Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

17 minutes ago, Accuphase said:

Ne nije nimalo pogrešio iz prostog razloga zato što su Jugosloveni anacionalni, njima su svi isti kao što zapravo i jesu.

Kada oni nabrajaju prijatelje navode im imena ne nacionalnost...

Opet si u problemu i javljaš se bez ikakve potrebe. Eto da budem fin k uputim te na komentar zorana jugoslovena. Pročitaš i lako ukapiraš o čemu pišem.  Ili nastavis da rroluješ pošto ti vidim i dalje gledaju kroz prste.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Accuphase said:

Pomračenje Sunca 1961 i 1999 godine, ko bi rekao da u tako malom vremenskom razmaku može da dođe do takve regresije ljudskog duha u jednoj ipak evropskoj zemlji.

 

Uz dužno poštovanje prema tvom pisanju, čemu se čudiš? Posle nekoliko decenija utucavanja u glavu i trpanja u ksenofobične torove, čemu se možemo nadati? Pre nekoliko decenija smo bili avangarda među komunističkim zemljama, a sada su te iste zemlje ispred nas po mnogim pitanjima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Accuphase said:

Ne nije nimalo pogrešio iz prostog razloga zato što su Jugosloveni anacionalni, njima su svi isti kao što zapravo i jesu.

Kada oni nabrajaju prijatelje navode im imena ne nacionalnost...

 

Nacionalistima je  to sto , eto , imaju pokojeg prijatelja medju drugim nacijama predmet da se eto pohvale..  A cini se da se vade....

 

  Jugoslovenima , a sad posto Jugoslavije vise eto, nema , nego sad je to Evropa - kao neki visi stadium-  Evropejcijma je to sto imaju prijetelje medju svima sasvim normalna stvar , oni cesto i ne znaju potpuno ko je koje nacionalnosti , niti ih interesuje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2021 at 10:17 AM, Perkos2 said:

 dakle posto niko nece jugoslaviju ne bi trebalo ni da se Srbiji namece takva ideja.Dopustite da i Srbija ima svoju drzavu i pronađe svoj put u buducnost.

Ko to danas od vodecih partija u Srbiji promovise jugoslovenstvo? Poslednja iole relevantna organizacija koja se bavila tom idejom je bio JUL, mada se njihov pristup pre moze nazvati srboslovenstvo.

 

On 11/14/2021 at 2:43 PM, djura.net said:

ovo jednostavno nije tacno. prilicno sam siguran da ideja jugoslovenstva ne postoji na Kosovu i zapadnoj Makedoniji i mozda na jos po nekom omanjem lokalitetu, ali od 'Vardara pa do Triglava' 🙂 svuda je i dan danas jedan manji broj ljudi svestan koliko je dobra ta drzava bila i uopste ideja koja ju je napravila. inace se slazem i sa tim da ljudi pogresno izjednacavaju poratni komunizam i Jugoslaviju, a zapravo je i sama drzava i pogotovu ideja panslovenstva i zajednicke drzave juznih slovena dosta starija.

Nisam siguran da je Makedoniji uopste ta ideja bila ikada popularna, istocnoj ili zapadnoj. Oni su podjednako i sa dobrim razlogom podozrivi prema svim susedima. Zaboravio si i zapadnu Hercegovinu, tamo ta ideja nikada nije ni postojala.

Da se jednom i ja slozim sa @Perkos2 da je cela ideja Jugoslavije cist promasaj, a ova drug je jos veci promasaj od prve, posto je jos 20te bilo jasno da ta drzava nema nikakakvu perspektivu. Sta spaja Makedonce, Albance, Crnogorce i Slovence? Apsolutno nista, ni jezik, ni kultura, ni istorija, a po najmanje ekonomski interesi. Dok je Slovenija 80tih imala dohodak po stanovniku bluzu sa Francuskom, juzne republike su bile na nivou africkih zemalja. Onda na to dodas hrvatsko-srpski-bosnjacki sukob. Kumunisti da su imali mozga ostali bi na Gorkicevom stavu o nacionalnim drzavama, pa bi stvar bila resena 45te, umoste 40 godina mrcvarenja , plus ratovi iz 90tih koji i danas tinjaju.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Da se jednom i ja slozim sa @Perkos2 da je cela ideja Jugoslavije cist promasaj, a ova drug je jos veci promasaj od prve, posto je jos 20te bilo jasno da ta drzava nema nikakakvu perspektivu. Sta spaja Makedonce, Albance, Crnogorce i Slovence? Apsolutno nista, ni jezik, ni kultura, ni istorija, a po najmanje ekonomski interesi. Dok je Slovenija 80tih imala dohodak po stanovniku bluzu sa Francuskom, juzne republike su bile na nivou africkih zemalja. Onda na to dodas hrvatsko-srpski-bosnjacki sukob. Kumunisti da su imali mozga ostali bi na Gorkicevom stavu o nacionalnim drzavama, pa bi stvar bila resena 45te, umoste 40 godina mrcvarenja , plus ratovi iz 90tih koji i danas tinjaju.

