Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

23 hours ago, mladenvzz said:

...odgledao sam današnju konferenciju za štampu vašeg predsjednikaImpresije,žalosno je bilo gledati premijerku koja je dobila par minuta da nešto kaže.

No ono što je ostalo neodgovoreno na konkretno pitanje:kako se financiraju velike investicije u mrežu autoputova u Srbiji.

Znam kako se to financiralo u Hrvatskoj,kreditima,koncesijama,nešto iz buđeta hrvatske ili EU.I krediti i koncesije ušle su u dug RH.Vjerojatno se svi sječamo u kakve probleme je ušla CG sa kineskim kreditom(da ne spominjem Solun ili Šri Lanku).Isto znam da je Kina nudila kredit za izgradnju nizinske pruge Zagreb-Rijeka ali Hrvatska je odustala.Tu svoj,rekao bih;povijesnu težnju rješava usporeno sredstvima iz fondova eu.Zašto to spominjem,u pravilu su kineski krediti,aranžmani između država,ali uz klauzulu tajnosti..Da li se taj cestarski bum u Srbiji rješava kineskim kreditima?

Ja mislim da se o tome radi. Medjutim ja to vidim malo na moj nacin. Ti ugovori u Srbiji su sa Kinom i Azerbejdzanom.Zasto ? Pa jednostavno zato sto javnost u Srbiji nikad nece saznati pravu cijenu tih autoputeva.Nikad. Jer sa tim necemo saznati koliko su se neki ljudi ugradili u cijenu. Hajde da se igramo malo brojeva. Koliko je 2 % od npr 800 mil. eura koliko je npr. Moravski koridor. A da ne pricamo o ostalim velikim istorijskim investicijama nikad vidjene.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ja mislim da se o tome radi. Medjutim ja to vidim malo na moj nacin. Ti ugovori u Srbiji su sa Kinom i Azerbejdzanom.Zasto ? Pa jednostavno zato sto javnost u Srbiji nikad nece saznati pravu cijenu tih autoputeva.Nikad. Jer sa tim necemo saznati koliko su se neki ljudi ugradili u cijenu. Hajde da se igramo malo brojeva. Koliko je 2 % od npr 800 mil. eura koliko je npr. Moravski koridor. A da ne pricamo o ostalim velikim istorijskim investicijama nikad vidjene.

 

Moravski koridor grade Ameri i Turci. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2022 at 3:38 AM, McLeod said:

Nema to veze sa standardom.

 

Mnogi nasi ljudi odu napolje, uspeju (neki i stvarno uspeju, a ne stekaju pare jeduci parizer i przena jaja po ceo dan) pa dodju ovde i dizu kuce sa lavovima i turiraju BMWa pred dragstorom. I pljuju taj mrski zapad gde su uspeli.

 

Ima veze sa mentalitetom, mitomanijom, kompleksom vise vrednosti i kalimerisanjem.

 

Zavisi sta podrazumevamo pod "uspehom" - ako neko ima osecaj da samo rinta za mnogo veci novac, to i nije nekakav uspeh.

 

Nemacka i Japan su tih godina vec bila izgradjena i uredjena drustva, videli su neki svoj smisao u tome da budu deo tog drustva i zato i ne razglabaju toliko o proslosti. Sa druge strane, isti ti Nemci, ali oni koji zive u istocnim drzavama (Sachsen-Anhalt, Sachsen, Thüringen, ...) se itekako okrecu populizmu jer im je ekonomski dosta losije i ne vide svoju ulogu u danasnjem svetu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2022 at 2:56 AM, goldberg said:

 

Dobro, hajde da zaboravimo Srbiju - sta mislis, zasto stanovnici islamskih zemalja osecaju toliku mrznju prema USA, a recimo Nemci ne? Da nije mozda zato sto je u Japanu i Nemackoj vec tada bio daleko veci standard u odnosu na Srbiju, Jemen ili Irak?

 

 

Vrlo nelogicni primeri u vezi standarda i mrznje. Neverovatno.

 

 

On 6/25/2022 at 3:38 AM, McLeod said:

Nema to veze sa standardom.

 

 

Pa sigurno da nema. 

 

Kada si islamska zemlja tada mrzis ameriku zbog politicke, finansijske, vojne i svake druge podrske Izraelu.

Kada u tim zemljama objavljuju`smrt americi`, obavezno objave i `smrt izraelu` - ta dva hejta retko idu sama.

