Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

RT je to dosta toga pokupovao jer su davali ogromne pare, sad ko nije prodao moze da stavi omcu oko vrata sa novim zakonom. Ako je nesto tamo vredelo, ajde da kazem 30-40k oni su dobijali po skoro 10x vecu cenu, sad mogu dobiti tih 30-40k, eventualno nesto vise da ispadnu dobri.

 

Naravno da je ovo lose za Srbiju, ali mi smo kerov qrac i ovaj daje sta stigne, kao i narod..posle kad bude kasno onda..imamo primer Kosova, sad RT, generalno sve sto vredi smo prodali. Onda dodju i kazu kanceri zbog osiromasenog uranijuma..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Biti protiv Rio Tinto-a nema veze sa tim ko je Proruski a ko Prozapadno orijentisan. Ja sam prozapadno orijentisan a spreman sam i na ekstremne proteste protiv te kompanije. Pa imate internet pogledajte šta su radili svuda gde su bili. Katastrofa za katastrofom. U Australiji uništili pećinu u kojoj su ljudi živeli pre 50k godina. Znali su za nju i imali obavezu da zaobiđu taj deo ali ne zanima ih ništa i rasturili su je u param parčad. U Papui izazvali građanski rat, ej pa zamislite šta će ovde da rade gde ako AV-u tutnu par miliona dolara ovaj će da im dozvoli da nas u kućama zakopavaju.

 

Protiv toga se treba boriti svim sredstvima. Videviši šta se događalo juče na protestima sledeći put definitivno više neću sedeti kući nego idem i ja na te proteste.

 

Srbija neće zaraditi ništa od toga. Taj posao ne zapošljava velik broj ljudi, naša rudna renta je smešna, par procenata. A većina rude će da se izvozi u već postojeće fabrike baterija. Mi nemamo ni jedan ugovor da će se kod nas otvarati fabrike, to je samo šarena laža AV-a da narod lakše legne na rudu. Imali smo već te fore sa prozivodnjom aviona i mercedesa i znamo kako diktator sipa laži brzinom munje.

 

 

To što može da se vidi na netu je tačno, kao što je tačno i da je Rio Tinto jedna od vodećih svetskoh kompanija u ovoj oblasti i da je imala desetine drugih projekata gde nije bilo problema.

 

Što se tiče zarade, nije tačno da Srbija neće zaraditi ništa. I tih par procenata rudne rente je ozbiljan novac, od kojeg deo ide lokalnoj samoupravi. Plus direktna radna mesta, plus ozbiljna indirektna zarada koju ovako veliki projekti uvek pokreću. Građevinski materijal i građevinski radovi, repromaterijal, transportne usluge, građevinska mehanizacija...mnogo toga. Ako se ovaj projekat na kraju ipak pokrene, slobodno kupuj kamion, utovarivač, dizalicu, buldozer, bilo koju radnu mašinu i samo gledaj kako curi lova što bi rekli Paja i Jare. Plus projektantske kuće, skoro svu dokumentaciju moraju da urade domaće firme po domaćim zakonima, a toga ima dosta, Elaborat o resursima i rezervama, Studija izvodljivosti, Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, Glavni rudarski projekti, set građevinskih projekata, geotehnički elaborati...nije ni to zanemarljiv novac. Tako da bi novac bio višestruko i neuporedivo veći nego što to sada donose poljoprivredne parcele koje se tu nalaze. Pa i sam otkup zemljišta je doneo fine pare, jer su to u velikoj većini slučajeva cene veće od tržišnih. Uglavnom, što se novca tiče, ovakvi projekti donose mnogo toga dobrog bližoj okolini.

 

Što se tiče ekologije, tehnologija je moderna i takva da svodi negativne uticaje na životnu sredinu na minimalnu meru. Slučajno znam da su angažovane vrhunske međunarodne projektantske kuće, svaka u svojoj oblasti, da razviju ovaj projekat. Ali kakva god da je tehnologija, postoje zakoni i propisi koji vrlo precizno definišu šta sme da se ispušta u reku, šta i pod kojim uslovima može da se odlaže na zemljište ili ispušta u atmosferu, kako moraju da se ponašaju prema površinskim i podzemnim vodama. I Rio Tinto je, kao i svaka druga kompanija, obavezan da te propise poštuje. Takođe, Rio Tinto je dužan i da po završetku ekploatacije izvrši rekultivaciju i vraćanje u prvobitni izgled terena i vegetacije koliko god je to moguće, u svakom slučaju ne sme da ostavi iza sebe ništa što ugrožava životnu sredinu. Nego da ne bude da sad nešto idealizujem ili nedobog botujem za Rio Tinto, oni su korporacija kojoj je cilj profit, ogromna većina stvari vezanih za ekologiju su takvim kompanijama čist trošak i shodno tome u sferi ekologije uradiće samo ono što budu naterani da urade. Ali kažem, predviđena tehnologija jeste razvijena tako da štetni uticaji budu minimalni.

