FrediB
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, FrediB said:

Upravo tako, Europrajd nije samo pitanje postovanja razlicitosti i LGBT prava, vec i simbol otklona od tzv. tradicionalnih vrednosti, simbol razbistravanja ustajale palanacke zabokrecine te borbe protiv anticivilizacionastva olicenog u raznim Rusijama i njenim gubernijama, gde su ovo najnormalnije stvari.

 

 

 

 

Problem je što anticivilizacijska žgadija ne kapira jednu prostu činjenicu – ako neko nije kao oni, a istovremeno ih NE ugrožava, onda treba da odjebu. Mene lično ne zanimaju pecaroške manifestacije, rakijade niti pasuljijade i slično, ne bih tamo ni otišao, ali zaista nemam ništa protiv ako se organizuju takmičenja onih koji pecaju šarane ili smuđeve, onih što kuvaju pasulj ili peku rakiju. Isto važi i za gay paradu. Ako su heteroseksualno orijentisani, niti će postati gay zbog parade, niti će im se bilo šta desiti. Doduše, takvi su već slučaj za psihijatra.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Problem je što anticivilizacijska žgadija ne kapira jednu prostu činjenicu – ako neko nije kao oni, a istovremeno ih NE ugrožava, onda treba da odjebu. Mene lično ne zanimaju pecaroške manifestacije, rakijade niti pasuljijade i slično, ne bih tamo ni otišao, ali zaista nemam ništa protiv ako se organizuju takmičenja onih koji pecaju šarane ili smuđeve, onih što kuvaju pasulj ili peku rakiju. Isto važi i za gay paradu. Ako su heteroseksualno orijentisani, niti će postati gay zbog parade, niti će im se bilo šta desiti. Doduše, takvi su već slučaj za psihijatra.

''Truju nam decu i od njih prave *edere'' - njihov osnovni argument. Ili pokusaj argumenta, pre ce biti.

 

Plus, slucajevi poput ovog u linku iz Gruzije i slicnih gubernija im daju za drskost da i oni kopiraju svoju bracu u ludovanju i mracnjastvu (''ako mogu oni, i mi cemo'').

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ova zemlja je kolekcija idiotskih festivala i tradicija koje su meni licno gadne.

 

Tako na primer, vasari po sred centra velikih gradova, jednom do dva puta godisnje. Kupusijade, Sabori trubaca, Kobasicijade, Pasuljijade i druge "kulturne" manifestacije.

 

Svadbe pod satorom.

 

Ivkove slave.

 

Krkanje pecenja sa sveze zakopane rake na groblju.

 

I jos mnogo, mnogo toga.

 

Od svega ovoga, ako i kritikujem nesto, kritikujem iskljucivo ono sto sprecava normalan zivot, poput recimo tog vasara u centru grada, a ostale "manifestacije" jednostavno ne posecujem, ili ako vec mora da se ode na takvu slavu/svadbu/sahranu, odbijam participaciju u onome sto mi ne prija, pa ako ce domacin da se vredja zbog toga - neka, verovatno i bolje za mene.

 

Ono sto je vrlo zanimljivo je da ovakve obicaje praktikuju i ovakve festivale posecuju uglavnom isti ljudi. Isti oni ljudi koji dizu bunu na "okupatore" zbog gej parade.

 

Ali bi da njima porucis da svoje kretenske tradicije i obicaje gurnu u "svoja cetiri zida" ispao ne samo gejpeder nego i fasista jer utices na njihovu slobodu.

 

Jer samo je njihova sloboda bitna.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Krkanje pecenja sa sveze zakopane rake na groblju.

 

 

Meni je inače uvek bilo zanimljivo kako se baš ti ultravernici lože na ove paganske običaje (iako ne bi trebalo ako su već verujući), pa se na Zadušnice pokojniku nosi hrana koju za života nije video (pr. kod mene u selu čovek je preminuo 1980-i-neke, nose mu kivi i banane koje mislim da nije okusio dok je bio živ), okreće se sofra tri puta za pokojnika i krka se i pije na sahrani i sl.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

 

Meni je inače uvek bilo zanimljivo kako se baš ti ultravernici lože na ove paganske običaje

Sizofrenici. 

