Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

2 hours ago, Luchifer89 said:

Nisam čitao knjige.
Nisam gledao ni jednu ekranizaciju ranije.
Znao sam samo površno o tematici.
Upravo pogledao film - SAVRŠENO!


Sent from my HD1913 using Tapatalk
 

 

Inace, u jednom od prvih trejlera za Dinu nalazila se i jedna pesma sa albuma koji je na tvom avataru 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Prijatelj Mitar said:

https://pescanik.net/odrastanje-na-pesku-arakisa/

 

Ok, deo o BR2049 kao da je pisao @de Havilland Mosquito 🙂 Tu sam inace fan knjige i prvog dela, ali mi drugi deo uopste nije bio los (mada je, naravno, dosta drugaciji).

 

Ne smem da čitam zbog spojlera, ali meni nije BR 2049 bio uopšte tako loš. Nisam se ne znam koliko razduševila, posebno kad je muzika u pitanju, ali nije strašno, verovatno zbog režije i vizuelne strane. Druga je stvar što je nastavak BR-a bio potpuno nepotreban sam po sebi. Mogu po nekoliko puta da gledam pojedine delove ali mi je smor da ga gledam od početka do kraja. Sve u svemu, not great, not terrible.

Link to comment
Share on other sites

Prvi utisak - Baron Harkonnen podseca na Dragana Markovica Palmu :lol_2: A ovaj opet na Jabbu the Hutta :lol_2:

Dobro realizovan film,dobro snimljen. Po ocekivanju nije poput Star Wars serijala i ko ocekuje takvu zabavu od "Dine" mozda treba da ga preskoci. Scene bitke vise lice na srednjovekovne okrsaje nego na svemirske akcije. Steta sto nismo dobili vise od likova Josha Brolina, Davea Bautiste,pa i Jasona Momoe,ali reditelj je dao mnogo vise mesta glavnom junaku i njegovoj prici. "Zacin" je najvredniji postojeci element u celom univerzumu,koji produzava zivot i prosiruje mentalne sposobnosti. Mozda smo mogli da vidimo kako tacno?

Mislim da je Villeneuve pogodio sa podelom price na dva dela. Iako film traje dva i po sata,meni nije bio naporan za gledanje;naprotiv - dobio sam ugodan i dostojanstven film. Muzika Hansa Zimmera izvrsna,dizajn zvuka za cistu "desetku". Zvucni efekti posteno razdrmaju gledaoca.

A posteno su ovi moji Somborci "nalozili vatru" u biskopu. :cigar: Prokuvao sam. Da sam znao - otisao bih na projekciju u shorcu i papucama za plazu. :classic_laugh:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Jedna opservacija,vise praktican savet koji nema veze sa filmom,ali ima sa njegovom konzumacijom.

Naime,maska koju koristim (KN95) mi se nije dobro pokazala u kombinaciji sa 3D naocarima za film. Valjda zbog svog dizajna (spicastog pomalo) topao vazduh koji izdahnem mi je isuvise isao pod naocare i maglio ih bukvalno sa svakim izdahom. Posto je tako bukvalno nemoguce videti platno,morao sam da je skinem. 

Ne znam,mozda je meni samo zasmetalo,a nekome drugom ne bi..razmislite o klasicnoj,hirurskoj masci ako se uputite u bioskop (a nosite maske i dalje). Sinoc je sala bilo fino popunjena..rekao bih da je jedno 1/3 nosila maske..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Jedna opservacija,vise praktican savet koji nema veze sa filmom,ali ima sa njegovom konzumacijom.

Naime,maska koju koristim (KN95) mi se nije dobro pokazala u kombinaciji sa 3D naocarima za film. Valjda zbog svog dizajna (spicastog pomalo) topao vazduh koji izdahnem mi je isuvise isao pod naocare i maglio ih bukvalno sa svakim izdahom. Posto je tako bukvalno nemoguce videti platno,morao sam da je skinem. 

Ne znam,mozda je meni samo zasmetalo,a nekome drugom ne bi..razmislite o klasicnoj,hirurskoj masci ako se uputite u bioskop (a nosite maske i dalje). Sinoc je sala bilo fino popunjena..rekao bih da je jedno 1/3 nosila maske..