 

Tako da su ovde prava adresa domaća ministarstva, njihove inspekcije i po potrebi sudski organi. OK, nemamo poverenje u njih, ali šta je rešenje? Onda po toj logici ništa od industrije ovde ne sme da se otvara. Postoji po meni i drugi put, a to je da se oni nateraju da rade svoj posao. Ekološki pokreti su u zamahu i oni već sada imaju ozbiljan uticaj na postojeće rudarske projekte. Više ništa ne može da prođe nezapaženo, naročito kod velikih projekata i na takav pritisak reaguju i ministarstva i njihove službe. Na stranu što bi oko tih ekoloških pokreta imalo štošta da se priča, ovaj pozitivan aspekt njihovog postojanja i rada definitivno postoji. Tako da sam siguran da je moguće istovremeno razvijati i rudarsku industriju i ne uništavati životnu sredinu na tom prostoru.

 

Vidi, rudarstvo jeste jedna od najmanje eco-friendly industrija i ljudi imaju pravo da kažu da to ne žele u svojoj blizini i svojoj zemlji. I tačno je da ako već postoji rudarska proizvodnja, treba razvijati i 'downstream' proizvodnju, tj. doći do finalnih proizvoda neke sirovine, koji su skoro uvek najčistija i najprofitabilnija industrija u lancu. Ali bitno je kod donošenja tako važnih odluka razmišljati trezveno, imajući u vidu sve argumente i sve dobre i loše strane i sve moguće opcije. Ovo što se sada dešava je miks iskrenih želja da se sačuva životna sredina, pomodarstva, neznanja, nerazumevanja, straha, nedostatka želje da se pogleda i druga strana medalje itd što proizvodi prilično stihijsku rekaciju koja teško može da dovede do najboljeg mogućeg rešenja.

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Rio Tinto ima dugu istoriju saradnje sa diktatorskim rezimima tako da se mi tu idealno uklapamo.

Kao sto dugu istoriju saradnje sa diktaturama imaju i Coca Cola, Apple, Boing, DHL, sve naftne kompanije, sve telekomunacione kompanije, sve kompanije proizvodjaci oruzja…

Protesti da se ispostuju eko standardi?Naravno i to stalni, ne samo za Rio Tinto.

Protesti tipa jescemo korenje ali necemo Rio Tinto?

Pa rodjaci, ako mozemo da pravimo svemirske stanice daj da ih pravimo, ako mozemo da izvozimo cvece celom svetu moze i to.

Misim i ja bih da CZ ide svake godine na F4 + Dzesika Alba al jebiga.

Btw. najveci pojedinacni akcionar RT au kinezi sa 11%.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neki forumski drugari ko da ne znaju gde živimo. Pa i MHE kada se naprave "kako treba", sve je OK, ali u realnom životu, oni šutnu komplet rečicu u cev i baš ih briga. Pa onda od duple ili triple cene koji sigurno dobiju, otplate kredite koji su uzeli da naprave MHE, potplate državne službenike koji su im omogućili da dobiju posao bez konkurencije i još dobro zarade.

 

Tamo gde oni hoće da rudare, tu već neki ljudi žive, rade i (nešto) zarađuju. Nije nikakva iznudica niti je u pitanju bilo kakva "razvojna" politika na državnom nivou, već predsednik mora da odrađuje to što su mu stranci zadali + neki će da kupe stanove po svetskim metropolama a od rudne rente će još nekim partijskim vojnicima da izmisle poslove od 300, 400 evrića.

 

Mislim, aj da se ne foliramo, da je neki drugi režim na vlasti, još kao i da se razmišlja o pozitivnim i negativnim aspektima rudarenja litijuma od Šapca do Zaječara.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

ako da su ovde prava adresa domaća ministarstva, njihove inspekcije i po potrebi sudski organi. OK, nemamo poverenje u njih, ali šta je rešenje? Onda po toj logici ništa od industrije ovde ne sme da se otvara. Postoji po meni i drugi put, a to je da se oni nateraju da rade svoj posao. Ekološki pokreti su u zamahu i oni već sada imaju ozbiljan uticaj na postojeće rudarske projekte. Više ništa ne može da prođe nezapaženo, naročito kod velikih projekata i na takav pritisak reaguju i ministarstva i njihove službe. Na stranu što bi oko tih ekoloških pokreta imalo štošta da se priča, ovaj pozitivan aspekt njihovog postojanja i rada definitivno postoji. Tako da sam siguran da je moguće istovremeno razvijati i rudarsku industriju i ne uništavati životnu sredinu na tom prostoru.

