Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

29 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Meni stvarno nije jasno u vezi cega i zasto sporis sa mnom... uz sve to, sve vreme mesas toplo i mekano, ja govorim o medjunardnim odnosima i biznisu...a ti stavljas to u kontekst njegovih predizbornih kretenskih obecanja koja me ni najmanje ne interesuju...

 

Link na b92 zasto, k cemu...Prodali smo NIS za "obecanje" o juznom toku, i da je izgradjen bilo bi bi dobro..ali nije, i nije ni zbog Rusije ni zbog Srbije vec zbog pokojnog senatora Mekejna, koji je dosao u Bugarsku, i ljubazno im saopstio da oni upravo otkazuju od juznog toka na svoju stetu...

Mekejn umro, Bugarska izgradila turski tok...u svoju korist...

 

Clanak BBC kao i uvek ima nepravilnosti i netacnosti...Likova kao Pravosudov ima na stotine, i svi oni mogu da imaju svoje misljenje zasto smo dobili poklon od sest meseci, ...ostaje cinjenica da mi stedimo veliki novac ...da li ce on posle izbora da objavi da je duzan da sisa kitu Putinu, i da mu za to jos doplati 500 miliona nemam pojma...ja sam rekao svoje misljenje, gas je za Rusiju politika, proizvod kojim oni  ne ucenjuju, vec imaju adut u kreiranju medjunarodnih odnosa ...

 

Njegova predizborna obecanja podsecaju na Putinovu politiku...za prvo drugo i trece dete u Rusiji se davno dobijaju novci , negde oko 10000 evra, sad je manje zbog kursa, i knjige su besplatne..ali ipak pritisak koji Vucic pravi na gradjene u Srbiji je neizdrziv, ja izbegavam i turisticki da dodjem, a pazi, zivim u Moskvi, ))

 

Podela moci - ne bih ja to tako nazvao...vise je to preraspodela bogatsva odlazak jednih elita i dolazak drugih..ako se to ne vidi jos uvek, videce se...

 

.

 

 

1 minute ago, berti said:

Kreten najavljuje nuklearnu elektranu. I tamo da ugura svoje kadrove, keramicari i starlete se udome. Černobilski scenario...

On ce sad sve da obeca.

 

Sustina jeste da je on znao koji su ishodi ''pregovora'' jer se za tako nesto ne vodi razgovor od par sati. On uvek ide u posetu Rusiji pred izbore, npr ovaj po meni solidan ugovor oko prodaje NIS-a je uradjen posle izbora i to na 14godina, ovo je sad pred pocetak izbora i na 6 meseci.

 

Svako normalan zna da je to stvar maske za izbore kao i sve ostalo sto nam dolazi, slicno je bilo i pred one pre dve godine. I da medjunarodni ugovor na sest meseci je sraman i to se bukvalno nigde ne potpisuje, nema tog primera na svetu.

 

Kad pogledas taj B92 clanak i neki u informeru gde se samo preCednik spominje, onda ti je sve jasno. Pre smo kupovali migove i ostala nepotrebna sranja, videcemo sta je sad na repertoaru, mi smo imali najbolje uslove i uvek cmeo imati jer smo im dali NIS i to je cela sustine price...

 

 

Apsolutno sam siguran da nista nismo ustedeli jer je cena gasa i struje vec otisla gore..ja sam placao 2.3k sad oko 4k, sto je znacajno povecanje.

 

Pozdrav za tebe u Moskvi, ali sad mi je jasnije oko tvog odgovora...Sto je neko nekad rekao, treba svi da se uclanimo u sns i da ih busimo iznutra ;))) taj nivo idiota je neverovatan za bilo koju stranku u Evropi..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, berti said:

Kreten najavljuje nuklearnu elektranu. I tamo da ugura svoje kadrove, keramicari i starlete se udome. Černobilski scenario...

 

Može on da najavi nuklernu elektranu, leteće automobile, odlične plate i penzije, ma da kaže da živimo u raju, da smo visoko od provalije u koju padamo svakim danom njegove vladavine sve dublje i dublje..

 

Što umesto priče o nuklearke ne pritisne Vesića da počne da zida i završi novu autobusku stanicu, koja je po meni lično na lošoj lokaciji?

