Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

8 minutes ago, Darko said:

E sada ode i ti u krajnost, Devojka i Eddard su spomenuli jednog. Za ove nabrojane, apsolutno se slažem. 

 

Jarane to je bila ironija. Losih ljudi ima svuda, potpuno isto medju pripadnicima neke religije, kao i medju ateistima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ja ne razumem tvoj post.

 

Patrijarhu Pavlu je svetovno ime bilo Gojko Stojčević. Ovo jeste njegova fotografija ali ovo nisu njegove reči.

 

I sama, kao vernik, osuđujem postupke Pahomija, Kačavende i onog iz Crne Reke i osuđujem sve loše što naša crkva danas radi ( mislim tu na ono silno ordenje koje su podelili sns-ovcima ).

 

Ne mogu da razumem da celu Crkvu ljudi posmatraju kroz Pahomija, Kačavendu i njima sličnim. Generalizacija je loša. 

 

Da li neko od vas prati na Tviteru i Instagramu vladiku Grigorija? 

 

Da li ste čuli šta priča o depresiji, o crvenim slovima u kalendaru, o maramama u crkvi?

Ja crkvu ovih dana gledam kroz nikanora i porfirija, to sam već kazala...

 

A ono što nisam kazala je da sam svakakve priče čula od moje babe koja je bila devojčica od nekih 10, 12 godina....u to vreme je svaka kuća u selu nekog "morala dati" u popovsku kuću da služi jednu osmicu (nedelj dana)...baba je ribala podove i laštila čizme komadom slanine...bila je gladna (svi su moji i većina sela bili bukvalno gladni i siromašni)  i tu prljavu slaninu je stavila u usta a bio je božićni post...pop ju je tako udario po potiljku dok je klečala, da je pala, uz reči post je nečisti stvore...

 

Bilo je još sličnih priča, ali ova mi je ostala najupečatljivija...smrad i gad-gladnom ne dati da jede, to li je Hristovo učenje?

 

 

 

15 hours ago, Klotzen said:

Grigorije je bio odlična prilika za crkvu da se modernizuje i približi ljudima. Na žalost po crkvu čovek je protivnik vlasti u Srbiji i nije imao šanse na izboru za patrijarha. NE bi me začudilo da ga "unaprede" i pošalju u Australiju ili Ameriku samo da bude što dalje od naših medija. Postoje samo dve vrste patrijarha koji može da vrati crkvu među narod. Jedan tip je kao što je bio Pavle koji je i živeo ono u šta je verovao a drugi tip je Grigorije koji je moderan čovek (voli sve što vole mladi 🙂 ) a ujedno i vernik.

 

Trenutni patrijarh mi ostavlja utisak političkog vojnika trenutne vlasti, a Irinej mi je delovao kao neki trgovac sa pijace, ne pišem ovo u smislu da uvredim nego samo da pokažem kolika je razlika u percepciji mene prema zadnja tri patrijarha iako možda grešim u sva tri slučaja pošto ja te ljude ne poznajem niti znam nekog iz njihovog okruženja.

 Crkva ne može biti moderna, ona to nije po svom ustrojstvu i nikada neće ni biti...ni ne mora, što se mene tiče, neka živi u petom veku, ali u svoja četiri zida...i svi koji na to pristanu, marim...ona uči na jevađeljima starima više od 1700 godina.U tim učenjima žena nema jednako mesto kao muškarac, zauvek je ostala prokleta, nečista i nečasna...

 

I kako neko misli da će milost božja doći ako stalno ponavlja iste naučene reči, iste naučene postupke, iste naučene procese...zašto neko misli da mu treba provajder za vezu s bogom?

 

Nisam htela da odgovaram na ovo, znala sam da ću sebe izuti..al eto...

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darko said:

E sada ode i ti u krajnost, Devojka i Eddard su spomenuli jednog. Za ove nabrojane, apsolutno se slažem. 

 

Mislim da je osnovni problem sto se mesaju konzervativizam i religija.