 

Koju su kompaniju dosad naterala naša ministarstva i njihove službe da poslovanje usklade sa propisima i sa zahtevima ekoloških pokreta. Ponavljam, skoro sam pročitao da je u Smederevu udvostručen broj onkoloških oboljenja, vidimo da je krenula izgradnja metro depoa na izvorištu pijaće vode za ceo Beograd, veruješ li ministarstvima, njihovim službama, elaboratima koje su radile domaće firme, hoće li elaborat o uticaju gradnje metroa na kvalitet pijaće vode raditi Institut Jaroslav Černi koji jo onomad kupio Milenijum tim, građevinska firma koja je izvođač na svim projektima za koje vlas pokaže interes, misliš li da su stvarno profesori građevinskog fakulteta protivnici razvoja i civilizacijskog napretka kad kažu da trasa metroa ne odgovara saobraćajnim potrebama grada i da se nigde više bne grade metro sistemi sa jednom cevi, već se rade dve cevi sa ciljem povećanja bezbednosti. Na to dobiju epitet, to su diletanti.

Da li je elaborat o uticaju na životnu sredinu tog budućeg rudnika litijuma dostupan javnosti, stručnoj pre svega, da li su ugovori države i Rio Tinta dostupni javnosti, veruješ li da donošenje Zakona o eksproprijaciji nema veze sa RT i da je OK da se procedura eksproprijacije obavlja za 7 dana, korisnik eksproprijacije može da te izbaci iz kuće, da ti oduzme imovinu od koje živiš, ostavi te na ulici a ti posle tuži, imaš sve vreme ovog sveta da se sudiš.

 

 

  • Like 15
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, berti said:

I posle neko kaze da ne treba revansizam...

 

  itekako ... za sve one  " morao sam" zakonski revansizam... od otkaza do krivicne odgovornosti...  ali naravno sve po zakonu

2 hours ago, Devil In My Pants said:

RT je to dosta toga pokupovao jer su davali ogromne pare, sad ko nije prodao moze da stavi omcu oko vrata sa novim zakonom. Ako je nesto tamo vredelo, ajde da kazem 30-40k oni su dobijali po skoro 10x vecu cenu, sad mogu dobiti tih 30-40k, eventualno nesto vise da ispadnu dobri.

 

Naravno da je ovo lose za Srbiju, ali mi smo kerov qrac i ovaj daje sta stigne, kao i narod..posle kad bude kasno onda..imamo primer Kosova, sad RT, generalno sve sto vredi smo prodali. Onda dodju i kazu kanceri zbog osiromasenog uranijuma..

 

pa upravo ono sto sam i rekao  a  @Perkos2  me prozvao....  Kosovski scenario iz 80ih...   veci deo otkupis za 5-10X  a preostalo silom...

 

   Dosao u Beograd sa cetvrt miliona maraka 80ih i danas peva " ko da mi otme KoCoBo "

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

To što može da se vidi na netu je tačno, kao što je tačno i da je Rio Tinto jedna od vodećih svetskoh kompanija u ovoj oblasti i da je imala desetine drugih projekata gde nije bilo problema.

 

Što se tiče zarade, nije tačno da Srbija neće zaraditi ništa. I tih par procenata rudne rente je ozbiljan novac, od kojeg deo ide lokalnoj samoupravi. Plus direktna radna mesta, plus ozbiljna indirektna zarada koju ovako veliki projekti uvek pokreću. Građevinski materijal i građevinski radovi, repromaterijal, transportne usluge, građevinska mehanizacija...mnogo toga. Ako se ovaj projekat na kraju ipak pokrene, slobodno kupuj kamion, utovarivač, dizalicu, buldozer, bilo koju radnu mašinu i samo gledaj kako curi lova što bi rekli Paja i Jare. Plus projektantske kuće, skoro svu dokumentaciju moraju da urade domaće firme po domaćim zakonima, a toga ima dosta, Elaborat o resursima i rezervama, Studija izvodljivosti, Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, Glavni rudarski projekti, set građevinskih projekata, geotehnički elaborati...nije ni to zanemarljiv novac. Tako da bi novac bio višestruko i neuporedivo veći nego što to sada donose poljoprivredne parcele koje se tu nalaze. Pa i sam otkup zemljišta je doneo fine pare, jer su to u velikoj većini slučajeva cene veće od tržišnih. Uglavnom, što se novca tiče, ovakvi projekti donose mnogo toga dobrog bližoj okolini.

