Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

jel se slazes da je bas ovo  

51 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Nije mnogo eksperimentisao, isao je na sigurno i na to da film uradi "zanatski".

za kritiku zaljenje bas zbog ovoga?  

51 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

da je ona tada predstavljala svojevrsnu revoluciju u zanru koji je uglavnom bitisao u petparackim okvirima.

...

Ali Dina je knjiga velikih ideja i u tome je njen znacaj.

 

ne zasluzuje li takva knjiga hrabriji pristup od ogoljavanja na klasicnu ljubav/prijateljstvo-izdaja-uzdizanje-osveta-kajanje pricu i nista drugo?

vise cenim lincov neuspeo hrabar pokusaj pa i hodorovskovljevo odustajanje zbog nemogucnosti da se uradi kako treba nego igranje na sigurno ali nisam jos uvek odgledao film pa da ipak sacekam da nada umre sama, umorna i zedna

Link to comment
Share on other sites

Ja se ne slažem :classic_biggrin: ako se ekranizuje neko popularno delo hoću da vidim nešto što liči na original, neću nikakve preterane eksperimente. To može sa Šekspirom koji ima 5 miliona verzija pa je red ponuditi nešto novo.

Razume se, ako sam knjigu čitala i ako valja. Ako ne valja, eksperimentalna ekranizacija može samo da pomogne.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oko Ibada said:

jel se slazes da je bas ovo  

za kritiku zaljenje bas zbog ovoga?  

 

ne zasluzuje li takva knjiga hrabriji pristup od ogoljavanja na klasicnu ljubav/prijateljstvo-izdaja-uzdizanje-osveta-kajanje pricu i nista drugo?

vise cenim lincov neuspeo hrabar pokusaj pa i hodorovskovljevo odustajanje zbog nemogucnosti da se uradi kako treba nego igranje na sigurno ali nisam jos uvek odgledao film pa da ipak sacekam da nada umre sama, umorna i zedna

 

Zasto bismo bili a priori protiv necega sto nismo odgledali i sa cime se nismo upoznali? Razumem da u nasim glavama to verovatno izgleda drugacije i da taj sudar nase vizije sa tudjom vizijom ume da bude da bude fatalan uglavnom po nasu viziju - to je obrazac koji mi je dobro poznat. Samo, sto sam stariji, naucio sam da svemu pristupam otvorenog srca i uma i spreman sam da svemu dam sansu - da me odusevi ili razocara. S tim da me Vilnev do sada nije razocarao, a verujem da smo svi upoznati sa njegovim radom, pa ne zasluzuje da u bioskop udjemo sa predoumisljajem "sad cu da ga psujem 2 i po sata".

Kad sam rekao da je film uradjen zanatski, mislio sam na to da je Vilnev isao redom i uzimao nabolje ljude, da je birao one za koje je znao da ce dobro odraditi posao. Imas Zimera koji je kralj. Imas Rota koji je pet puta nominovan za Oskara za najbolji scenario. Imas Lamberta koji je dva puta (cini mi se uzastopno) dobio Oskara za vfx. Takodje, drzao se knjige i rekao bih da je ispostovao i nju (ajde  barem 95 posto) i Frenka Herberta. Naravno, film nije ni blizu ekstravagancije koju je Jodorovski zamislio u svom psihodelicnom umu. Pitanje je, sa druge strane, ko bi to uopste isao da gleda, a verovatno bismo tek tad imali fanove koji bi bili ljuti jer je neko oskrnavio njihov omiljeni univerzum. Ovako nema razloga da budemo ljuti na Vilneva, sem sto mozda jos neke stvari nije uspeo da ubaci u film od 2 i po sata - ali to je tek prvi deo.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Prijatelj Mitar

komentarisem da je pristup filmu pogresan a to se da videti i samo iz trejlera, ostavljam mogucnost da se iznenadim prijatno pogotovo drugim delom jer tada i pocinje prava dina (kada zacin pocne da ga nepovratno menja i kad potpuno shvati sta mu se desava)
ne ekranizuje se na isti nacin npr dimin monte kristo i lemov solaris

 

nisam ljut i ne pljujem nikoga, vilnev mi deluje kao divan covek i kao neko za koga bih voleo da mi bude prijatelj i cak cu ga toliko ispostovati da cu posle jedno 5god otici u bioskop i to dok je dzihad protiv korone jos uvek u jeku :classic_biggrin:

filmovi mu jesu odlicni ali mi ide na sai-huluda koliko je hvaljen kao da je bezmalo rec o kubrikovoj reinkarnaciji jer toliko dobar nije

 

herberta ne bih rekao da je bas preterano ispostovao fazoncicima kao sto su "smile, gurney; i am smiling" i "look at you, put on some muscle; i did?; no"

 

13 hours ago, alcesta said:

Ja se ne slažem :classic_biggrin: ako se ekranizuje neko popularno delo hoću da vidim nešto što liči na original, neću nikakve preterane eksperimente. To može sa Šekspirom koji ima 5 miliona verzija pa je red ponuditi nešto novo.