 

Inace, gomila njih se hvali da i nisu hriscani vec ''svetosavci'', tj. da im Isus Hrist, apostoli, Bogorodica itd. nisu najbitniji (zapravo, nisu im skoro nimalo bitni) vec jedan srednjovekovni princ. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, FrediB said:

Sizofrenici. 

 

Inace, gomila njih se hvali da i nisu hriscani vec ''svetosavci'', tj. da im Isus Hrist, apostoli, Bogorodica itd. nisu najbitniji (zapravo, nisu im skoro nimalo bitni) vec jedan srednjovekovni princ. 

 

Nisam nikad bila u okruženju ljudi koji se tako izjašnjavaju, pa nemam mnogo saznanja o tome.

 

Ali ovo mi je baš ostalo u sećanju i dosta sam razmišljala o tome, zbog čega i kažem da su većinom samo deklarativno vernici - jer je to socijalno poželjno, jer im je neko rekao da tako treba, jer se u porodici oduvek tako radi... Recimo moja keva nije neka vernica ali gomilu verskih običaja praktikuje uz obrazloženje da smo uvek tako radili, dok sam ja nonšalantna prema tome i onda nam je to malum discordiae. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Perkos2 said:

Ovim komentarom si baš lepo objasnio kako se poštuje različitost! Mada priznajem da ima i još radikalnijih! 

Tako uobicajeno u 21om veku, i to za onu grupu ljudi koja na sav glas vice kako je progresivna.

....
razlicitost 👍
razlicitost misljenja 👎

....

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DameTime said:

 

Meni je inače uvek bilo zanimljivo kako se baš ti ultravernici lože na ove paganske običaje (iako ne bi trebalo ako su već verujući), pa se na Zadušnice pokojniku nosi hrana koju za života nije video (pr. kod mene u selu čovek je preminuo 1980-i-neke, nose mu kivi i banane koje mislim da nije okusio dok je bio živ), okreće se sofra tri puta za pokojnika i krka se i pije na sahrani i sl.

 

Postoji objasnjenje za ovo, ali nije prijatno.

 

Isto je objasnjenje i za zemlju milion selektora i zasto smo plodno tle za svakakve teorije zavera.

 

Opsta neobrazovanost i materijalna i nematerijalna beda, u kombinaciji sa kalimero mentalitetom stvara nezajazljivu potrebu za dokazivanjem u, za sam zivot, efemernim stvarima, pogotovo ako se u tom drustvu nadje osoba koja je po nekim normalnim parametrima, uspesna u zivotu.

 

Onda automatski idu komentari da je "otudjen", "ozenio strankinju", "ima dve leve noge" i slicno mahnito trazenje mana, uz cekanje prave prilike da mu se "objasni" nesto iz sporta ili iz obicaja ili iz istorije ili iz geopolitike ili bilo cega gde u njihovoj glavi mogu da uspostave dominaciju i resetuju se na osnovnu premisu kako sam ja pametan a on glup al eto kalimero pa on zivi u Nemackoj i bogat je a ja ovde crncim i imam sranje zivot.

 

Postovanje vekovnih obicaja koji su prakticno izmisljeni devedesetih je deo te price, jer je jedno od najlaksih nacina da se pokaze da si clan jednog kolektiva koji ti jedino pomaze da ostvaris premoc nad nekim drugim zamisljenim kolektivom, pritom imajuci samo pojedinca kao "protivnika" ispred sebe. Jer i ti sam duboko u sebi znas da si kao individua bezvredan.

 

Zato je i najveci crveni alarm u glavama tih ljudi sloboda, prkos autoritetu, tradiciji i individualizam.

 

Nije to nas ekskluzivitet doduse, svuda gde imas represiju i nedostatak elementarnog obrazovanja i sredstava za zivot sire se takve "tradicionalne" tricarije, kao na primer "najstarija medicina na svetu" koju je izmislio Mao Cedung sa svojim centralnim komitetom.