 

Osoba koja se u sve meša, može eto i da se umeša i požuri radove na autobuskoj stanici. Kad se meša, što ne obezbedi da ceo Beograd ima kanalizaciju?

 

Što ne obezbedi filtere preduzećima zbog čijih se isparenja Beograđani guše?

 

Decenijama smo daleko od te nuklearne elektrane.   

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

 

Pozdrav za tebe u Moskvi, ali sad mi je jasnije oko tvog odgovora...Sto je neko nekad rekao, treba svi da se uclanimo u sns i da ih busimo iznutra ;))) taj nivo idiota je neverovatan za bilo koju stranku u Evropi..

 

.

 

Mozda ti tako mislis, ali ocito je da tebi nista nije jasno...

 

Kako ti to zamisljas dali smo smo im NIS i zbog toga cemo uvek imati najbolje uslove? Kad nesto prodas, to vise nije tvoje, pa ni mogucnost da diktiras neke uslove, o tome se razmislja pre prodaje..

 

.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Mozda ti tako mislis, ali ocito je da tebi nista nije jasno...

 

Kako ti to zamisljas dali smo smo im NIS i zbog toga cemo uvek imati najbolje uslove? Kad nesto prodas, to vise nije tvoje, pa ni mogucnost da diktiras neke uslove, o tome se razmislja pre prodaje..

 

.

Procitaj malo bolje sta smo im dali i na koliko godina, procenata i bice ti jasnije xD

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Procitaj malo bolje sta smo im dali i na koliko godina, procenata i bice ti jasnije xD

 

.

 

Ajde izvuci citat da ne bi nikog zajebavao ovde...Pisem ti treci put da mi gas kupujemo po ugovoru iz 2012, ti meni nudis energetski dogovor iz 2008, za koji je jasno bilo da ne moze imati nikakve garancije...ono sto je bilo moguce, a to je skladiste gasa smo dobili...

Ono sto mi imamo da im ponudimo nisu ni korneti , ni sitni ekonomski aranzmani...garantovano snabdevanje gasom nije problem, nije bio problem ni za vreme hladnog rata...ali ako Vucic hoce da ono bude privilegovano u vecoj meri nego do sad , jedino sto moze da ponudi jeste otkaz od priblizavanbja NATO..jer je to jedino sto predstavlja interes za Rusiju u Srbiji... 

 

 

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/ugovorena-isporuka-gasa-do-2021-699149

 

Ugovorena isporuka gasa do 2021.

 

Beograd -- Potpisana dva ugovora o isporuci ruskog gasa Srbiji do 2021. Time je obezbeđena potpuna bezbednost u snabdevanju i niža cena gasa u narednih 10 godina.

IZVOR: B92, TANJUG SREDA, 27.03.2013. | 13:22 -> 16:18

 

"Dušan Bajatović je ranije naveo da će prosečna cena ruskog gasa biti 370 dolara za 1.000 kubnih metara, umesto dosadašnjih 490."

 

.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče gasa mi smo tu u lošoj poziciji. Ovo je neki kompromis koji je Vučić dobio do izbora a posle će da plaća kao i svi ostali. Kako ćemo se odužiti Rusiji za ovo, verovatno preko oružja. Mi smo u lošoj poziciji jer praktično stalno plaćamo "reket za kosovo" a kod gasa mi i nemamo alternativu. Trebalo bi sa nekim da napravimo gasovod do mora pa da imamo opciju da uvozimo tečni gas. On jeste skuplji ali je važan jer ako druga strana zna da imaš alternativu onda ne može da bude bezobrazna u pregovorima. Ovako kad znaju da mi ne možemo njih da zamenimo za narednih X godina mogu da rade šta hoće.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Kreten najavljuje nuklearnu elektranu. I tamo da ugura svoje kadrove, keramicari i starlete se udome. Černobilski scenario...

 

.

 

Verujem da bi on to hteo, verujem i da ce pokusati...jasno je i zasto, nuklearka bi  ucvrstila politicku poziciju u regionu, bas kao sto Ukrajina i neke balticke zemlje moraju da kupuju struju od Lukasenka, a ne bi...Ukrajina po starom dogovoru dok su odnosi bili prijateljski je kupuje poceni od 1, 6 grivni, sad  kad im zbog nekih svojih problema treba vise energije, Lukasenko im prodaje ali vec po 5 grivni...

