Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

8 hours ago, shonke said:

Ma znam ovo o denacifikaciji nego je ona citirana rečenica "bola oko" kao da zapad nije bio pobednik.
Sve se slažem, za ostatak. Samo sam hteo da dopunim.

 

Trebalo je da jednostavno napisem da su se nezasluzeno preko noci nasli na pobednickoj strani, tj ispali i oni pobednici, umesto da se obracunaju sa nacistickom prosloscu. To je smisao. Preko noci su se pretvorili u velike antifasiste i to su guslali iz sve snage, valjda da se sto bolje cuje sve do Moskve i radili sve sto im se kaze. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Drug Crni said:

Ja cu jos malo o danasnjem datumu.

Zanimljivo je da su u Srbiji danas polozeni venci na Rankovicev i Penezicev grob. Titu,Koci Popovicu ne.
U Hrvatskoj ni toliko - ni Titu,ni Nazoru,ni Bakaricu.

A svima usta puna antifasizma.

Nije tu nista cudno.  Ista grupa u potaji vlada jos od 1903.   Penezic se tu uklapa, Koca Popovic nikako, Rankovic onako vise zbog srpskog imidza iako je bio obican pandur. Odatle i ovakav izbor licnosti koje "zasluzuju" vence.  Nije ta grupa nikad mirisala obrazovane ljude, ali kafedzijin sin je uvek bio dobrodosao, da ukloni sve sto je u Srbiji bilo progresivno, a da njima omoguci licne koristi. Pa i da osnuje narodnjacki fudbalski klub uvek blizak toj grupi, i da putem sporta pridobija mase za sulude ideje te grupe, da pocevsi od 90-tih arlaucu na stadionu i budu bliski zivotinjama, a sto dalje od normalnog sveta.   A ideje, svaka u svoje vreme, su nas kostale miliona ljudi, standarda,  normalnog zivota za pristojne ljude, a verovatno ce doci na red i opstanak naroda.  Ubise kralja i kraljicu, ubise prestoloanaslednika i njegovu zenu (a to smo najskuplje platili), napravise na Kosovu ono sto su napravili (mislim i na pocetak veka), sklonise sa vlasti Nikezica i L. Perovic, posle dodje na red i Djindjic, e pa rodjaci, sad smo svi mi dosli na red, a vi gledajte samo...      

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Narocito su u Hrvatskoj svima puna usta antifasizma, da:classic_biggrin:..Split, najlevlji grad na Balkanu..desnica iance jaca globalno, kod, kada kazem kod nas mislim na celu ex yu, se nije ni gasila od devedesetih..tako da, mene cude ovi koji se cude..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mladenvzz said:

...neznam,ali i vi koji više znate od mene,znate li uopće o čemu piše cjenjeni forumaš Newcastle

 

I mene je zaintrigirao post. Jedino što mogu da povežem je ta 1903. i organizacija Crna ruka.

@Newcastle ako stvarno mozes da objasnis malo bliže tvoje razmišljanje kako Crnu ruku povezuješ sve do devedesetih godina, s obzirom da je Apis streljan jos 1917. kada se pobunio protiv kralja. Jedino ako vidiš ruski utcaj sve vreme, ali i dalje ne mogu da stvorim kontinuitet u tolikom periodu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mladenvzz said:

...više gledam i srpske medije.Ispada da po tim medijima da EU strastveno želi Srbiju  u EU,umjesto,što treba Srbija napraviti da uđe u EU.Situacija je jednostavna,barem po meni,ako želiš ući u nekakav klub onda moraš zadoljiti nekakove kriterije.A ako ne,živi nekako kako znaš.Čini mi se da si EU ne želi još jednog Orbana.Pred agresiju Rusije na Ukrajinu postojala je Višegradska skupina,ali,danas ,Orban je ostao sam.

Radi se o tome da je jos dug put Srbije do EU. Srbija , kao ni ostale  zemlje Zapadnog Balkana, nece biti primljene u EU sutra. Po super-optimistickom scenariju, mozda tek za 5-6 godina najranije. Kada je vec tako, koja je obaveza Srbije da usaglasava politiku sa EU??? Pogotovo sto bi joj u ovoj situaciji, ekonomski odgovarala trgovina i sa jednima i sa drugima, tj i sa EU i sa Rusijom, Sluzila bi ko neki "most" sto bi joj dovelo izvesne prihode i potencijalno brzi izlazak iz siromastva! 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

 

I mene je zaintrigirao post. Jedino što mogu da povežem je ta 1903. i organizacija Crna ruka.