 

Što se tiče ekologije, tehnologija je moderna i takva da svodi negativne uticaje na životnu sredinu na minimalnu meru. Slučajno znam da su angažovane vrhunske međunarodne projektantske kuće, svaka u svojoj oblasti, da razviju ovaj projekat. Ali kakva god da je tehnologija, postoje zakoni i propisi koji vrlo precizno definišu šta sme da se ispušta u reku, šta i pod kojim uslovima može da se odlaže na zemljište ili ispušta u atmosferu, kako moraju da se ponašaju prema površinskim i podzemnim vodama. I Rio Tinto je, kao i svaka druga kompanija, obavezan da te propise poštuje. Takođe, Rio Tinto je dužan i da po završetku ekploatacije izvrši rekultivaciju i vraćanje u prvobitni izgled terena i vegetacije koliko god je to moguće, u svakom slučaju ne sme da ostavi iza sebe ništa što ugrožava životnu sredinu. Nego da ne bude da sad nešto idealizujem ili nedobog botujem za Rio Tinto, oni su korporacija kojoj je cilj profit, ogromna većina stvari vezanih za ekologiju su takvim kompanijama čist trošak i shodno tome u sferi ekologije uradiće samo ono što budu naterani da urade. Ali kažem, predviđena tehnologija jeste razvijena tako da štetni uticaji budu minimalni.

 

Tako da su ovde prava adresa domaća ministarstva, njihove inspekcije i po potrebi sudski organi. OK, nemamo poverenje u njih, ali šta je rešenje? Onda po toj logici ništa od industrije ovde ne sme da se otvara. Postoji po meni i drugi put, a to je da se oni nateraju da rade svoj posao. Ekološki pokreti su u zamahu i oni već sada imaju ozbiljan uticaj na postojeće rudarske projekte. Više ništa ne može da prođe nezapaženo, naročito kod velikih projekata i na takav pritisak reaguju i ministarstva i njihove službe. Na stranu što bi oko tih ekoloških pokreta imalo štošta da se priča, ovaj pozitivan aspekt njihovog postojanja i rada definitivno postoji. Tako da sam siguran da je moguće istovremeno razvijati i rudarsku industriju i ne uništavati životnu sredinu na tom prostoru.

 

Vidi, rudarstvo jeste jedna od najmanje eco-friendly industrija i ljudi imaju pravo da kažu da to ne žele u svojoj blizini i svojoj zemlji. I tačno je da ako već postoji rudarska proizvodnja, treba razvijati i 'downstream' proizvodnju, tj. doći do finalnih proizvoda neke sirovine, koji su skoro uvek najčistija i najprofitabilnija industrija u lancu. Ali bitno je kod donošenja tako važnih odluka razmišljati trezveno, imajući u vidu sve argumente i sve dobre i loše strane i sve moguće opcije. Ovo što se sada dešava je miks iskrenih želja da se sačuva životna sredina, pomodarstva, neznanja, nerazumevanja, straha, nedostatka želje da se pogleda i druga strana medalje itd što proizvodi prilično stihijsku rekaciju koja teško može da dovede do najboljeg mogućeg rešenja.

 

 

sto se toga tice da ce raditi veliki broj nasih ljudi.... gresis...   Pomenucu opet Rafineriju- kad je prodata..  U tadasnjem obnavljanju i izgradnji novih pogona  nisu radili Pancevci i Beogradjani  nego su dovlacili Slovake iz Slovacke, Cehe, kasnije i Madjare iz Madjarske, Ruse...  danas na izgradnji one gasne termoelektrane rade pretezno Kinezi..... Kad  je krenula obnova i izgradnja pricali smo sa tim Slovacima-  jer zivim u kraju gde ima nasih Slovaka - i oni su uglavnom bili smestani po kucama koje su iznajmljivale njihove poslovodje- firmi podizvodjaca...  Primali su tada plate od oko 800-1000e..  A tad je kod nas prosek plata bio ispod 400e. a nezaposlenost velika. pa bi za 800e Pancevci i Beogradjani pevali...  A razlog zasto su dovodili te strance nije sto su strucniji- jer Pancevo ima dovoljno onih koji to mogu raditi,  vec sto se dovlacenjem stranaca kroz firme podizvodjaca - muva sa raznim socijalnim davanjima za te radnike pa je za njih jeftinije dovesti Cehe i Slovake nego zaposliti nase...  za takvo sto imamo prilike da gledamo i u Ling longu i u Boru...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

To što može da se vidi na netu je tačno, kao što je tačno i da je Rio Tinto jedna od vodećih svetskoh kompanija u ovoj oblasti i da je imala desetine drugih projekata gde nije bilo problema.