 

To zadovoljstvo je preskupo za zemlje kao Srbija, deset milijardi se ne nalazi na ulici, a Rusija nije SSSR i ne pravi vise takve stvari za besplatno...

 

.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče gasa mi smo tu u lošoj poziciji. Ovo je neki kompromis koji je Vučić dobio do izbora a posle će da plaća kao i svi ostali. Kako ćemo se odužiti Rusiji za ovo, verovatno preko oružja. Mi smo u lošoj poziciji jer praktično stalno plaćamo "reket za kosovo" a kod gasa mi i nemamo alternativu. Trebalo bi sa nekim da napravimo gasovod do mora pa da imamo opciju da uvozimo tečni gas. On jeste skuplji ali je važan jer ako druga strana zna da imaš alternativu onda ne može da bude bezobrazna u pregovorima. Ovako kad znaju da mi ne možemo njih da zamenimo za narednih X godina mogu da rade šta hoće.

 

.

 

Nemamo ni mi ni niko drugi problem sa kupovinom gasa, ako ga kupujemo po ugovorima koji su praksa u Evropi vec davno, ...Problem nastaje kad mi hocemo gas jeftino, a besplatnog rucka nema...

Ruski gas ima ubedljivo najbolju trzisnu cenu..postoje zemlje kod kojih je diversifikacija zakonom uredjena, pa moraju da kupuju i tecni...Luke za dopremanje tecnog naftnog gasa su kostale balticke zemlje milijarde dolara, i ta cena je prebacena na krajnjeg korisnika...

Ove godine uvoz tecnog gasa pao u Evropi za 20% ako se ne varam...i opet se ruske firme , privatne, pojavljuju kao eksporteri., jer je zemljama zaliva mnogo intresantnije i unosnije poslovati u Aziji.

 

Mi bi trebali jednostavno da resimo, idemo u NATO, nastavljamo priblizavanje EU, i otkazujemo sve privilegovane aranzmane sa RF, i prelazimo na trzisne...nikakvih problema nece biti, osim sto ce biti nesto skuplje..

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Što se tiče gasa mi smo tu u lošoj poziciji. Ovo je neki kompromis koji je Vučić dobio do izbora a posle će da plaća kao i svi ostali. Kako ćemo se odužiti Rusiji za ovo, verovatno preko oružja. Mi smo u lošoj poziciji jer praktično stalno plaćamo "reket za kosovo" a kod gasa mi i nemamo alternativu. Trebalo bi sa nekim da napravimo gasovod do mora pa da imamo opciju da uvozimo tečni gas. On jeste skuplji ali je važan jer ako druga strana zna da imaš alternativu onda ne može da bude bezobrazna u pregovorima. Ovako kad znaju da mi ne možemo njih da zamenimo za narednih X godina mogu da rade šta hoće.

 

Nije problem čak ni investirati u neku cev ka LNG terminalu na Krku. 

Problem je što to i nije uvek sigurna alternativa u nekim kriznim situacijama. 

Pogotovo za zemlje kao Srbija, koje nemaju velike skladišne kapacitete. 

Na tome bi prvo trebalo poraditi, pa tek onda razmišljati o alternativama. 

 

Jer trgovina preko LNG terminala ne funkcioniše kao trgovina ruskim gasom po sistemu "uzmi ili plati", već po sistemu "plati, pa stani u red" 

 

Može se desiti da ti zakupiš neku isporuku na LNG terminal, a dobavljač isporuku preusmeri na azijsko tržište gde su cene gasa uvek mnogo veće. A tebi plate novčani penal zbog kašnjenja. 

 

Najbolju energetsku politiku vode Madjari. 

Imaju četiri nuklearke, imaju gasnu konekciju sa 6 od 7 susednih zemalja, na trasi su Turskog toka, imaju vezu za LNG terminalom na Krku, imaju ogromne skladišne kapacitete, njihove firme su i najveći zakupci isporuka LNGa na Krku. 

 

Prosto rečeno, Budimpešta je postala gasni hub u Evropi. 

E kad imaš takvu poziciju, onda možeš pregovarati na ravnopravnim osnovama. 

Sve mimo toga je mlacenje prazne slame i plašenje ježa golom guzicom. 