@Newcastle ako stvarno mozes da objasnis malo bliže tvoje razmišljanje kako Crnu ruku povezuješ sve do devedesetih godina, s obzirom da je Apis streljan jos 1917. kada se pobunio protiv kralja. Jedino ako vidiš ruski utcaj sve vreme, ali i dalje ne mogu da stvorim kontinuitet u tolikom periodu.

Pa dobro, ne mora se tu traziti kontinuitet organizacije, jasno je da ne to ne postoji u formalnom smislu.  Medjutim, uvek je postojala neka polu-para-drzavna  organizacija ili grupa ljudi, u ovom ili onom obliku,  koja je putem svog nezvanicnog uticaja i skrivene moci delimicno upravljala zivotima mnogih i ostvarivala svoje interese.  Cesto je sredstvo za ostvarivanje tih  uskih interesa bila predstava o velikoj ili jos vecoj ili jos boljoj Srbiji, danas je to naklonost Rusiji, a skoro uvek je to sredstvo bilo otpor politickom zapadu.   Suprostavljanje takvoj ili takvim organizacijama je bilo opasno po zivot, a ono sto je omogucavalo njihovo postojanje je nedostatak pravih demokratskih institucija, i to svake primerene svom vremenu.    Ne mislim naravno da postoji direktna veza Crne ruke i para-drzavnih, polu-policijskih,  interesnih grupa danasnjeg vremena, ali slicnosti u namerama i metodama su bile vidljive, narocito u Djindjicevom slucaju.  Sto godina posle Majskog prevrata imali smo pokusaj neceg slicnog, a u medjuvremenu niz politickih ili bukvalnih  eliminacija ljudi koji su manje ili vise, i u okviru svog vremena, pokusavali da grade slobodno drustvo.  Agresivni, divljacki mentalitet pripadnika tih krugova je skoro uvek nadjacavao glas normalnih i obrazovanih ljudi u vrhu svih vlasti.  Pa tako nije dovoljno dugo trajala karijera K. Popovica, pa su politicki eliminisani srpski liberali u okviru tadasnje partije, pa su neki manje eksponirani nestajali ili bivali eliminisani, recimo Curuvija ili novinar u Paracinu, itd.  Grupe ili organizacije o kojima govorimo postaju aktivne cim se ovde pojavi makar i mali nagovestaj da ce se Srbija okrenuti ka zapadu i pravim demokratskim vrednostima, jer bi to za njih znacilo gubljenje moci i uticaja.   

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...Bane,slažem se s tobom i sa svim što si napisao.Čini mi se da Srbija ima dobru situaciju u Skupštini i može ono što se zove,bar kod nas,europskom stečevinom,usvajati bez problema.Znam da se tu radi o skoro 120 000 papira.Sječam se da je kod nas u Hrvatskoj stvorena u Saboru "Koalicija za Evropu" u kojoj je bila i pozicija i opozicija a na čelu joj je bila Vesna Pusić iz opozicije.Onakova većina koju danas ima Srbija u Hrvatskoj se ne sječam da je bila.Svi zakoni,potrebni za prilčagodbu koji su dolazili u Sabor,imali su oznaku EU i išli su po hitnom postupku(jedno čitanje).No,što Srbiju može usporiti,ili,koje države mogu postaviti neke posebne uvjete:

-jasno Hrvatska-problem nestalih,problem univerzalne jurisdikcije,granica

-baltičke države-neće postavljati uvjete ali će recimo jako usporavati i proces zatvararanja pojedinih poglavlja ali i ratifikaciju konačnog sporazuma.Znaš,u diplomaciji se neke stvari dugo pamte,tako i ona situacija kad je Jeremić postao predsjedavajući generalne skupštine UN,jedna od baltičkih država je par godina pripremala svoju nominaciju,a onda je Srbija u 6 mjeseci preko nesvrstanih sve to poništila

-Nizozemska-sjeti se da je zbog Srebrebice pala vlada a kakav je odnos Srbije

itd.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gledam danas mars Putinovog puka u Beogradu, Putin od kartona, ali i Drzina slika u povorci. Siroti Draza se prevrce u grobu, zivot je dao u borbi protiv komunista, a ovi turbo folk ravnogorci ga stavili u KGB povorku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darth Bane said:

Radi se o tome da je jos dug put Srbije do EU. Srbija , kao ni ostale  zemlje Zapadnog Balkana, nece biti primljene u EU sutra. Po super-optimistickom scenariju, mozda tek za 5-6 godina najranije. Kada je vec tako, koja je obaveza Srbije da usaglasava politiku sa EU??? Pogotovo sto bi joj u ovoj situaciji, ekonomski odgovarala trgovina i sa jednima i sa drugima, tj i sa EU i sa Rusijom, Sluzila bi ko neki "most" sto bi joj dovelo izvesne prihode i potencijalno brzi izlazak iz siromastva! 