 

Što se tiče zarade, nije tačno da Srbija neće zaraditi ništa. I tih par procenata rudne rente je ozbiljan novac, od kojeg deo ide lokalnoj samoupravi. Plus direktna radna mesta, plus ozbiljna indirektna zarada koju ovako veliki projekti uvek pokreću. Građevinski materijal i građevinski radovi, repromaterijal, transportne usluge, građevinska mehanizacija...mnogo toga. Ako se ovaj projekat na kraju ipak pokrene, slobodno kupuj kamion, utovarivač, dizalicu, buldozer, bilo koju radnu mašinu i samo gledaj kako curi lova što bi rekli Paja i Jare. Plus projektantske kuće, skoro svu dokumentaciju moraju da urade domaće firme po domaćim zakonima, a toga ima dosta, Elaborat o resursima i rezervama, Studija izvodljivosti, Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, Glavni rudarski projekti, set građevinskih projekata, geotehnički elaborati...nije ni to zanemarljiv novac. Tako da bi novac bio višestruko i neuporedivo veći nego što to sada donose poljoprivredne parcele koje se tu nalaze. Pa i sam otkup zemljišta je doneo fine pare, jer su to u velikoj većini slučajeva cene veće od tržišnih. Uglavnom, što se novca tiče, ovakvi projekti donose mnogo toga dobrog bližoj okolini.

 

Što se tiče ekologije, tehnologija je moderna i takva da svodi negativne uticaje na životnu sredinu na minimalnu meru. Slučajno znam da su angažovane vrhunske međunarodne projektantske kuće, svaka u svojoj oblasti, da razviju ovaj projekat. Ali kakva god da je tehnologija, postoje zakoni i propisi koji vrlo precizno definišu šta sme da se ispušta u reku, šta i pod kojim uslovima može da se odlaže na zemljište ili ispušta u atmosferu, kako moraju da se ponašaju prema površinskim i podzemnim vodama. I Rio Tinto je, kao i svaka druga kompanija, obavezan da te propise poštuje. Takođe, Rio Tinto je dužan i da po završetku ekploatacije izvrši rekultivaciju i vraćanje u prvobitni izgled terena i vegetacije koliko god je to moguće, u svakom slučaju ne sme da ostavi iza sebe ništa što ugrožava životnu sredinu. Nego da ne bude da sad nešto idealizujem ili nedobog botujem za Rio Tinto, oni su korporacija kojoj je cilj profit, ogromna većina stvari vezanih za ekologiju su takvim kompanijama čist trošak i shodno tome u sferi ekologije uradiće samo ono što budu naterani da urade. Ali kažem, predviđena tehnologija jeste razvijena tako da štetni uticaji budu minimalni.

 

Tako da su ovde prava adresa domaća ministarstva, njihove inspekcije i po potrebi sudski organi. OK, nemamo poverenje u njih, ali šta je rešenje? Onda po toj logici ništa od industrije ovde ne sme da se otvara. Postoji po meni i drugi put, a to je da se oni nateraju da rade svoj posao. Ekološki pokreti su u zamahu i oni već sada imaju ozbiljan uticaj na postojeće rudarske projekte. Više ništa ne može da prođe nezapaženo, naročito kod velikih projekata i na takav pritisak reaguju i ministarstva i njihove službe. Na stranu što bi oko tih ekoloških pokreta imalo štošta da se priča, ovaj pozitivan aspekt njihovog postojanja i rada definitivno postoji. Tako da sam siguran da je moguće istovremeno razvijati i rudarsku industriju i ne uništavati životnu sredinu na tom prostoru.

 

Vidi, rudarstvo jeste jedna od najmanje eco-friendly industrija i ljudi imaju pravo da kažu da to ne žele u svojoj blizini i svojoj zemlji. I tačno je da ako već postoji rudarska proizvodnja, treba razvijati i 'downstream' proizvodnju, tj. doći do finalnih proizvoda neke sirovine, koji su skoro uvek najčistija i najprofitabilnija industrija u lancu. Ali bitno je kod donošenja tako važnih odluka razmišljati trezveno, imajući u vidu sve argumente i sve dobre i loše strane i sve moguće opcije. Ovo što se sada dešava je miks iskrenih želja da se sačuva životna sredina, pomodarstva, neznanja, nerazumevanja, straha, nedostatka želje da se pogleda i druga strana medalje itd što proizvodi prilično stihijsku rekaciju koja teško može da dovede do najboljeg mogućeg rešenja.

 

Ovo je već neka diskusija. I bio ti sve u pravu, da je ovo normalna demokratska zemlja. Ovako bi bilo da se litijum iskopava u Nemačkoj recimo. Ali ovo je Srbija, brale, i ovde ni pola tih ekoloških uslova ne bi bilo sprovedeno, jer to košta kao đavo. Zato i hoće da kopaju ovde. Ovde jedan čovek donosi odluku, ne u skladu sa interesima države, nego za debelu proviziju i političku podršku. Bukvalno se prirodni resursi jedne države daju na izvolte, na silu, zbog interesa mafije na vlasti. Bez ikakve javne rasprave. Da ne dužim, stray je to već lepo objasnio. 