 

Neko moze da bude konzervativac, a da uopste ne bude religiozan i obrnuto. Za konzervativizam se uvek vezuje zelja da se drustveni odnosi "zamrznu", konzerviraju i otud otpor prema gej brakovima, paradama, vecoj ulozi zena u drustvu, unistavanju/slabljenju nacija kao drustvenog konstrukta. Sve je to zajednicko konzervativcima sirom sveta, nije to sad ograniceno samo na Srbiju ili Rusiju. Zapravo su konzervativci u USA mnogo desnije od ekipe u Rusiji sa svojim pogledom na abortus.

 

Sto se tice gej zajednice, takodje postoji razlika izmedju onoga sto uci neka odredjena crkva i hriscanstvo. Konzervativci u crkvi se raspoznaju tako sto koriste termin "odvratno" kada opisuju neke pojave, pa je tako gej zajednica odvratna i poziv da Bog intervenise i kazni zlo.

Sa druge strane, u hriscanstvu kao religiji zaista nema mesta pojmovima kao sto su nacije, granice, pa je i tu razlika u odnosu na konzervativizam. Tu se za zlo i pogresno proglasava sve sto ne vodi cilju (a to je prevazilazenje robovanja svakodnevnim porocima) - nesto kao zakonovodstvo u kojem je sve sto nije dozvoljeno zabranjeno (umesto da je obrnuto). Tu je zaista sasvim svejedno da li ce neko da zivot provede u braku sa osobom istog pola ili da ceo zivot posveti kladjenju na sportske rezultate ili "gazi preko leseva" zarad uspona u karijeri. Ukratko, za hriscanstvo nema nikakve razlike izmedju ogromne vecine politicara (pa i Boska Obradovica, na primer) i ljudi koji su u gej zajednici, dok za konzervativce iz SPC razlika itekako postoji.   

Link to comment
Share on other sites

 

XWP2418.jpg

 

Ovde zivi eposkop Nikanor banatski.

Lepo,  k o u Versaju.

Ne mora ni ulicu da predje da bi otisao na radno mesto, ima i crkvu u levom krilu dvor(c)a.

U dvoru - sve cakum pakum, plocice, rasveta....nov krov koji blista na suncu....svaka cast majstorima, opravili ga za 10, pljunuti stari po obliku ali ne i po materijalu, ovaj shljasti da se vidi do Temishvara. Pa, ja pljunula na sred ulice kad sam videla sta stavljaju na krov i opsovala gadno. Gladna ti Srbija precasni, gladna, porobljena, neskolovana, zaparlozena a tebi dvor shljasti kao da si Luj XIV? To li ti je tata ostavio? Nije, to su zidali moji pretci, paori, zanatlije i trgovci a ti si dosao iz tri lepe da nam otimas, da nam menjas crkve i dvorove? Velika crkva preko puta dvora lici na banku, mermer, podno grejanje, veeelika, crvena plasticna slova iznad oltara, skinut pozlaceni oltarski duborez uz brazlozenje da je reparacija skupa a para treba i za  dzipcinu u kojoj se vozi preposteni i dobri episkop  Nikanor?

Apage satanas!

P.S.Steta sto je dan bio oblacan kada sam snimila fotograffiju, da znate kako krov blista na suncu! Kao ona buba sto se hrani na stocnoj balegi, velika, debela i sjajna. 

Bas kao SPC.

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 17
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

 

Jarane to je bila ironija. Losih ljudi ima svuda, potpuno isto medju pripadnicima neke religije, kao i medju ateistima.