 

Dostupan i jeftin gas je nasušna potreba. Srbija je za Rusiju beznačajno tržište i ne bi se bogznakako ovajdili da nam lupe tržišnu cenu u ovom trenutku. 

Mnogo jača je politička poruka sa malom cenom za "prijateljski" zemlje. 

Ne verujem da će nešto posebno tražiti mimo toga. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Bejbl said:

 

Nije problem čak ni investirati u neku cev ka LNG terminalu na Krku. 

Problem je što to i nije uvek sigurna alternativa u nekim kriznim situacijama. 

Pogotovo za zemlje kao Srbija, koje nemaju velike skladišne kapacitete. 

Na tome bi prvo trebalo poraditi, pa tek onda razmišljati o alternativama. 

 

Jer trgovina preko LNG terminala ne funkcioniše kao trgovina ruskim gasom po sistemu "uzmi ili plati", već po sistemu "plati, pa stani u red" 

 

Može se desiti da ti zakupiš neku isporuku na LNG terminal, a dobavljač isporuku preusmeri na azijsko tržište gde su cene gasa uvek mnogo veće. A tebi plate novčani penal zbog kašnjenja. 

 

Najbolju energetsku politiku vode Madjari. 

Imaju četiri nuklearke, imaju gasnu konekciju sa 6 od 7 susednih zemalja, na trasi su Turskog toka, imaju vezu za LNG terminalom na Krku, imaju ogromne skladišne kapacitete, njihove firme su i najveći zakupci isporuka LNGa na Krku. 

 

Prosto rečeno, Budimpešta je postala gasni hub u Evropi. 

E kad imaš takvu poziciju, onda možeš pregovarati na ravnopravnim osnovama. 

Sve mimo toga je mlacenje prazne slame i plašenje ježa golom guzicom. 

 

Dostupan i jeftin gas je nasušna potreba. Srbija je za Rusiju beznačajno tržište i ne bi se bogznakako ovajdili da nam lupe tržišnu cenu u ovom trenutku. 

Mnogo jača je politička poruka sa malom cenom za "prijateljski" zemlje. 

Ne verujem da će nešto posebno tražiti mimo toga. 

 

 

.

 

Dobar post..ako dozvolis da dodam...

 

Poziciju pregovorima u dobroj meri odredjuje i potrosnja gasa- to jest dogovorene kolicine. Madjarska koja je spomenuta kupuje 3-4 puta vise gasa od Srbije, ...U pravi si, oni imaju odlicnu energetsku politiku, obojenu samo svojim interesima..

Medjutim oni gube malo na znacaju kao tranzitna zemlja, Gas za Hrvatsku , Bosnu i Srbiju posle turskog toka vise nece ici preko njih, kao ni tranzitna taksa...i povezanost cevovodima s raznih pravaca daje mogucnost, ali od oktobra gas za Madjarsku dolazi  preko Srbije, i jos milijardu kuba preko Austrije, istog tog ruskog gasa...Nesto manje od 50% ce biti kupovano na kratrocnim osnovama i to opet uglavnom preko gaspromovog sopstvenog treidera u Evropi..

 

To sto su uvalili kitu Ukrajini, verovatno je donelo prilicnu ustedu...

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deez nuts. said:

Bas se pitam koliko ce nas kostati ova ista cena gasa. Cega se Usna odrekla u nase ime?

 

Ne znam čemu takav defetizam. 

Ne verujem da će se ičeg odreći "u naše ime". 

Tačnije, već se odrekao recimo zatvaranja onog poglavlja pregovora sa EU koje govori o usaglašavanju spoljne politike sa unijom. 

Ne pratimo baš dosledno politiku EU kad je Rusija u pitanju, nismo uveli nikakve sankcije i Crna Gora nam beži u pregovorima za to jedno poglavlje. 

Kupujemo oružje od Rusa, izvodimo vojne vežbe sa njima, dajemo im neke poslove sa železnicom, skandiramo Putinu na stadionu, vojne parade njemu u čast organizujemo. 

Nije to malo od zemlje u NATO okruženju, koja teži EU gde je Rusija prokazana kao Mordor, a Putin kao Sauron i uzrok sveg zla na svetu. 

 

Ja sam znao da će nam Rusi izaći u susret po pitanju cene gasa. Kod njih je gas, što kaže kolega, političko sredstvo i besmisleno bi bilo sa njihove strane da Srbiju tretiraju u tom smislu kao Moldavija. 