 

Litijum je sirovina koja će vredeti još možda desetak godina. Već su pronašli alternativne tehnologije koje će zameniti njegovu upotrebu. A na osnovu tehnologija koje je Rio Tinto koristio na drugim mestima, uticaj tih iskopavanja na životnu sredinu bi imao negativnih posledica u narednih 50 do 100 godina, koliko je potrebno da se priroda obnovi. Da je to neka nova sirovina, koja bi mogla da nam unapredi ekonomiju u narednih 50 godina, pa i da se uđe u to, a ne da ovi kad to iscrpe ili padne potreba za litijumom, pokupe prnje i odu, i ostave nam sranje... a da sekta na vlasti samo uvećava lovu na računu... 

 

Imajući u vidu šta su (i na koji način) uradili sa Beogradom na vodi, sad metroom, i generalno Beogradom (i Srbijom), ne treba dozvoliti ovoj vlasti da napravi ništa više...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Mene jedno ineresuje,tiče se i Rio Tinta,ali pitanje je i šire od toga ...

Apropo ovoga  zakona o eksproprijaciji, govori se da je donešen da bi ubrzao projekte od "javnog interesa" ....

Pa bih zamolio da mi neko ko je pravnik ovde ili je upućen u tu materiju pojasni postoji li neki zakon koji jasno definiše šta je "javni interes" i ko i na osnovu čega odredjuje koji je projekat od "javnog interesa" ,a koji nije ...

Jer,ako ta materija nije jasno i striktno definisana ovaj zakon donosi ogroman prostor za zloupotrebe ...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

Siguran sam da ne bi pisao ništa drugačije da je nalazište litijuma u nekom delu Beograda, ne mora uzi centar da je u pitanju. Lako je zajebavati se tuđom mukom.

Hocu da kazem da je rudarstvo razvojna sansa Srbije i da se oko Jadra dize previse buke. Otvaranje Jadra ne znaci da ce cela Macva i Podrinje biti devastirana podrucja. U Boru jeste zemljiste na nekim lokacijama devastirano, ali na samo par kilometara jos uvek postoji fantasticna priroda. Tacno je da postoji rizik od akcidentnog ispustanja otpadnih voda i energiju bi trebalo usmeriti na te detalje - kako da se obezbede 2-3 kruga zastite da se ne desi slucajno neka ekoloska katastrofa. Ali pogresno je sada biti protiv rudarske industrije per se! Na to zelim da ukazem.

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

To što može da se vidi na netu je tačno, kao što je tačno i da je Rio Tinto jedna od vodećih svetskoh kompanija u ovoj oblasti i da je imala desetine drugih projekata gde nije bilo problema.

 

Što se tiče zarade, nije tačno da Srbija neće zaraditi ništa. I tih par procenata rudne rente je ozbiljan novac, od kojeg deo ide lokalnoj samoupravi. Plus direktna radna mesta, plus ozbiljna indirektna zarada koju ovako veliki projekti uvek pokreću. Građevinski materijal i građevinski radovi, repromaterijal, transportne usluge, građevinska mehanizacija...mnogo toga. Ako se ovaj projekat na kraju ipak pokrene, slobodno kupuj kamion, utovarivač, dizalicu, buldozer, bilo koju radnu mašinu i samo gledaj kako curi lova što bi rekli Paja i Jare. Plus projektantske kuće, skoro svu dokumentaciju moraju da urade domaće firme po domaćim zakonima, a toga ima dosta, Elaborat o resursima i rezervama, Studija izvodljivosti, Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, Glavni rudarski projekti, set građevinskih projekata, geotehnički elaborati...nije ni to zanemarljiv novac. Tako da bi novac bio višestruko i neuporedivo veći nego što to sada donose poljoprivredne parcele koje se tu nalaze. Pa i sam otkup zemljišta je doneo fine pare, jer su to u velikoj većini slučajeva cene veće od tržišnih. Uglavnom, što se novca tiče, ovakvi projekti donose mnogo toga dobrog bližoj okolini.