Edited by McLeod
  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

Nije to nas ekskluzivitet doduse, svuda gde imas represiju i nedostatak elementarnog obrazovanja i sredstava za zivot sire se takve "tradicionalne" tricarije, kao na primer "najstarija medicina na svetu" koju je izmislio Mao Cedung sa svojim centralnim komitetom.

Ova pandemija koronavirusa je pokazala tuznu i ruznu cinjenicu da se najvise umire po tim tradicionalnim i moralnim zemljama gde se vecinski oslanjaju na kojekakve tandara-mandara-broc ''lekove'' : Srbija, Rusija, Rumunija, Belorusija, Bugarska, pa cak i Litvanija. 

Jos kad se doda kriminalno los zdravstveni sistem, eto ''uspeha''. 

Edited by FrediB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

 

Postoji objasnjenje za ovo, ali nije prijatno.

 

Isto je objasnjenje i za zemlju milion selektora i zasto smo plodno tle za svakakve teorije zavera.

 

Opsta neobrazovanost i materijalna i nematerijalna beda, u kombinaciji sa kalimero mentalitetom stvara nezajazljivu potrebu za dokazivanjem u, za sam zivot, efemernim stvarima, pogotovo ako se u tom drustvu nadje osoba koja je po nekim normalnim parametrima, uspesna u zivotu.

 

Onda automatski idu komentari da je "otudjen", "ozenio strankinju", "ima dve leve noge" i slicno mahnito trazenje mana, uz cekanje prave prilike da mu se "objasni" nesto iz sporta ili iz obicaja ili iz istorije ili iz geopolitike ili bilo cega gde u njihovoj glavi mogu da uspostave dominaciju i resetuju se na osnovnu premisu kako sam ja pametan a on glup al eto kalimero pa on zivi u Nemackoj i bogat je a ja ovde crncim i imam sranje zivot.

 

Postovanje vekovnih obicaja koji su prakticno izmisljeni devedesetih je deo te price, jer je jedno od najlaksih nacina da se pokaze da si clan jednog kolektiva koji ti jedino pomaze da ostvaris premoc nad nekim drugim zamisljenim kolektivom, pritom imajuci samo pojedinca kao "protivnika" ispred sebe. Jer i ti sam duboko u sebi znas da si kao individua bezvredan.

 

Zato je i najveci crveni alarm u glavama tih ljudi sloboda, prkos autoritetu, tradiciji i individualizam.

 

Nije to nas ekskluzivitet doduse, svuda gde imas represiju i nedostatak elementarnog obrazovanja i sredstava za zivot sire se takve "tradicionalne" tricarije, kao na primer "najstarija medicina na svetu" koju je izmislio Mao Cedung sa svojim centralnim komitetom.

 

Dobro objašnjenje. 😊 Bold: Upravo, samo ne bih rekla da se šire, već se zadržavaju, odnosno društvo ne uspeva da ih prevaziđe i otrgne se od te "tradicije". Nažalost magijsko mišljenje je pogodno tle i za zadržavanje takvih stavova i vrednosti.

 

Ali se može posmatrati i sa druge strane, ima onih koji se drže tradicionalnog kako bi održali status quo jer je to ono što najbolje poznaju, a plaše se nepoznatog, novog, jer osećaju da nemaju adekvatnu potporu u tom novom.

 

U srednjoj školi sam se baš okrenula protiv religije, kako sam počela više da čitam i obrazujem se totalno sam to odbacila i usvojila radikalne stavove, tipa da se izjašnjavam kao ateista i sl. U međuvremenu sam upoznala neke ljude - vrlo malo njih, dvoje ili troje, ali bilo je značajno - koji zaista poštuju i praktikuju ono što njihova vera podrazumeva (iako su to neke bazične ljudske vrednosti no dobro). Tako da sam naučila da poštujem to, iako sama nisam vernica. Ali za ove "vernike" koji lažu, kradu, ujutru seku kolač u crkvi a uveče biju ženu, post doživljavaju kao pauzu od krkanja i pijančenja, u crkvu idu samo kad "se mora" - imam nultu toleranciju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devil In My Pants said:

Pa sta da odgovorim samo na povod. Obicni ljudi se ne mrze zbog toga sto neka drzava ima naftu a druga ne.  Opsta mrznja je zbog religije. Suniti i Shiti npr...nisam siguran da se obicni ljudi tu mrze zato sto jedni imaju vise nalazista nafte. Kad ih zapalis zbog vere, krajni cilj sto jesu resursi su nebitni.