Pogotovo što smo beznačajno tržište za njih.

 

A drugo je što Usnija od svega pravi dramu i pitanje života i smrti, koje zavisi samo od njegove mudrosti i sposobnosti. 

Pa dobro. Ima pravo da poentira. 

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

Dobro reče jedan dečko kada se pokrenula priča oko ovih likova što su zidali šupe da bi što veće pare uzeli od Rio Tinta, "oni su bar dobili pare, mi ćemo pobeći sami". 


Letos sam se baš razočarao u te ljude da ne kažem komšije koje su prodali kuće i još je jedna budaletina kupila kuću 2 kilometra dalje, i tu sam skapirao da ti ljudi pojma nemaju o bilo čemu da su neuki, retardirani i da im nije ni zameriti jer oni misle da su oni prevarili državu a ne država njih.

 

2005 godine dolaze kinezi da se bakću oko jadarita ja sa treninga dolazim u restoran i zatičem jednog svog rođaka tu, otkud ti ovde? Kaže on meni vodim ove kineze kopaju nešto oko onog jadarita, dakle o Rio Savi nije bilo ni reči tada a sada vidim da se pominju i oni ko su onda bili oni kinezi?

 

Žao mi je što moji sugrađani nemaju svest o tome, pogotovo neki mlađi iz saveza komunista, nisam mogao da verujem ni da još postoji to ali eto ima i toga.

 

Žao mi je što će se verovatno ubiti jedan baš lep, kraj, koji je jedno vreme ostao zbog šuma zbog seče, i taman se to sve koliko toliko oporavilo i opet vidiš neko zelenilo sada će sve to da unište. 

 

Da li je za ovo kriv Vučić ili Tadić ili ko već iskreno me ne zanima, nabijam svakog političara na onu stvar ako kaže da je to ostalo od stare vlasti ma o čemu god da se radi. Ako nisi sposoban da ispraviš greške nemoj da sedaš u tu fotelju. Ja kada neki posao ne mogu dobro da odradim ne prihvatam ga, nekad sam prolazio dobro u životu sa tom iskrenošću nekad ne ali nikada nisam bio posramljen.

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Haklberi said:

Dobro reče jedan dečko kada se pokrenula priča oko ovih likova što su zidali šupe da bi što veće pare uzeli od Rio Tinta, "oni su bar dobili pare, mi ćemo pobeći sami". 


Letos sam se baš razočarao u te ljude da ne kažem komšije koje su prodali kuće i još je jedna budaletina kupila kuću 2 kilometra dalje, i tu sam skapirao da ti ljudi pojma nemaju o bilo čemu da su neuki, retardirani i da im nije ni zameriti jer oni misle da su oni prevarili državu a ne država njih.

 

2005 godine dolaze kinezi da se bakću oko jadarita ja sa treninga dolazim u restoran i zatičem jednog svog rođaka tu, otkud ti ovde? Kaže on meni vodim ove kineze kopaju nešto oko onog jadarita, dakle o Rio Savi nije bilo ni reči tada a sada vidim da se pominju i oni ko su onda bili oni kinezi?

 

Žao mi je što moji sugrađani nemaju svest o tome, pogotovo neki mlađi iz saveza komunista, nisam mogao da verujem ni da još postoji to ali eto ima i toga.

 

Žao mi je što će se verovatno ubiti jedan baš lep, kraj, koji je jedno vreme ostao zbog šuma zbog seče, i taman se to sve koliko toliko oporavilo i opet vidiš neko zelenilo sada će sve to da unište. 

 

Da li je za ovo kriv Vučić ili Tadić ili ko već iskreno me ne zanima, nabijam svakog političara na onu stvar ako kaže da je to ostalo od stare vlasti ma o čemu god da se radi. Ako nisi sposoban da ispraviš greške nemoj da sedaš u tu fotelju. Ja kada neki posao ne mogu dobro da odradim ne prihvatam ga, nekad sam prolazio dobro u životu sa tom iskrenošću nekad ne ali nikada nisam bio posramljen.

 

 

 

Ja ne verujem da rudnik može ubiti neki kraj. 

Dapače, neki krajevi, naselja i gradovi se ubiju kad rudnik bude zatvoren. 