 

EU zeli da ima uvid sa cim raspolaze. Zbog toga je vazno da se srbija opredeli bolje ranije nego kasnije.

 I o kakvom mostu pricas koji ce jos i doneti prihode? Taj most bi bio nesiguran viseci most i sluzio bi za pad u ambis a ne za brzi izlazak iz siromastva.

 

Znaci put u eu jeste dug, ali put u provaliju je brz.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Newcastle said:

Pa dobro, ne mora se tu traziti kontinuitet organizacije, jasno je da ne to ne postoji u formalnom smislu.  Medjutim, uvek je postojala neka polu-para-drzavna  organizacija ili grupa ljudi, u ovom ili onom obliku,  koja je putem svog nezvanicnog uticaja i skrivene moci delimicno upravljala zivotima mnogih i ostvarivala svoje interese.  Cesto je sredstvo za ostvarivanje tih  uskih interesa bila predstava o velikoj ili jos vecoj ili jos boljoj Srbiji, danas je to naklonost Rusiji, a skoro uvek je to sredstvo bilo otpor politickom zapadu.   Suprostavljanje takvoj ili takvim organizacijama je bilo opasno po zivot, a ono sto je omogucavalo njihovo postojanje je nedostatak pravih demokratskih institucija, i to svake primerene svom vremenu.    Ne mislim naravno da postoji direktna veza Crne ruke i para-drzavnih, polu-policijskih,  interesnih grupa danasnjeg vremena, ali slicnosti u namerama i metodama su bile vidljive, narocito u Djindjicevom slucaju.  Sto godina posle Majskog prevrata imali smo pokusaj neceg slicnog, a u medjuvremenu niz politickih ili bukvalnih  eliminacija ljudi koji su manje ili vise, i u okviru svog vremena, pokusavali da grade slobodno drustvo.  Agresivni, divljacki mentalitet pripadnika tih krugova je skoro uvek nadjacavao glas normalnih i obrazovanih ljudi u vrhu svih vlasti.  Pa tako nije dovoljno dugo trajala karijera K. Popovica, pa su politicki eliminisani srpski liberali u okviru tadasnje partije, pa su neki manje eksponirani nestajali ili bivali eliminisani, recimo Curuvija ili novinar u Paracinu, itd.  Grupe ili organizacije o kojima govorimo postaju aktivne cim se ovde pojavi makar i mali nagovestaj da ce se Srbija okrenuti ka zapadu i pravim demokratskim vrednostima, jer bi to za njih znacilo gubljenje moci i uticaja.   

I najvazniji motiv takvih, gubljenje pristupa drzavnoj sisi. Npr, Makron je u Francuskoj pozatvarao skole i bolnice koje nisu potrebne jer samo prave gubitke, i kad bi se i ovde uradilo isto, 90% takvih bi ostali na ulici, gde i treba da budu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Žvala opet drami sa Nacionalnim savetom za bezbednost...u roku od 48 sati, verovatno obraćanje javnosti, fascikle, sardine...a narod .... kao...prezervativ. Bah...

 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Žvala opet drami sa Nacionalnim savetom za bezbednost...u roku od 48 sati, verovatno obraćanje javnosti, fascikle, sardine...a narod .... kao...laksativ. Bah...