 

Naravno da se mrze zbog necega, ali poenta primera sa oruzjem je da, cak i ako uklonis jedan razlog zbog kojeg se mrze mrznja nece prestati.

 

To ti je isto kao i pitanje zasto fudbal privlaci huligane i kriminalce - fudbal sa tim nema nikakve veze, niti bi ukidanje istog smanjilo huliganizam i kriminal. Ljudi bi samo nasli nesto drugo zbog cega ce da se tuku.

 

9 hours ago, tomas.hokenberi said:

U principu,   u svim statistikama u svetu broj (procenat) vernika uvek predstavlja one koji su se deklarisali kao pripadnici neke religije, ne utvrđujući da li istinski praktikuju deklarisanu religiju. Postoje studije koje to pokusavaju da utvrde, ali kada procitas zvanicne procente to su procenti ljudi deklarisanih kao vernici na nekom popisu.

Kada bi svugde primenili tvoje kriterijume za vernike u vecem delu zapadne Evrope bi, verovatno, bilo manje od 10% vernika.

 

Treba uspostaviti razliku izmedju ljudi koji ucestvuju u religioznim obredima (a nisu nuzno religiozni) i ljudi koji su vernici (oni ne moraju nuzno cesto da ucestvuju u religioznim obredima ili da se drze pravila koje propisuje neka crkva). Ako neko odgovori sa "da" na pitanje da li postoji nesto vece od prostih zakona fizike (bilo da je to "spiritualna dimenzija" ili dusa ili slobodna volja ili zivot posle smrti ili Bog/andjeli/demoni), on bi trebalo automatski da se racuna bar u grupu spiritualnih (svi religiozni pripadaju ovoj grupi, ali dodatno imaju i neka druga verovanja).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Dobro objašnjenje. 😊 Bold: Upravo, samo ne bih rekla da se šire, već se zadržavaju, odnosno društvo ne uspeva da ih prevaziđe i otrgne se od te "tradicije". Nažalost magijsko mišljenje je pogodno tle i za zadržavanje takvih stavova i vrednosti.

 

Ali se može posmatrati i sa druge strane, ima onih koji se drže tradicionalnog kako bi održali status quo jer je to ono što najbolje poznaju, a plaše se nepoznatog, novog, jer osećaju da nemaju adekvatnu potporu u tom novom.

 

U srednjoj školi sam se baš okrenula protiv religije, kako sam počela više da čitam i obrazujem se totalno sam to odbacila i usvojila radikalne stavove, tipa da se izjašnjavam kao ateista i sl. U međuvremenu sam upoznala neke ljude - vrlo malo njih, dvoje ili troje, ali bilo je značajno - koji zaista poštuju i praktikuju ono što njihova vera podrazumeva (iako su to neke bazične ljudske vrednosti no dobro). Tako da sam naučila da poštujem to, iako sama nisam vernica. Ali za ove "vernike" koji lažu, kradu, ujutru seku kolač u crkvi a uveče biju ženu, post doživljavaju kao pauzu od krkanja i pijančenja, u crkvu idu samo kad "se mora" - imam nultu toleranciju.

 

Slazem se sa statusom quo.

 

U korenu svega je nacin vladanja i hijerarhija koja je uspostavljena. Autoritarni nacin vladavine je prirodno stanje na ovim prostorima. Raznorazni pojavni oblici istog se lako prilagodjavaju.

 

Pa tako je moguce, sto nekom normalnom coveku i osnovnoj logici ne ide u glavu, da najveci komunisti preko noci postaju najveci vernici i nacionalisti, a zapravo je i to prilicno lako objasniti.