 

Losih ljudi ima svuda - to nema zbora, ali recimo da ja ili bilo koji drugi uposlenik moje firme sutra da bilo kakvu neprikaldnu izjavu, u kojoj bi uz licno ime stajalo i ime firme - koliko sutra bi dobio otkaz, uz veoma glasan demant da to nije misljenje firme i da je izjava bila neprikladna i neovlastena. Par puta sam u zadnjih 15 godina razgovarao sa nekim web sajtovima gdje sam trebao predstaviti rezultate nasih projekata ili dati "testimony" za njihove tools koje koristimo - ja sve lijepo ispricam, onda transkript ode u nas Marketing na pregled i peglanje,  i tek onda web sajt dobija dozvolu da objavi ono sto sam valjda manje-vise rekao rijecima i konstrukcijama koje sasvim sigurno ne koristim.... U jednoj maloj firmi sa 500 zaposlenih koja postoji 30 godina. Izjava ne za novine ili TV, nego za web sajt sa 300 posjetilaca mjesecno... A SPC za hiljadu godina postojanja i sa desetinama hiljada "sluzbenika" ne moze da skonta nesto takvo?

 

6 hours ago, goldberg said:

 

Sa druge strane, u hriscanstvu kao religiji zaista nema mesta pojmovima kao sto su nacije, granice, pa je i tu razlika u odnosu na konzervativizam.

 

Cemu onda insistiranje na Svetosavlju i srpskoj pravoslavnoj crkvi? 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zato što oni odavno nisu hrišćani nego nekakvi plemenski vračevi koji se bave samo ritualima, a ne suštinom, što se tiče "vere", a inače ih zanimaju samo teritorije, primitivni plemenski nacionalizam, i šušteća moneta. I koji su umislili da su kraljevi, i iznad zakona, očigledno, i da za sve treba neko njih da pita.

 

Zato su onomad jahani. I dobro su prošli. U stvari je istina da je tada crkva bila postavljena tačno na ono mesto u društvu gde i treba da bude - bavili su se krštenjima, sahranama, osveštavanjem slavskih kolača itd, a suludi među sveštenstvom nisu smeli da zucnu ništa od ovoga o čemu danas balave non stop.

 

Zato i pište u vezi tog perioda - kao i sve srbende, kad ih neko silom natera da se ponašaju normalno i primereno, u vezi bilo čega, tvrde da je to zbog pritiska koji se na njih vrši ili se vršio, a to što su bili sprečeni da lude shvataju kao veliku nepravdu.

 

To mora da je neka bolest. Umna. Njima trebaju lekovi. Ne popovima, svima tu.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Vučić se sastao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom i nakon toga se obratio medijima
(...)
Pričali smo o migracijama, i želim da obavestim sve da će se Srbija do kraja godine uskladiti sa viznom politikom Evropske Unije. Srbija neće moći da se koristi kao dolazna zemlja… Ljudi u Beogradu ne znaju sa koliko problema se suočava naša policija, i sada smo rešili da zajedničkim radom pomognemo i Austriji i Mađarskoj i Srbiji – dodao je Vučić.

blic.rs/vesti/politika/razgovarali-smo-o-vaznim-i-teskim-temama-vucic-nakon-sastanka-sa-orbanom-i-nehamerom/nc8cjyr

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Nicklord said:

Znači to je iskukao? Nema sankcija ali nema ni letova?

Ovo bi moglo da znači uvođenje viza sa svakoga ko ima ruski pasoš, a osim toga, i za pasoše još nekih zemalja. Znam da je bilo problema sa državljanima nekih drugih zemalja koji su ovde mogli da dođu bez problema, a posle toga nastavljali u EU na malo alternativnije načine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Ovo bi moglo da znači uvođenje viza sa svakoga ko ima ruski pasoš, a osim toga, i za pasoše još nekih zemalja. Znam da je bilo problema sa državljanima nekih drugih zemalja koji su ovde mogli da dođu bez problema, a posle toga nastavljali u EU na malo alternativnije načine.

Nisam siguran da se tu govori o gradjanima Rusije, pre bih rekao da neka druga pravoslavna braca u pitanju. Prosli put je bio Iran, valjda je bezvizni rezim trajao manje od dva meseca.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam siguran da se tu govori o gradjanima Rusije, pre bih rekao da neka druga pravoslavna braca u pitanju. Prosli put je bio Iran, valjda je bezvizni rezim trajao manje od dva meseca.