 

Ti to posmatras kao da su postojale sadasnje republike, pa se onda stvorila Jugoslavija. Bez Jugoslavije bi postojala Velika Srbija, mala Hrvatska i to je to.

Mozda bi se i ta Velika Srbija poslije raspala, ko to zna, nije ni bitno, tako da se ne bih slozio da je bila bas promasaj. Posluzila je nekoj svojoj svrsi svakako.

Npr Slovenija je svakako profitirala i Slovencima nije bilo uopste lose, od juga su kupovali jeftine sirovine i prodavali gotove proizvode i zaradjivala dobro od toga.

Osim toga bili su u svom cosku, sto bi rekli svoji na svome. Odlicna lokacija. E sad da su ostali u Austriji, imali bi bolji standard, ali drzavu bi tesko ikada dobili.

Jugoslavija je unistena i deformisana tokom drugog svjetskog rata, kada su nas Nijemci prvo razvalili, raskomadali i sve pripremili za bratobilacki rat, koji se nije nikada zaboravio i bio je teski balast svih tih 45 godina. 

A i na kraju Zapad nas ocigledno nije htio.

 

Ja sam radio kratko u FAMOS-u, OOUR :classic_biggrin: Fabrika Mjenjaca i radili smo mjenjace za sva vozila TAM-a, na obostrani ekonomski interes. Takvih primjera ima jako dosta.

Nego kada se sjetih OOUR, tj Samoupravljanja koji je izum jednog Slovenca, a Usmjereno obrazovanje i ukidanje gimnazija, jednog Hrvata, tako da nisu bas sve gluposti dolazile iz Srbije.

Mozda smo i blizi medjusobno, nego sto to izgleda na prvi pogled. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Sta spaja Makedonce, Albance, Crnogorce i Slovence? Apsolutno nista, ni jezik, ni kultura, ni istorija, a po najmanje ekonomski interesi.

QQ prijatelju...

I jezik, I kultura, i obicaji, I istorija, I buducnost, a posebno ekonomski interesi itekako spajaju ove narode, kao I komad zemlje na kojoj zive I dele sudbinu. Ako to nije kristalno jasno, onda stvarno da ne gubimo vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Nisam siguran da je Makedoniji uopste ta ideja bila ikada popularna, istocnoj ili zapadnoj. Oni su podjednako i sa dobrim razlogom podozrivi prema svim susedima. Zaboravio si i zapadnu Hercegovinu, tamo ta ideja nikada nije ni postojala.

Da se jednom i ja slozim sa @Perkos2 da je cela ideja Jugoslavije cist promasaj, a ova drug je jos veci promasaj od prve, posto je jos 20te bilo jasno da ta drzava nema nikakakvu perspektivu. Sta spaja Makedonce, Albance, Crnogorce i Slovence? Apsolutno nista, ni jezik, ni kultura, ni istorija, a po najmanje ekonomski interesi. Dok je Slovenija 80tih imala dohodak po stanovniku bluzu sa Francuskom, juzne republike su bile na nivou africkih zemalja. Onda na to dodas hrvatsko-srpski-bosnjacki sukob. Kumunisti da su imali mozga ostali bi na Gorkicevom stavu o nacionalnim drzavama, pa bi stvar bila resena 45te, umoste 40 godina mrcvarenja , plus ratovi iz 90tih koji i danas tinjaju.

Edited 4 hours ago by DJORDJE

 

A, šta spaja Finsku, Portugal, Bugarsku, Francusku, Češku. Sve te zemlje EU su pomalo nezadovoljne, neke daju više u zajednički budžet od drugih, nekima ne odgovara politika EU prema migrantima, neki bi da zaoštre odnose sa Rusijom do kraja, neke razmišljaju o izlasku, neke i izađoše, ali, jako bitno, bez međusobnog ubijanja. Makedonija je u SFRJ koristila svoje ime, svoj jezik, sada je u poziciji da joj južni sused ne priznaje ime, dobro, priznaje ovo promenjeno, nametnuto, istočni joj ne priznaje jezik, severni veru, odnosno crkvu, a zapadni merka teritoriju.