 

U istoriji civilizacije, ako pogledas pojavne oblike autoritarnog sistema, pocev od istocnjackih despotija, do modernih (uglavnom) post-komunistickih diktatura, postoji uvek simbioza izmedju apsolutiste i nekog, da ga nazovem tako, metafizickog entiteta. Faraon je bio bog na zemlji. Srednjevekovni prosveceni apsolutisti su bili bozji izaslanici/patrijarsi. Kako se to dalje razdvajalo, u modernom dobu postajalo je smetnja, pa je crkva postajala alat u ruci umesto sama ruka, dok komunizam nije resetovao sve i ukinuo religiju kako bi vladar ponovo mogao da bude bog na zemlji.

 

Zbog toga je lako da jedan autoritarni sistem relativno lako zameni drugi i zasto ideje koje sustinski nemaju nikakve veze jedne sa drugima, ako ih posmatramo sa filozofske i logicke strane, se prakticno stapaju i postoji metamorfoza drustva iz komunistickog, bezboznog, u turbo-pravoslavno preko noci. Od bratstva i jedinstva idemo u radikalni nacionalizam a sve je to moguce jer si "bazdaren" na postovanje autoriteta, sabornost, kolektivizam, inertnost, odnosno status quo koji si ti pomenula.

 

I onda moze dolaziti do potpuno sizofrenih situacija u svim porama tog i takvog drustva, da je vecina obicaja velikih pravoslavaca zapravo paganske prirode, da je "vekovna tradicija" prilagodjena, obnovljena, a ponekad i potpuno izmisljena ponovo pre 30-ak godina, da je istorija na koju se toliko polaze (znaj ko si i odakle si) vise folklor koji moze da se tumaci i ovako i onako, a fakte o istorijskim dogadjajima iz blize i dalje proslosti ne zelis da utvrdis bas zbog toga da bi mogao da meris mrtve, patnje i nepravde koje su ti ucinjene i minimiziras tudje zrtve.

 

Sve je to u funkciji jednog, a ovaj Jedan koji je sada na toj poziciji apsolutiste je samo "najsavrseniji" eksponent toga i koji je glinu koju je dobio u ruke najbolje oblikovao kako njemu odgovara.

 

Nasi problemi su mnogo, mnogo dublji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Drug Crni said:

Da dodam.

Ne mislim da su litijasi,levijatani,narodne patrole i ostala desnicarska zgadija posledica samo i jedino zatucanosti i zaostalosti stanovnistva,te ksenofobije kao takve. Ima veoma i do toga kako smo organizovani kao drustvo,a organizovani smo kao drustvo neodgovornosti. Tako nam je uvek neko drugi kriv..omiljena meta (izgovor) je Zapad,a na unutrasnjem planu to su svakojake manjine. Pa su to pripadnici lgbt zajednice,migranti itd. U njima vidimo "krivce" za stanje u drustvu,los zivot i sveopstu pljacku..pa eto, samo njih da se oslobodimo i postacemo srecna zemlja..

Definitivno smo skrenuli 'levo kod Albukerkija'. Ta kombinacija odsutnosti drustvene odgovornosti i zestokog opiranja modernizmu i onome sto se obicno naziva civilizacisjkim vrednostima,kod nas i po nas se pokazuje fatalnom.

(a zapravo su te dve stvari direktno uzrocno-posledicno pvezane,jer odgovoran moze biti samo gradjanin-pojedinac (sto se ovde potiskuje, da ne postoji),a ne i nacija tj.etnos (sto se ovde planski propagira i namece))

 

Ne znam, da uzmemo neko bolje drustvo, eto recimo - USA.

 

Da li su oni organizovani po principu odgovornosti? Rekao bih da jesu. Da li kod njih ima svega sto je pomenuto na ovim stranicama? Itekako ima, cak toliko da se konzervativizam koji propoveda Bosko Obradovic zapravo naslanja na protenstantizam u USA (i kao takav i nije bas prihvacen kod nas jer nas konzervativne stvari bas mnogo i ne zanimaju).