 

Vredi li gledati u 3D? Ja planirao da idem na extreme 2D varijantu, nekako se bolje fokusiram na film a u proslosti sam povremeno imao blagu glavobolju nakon gledanja 3D filmova. Takodje, jesi li video da li te naocare dezinfikuju?

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da vredi. Nije mi 3D nesto bitno poravio utisak,ali ja u Somboru ne mogu da biram - film se samo daje u 3D. :wink2: 

5 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Takodje, jesi li video da li te naocare dezinfikuju?

Nisam video,mada nesto sumLJam..ali kao sto napisah - nemam ovde izbora. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ja juce bio prvi put u nepopularnom terminu(13:00) i drago mi je sto je bila Dina a ne neki drugi film. Osecaj kao da si pored njih. Nakon projekcije sam bio na sedmom nebu.

 

Mozda u pocetku nije bilo tako, ali kasnije su me ''usisali'' i zvuk i slika i van filma nisam registrovao druge stvari. Pre toga sam jedino cuo srecom samo grickanje kokica.😄 Sve u svemu fenomenalno iskustvo i da me neko zove da ponovo pogledam projekciju, pristao bih. Na stranu to sto mi se nije toliko svidelo kojom brzinom je film leteo u prvoj polovini filma i sto su neke detalje u prici izostavili nego su presli na konkretno.

 

Za Matrixa cu jos da vidim da li u IMAXu kada izadje. Karta za IMAX je 990 dinara.

Edited by Ta'veren
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sprivel said:

Kakav je taj IMAX, vredi li?

 

Odnos izmedju IMAX i ne-IMAX projekcije je negde u rangu kao izmedju ne-IMAX projekcije i gledanje filma na laptopu od 13 inca gde jedan od zvucnika ne radi.

Ludost je ici u bioskop i gledati ne-IMAX projekciju ako vec ima IMAX

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedno tehničko pitanje za poznavoce, nova "Dina" se u digitalnim bioskopima emituje naravno u 4K rezoluciji, no tečnost i prirodnost brzih pokreta je takva da se gotovo sigurno ne vrti na standardnih 24 fps već x2.

Ljudi koji rade u tehnici sležu ramenima, zato i ptam ovde na forumu...

Link to comment
Share on other sites

Film je dobar, iskreno premašio je moja očekivanja jer me ovi naduvani blokbasteri posljednjih godina po pravilu razočaraju. 

 

Slažem se sa opservacijom bombardera da su neki likovi mogli dobiti više prostora, samo pitanje kako bi to sve uklopili u 2 i po sata. 

 

Jedva čekam nastavak. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2021 at 4:54 PM, Darth Steva said:

 

Odnos izmedju IMAX i ne-IMAX projekcije je negde u rangu kao izmedju ne-IMAX projekcije i gledanje filma na laptopu od 13 inca gde jedan od zvucnika ne radi.

Ludost je ici u bioskop i gledati ne-IMAX projekciju ako vec ima IMAX

 

Sad sam zbunjena: o cemu pricate? Sta je to IMAX i ne - IMAX? 

Gledanje nove verzije DINE je za mene ozbiljna stvar pa ne bih da zabrljam, sta je najbolja moguca tehnoloska verzija filma? Ono sa 3 D naocarima ne dolazi u obzir, i ovako patim od vrtoglavica i zujanja u glavi, samo mi jos treca dimenzija treba pa da se pogubim nacisto. 

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam ga dva puta, prvi put u bioskopu pa onda na tv-u.

Ne mogu reći da sam preoduševljen, nisam imao taj neki osjećaj koji sam recimo kad sam gledao Interstelar, ali s obzirom da sam čitao knjigu, možda je ta oduševljenost nestala u poznavanju scenarija. Ali svakako odličan film, za mene u pojednim trenucima djeluje kao nešto što je neviđeno do sad.

Film odlično prati knjigu, brutalan je svijet koji je stvorio Vilnev, kasting je predobar, scenografija, kostimi, muzika, sve ono što čini film je više nego odlično.

Za mene lično problem u ovom filmu, a to je možda i jedini, je nemogućnost da se oni koji nisu čitali knjigu, u potpunosti vežu sa likovima, i da kroz tu jaču vezu dožive emotivnije sve ono što se dešava u filmu. 

Iskreno, iako je to što su uspjeli podijeliti film na dva dijela super, ova priča je možda trebala biti trilogija. Napraviti sporiji prvi film, da se završi ranije po onome kako prati knjigu, da se više tiče samog svijeta i onoga što čini političku pozadinu, malo više minuta za mnoge fenomalne karaktere.