Nisam našao detalje u našim vestima, a u tekstu koji je linkovao Erwin se spominje i Rusija. Evo izvoda iz članka:

 

Quote

 

Das betrifft auch Menschen aus Ländern, die ohne Schengen-Visum in die EU einreisen dürfen: Brunei etwa sowie El Salvador, Honduras, Kiribati, Malaysia, die Marschall-Inseln, Mikronesien, Panama, Samoa, Saint Lucia, die Solomon-Inseln, Timor-Leste, Twain, Tuvalu, Vanuatu und Venezuela. Serbien als EU-Kandidatenstaat tut diese Praxis keinen guten Dienst, denn eigentlich sollte das Land seine Außen- und Visumpolitik an jene der EU angleichen. Doch das geschieht nicht, wie zuletzt auch im Fall der Russland-Sanktionen zu beobachten war. Überhaupt hat das Land trotz jahrelanger Verhandlungen mit Brüssel kaum Reformen unternommen, um tatsächlich ein Teil der Europäischen Union zu werden.

 

Weit gastfreundlicher zeigt sich Belgrad hingegen gegenüber Bürgern von Staaten, die den Kosovo nicht anerkannt haben. Sie dürfen nach Serbien visumfrei einreisen, obwohl dieser Umstand im Gegensatz zu den Regeln der EU steht. Armenien und Aserbaidschan gehören zu diesen Staaten, ebenso Belarus, Bolivien, Kuba, Indien, Indonesien, Jamaika, Kasachstan, Kirgistan, die Mongolei, der Oman, Katar, Russland und Tunesien.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

Ovo bi moglo da znači uvođenje viza sa svakoga ko ima ruski pasoš, a osim toga, i za pasoše još nekih zemalja. Znam da je bilo problema sa državljanima nekih drugih zemalja koji su ovde mogli da dođu bez problema, a posle toga nastavljali u EU na malo alternativnije načine.

Ja msm Vaso da on pre svega misli na "migrante" koji dolaze s juga, a zato i susret na nivou Austro-Ugarske....ovi s Istoka koji dolaze uglavnom imaju kintu, a i dobro plaćaju, troše i da ne pominjem pomoć braći, a tu ne pravi razliku...neki posebnu. Dragi gosti su i Kijevljani i Moskovljani.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ja msm Vaso da on pre svega misli na "migrante" koji dolaze s juga, a zato i susret na nivou Austro-Ugarske....ovi s Istoka koji dolaze uglavnom imaju kintu, a i dobro plaćaju, troše i da ne pominjem pomoć braći, a tu ne pravi razliku...neki posebnu. Dragi gosti su i Kijevljani i Moskovljani.

Ja ne znam šta će da bude krajnji ishod. Vesti su veoma šture, a evo koje mi rečenice deluju najbitnije:


 

Quote

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Budimpešti da će se Srbija do kraja godine uskladiti sa viznom politikom Evropske unije, da je niko ne bi mogao koristiti kako bi preko nje ilegalno otišao na zapad.

...

Srbija će, dodao je, biti odgovorna i ozbiljna i pouzdan partner austrijskim i mađarskim prijateljima.

 

Izvor: https://rs.n1info.com/vesti/vucic-srbija-ce-se-do-kraja-godine-uskladiti-sa-viznom-politikom-eu/

 

Pojma nemam šta da mislim. U vesti se eksplicitno spominju oni koji dolaze iz Azije, ali i Rusi i Ukrajinci. Šta će da se desi u praksi, takođe pojma nemam. Verujem da je i sagovornicima zvučao kao Pitija, tj. da će se povijati kako vetar duva. Možda nekada dajem prognoze i predviđanja za budućnost, ali ovoga puta zaista ne znam šta da kažem.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ja ne znam šta će da bude krajnji ishod. Vesti su veoma šture, a evo koje mi rečenice deluju najbitnije:


 

Izvor: https://rs.n1info.com/vesti/vucic-srbija-ce-se-do-kraja-godine-uskladiti-sa-viznom-politikom-eu/

 

Pojma nemam šta da mislim. U vesti se eksplicitno spominju oni koji dolaze iz Azije, ali i Rusi i Ukrajinci. Šta će da se desi u praksi, takođe pojma nemam. Verujem da je i sagovornicima zvučao kao Pitija, tj. da će se povijati kako vetar duva. Možda nekada dajem prognoze i predviđanja za budućnost, ali ovoga puta zaista ne znam šta da kažem.