 

Great Satan je iskonski neprijatelj jer je prijatelj njihovog neprijatelja. Tako da su zbog losijeg standarda upali u hate prema americi, stvarno je smesno i komentarisati takvo sto. Pritom i bogate zemlje cak i kada njihove vlade imaju normalniji odnos prema US, narod nema - svi se deru kad god je neka prilika, ono sto sam vec napisala iznad kao redovne parole.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

Vrlo nelogicni primeri u vezi standarda i mrznje. Neverovatno.

 

 

 

Pa sigurno da nema. 

 

Kada si islamska zemlja tada mrzis ameriku zbog politicke, finansijske, vojne i svake druge podrske Izraelu.

Kada u tim zemljama objavljuju`smrt americi`, obavezno objave i `smrt izraelu` - ta dva hejta retko idu sama.

 

Great Satan je iskonski neprijatelj jer je prijatelj njihovog neprijatelja. Tako da su zbog losijeg standarda upali u hate prema americi, stvarno je smesno i komentarisati takvo sto. Pritom i bogate zemlje cak i kada njihove vlade imaju normalniji odnos prema US, narod nema - svi se deru kad god je neka prilika, ono sto sam vec napisala iznad kao redovne parole.

 

 

 

 

Pobogu, procitaj nesto iz istorije pre nego sto izvalis ove nebuloze.:classic_sleep:

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2022 at 1:42 PM, koca popovic said:

Ja mislim da se o tome radi. Medjutim ja to vidim malo na moj nacin. Ti ugovori u Srbiji su sa Kinom i Azerbejdzanom.Zasto ? Pa jednostavno zato sto javnost u Srbiji nikad nece saznati pravu cijenu tih autoputeva.Nikad. Jer sa tim necemo saznati koliko su se neki ljudi ugradili u cijenu. Hajde da se igramo malo brojeva. Koliko je 2 % od npr 800 mil. eura koliko je npr. Moravski koridor. A da ne pricamo o ostalim velikim istorijskim investicijama nikad vidjene.

Problem u toj računici ti je sto se moravski koridor finansira iz zapadnih sredstava i košta 800 miliona usd. Od svih kineskih kredita ti nađe baš američki. 😄

Link to comment
Share on other sites

...A sad,nebitno je tko gradi,pitanje je na koji način se financira.Npr. pelješki most grade Kinezi jer je njihova ponuda na javnom međunarodnom natječaju bila najpovoljnija,a izgradnja je financirana sredstvima iz fonda EU(85%)i buđeta RH.

Dovršetak Istarskog ipsilona i druga cijev tunela Učka financira se kreditom koncesionara-BINA ISTRA-pri čemu je dogovorom koncesionara i RH koncesija produžena.Ta koncesija sa produženjem je ušla u javni dug RH.

E da,izvođeči radova su brojne domaće tvrtke,a od stranih znam da radi Strabag-onako bez provjere

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

Problem u toj računici ti je sto se moravski koridor finansira iz zapadnih sredstava i košta 800 miliona usd. Od svih kineskih kredita ti nađe baš američki. 😄

Nemoj se hvatati bukvalno za svaku rijec. Za Moravski koridor nisam znao ko to kreditira. Ali vodio sam se mislju da se u Srbiji prica samo o Kineskim kreditima. A posebno mi je sumnjiv Moravski koridor (a i dalje je visoko sumnjiv) jer dobro se sjecam da je prva pominjana cijena oko 550 mil, poslije nekog vremena se preslo na 850 mil. Sitnica. I jos nesto, nisu ni Ameri cvjecke.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2022 at 1:42 PM, koca popovic said:
8 hours ago, koca popovic said:

Nemoj se hvatati bukvalno za svaku rijec. Za Moravski koridor nisam znao ko to kreditira. Ali vodio sam se mislju da se u Srbiji prica samo o Kineskim kreditima. A posebno mi je sumnjiv Moravski koridor (a i dalje je visoko sumnjiv) jer dobro se sjecam da je prva pominjana cijena oko 550 mil, poslije nekog vremena se preslo na 850 mil. Sitnica. I jos nesto, nisu ni Ameri cvjecke.