Opstanak Jugoslavije nije bio moguć jer je elite u konstitutivnim narodima i narodnostima, tako se govorilo, nije bilo manjina, jednostavno nisu želele, videle su interes u samostalnosti, što jeste legitimno, ali niko nije pokazao dovoljno volje da se razdruženje obavi mirno, razumno, ako ne prijateljski.

MZ je lako prešla preko Helsinške konvencije o nepromenjivosti granica, brzo je priznala nove države a da nije predhodno obezbedila mir, konstatovala je da se SFRJ raspala sama od sebe i digla ruke, odnosno pustila međusobno klanje koje je moglo da se predvidi, postojalo je u nekim projekcijama obaveštajnih službi još sedamdesetih, ako ne i pre. Scenario je prilično predvidiv bio ako se pusti da ide "spontano"

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jugoslaviju je prvo silom odrzavao kralj Aleksandar a posle drugovi komunisti pod komandom tita. Kad je tito otisao u večna lovista drugovi se posvađali ko ce da bude novi tito i raspala se drzava na sve strane. Toliko o tim drzavama i koliko su bile dobre.

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2021 at 3:05 AM, zoran59 said:

 

Ajde, odbij!

 

Procitaj svoj post i  njegovu "suptilnu" (?!) poruku koja glasi: ma, nismo mi losi zato jer unaokolo ima jos losijih. Ili: "ja mozda jesam nacionalista, ali sam bas dobar covek u poredjenju sa nacionalistima drugde!"

 

Sada cu crno-belo, digitatlno ili binarno: ti si nacionalista a pokusavas da to ulepsas ili opravdas tezom da drugde ima i gorih.

 

Jeste, ima ih. Ali to nije opravdanje za tvoj nacionalizam.

 

Ja sam covek, humanista i filantrop. I Jugosloven. Moje jugoslovenstvo ne postoji zato da mrzim ili iskljucujem druge, nego se sastoji od toga da nemam vremena ni znanja da naucim sve svetske jezike. Znam engleski, nemacki, francuski, slovenacki i vise dijalekata srpskohrvatskog. Jebiga, kineski i neke africke jezike ne znam, zato sam Evropejac i Jugosloven, nisam bas svetski covek. Sramota, ne znam ni albanski - i zavidim ti sto ga ti znas. Sta ces, oblikovalo nas okruzenje.

 

Nemoj da prodajes "srpstvo" jer to ne vredi ni za sta. Moze da bude zgodno privatno, za neke lamentacije u pola noci uz casu vina. Ali u javnosti, gde se dogovara napredak drustva i sklapaju se poslovi, tome nema mesta.

 

Jeb'o vas Mladic i Kosovo 1389. i ratovi izmedju. Tesko je ziveti sa vama.

Iako vidim da si postao obožavan kao piksi ovih dana ipak moram da ti kažem da treba da te je sramota ovog sto si ispisao i rečnika koji koristiš. Verovatno su vas tako učili komesari na komunističkim kursevima u Kumrovcu ali odavno si u uređenoj zemlji. Trebalo je barem kulturu dijaloga da prihvatiš a ne da ti praziluk i dalje viri.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Hrvat iz Gospića said:

Zašto da ga je sram, zato što je napisao da odbiješ sa svojim nacionalističkim bljuvotinama umotanim u oblande? 

 

Ili je dirnuo u žicu sa ovim 'Jebo vas Mladić'? :lol_2:

 

Da ovaj forum nije postao stecište raznih jugoslovena ti ne bi mogao da imaš takav nick. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

Da ovaj forum nije postao stecište raznih jugoslovena ti ne bi mogao da imaš takav nick. 

Otkriću ti jednu strogo čuvanu tajnu. Ovaj forum nije nikada bio, pa ni u prethodnoj, inkarnaciji ekskluzivno srpski forum. Bolje da ti potražiš takav forum na nekom forumu nacoša, levijatana i sličnih. Tamo ćeš se naći u društvu prijatelja i istomišljenika.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Otkriću ti jednu strogo čuvanu tajnu. Ovaj forum nije nikada bio, pa ni u prethodnoj, inkarnaciji ekskluzivno srpski forum. Bolje da ti potražiš takav forum na nekom forumu nacoša, levijatana i sličnih. Tamo ćeš se naći u društvu prijatelja i istomišljenika.