Zar verujes ista zvalavoj radikalskoj lazovcini? 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Pletilja said:

 

XWP2418.jpg

 

Ovde zivi eposkop Nikanor banatski.

Lepo,  k o u Versaju.

Ne mora ni ulicu da predje da bi otisao na radno mesto, ima i crkvu u levom krilu dvor(c)a.

U dvoru - sve cakum pakum, plocice, rasveta....nov krov koji blista na suncu....svaka cast majstorima, opravili ga za 10, pljunuti stari po obliku ali ne i po materijalu, ovaj shljasti da se vidi do Temishvara. Pa, ja pljunula na sred ulice kad sam videla sta stavljaju na krov i opsovala gadno. Gladna ti Srbija precasni, gladna, porobljena, neskolovana, zaparlozena a tebi dvor shljasti kao da si Luj XIV? To li ti je tata ostavio? Nije, to su zidali moji pretci, paori, zanatlije i trgovci a ti si dosao iz tri lepe da nam otimas, da nam menjas crkve i dvorove? Velika crkva preko puta dvora lici na banku, mermer, podno grejanje, veeelika, crvena plasticna slova iznad oltara, skinut pozlaceni oltarski duborez uz brazlozenje da je reparacija skupa a para treba i za  dzipcinu u kojoj se vozi preposteni i dobri episkop  Nikanor?

Apage satanas!

P.S.Steta sto je dan bio oblacan kada sam snimila fotograffiju, da znate kako krov blista na suncu! Kao ona buba sto se hrani na stocnoj balegi, velika, debela i sjajna. 

Bas kao SPC.

 

 

 

Kad si kod toga, sličan primer ima u Banstolu, blizu Novog Sada:

crkva_blage_marije_070921_tw1024.jpg


Pazite ovaj cirkus

image.thumb.png.215733be2287a6c585007e460f2f1874.png 
😄

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

Zar verujes ista zvalavoj radikalskoj lazovcini? 

Ovde zapravo i nemam šta da mu verujem ili ne verujem jer ništa nije ni rekao. To da će se uskladiti sa viznom politikom ne znači da će je u potpunosti preuzeti, a to što će da bude pouzdan partner je samo obična floskula. Ako se uvedu vize npr. stanovnicima Kiribatija, to će biti usklađivanje, ali mi se čini da Kiribaćani ovde baš nešto često i ne dolaze. Formalno jeste usklađeno, ali u praksi ne znači ništa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mladenvzz said:

...molim vas,imam pitanje:da li je ovaj Bokan koji je česti gost na srpskim tv bio vođa Belih orlova početkom devedesetih za koja se vezuju zločini nad civilima,npr u Voćinu i Lovasu.

Jeste, plus zločini po Bosni, plus otvorena saradnja sa onima što prave svinjarije po Ukrajini, plus što je pionir vređanja rumunskog naroda, plus saradnja sa najšovinističkim publikacijama kod nas... Jeste, to je taj kreten.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovaj cirkus sa NIS-om u Rumuniji  mogao bi da se obije o glavu Aleksandru III, mada sam prilicno siguran da je iskren, kada kaze da nema pojma o cemu se radi.

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

Jeste, plus zločini po Bosni, plus otvorena saradnja sa onima što prave svinjarije po Ukrajini, plus što je pionir vređanja rumunskog naroda, plus saradnja sa najšovinističkim publikacijama kod nas... Jeste, to je taj kreten.

Mozda sam pomesao , ali mi se cini da je svojevremeno njegov sledbenik bila Biljana Srbljanovic.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...