Razume se, ako sam knjigu čitala i ako valja. Ako ne valja, eksperimentalna ekranizacija može samo da pomogne.

e pa tebe nisam ni pitao :classic_dry::classic_tongue:
nego kad si vec tu jel ispravno hodorovskovljev :reading:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oko Ibada said:

@Prijatelj Mitar

komentarisem da je pristup filmu pogresan a to se da videti i samo iz trejlera, ostavljam mogucnost da se iznenadim prijatno pogotovo drugim delom jer tada i pocinje prava dina (kada zacin pocne da ga nepovratno menja i kad potpuno shvati sta mu se desava)
ne ekranizuje se na isti nacin npr dimin monte kristo i lemov solaris

 

nisam ljut i ne pljujem nikoga, vilnev mi deluje kao divan covek i kao neko za koga bih voleo da mi bude prijatelj i cak cu ga toliko ispostovati da cu posle jedno 5god otici u bioskop i to dok je dzihad protiv korone jos uvek u jeku :classic_biggrin:

filmovi mu jesu odlicni ali mi ide na sai-huluda koliko je hvaljen kao da je bezmalo rec o kubrikovoj reinkarnaciji jer toliko dobar nije

 

herberta ne bih rekao da je bas preterano ispostovao fazoncicima kao sto su "smile, gurney; i am smiling" i "look at you, put on some muscle; i did?; no"

 

 

Pazi, imas samo tu scenu koja je pomalo i izvucena iz konteksta. Nema mnogo takvih u filmu. Verovatno su na taj nacin zeleli da prikazu bliskost Pola sa Dankanom, za slucaj da nastave snimanje i posle drugog filma. Jedina "bitna izmena" je Liet Kynes 

Spoiler

zena a ne muskarac,

 ali ni to nije toliko bitno za samu pricu. I to je sve. Zaista se drzao knjige u najvecoj meri. 

 

Sto se Hodorovskog tice, tek on ne bi ispostovao Herberta i tek je njegov pristup bio pogresan. Film bi verovatno bio lepo umetnicko delo, ali ne znaci da bi se Herbertova prica uklopila u to. On cak nije ni procitao knjigu pre nego sto je dobio ideju da snimi film (cuo je od prijatelja da je knjiga cool). Njemu bi Dina bila sredstvo,a ne cilj - alat pomocu kog bi plasirao neke svoje ideje. Ne bi snimio film zbog Dine, vec zbog sebe. Super je Giger i to, ali sva ta ekstravagancija bi nas odvukla od same price koju Hodorovski nije najbolje razumeo. Dovoljno je pogledati njegove planove da se vidi koliki je to clusterfuck i koliko to sa samom Dinom i nema veze.

 

Vilnevu veliki plus jer je imao onu stvar da se uhvati u kostac sa dva giganta od kojih su svi bezali (Blejd Raner pa Dina), i sa oba uradio dobar posao. Doduse, ovde samo pola posla, jer cemo tek posle drugog dela (koji je i mnogo dinamicniji) moci da steknemo pravu sliku dal sve ovo vredi ili ne. Za sada, rekao bih da obecava.

 

Edit: sredjen spojler, @Crni Bombarder ne pucaj 🙂

Edited by Prijatelj Mitar
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

koliki je to clusterfuck i koliko to sa samom Dinom i nema veze

 

ima li sta ludje od toga da je leto kastrat, ljubav izmedju njega i dzesike spiritualna a pol zacet kapljicom krvi iz prsta :classic_laugh:

ne samo sto on isprva nije procitao knjigu vec ni vecina tih velikana svojih umetnosti koje je "hipnotisao" da momentalno pristanu da postanu njegovi "duhovni ratnici" takodje nisu procitali knjigu 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oko Ibada said:

nego kad si vec tu jel ispravno hodorovskovljev :reading:

Nije, čovek se ne zove Hodorovskov.

Inače stvarno nema smisla ocenjivati film po trejleru, trejler jedino može da nam pomogne da rešimo da li da ga gledamo, pa i to nas dosta puta navuče na kvarno, što mu i jeste cilj  :classic_biggrin:

 

29 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

On cak nije ni procitao knjigu pre nego sto je dobio ideju da snimi film (cuo je od prijatelja da je knjiga cool).

I kako onda da se uopšte raspravlja o njegovoj viziji kad to nije vizija knjige nego ko zna čega.

 

Inače meni je Vilnev fenomenalan režiser, kvalitet filmova mu nije baš ujednačen ali ništa od stvari koje zameram pojedinim njegovim filmovima nema veze sa režijom. Edit: osim sivkaste boje :classic_biggrin:

 

 

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, oko Ibada said:

 

ima li sta ludje od toga da je leto kastrat, ljubav izmedju njega i dzesike spiritualna a pol zacet kapljicom krvi iz prsta :classic_laugh:

ne samo sto on isprva nije procitao knjigu vec ni vecina tih velikana svojih umetnosti koje je "hipnotisao" da momentalno pristanu da postanu njegovi "duhovni ratnici" takodje nisu procitali knjigu 

 

Mislim, da me ne razumes pogresno, to bi stvarno bilo "stogod" za pogledati, samo nije to Herbertova Dina, jbg.