 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

ispravio sam ti..on je kao laksativ, mislim..:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mladenvzz said:

...Bane,slažem se s tobom i sa svim što si napisao.Čini mi se da Srbija ima dobru situaciju u Skupštini i može ono što se zove,bar kod nas,europskom stečevinom,usvajati bez problema.Znam da se tu radi o skoro 120 000 papira.Sječam se da je kod nas u Hrvatskoj stvorena u Saboru "Koalicija za Evropu" u kojoj je bila i pozicija i opozicija a na čelu joj je bila Vesna Pusić iz opozicije.Onakova većina koju danas ima Srbija u Hrvatskoj se ne sječam da je bila.Svi zakoni,potrebni za prilčagodbu koji su dolazili u Sabor,imali su oznaku EU i išli su po hitnom postupku(jedno čitanje).No,što Srbiju može usporiti,ili,koje države mogu postaviti neke posebne uvjete:

-jasno Hrvatska-problem nestalih,problem univerzalne jurisdikcije,granica

-baltičke države-neće postavljati uvjete ali će recimo jako usporavati i proces zatvararanja pojedinih poglavlja ali i ratifikaciju konačnog sporazuma.Znaš,u diplomaciji se neke stvari dugo pamte,tako i ona situacija kad je Jeremić postao predsjedavajući generalne skupštine UN,jedna od baltičkih država je par godina pripremala svoju nominaciju,a onda je Srbija u 6 mjeseci preko nesvrstanih sve to poništila

-Nizozemska-sjeti se da je zbog Srebrebice pala vlada a kakav je odnos Srbije

itd.  

 

 

Jos pre nekoliko godina EU,  (a u tom trenutku je to znacilo Nemacka), je na jasan izrekla stav da se nece dozvoliti da resavanje bilateralnih pitanja postane preduslov za ulazak.  Prosto receno, ono sto je Slovenija radila Hrvatskoj, nece biti ponovljeno - osim ako se ne zeli da to bude instrument vecitog odlaganja prijema novih clanica. 

Ja mislim da je veci problem u Srbiji to sto se nece moci uspostaviti nesto slicno "Koaliciji za EU" koju pominjete, a aktulena vlast ima posebne zasluge za to. Jednostavno, koliko god zvanicna politika bude isticala "evropsku put Srbije", ja ne mogu da im verujem.  Potpuno sam ubedjen da je ogromna vecina pripadnika stranaka na vlasti protivnik ulaska u EU, ili se jednostavno drzi onog maloumnog "hocemo u EU, ali pod nasim uslovima" (sto je otprilike isto kao kad bi FSS rekao FIFA da ce poslati fudbalsku reprezentaciju u Katar, ali samo ako vazi pravilo "3 kornera= penal").

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...Newcastle,vjerujem da je Srbiji mjesto u EU.No,nemoj me krivo razumjeti kad sam napisao što mogu biti eventualne prepreke ili moguća usporavanja.Vjerojatno je toga svjesna i vlast u Srbiji i da će znati na takove stvari unaprijed odgovoriti ili se pripremiti.Koristi od EU su ogromne,vidim što se financira iz raznih fondova,ono za što bi trebalo godine danas se rješava brzo.

E sad,možda ću te zagnjaviti,ako napišem što su danas neki strateški interesi H:

-ulazak u euro područje

-ulazak u Šengen

-ulazak u OECD

Mislim da ova dva prva područja ne bi bila problem da nije rata u Ukrajini,problema sa energentima,inflacijom.Ulazak u OECD je složeniji proces,formirarana ili se tek formiraju razna povjerenstva,proces se tek treba pokrenuti,vjerojatno će trajati godinama.Eventualni ulazak u OECD bio bi kraj nekakovih strateških težnji H.

Inače,ne samo S nego i u H je ispod radara prošao ulazak H u Global entry program koji u Evropi imaju samo Njemačka,UK,Švicarska.Koliko sam ja razumio to H i njenim građanima omogućuje da na ulasku u SAD omogućuje nekakav privilegirani tretman,poseban ulaz.Vi koji više putujete vjerojatno znate više

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Npr, Makron je u Francuskoj pozatvarao skole i bolnice koje nisu potrebne jer samo prave gubitke, i kad bi se i ovde uradilo isto, 90% takvih bi ostali na ulici, gde i treba da budu

 

Ne znam kako je u Francuskoj, pa ne mogu da komentarišem Makronov potez.

 

Znam da ovde, konkretno u Beogradu nedostaju državna obdaništa i škole. Nedostaju i bolnice- klinike raznih specijalnosti.

 

Da ih je bilo  više u vreme velikog broja zaraženih koronavirirusom, ne bi toliko ljudi umrlo zbog korone, ne bi se pogoršalo stanje onkoloških bolesnika..i da ne nabrajam dalje.

 

Kada je reč o unutrašnjosti Srbije, u selima koja su prazna, u kojima živi mali broj starijih ljudi, škole su odavno zatvorene. Tamo gde ipak ima porodica sa decom, ta deca putuju do najbliže škole..udaljene od mesta prebivališta.   

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...