 

MA sve je jasno nego je meni bilo smešno što od svih primera ispade bas taj. Kod nas je u 95% slučajeva nosilac posla onaj koga finansijer "odabere". Dakle kineski krediti idu za izgradnju isključivo gde rade kineske firme. Zapadni finansijeri slično. Ima nekoliko primera gde je eu ebrd i slično finansira la gradnju a radile nezapadne firme ali retko. 

Što se miliona tiče, ne grade ovi ništa jer je to dobro za državu i društvo nego jer je to najlakši način da preusmere pare u svoje džepove iz budžeta. Stotine miliona se tako lako preliju negde a mi kao gledamo nove građevine i puteve i vicemo bravo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako, tako i treba :lol_2: A za patrijote koji gvire, kao i mnoge druge stvari koje su kad tad dosle na moje, doći će i ono od pre oho ho godina "ide zima, ide zima" ha ha ha ha ha... Ali neka ne brinu, korijenje je tad manje žilavo. Kad se smrzne, lakše se renda. A i nesaginjanje je do jaja, ha ha ha ha ha... No pasaran!

Link to comment
Share on other sites

Vučić im je sve skresao u brk i otišao na sasatanak sa Lajčakom o Kosovu 🙂

 

Elem mogao bi on da se opredeli da odjebe EU sada. Realno miran je ovih 5 godina svakako, čak i da dobijemo sankcije kao 90-ih uz pomoć medija će nam farbati oblake i izdržaće do kraja mandata. A posle će mu se odužiti Putin što mu nije uveo sankcije i dati mu utočište da krcka lovu koju je uštedeo od plate.

Link to comment
Share on other sites

 

Spreman za lomaču patrijarha Porfirija

 

Veronauka ili Građansko? – pitali su bračni par Petrović u dva navrata kada su nam deca bila pred tim biblijskim izazovom – izabrati Veronauku ili Građansko vaspitanje u školi – te za mene, unuka Dragog Milojkovića, direktora patrijaršijske upravne kancelarije u vreme patrijarha Germana, praunuka prote Radivoja, sveštenika Crkve svetog Đorđa na Čukarici, koji se posle zamonašio i upokojio Gospodu kao arhimandrit Rafailo te sahranjen u kripti manastira Vavedenje na Topčideru, i unuka prote Siniše Petrovića, paroha sela Karan kod Užica, dileme nije bilo.

Naravno, odgovor je bio na slovo V.

Jer su svi i očekivali da odgovor bude na slovo V. od čoveka odraslog u toj velikoj, mrsnoj, pravoslavnoj familiji, gde se uglavnom postilo 200 dana godišnje, slavile sve slave, Nikoljdani, Božići, Bogojavljanja, Petrovdani, Ivanjdani & Uskrsi, išlo u crkvu nedeljom, i za vreme druga Tita, a i kada se drug Tito upokojio Gospodu. Ili kome se već upokojavao drug Tito…

Dileme, daklem nije bilo, te na kraju i bi V.

Spoiler

-Vaspitanje, al’ građansko! – prekrstili smo se, supruga i ja, te rekli učiteljici, prvo jednoj, pa drugoj, našu odluku.

-Da li je to vaš konačan odgovor? – pitala bi učiteljica ko u kvizu, a mi smo bili čvrsti: „Da, konačan odgovor je pod B, možda i pod V… Vaspitanje građansko.

Pa su naša deca išla na Građansko, čime sam se, verujem, kandidovao za nosioca liste patrijarha Porfirija za spaljivanje na lomači osoba koje decu skreću sa puta duhovnog spasenja i usmeravaju da uče Građansko vaspitanje.

Foto: privatna arhiva

Slučaj je još gori nego što izgleda na prvi pogled. Imam materijalne dokaze (pogledati fotografiju koja ide uz tekst) da me je u hrišćanstvo uveo u drugom mesecu života Nikolić Dragan, Lepi Gaga, moj kršteni kum, da je u našem malom stanu u ulici Stojana Novakovića u Profesorskoj koloniji tog februara 1971. bio i pravoslavni sveštenik, prota Berdić iz Crkve svetog Marka, ovlašćeno lice za tu vrstu obreda i manifestacija, te da nas, ako vas baš interesuje, posle tog svetog čina niko nije streljao.

Mada sam kasnije – od devedesete naovamo – bio na krštenjima mnogih mojih vršnjaka & vršnjakinja kada su oni imali po 22, 32 ili 43 godine, koji su tvrdili da se ranije nisu krstili jer su njihovi roditelji tvrdili da bi ih u tom trenutku streljali.