Ali jbg, postoje ljudi kojima je i ovo bilo dosta sporo, pa teško da bi im se svidio prvi dio ovako kako ga ja zamišljam. 

Živimo u nekom instant vremenu, svi oće sve sad i odma, ljudi više ne prate serije ako ne izađe odmah čitava sezona, ko će čekati epizodu po epizodu. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Sad sam zbunjena: o cemu pricate? Sta je to IMAX i ne - IMAX? 

Gledanje nove verzije DINE je za mene ozbiljna stvar pa ne bih da zabrljam, sta je najbolja moguca tehnoloska verzija filma? Ono sa 3 D naocarima ne dolazi u obzir, i ovako patim od vrtoglavica i zujanja u glavi, samo mi jos treca dimenzija treba pa da se pogubim nacisto. 

U tom slucaju za tebe je najprihvatljivija opcija 2D: "klasicna",uobicajena projekcija. Kad se uputis u bioskop,na blagajni naglasi da zelis kartu za nju,a ne za 3D. 
Edit:najbolja verzija jeste IMAX,ali ona opet podrazumeva specijalne naocare,a to tebi ne odgovara. 

Edited by Crni Bombarder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SamoFlacko said:

Pogledao sam ga dva puta, prvi put u bioskopu pa onda na tv-u.

Ne mogu reći da sam preoduševljen, nisam imao taj neki osjećaj koji sam recimo kad sam gledao Interstelar, ali s obzirom da sam čitao knjigu, možda je ta oduševljenost nestala u poznavanju scenarija. Ali svakako odličan film, za mene u pojednim trenucima djeluje kao nešto što je neviđeno do sad.

Film odlično prati knjigu, brutalan je svijet koji je stvorio Vilnev, kasting je predobar, scenografija, kostimi, muzika, sve ono što čini film je više nego odlično.

Za mene lično problem u ovom filmu, a to je možda i jedini, je nemogućnost da se oni koji nisu čitali knjigu, u potpunosti vežu sa likovima, i da kroz tu jaču vezu dožive emotivnije sve ono što se dešava u filmu. 

Iskreno, iako je to što su uspjeli podijeliti film na dva dijela super, ova priča je možda trebala biti trilogija. Napraviti sporiji prvi film, da se završi ranije po onome kako prati knjigu, da se više tiče samog svijeta i onoga što čini političku pozadinu, malo više minuta za mnoge fenomalne karaktere.

Ali jbg, postoje ljudi kojima je i ovo bilo dosta sporo, pa teško da bi im se svidio prvi dio ovako kako ga ja zamišljam. 

Živimo u nekom instant vremenu, svi oće sve sad i odma, ljudi više ne prate serije ako ne izađe odmah čitava sezona, ko će čekati epizodu po epizodu. 

 

Apsolutno tacno, skoro sam isto to napisao posle drugog gledanja "Irca".

 

Vilnev voli da gledaocu da vremena da se "sazivi" sa filmom, to je jedan od njegovih trejdmarkova. Kad je univerzum Dine u pitanju, tako nesto je neophodno. Vidim da su i osobe u mom okruzenju koje nisu citale knjige odusevljene filmom (obicno posle gledanja kod kuce ide i gledanje u bioskopu). Zamerke uglavnom idu od onih koji su citali Herberta starijeg (mladjeg ne priznajem). Npr. i ja bih bio zadovoljniji da je objasnjeno

Spoiler

ko i sta su mentati, da je istrazena pozadina Juehovog izdajstva

... Ali onda ulazimo u opasnost da ekspozicija dominira filmom, sto je dvosekli mac. Mislim da se Vilnev u prvom delu fokusirao na najvaznije, a da ce u drugom (i, nadamo se, trecem) imati dovoljno slobode da se bavi i detaljima. Zapravo, i sada je snimljeno mnogo materijala koji nije "prosao filter" i bilo bi lepo da vidimo jedan director's cut, ali Vilnev se, na nasu zalost, izjasnio da nece biti nista od toga.

 

https://www.google.com/amp/s/www.cinemablend.com/amp/movies/after-jason-momoa-calls-for-a-dune-directors-cut-denis-villeneuve-has-responded

 

Edited by Prijatelj Mitar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...