 

Što se tiče ekologije, tehnologija je moderna i takva da svodi negativne uticaje na životnu sredinu na minimalnu meru. Slučajno znam da su angažovane vrhunske međunarodne projektantske kuće, svaka u svojoj oblasti, da razviju ovaj projekat. Ali kakva god da je tehnologija, postoje zakoni i propisi koji vrlo precizno definišu šta sme da se ispušta u reku, šta i pod kojim uslovima može da se odlaže na zemljište ili ispušta u atmosferu, kako moraju da se ponašaju prema površinskim i podzemnim vodama. I Rio Tinto je, kao i svaka druga kompanija, obavezan da te propise poštuje. Takođe, Rio Tinto je dužan i da po završetku ekploatacije izvrši rekultivaciju i vraćanje u prvobitni izgled terena i vegetacije koliko god je to moguće, u svakom slučaju ne sme da ostavi iza sebe ništa što ugrožava životnu sredinu. Nego da ne bude da sad nešto idealizujem ili nedobog botujem za Rio Tinto, oni su korporacija kojoj je cilj profit, ogromna većina stvari vezanih za ekologiju su takvim kompanijama čist trošak i shodno tome u sferi ekologije uradiće samo ono što budu naterani da urade. Ali kažem, predviđena tehnologija jeste razvijena tako da štetni uticaji budu minimalni.

 

Tako da su ovde prava adresa domaća ministarstva, njihove inspekcije i po potrebi sudski organi. OK, nemamo poverenje u njih, ali šta je rešenje? Onda po toj logici ništa od industrije ovde ne sme da se otvara. Postoji po meni i drugi put, a to je da se oni nateraju da rade svoj posao. Ekološki pokreti su u zamahu i oni već sada imaju ozbiljan uticaj na postojeće rudarske projekte. Više ništa ne može da prođe nezapaženo, naročito kod velikih projekata i na takav pritisak reaguju i ministarstva i njihove službe. Na stranu što bi oko tih ekoloških pokreta imalo štošta da se priča, ovaj pozitivan aspekt njihovog postojanja i rada definitivno postoji. Tako da sam siguran da je moguće istovremeno razvijati i rudarsku industriju i ne uništavati životnu sredinu na tom prostoru.

 

Vidi, rudarstvo jeste jedna od najmanje eco-friendly industrija i ljudi imaju pravo da kažu da to ne žele u svojoj blizini i svojoj zemlji. I tačno je da ako već postoji rudarska proizvodnja, treba razvijati i 'downstream' proizvodnju, tj. doći do finalnih proizvoda neke sirovine, koji su skoro uvek najčistija i najprofitabilnija industrija u lancu. Ali bitno je kod donošenja tako važnih odluka razmišljati trezveno, imajući u vidu sve argumente i sve dobre i loše strane i sve moguće opcije. Ovo što se sada dešava je miks iskrenih želja da se sačuva životna sredina, pomodarstva, neznanja, nerazumevanja, straha, nedostatka želje da se pogleda i druga strana medalje itd što proizvodi prilično stihijsku rekaciju koja teško može da dovede do najboljeg mogućeg rešenja.

Upravo tako! Bravo! Sve ovo potpisujem!

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Hocu da kazem da je rudarstvo razvojna sansa Srbije i da se oko Jadra dize previse buke. Otvaranje Jadra ne znaci da ce cela Macva i Podrinje biti devastirana podrucja. U Boru jeste zemljiste na nekim lokacijama devastirano, ali na samo par kilometara jos uvek postoji fantasticna priroda. Tacno je da postoji rizik od akcidentnog ispustanja otpadnih voda i energiju bi trebalo usmeriti na te detalje - kako da se obezbede 2-3 kruga zastite da se ne desi slucajno neka ekoloska katastrofa. Ali pogresno je sada biti protiv rudarske industrije per se! Na to zelim da ukazem.

 

ti ocekujes da ce se ekoloski propisi postovati u zemlji u kojoj je korupcija na nivou one u Meksiku.  U zemlji gde postoji robovlasnicki rad...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mare80 said:

Mene jedno ineresuje,tiče se i Rio Tinta,ali pitanje je i šire od toga ...

Apropo ovoga  zakona o eksproprijaciji, govori se da je donešen da bi ubrzao projekte od "javnog interesa" ....

Pa bih zamolio da mi neko ko je pravnik ovde ili je upućen u tu materiju pojasni postoji li neki zakon koji jasno definiše šta je "javni interes" i ko i na osnovu čega odredjuje koji je projekat od "javnog interesa" ,a koji nije ...

Jer,ako ta materija nije jasno i striktno definisana ovaj zakon donosi ogroman prostor za zloupotrebe ...

 

Citirao sam Zakon, član 20, ali je post nestao, nwe znam da li sam ja pogrešio ili je neko obrisao, uglavnom, suština je, javni interes se utvrđuje odlukom Vlade, može i zakonom.