Pogledati samo Aleksinac i naselje Aleksinački rudnici. 

To je danas mrtvilo, horor. Čitam reportaže kako retki stanovnici pričaju o životu koji je tamo bujao dok je rudnik radio. 

A ovde pričamo kako će rudnik ubiti neki kraj. 

Ili fabrika guma. 

 

Mi svi doživljavamo te pasivne krajeve i sela kao neka vikend naselja gde ćemo mi doći na par dana kad je lepo vreme, da odmorimo živce, okrenemo roštilj ili kotlić. 

Pa nije to tako. 

Ostani zemljače da živiš tamo, ako toliko voliš prirodu

Pa ćeš videti kako je zajebano kad nemaš šta raditi, od čega živeti, kad nemaš normalne puteve, kad nemaš ni autobusku liniju, kad nemaš dom zdravlja, apoteku, školu , poštu... 

 

Treba malo gledati i sa te strane. 

Obići malo istočnu Srbiju, pa da se vidi kako izgledaju krajevi sa fantastičnom prirodom... Bez ljudi. 

Edited by Bejbl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, berti said:

Kreten najavljuje nuklearnu elektranu. I tamo da ugura svoje kadrove, keramicari i starlete se udome. Černobilski scenario...

 

ako budu radili kao sto rade sa namenskom bice zanimljivo...   Iskreno verujem da mu to zapad nece dozvoliti...  jer se iz tog nuklearnog otpada mogu praviti i prljave bombe..   to jednostavno Srbiji nece dozvoliti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bejbl said:

 

Nije problem čak ni investirati u neku cev ka LNG terminalu na Krku. 

Problem je što to i nije uvek sigurna alternativa u nekim kriznim situacijama. 

Pogotovo za zemlje kao Srbija, koje nemaju velike skladišne kapacitete. 

Na tome bi prvo trebalo poraditi, pa tek onda razmišljati o alternativama. 

 

 

 

Isto tako SAD i EU uvek mogu da ti pošalju (poklone ili prodaju, nebitno) iz svojih rezervi da prezimiš pa sledeće godine sklapaj ugovore za LNG ukoliko te Rusi dovedu u situaciju da ne znaš šta da radiš. Pogotovo za nas manje države to nije problem, ali jeste kada nemaju kako da ti ga doture.

 

@attolini

 

Problem je što smo zavisni od Rusije i oni to znaju. Prvi put kada dođemo u neki konflikt sa njima dobićemo jaču cenu. Pogotovo što smo mi mala država i njima pad prodaje koji mi trošimo godišnje ne predstavlja problem da istrpe ali mi nemamo alternativu. Za sve mora da postoji alternativa a ne da se molimo bogu da će monopolista biti dobar prema nama.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bejbl said:

 

Ne znam čemu takav defetizam. 

Ne verujem da će se ičeg odreći "u naše ime". 

Tačnije, već se odrekao recimo zatvaranja onog poglavlja pregovora sa EU koje govori o usaglašavanju spoljne politike sa unijom. 

Ne pratimo baš dosledno politiku EU kad je Rusija u pitanju, nismo uveli nikakve sankcije i Crna Gora nam beži u pregovorima za to jedno poglavlje. 

Kupujemo oružje od Rusa, izvodimo vojne vežbe sa njima, dajemo im neke poslove sa železnicom, skandiramo Putinu na stadionu, vojne parade njemu u čast organizujemo. 

Nije to malo od zemlje u NATO okruženju, koja teži EU gde je Rusija prokazana kao Mordor, a Putin kao Sauron i uzrok sveg zla na svetu. 

 

Ja sam znao da će nam Rusi izaći u susret po pitanju cene gasa. Kod njih je gas, što kaže kolega, političko sredstvo i besmisleno bi bilo sa njihove strane da Srbiju tretiraju u tom smislu kao Moldavija. 

Pogotovo što smo beznačajno tržište za njih.

 

A drugo je što Usnija od svega pravi dramu i pitanje života i smrti, koje zavisi samo od njegove mudrosti i sposobnosti. 

Pa dobro. Ima pravo da poentira. 