Istina, ne postoje precizni podaci koliko je ljudi streljano zato što su se krstili ili slavili slavu usred vladavine Saveza komunista Jugoslavije, ali prema nepreciznim podacima nije streljan – niko.

-Jesu streljali, pojma nemaš! – objašnjavali bi mi svi koji su izbegli streljanje pre nego što su se krstili u vremenima posle 1990, kada smo na nacionalnom nivou naprasno postali veliki hrišćani, veliki pravoslavci, veliki svetosavci & veliki slavoslavitelji, božićoslavitelji, uskrsoslavitelji, koji se krste svakom prilikom, s obe ruke, i u tramvaju, i kad pucaju penal i kad snime novi nosač zvuka pod imenom „Isuse, daj mi lavlje srce“.

Došla su tako neka vremena, posle devedesetih, kada, čast izuzecima, sveštenika teško razlikuješ od vodinstalatera. Nekako liče – obojica imaju tarifu, s tim što vam na kraju odgušivanje sudopere uglavnom ispadne jeftinije od krštenja ili ne dao Bog – opela.

Parking ispred Patrijaršije više liči na izložbeni salon audija, ispada ko da je Sveti sinod SPC bio uspešniji u polaganju vozačkog ispita nego u polaganju monaške zakletve.

Svaka budala – od kriminalca, ratnog zločinca, do turbo folk pevaljke – dobijala je crkveni blagoslov za svaki poduhvat – od osveštavanja kockarnice do osveštavanja novog albuma ili osveštavanja nove čivave.

Iako je svaka budala od hrišćanskih vrlina imala jedino krst na retrovizoru, eventualno krstaču obešenu o vrat, crkva je svaku budalu prihvatala pod svoje okrilje, što jeste hrišćanski, al’ nije pametno. A ni pedagoški. O slobodnim crkvenim pedofilima da i ne pričamo.

Kada smo onomad u Danasu uoči Uskrsa objavili Gandijev citat „Istina, a ne Bog“, nema turbo pravoslavnog hrišćanina sa Instagrama, Tvitera ili Fejsbuka koji nam nije pretio samo njima znanim svetosavskim običajem, ubistvom, iako je pojedincima koji su nam pretili teško bilo objasniti čak i da razlikuju Gandija od Gadafija (neki su tvrdili da smo na Veliki petak citirali Moamera a ne Mahatmu), a još teže da ubijanje nema veze sa hrišćanstvom.

Tako da mi se, pravo da vam kažem, Građansko vaspitanje čini ispravnijim vaspitanjem, jer srpska Crkva bi prvo sama morala da ide na popravni iz veronauke, pa tek onda da tamo uteruje decu i preti lomačom onima koji decu u tome „sprečavaju“. Nekako je Srpska crkva u poslednjih 30 godina skrenula sa veronauke u pravcu estrade, vlasti, tabloida i svih ostalih pošasti, Sodoma i Gomora i drugih „lepih“ stvari.

Pa se familijarno Bogu molimo isključivo za svoju dušu, da nas niko ne vidi, za razliku od onih koji se mole samo da bi ih svi videli.

 


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AgroLaki said:

Ala pizdi Vucic, odvezao mu se jezik jače nego inače, baš ga preuzima četnik u njemu.

 

 

Ne znam @AgroLaki @Milenko Puzigaca, da živim u Srbiji ne bi mi bilo svejedno. Izgleda kao pripremanje terena za rat. Kad se bori Rusija, što ne bi i Srbija?

 

Nadam se da je ovo samo retorika radi jeftinih političkih poena a ne nešto više. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neki novi kalendar po kome septembar ima 31 dan je izgleda pred usvajanjem.

 

Quote

"Oni su nama dali rok do 31. septembra za ove tablice, što znači da planiraju opšti napad na sever Kosova najkasnije 1. oktobra, koji će oni da nazovu kako hoće i to građani Srbije treba da znaju. Treba i da znaju da su ih podržali predstavnici Kvinte", rekao je on [predsednik Srbije Aleksandar Vučić].

https://www.euronews.rs/srbija/politika/53723/vucic-o-potezu-pristine-dali-su-rok-do-kraja-septembra-posle-planiraju-napad-na-sever-i-imaju-podrsku-kvinte/vest

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...