E to nece da moze pošto sam ja na onom forumu jos od 2002 a takvih kao ti dežurnih pljuvača promenio sam na desetine. Pretili su i provocirali dok im ne istekne rok ali "tvrd je orah voćka čudnovata ..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Iako vidim da si postao obožavan kao piksi ovih dana ipak moram da ti kažem da treba da te je sramota ovog sto si ispisao i rečnika koji koristiš. Verovatno su vas tako učili komesari na komunističkim kursevima u Kumrovcu ali odavno si u uređenoj zemlji. Trebalo je barem kulturu dijaloga da prihvatiš a ne da ti praziluk i dalje viri.

 

Meni je prosto neverovatno da postoje stanovnici ove drzave koji zaista ovo misle. Najiskrenije se nadam da je samo 'airball' u pokusaju da se na bilo kakav nacin kontra-argumentuje, a ne tvoje iskreno uverenje.

Edited by fillam
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Da ovaj forum nije postao stecište raznih jugoslovena ti ne bi mogao da imaš takav nick. 

Moj nick je naslov jedne satirične pjesme(ne previše muzički kvalitetne) koja ismijava baš takve poput tebe, nebitno zvali se oni Hrvati, Srbi ili Uzbeci.

 

 

Inače, s Gospoćem nemam nikave veze a Hrvat sam samo po rođenju i pasošu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Hrvat iz Gospića said:

Moj nick je naslov jedne satirične pjesme(ne previše muzički kvalitetne) koja ismijava baš takve poput tebe, nebitno zvali se oni Hrvati, Srbi ili Uzbeci.

 

 

Imaš li brata koji sluša Knopflera?
:)

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Perkos2 said:

Jugoslaviju je prvo silom odrzavao kralj Aleksandar a posle drugovi komunisti pod komandom tita. Kad je tito otisao u večna lovista drugovi se posvađali ko ce da bude novi tito i raspala se drzava na sve strane. Toliko o tim drzavama i koliko su bile dobre.

 

ova tema o Jugoslaviji se ponavlja, pa cu i ja ponoviti....   Jugoslavija je nastala na dobrovoljnoj ideji pan juznoslovenstva...  tu dobrovoljnu ideju je Srbija zloupotrebila  i pretvarajuci tu prvu drzavu u veliku Srbiju...  Za vreme Tita je  velikosrpstvo ucutkano pa je panslovenizam funkcionisao...

  Smrcu Tita , je postepeno ponovo rasla ideja da Jugoslavija ponovo postane velika Srbija... sto je kulminiralo s krajem 80ih i 90te...

      Ostali juzni sloveni ( da ne nabrajam ) su hteli da zive SA Srbima a NE POD Srbima...  i to je najosnovniji uzrok raspada kako prve tako i druge Jugoslavije... jer kako dokazati da sad svi ili zive ili teze da zive pod jednom zajednickom drzavom-  EU...   svi sem Srbije....

3 hours ago, Perkos2 said:

Da ovaj forum nije postao stecište raznih jugoslovena ti ne bi mogao da imaš takav nick. 

 

na ovom forumu se nekad za ovakav stav  dobijao shut u but....

2 hours ago, Sprivel said:

150f40cb559b951f68ceeeb2fdd73ede.jpg

 

  Eto ...  sad je svima i kojima nije bilo jasno , ko stoji u odbrani murala....  

Jbg..  njima je RM sveti covek...

       

   Srbena Koreja...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sto ostali južni sloveni ne naprave jugoslaviju bez Srba i time nam zadaju strašan udarac od kojeg se nikad ne bi oporavili?  Ovi naovokomponovani tj novopridolsi u trenutku kad su vedete banovane ne moraju uopšte da se javljaju, sve je to škola kod OK korala, ništa novo se od njih ne može pročitati.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Hrvat iz Gospića said:

Zašto da ga je sram, zato što je napisao da odbiješ sa svojim nacionalističkim bljuvotinama umotanim u oblande? 

 

Ili je dirnuo u žicu sa ovim 'Jebo vas Mladić'? :lol_2:

 

Ja nešto ne vidim da su "umotane u oblande", šta više vrlo su direktne & otvorene.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Vox Populi - Vox Dei
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...