 

Rusija nikad nista nije dala djabe Srbiji to jest Jugoslaviji... uvek je to naplatila ....  na ovaj ili onaj nacin... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

 

Isto tako SAD i EU uvek mogu da ti pošalju (poklone ili prodaju, nebitno) iz svojih rezervi da prezimiš pa sledeće godine sklapaj ugovore za LNG ukoliko te Rusi dovedu u situaciju da ne znaš šta da radiš. Pogotovo za nas manje potrošače to nije problem da nam pomognu da prebrodimo par meseci, bilo je sličnih primera.

 

Ko je tebe slagao da EU i SAD "uvek to mogu"? 

Gde bi oni bili da tako pomažu iz svojih rezervi svim ugroženim.?

1 minute ago, Doc Holiday said:

 

Rusija nikad nista nije dala djabe Srbiji to jest Jugoslaviji... uvek je to naplatila ....  na ovaj ili onaj nacin... 

 

Jak si ti stručnjak uvek bio. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Bejbl said:

 

Ja ne verujem da rudnik može ubiti neki kraj. 

Dapače, neki krajevi, naselja i gradovi se ubiju kad rudnik bude zatvoren. 

Pogledati samo Aleksinac i naselje Aleksinački rudnici. 

To je danas mrtvilo, horor. Čitam reportaže kako retki stanovnici pričaju o životu koji je tamo bujao dok je rudnik radio. 

A ovde pričamo kako će rudnik ubiti neki kraj. 

Ili fabrika guma. 

 

Mi svi doživljavamo te pasivne krajeve i sela kao neka vikend naselja gde ćemo mi doći na par dana kad je lepo vreme, da odmorimo živce, okrenemo roštilj ili kotlić. 

Pa nije to tako. 

Ostani zemljače da živiš tamo, ako toliko voliš prirodu

Pa ćeš videti kako je zajebano kad nemaš šta raditi, od čega živeti, kad nemaš normalne puteve, kad nemaš ni autobusku liniju, kad nemaš dom zdravlja, apoteku, školu , poštu... 

 

Treba malo gledati i sa te strane. 

Obići malo istočnu Srbiju, pa da se vidi kako izgledaju krajevi sa fantastičnom prirodom... Bez ljudi. 

 

  progooglaj sta je RT napravio gde god je bio...  pocevsi od maticne Australije, pecine Aboridzina itd...  Gradjanski rat u Novoj Gvineji itd... 

  Sto se razvoja tice..  i taj kraj i ovaj oko Zrenjanina je veoma plodan..  proizvodnja hrane u svetu postaje sve veci problem.. pogotovo one kvalitetne...  Umesto tih rudnika i guma  , bolje da su doveli preradjivacke ,  mlekare, industrije mesa itd...   to bi pokrenulo i druge grane...  Rakovicu npr itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bejbl said:

 

Nije problem čak ni investirati u neku cev ka LNG terminalu na Krku. 

 

Kupovati tecni gas nema nikakvo opravdanje osim ako tu nije ukljuceni i neki drugi dil, jer sve ove zemlje koje kupuju gas od SAD su to ucinile pod pritiskom.

Tecni gas ne moze biti nikada jeftiniji od onog koji ide gasovodom, osim da ga Amerikanci prodaju i da gube na njemu, sto se naravno nece nikada desiti, jer oni to ne rade da drugi imaju koristi, nego da oni tu profitiraju.

Ne ulazu dzaba Nijemci toliko u Sjeverni tok, i ako im Amerikanci stalno podmecu nogu, a to sto oni rade je u totalnoj suprotnosti sa idejom free enterprise, koja bi trebala da predstavlja osnovu njihove ideologije. 

Sto se tice americke politike prema Srbiji, ona najvise odgovara upravo Vucicu, jer u poslednjih 30 godina, prema Srbiji je konstantno neprijateljska i ne vidim da ce da se promeni u skoroj buducnosti, jer ne postoji nikakva nagovijest da bi se to moglo promeniti dok je ove administracije, sto je jos 3 godine, a poslije ko zna.

Sto se tice nuklearki, imam dobrog prijatelja koji radi u jednoj termoelektrani kao inzinjer, i kada sam mu spomenuo zasto ne gradimo nuklearke, on mi je rekao ne daj Boze, naravno zbog javasluka, znaci da sami treba da gradimo pre svega odgovorno drustvo sa odgovornim pojedincima, a to Rusija, SAD je manje vazno, sve bi doslo na svoje mesto. Jedini nacin da se to ostvari je prisila, tj sudski sistem i broba protiv korupcije.