Hocu da kazem da u USA (na primer) postoje segmenti drustva koji su stvarno vrlo konzervativni i odatle crpe svoj otpor svim pomenutim "progresivnim stvarima". Kod nas je to vise posledica siromastva - pa tako imas ljude koji bi se intimno slozili da je celo hriscanstvo bajka sa nekima na ovoj temi, ali su zato prvi kada treba ustati protiv "izopacenosti".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razlika Srbija / SAD

 

Ovde policija mora da obezbeđuje Prajd i čuva učesnike (da ne budu linčovani) od razularene mase "čuvara porodičnih vrednosti", a ustvari nacoša,dok se zločinci, kriminalci i ubice, ne samo slobodno šetaju oko nas, već su i viđeniji gosti po naci televizijama 

U Americi policija mora da obezbeđuje skupove naci ološa i zaštiti ih od reakcija normalnih ljudi. 

 

Jednostavno 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

Ne znam, da uzmemo neko bolje drustvo, eto recimo - USA.

 

Da li su oni organizovani po principu odgovornosti? Rekao bih da jesu. Da li kod njih ima svega sto je pomenuto na ovim stranicama? Itekako ima, cak toliko da se konzervativizam koji propoveda Bosko Obradovic zapravo naslanja na protenstantizam u USA (i kao takav i nije bas prihvacen kod nas jer nas konzervativne stvari bas mnogo i ne zanimaju).

Hocu da kazem da u USA (na primer) postoje segmenti drustva koji su stvarno vrlo konzervativni i odatle crpe svoj otpor svim pomenutim "progresivnim stvarima". Kod nas je to vise posledica siromastva - pa tako imas ljude koji bi se intimno slozili da je celo hriscanstvo bajka sa nekima na ovoj temi, ali su zato prvi kada treba ustati protiv "izopacenosti".

Za pocetak pocni sa Madjarskom, Rumunijom, Hrvatskom i Bugarskom. Srbiju porediti sa USA u bilo cemu je blago receno nepotrebno.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje vjere je licna stvar, kao i izjasnjavanje o tome, i ne mislim da neko ima pravo klasifikovati vjernike po svojim kriterijumima.

Svako ko se izjasni kao vjernik treba biti takvim i smatran - kao sto i treba biti smatran pripadnikom vjerske organizacije sve dok ga se ta organizacija ne odrekne i ne  izbaci ga. 

 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Random komentar na netu

 

Quote

Poruka srbima,nedajte zlu da se širi,secite u korenu,svi na litije,hvala Bogu kod nas u Republici Srpskoj nema toga i neće biti,al ako jednom i kod nas se prespe to što se kod vas na ulicama sad javno priređuje,ta prozapadna i prodemonska,naopaka i crna pojava,taj otrov i pakleni maskenbal i zli nakot i bodež otrova za pravoslavlje mi ćemo izaći na ulice,srbstvo se mora jačat i čuvati a ne da ga gaze i smanjuju demoni,u pamet se Beograde,u pamet se Srbijo,diži se,poklekla si,budi jaka opet,ne daj na se i na svoju veru i na Boga

 

(insert Ceca Bojković koja se krsti gif here)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se uloge SPC u drustvu tice, rekao bih da su oni pre svega instrument drzave, nego sto imaju neki istinski uticaj na politiku. Koristili su ih za svoje ciljeve  Aleksandar, Broz, Milosevic , a sada i Vucic. Sa izuzetkom Grcke, sve ostale pravoslavne crkve su decenijama bile pod patronatom drzave, negde se to nastavilo i do danasnjih dana.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Sto se uloge SPC u drustvu tice, rekao bih da su oni pre svega instrument drzave, nego sto imaju neki istinski uticaj na politiku. Koristili su ih za svoje ciljeve  Aleksandar, Broz, Milosevic , a sada i Vucic. Sa izuzetkom Grcke, sve ostale pravoslavne crkve su decenijama bile pod patronatom drzave, negde se to nastavilo i do danasnjih dana.

Skoro sam pročitao biografiju vladike Grigorija i on upravo pominje da je na bogosloviji bilo mnogo onih koji su radili za službu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...