 

evo još jednom:

Spoiler

 

II UTVRĐIVANJE JAVNOG INTERESA

Član 20**

Vlada može utvrditi javni interes za eksproprijaciju ako je eksproprijacija nepokretnosti neophodna za izgradnju objekata u oblasti: obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite, kulture, vodoprivrede, sporta, saobraćajne, energetske i komunalne infrastrukture, objekata za potrebe državnih organa i organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, objekata za potrebe odbrane zemlje, kao i za izgradnju stanova kojima se rešavaju stambene potrebe socijalno ugroženih lica.

Vlada može utvrditi javni interes i u slučaju kad je eksproprijacija nepokretnosti neophodna za eksploataciju mineralnih sirovina, za obezbeđenje zaštite životne sredine i zaštite od elementarnih nepogoda, uključujući i izgradnju objekata i izvođenje radova za ove potrebe, kao i za pribavljanje neizgrađenog zemljišta potrebnog radi raseljavanja naselja ili dela naselja, ako je na području tog naselja ili dela naselja utvrđen javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti radi eksploatacije mineralnih sirovina, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom.

Vlada može utvrditi javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti koje su prema ugovoru o zajedničkom ulaganju u privredno društvo, odnosno o zajedničkom osnivanju privrednog društva, koji je zaključila Republika Srbija, neophodne za obezbeđenje nenovčanog uloga Republike Srbije u to društvo, a koje su obuhvaćene tim ugovorom ili odgovarajućim planskim aktom.

Javni interes za eksproprijaciju može da se utvrdi ako je, u skladu sa zakonom, donet odgovarajući planski akt, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Predlog za utvrđivanje javnog interesa za eksproprijaciju može da podnese lice koje prema odredbama ovog zakona može biti korisnik eksproprijacije.

Predlog za utvrđivanje javnog interesa za eksproprijaciju, koji se podnosi Vladi preko ministarstva nadležnog za poslove finansija, sadrži podatke o nepokretnosti za koju se predlaže utvrđivanje javnog interesa, vrstu objekta, odnosno vrstu radova, čija je izgradnja, odnosno izvođenje predviđeno na određenom zemljištu, kao i podatke o zemljištu koje se pribavlja radi davanja naknade ranijim sopstvenicima eksproprisanih nepokretnosti koji se raseljavaju zbog eksploatacije mineralnih sirovina, odnosno o zemljištu koje se pribavlja radi obezbeđenja nenovčanog uloga Republike Srbije za osnivanje privrednog društva u smislu stava 3. ovog člana i druge podatke od značaja za utvrđivanje javnog interesa. Uz predlog se podnosi i izvod iz odgovarajućeg planskog akta, a u slučaju pribavljanja nepokretnosti radi obezbeđenja nenovčanog uloga Republike Srbije iz ovog stava - izvod iz ugovora o zajedničkom ulaganju, odnosno zajedničkom osnivanju privrednog društva, ako ne postoji odgovarajući planski akt.

Vlada dužna je da po predlogu za utvrđivanje javnog interesa odluči u roku od 90 dana.

Ako predlagač postupka za utvrđivanje javnog interesa ne dostavi sve dokaze propisane stavom 6. ovog člana, niti ove dokaze ne dostavi ni u naknadno ostavljenom roku, usled čega se ne može postupati po podnetom predlogu, ministarstvo nadležno za poslove finansija zaključkom će odbaciti takav predlog kao nepotpun.

Aktom o utvrđivanju javnog interesa u smislu ovog člana Vlada odrediće i korisnika eksproprijacije.

Rešenje kojim se odlučuje o predlogu za utvrđivanje javnog interesa može se doneti i bez prethodnog saslušanja stranaka.

U rešenju Vlade kojim je usvojen predlog za utvrđivanje javnog interesa, nepokretnosti za koje je utvrđen javni interes navode se pojedinačno ili se navodi akt, uključujući i ugovor iz stava 3. ovog člana (naziv akta, naziv organa koji je taj akt doneo, odnosno naziv ugovornih strana i broj i datum donošenja akta, odnosno zaključenja ugovora), na osnovu koga se sa sigurnošću može utvrditi koje su nepokretnosti obuhvaćene tim aktom.

Rešenje Vlade kojim je usvojen predlog za utvrđivanje javnog interesa objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Protiv rešenja Vlade kojim se odlučuje o predlogu za utvrđivanje javnog interesa, može se, u roku od 30 dana od dana njegovog dostavljanja, pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.

 

 

Edited by Div
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa kad odluči vlada tj AV da je košutnjak na primer ili futoska pijaca zanimljiv investitorima ne mora da šalje one sa kapuljačama kao u savamali

2 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro ajde onda nista da ne radimo dok ovi ne sidju s vlasti? 

Ovi kao nesto rade?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...