Naivni sto misle da to moze da uradi EU, SAD ili NATO su u zabludi. Pa SAD zajebava svog najveceg saveznika i komsiju Kanadu, a da Srbija nesto ocekuje posebno.

 

6 minutes ago, Doc Holiday said:

Rusija nikad nista nije dala djabe Srbiji to jest Jugoslaviji... uvek je to naplatila ....  na ovaj ili onaj nacin... 

 

Ko to daje bilo sta dzaba? Ako ima neka drzava, bas bih volio da saznam.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bejbl said:

 

Ko je tebe slagao da EU i SAD "uvek to mogu"? 

Gde bi oni bili da tako pomažu iz svojih rezervi svim ugroženim.?

 

Jak si ti stručnjak uvek bio. 

 

 

sendvic i 1000 za gospodju

Just now, Amigo said:

Ko to daje bilo sta dzaba? Ako ima neka drzava, bas bih volio da saznam.

 

upravo tako...  ali u AVistanu se uvek Rusko prezentuje kao da je za DZ....  u poslednje vreme i PRCovsko

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Doc Holiday said:

proizvodnja hrane u svetu postaje sve veci problem.. 

 

Za napredne zemlje nije to nikakav problem, oni imaju viska hrane i da bi Srbija bila konkurentna, treba da se promeni jako mnogo toga, kao i da se ulazu ogromne pare, daju subvencije poljprivrednicima i slicno.

Moje skromno misljenje je da Srbija to nije u stanju, jer je poljoprivredni sektor unisten jos 1945, kada je rasitnjen, seljaci tj farmeri su svoju proizvodnju bazirali manje-vise na onome sta mogu da prodaju na pijaci i slicno. Nekada smo ucili u skoli intezivna i ekstezivna poljoprivreda. 

Ne moze se na taj nacin biti konkurentan Danskoj ili Hlandiji, nema sanse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Za napredne zemlje nije to nikakav problem, oni imaju viska hrane i da bi Srbija bila konkurentna, treba da se promeni jako mnogo toga, kao i da se ulazu ogromne pare, daju subvencije poljprivrednicima i slicno.

Moje skromno misljenje je da Srbija to nije u stanju, jer je poljoprivredni sektor unisten jos 1945, kada je rasitnjen, seljaci tj farmeri su svoju proizvodnju bazirali manje-vise na onome sta mogu da prodaju na pijaci i slicno. Nekada smo ucili u skoli intezivna i ekstezivna poljoprivreda. 

Ne moze se na taj nacin biti konkurentan Danskoj ili Hlandiji, nema sanse.

 

pa pre se moze srediti poljoprivreda , kao i prateca preradjivacka industrija nego sulude nuklearke...  hrana je skupa .. a hrana ide cak i kad je pandemija...   Hrvatska npr, prosle godine nije prihodovala od turizma zbog korone... A hrana se uvek prodaje... sta god da se desi..

   Da ne pominjemo da imamo pravo na solidne pare iz EU fondova za poljoprivredu... kako kao povoljne zajmove tako i bespovratna sredstva...  naravno sa transparentnim ulaganjima

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Za napredne zemlje nije to nikakav problem, oni imaju viska hrane i da bi Srbija bila konkurentna, treba da se promeni jako mnogo toga, kao i da se ulazu ogromne pare, daju subvencije poljprivrednicima i slicno.

Moje skromno misljenje je da Srbija to nije u stanju, jer je poljoprivredni sektor unisten jos 1945, kada je rasitnjen, seljaci tj farmeri su svoju proizvodnju bazirali manje-vise na onome sta mogu da prodaju na pijaci i slicno. Nekada smo ucili u skoli intezivna i ekstezivna poljoprivreda. 

Ne moze se na taj nacin biti konkurentan Danskoj ili Hlandiji, nema sanse.

Bukvalno sve netacno, nasa zemlja je plodnija i mislim da je cak imamo vise, ili tu negde.  Nije do ''rasitnjenja'' vec sto nema ( drzava) da to otkupi i da plasman negde dalje...tj cene su uzasne pa se snalaz ko kako moze. 

 

Bas mi  tasta zivi u jednom od najplodnijih delova u Evropi itd...prosto sve sto si napisao nema veze sa vezom :))

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...