 

Inace ozbiljno mislim da je neko u Polarisu imao kontakt da Hodorovskim kad su kreirane korice za nasa stara izdanja Dine. Kacio sam skoro slike na nekoj Dune fb stranici, Amerima ispale oci kad su videli korice za Bozanskog cara Dine i Kapitol Dina 🙂

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, alcesta said:

Nije, čovek se ne zove Hodorovskov.

pa de kazi kako je ispravno - hodorovskijev? zelim prisvojni pridev tj da izbegnem genitiv

  

20 minutes ago, alcesta said:

Inače stvarno nema smisla ocenjivati film po trejleru, trejler jedino može da nam pomogne da rešimo da li da ga gledamo, pa i to nas dosta puta navuče na kvarno, što mu i jeste cilj  :classic_biggrin:

slazem se apsolutno, samo sto mene trejler vise navlaci da ga ne gledam

  

20 minutes ago, alcesta said:

I kako onda da se uopšte raspravlja o njegovoj viziji kad to nije vizija knjige nego ko zna čega.

nije isprva procitao, kad mu je producent posle uspeha el topa i svete planine rekao zelim da radim s tobom neki projekat, biraj sta god zelis, onda je kao knjiga izabrala njega, "javila mu se" :classic_biggrin:

kasnije naravno da je procitao

  

20 minutes ago, alcesta said:

Edit: osim sivkaste boje :classic_biggrin:

opusteno, ovde ima i bledo zute i bež koliko oces :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, oko Ibada said:

pa de kazi kako je ispravno - hodorovskijev? zelim prisvojni pridev tj da izbegnem genitiv

Cvrc, ne može :classic_biggrin: našao si rupu u jeziku, ne postoji prisvojni pridev za slovenska prezimena na -ski, mora genitiv, nema druge.

 

Spoiler

592027018__etal.-(2007).thumb.png.eca2f9b8be3006e2967b08fe631687f2.png

Spoiler

Srpski jezički priručnik 2007, str. 126; ubacila sam i ovo za ostale slovenske varijante, možda nekom zatreba 

 

 

44 minutes ago, oko Ibada said:

opusteno, ovde ima i bledo zute i bež koliko oces 

E hvala, sad si me utešio :classic_tongue:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Mene zanima hoce li @de Havilland Mosquitoimati isti pristup filmu kao i u slucaju BR 2049? :classic_biggrin:

 

Sigurno ne. Nisam neki die har fan ( mislim ono, OK je Dina, pročitao sam one  prve tri knjige, odllična zabava, nije mi žao utrošenog vremena, ali ništa više od toga ) pa da ovo na bilo koji način smatram svetogrđem kao što je to bio slučaj sa BR. Odgledaću film u nekom momentu sigurno, ali ću verovatno čekati da se zgode oba planirana dela, pa da gledam sve u komadu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, de Havilland Mosquito said:

 

Sigurno ne. Nisam neki die har fan ( mislim ono, OK je Dina, pročitao sam one  prve tri knjige, odllična zabava, nije mi žao utrošenog vremena, ali ništa više od toga ) pa da ovo na bilo koji način smatram svetogrđem kao što je to bio slučaj sa BR. Odgledaću film u nekom momentu sigurno, ali ću verovatno čekati da se zgode oba planirana dela, pa da gledam sve u komadu.

 

Sto svetogrdje, brt? Bombi @Crni Bombarder, daj onaj stoljpi ovamo 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Samo generacija iz pedeset i neke moze  da razume sta je Dina uradila sa nasim mozgovima kada se pojavila, bila je vizija mogucih svetova tamo negde i tamo nekad....

Kada sam prociala da se snima nova verzija, procitala sam je opet, u celini i celosti i, dragi moji, to je jos uvek jedan od najkvalitetnijih SF opusa. 

Zasto? Zato sto je najhumanija, sve sto je doslo posle je ispalo iz njenog sinjela i dovedeno do paradoksa. 

Ko god da se dohvatio nove ekranizacije, ima danas sve tehnoloske mogucnosti da je ekranizuje kako treba, za razliku od prve ekranizacije koja je bila zeljno iscekivana i koja je razocarala iz opravdanih, tehnoloskih razloga. 

Ako dozivim da  novu ekranizaciju gledam u dobrom bioskopu, bice to praznik. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Ko god da se dohvatio nove ekranizacije, ima danas sve tehnoloske mogucnosti da je ekranizuje kako treba, za razliku od prve ekranizacije koja je bila zeljno iscekivana i koja je razocarala iz opravdanih, tehnoloskih razloga. 

Ako dozivim da  novu ekranizaciju gledam u dobrom bioskopu, bice to praznik. 

 

Meni se cini da je jako tesko snimiti dobar sf film u 21. veku, narocito onaj koji bi trebalo da nosi epitet "epski", bez obzira na tehnoloski skok i razvoj vfx. Sve se na kraju ipak svodi na sadrzinu, a tu se krije i najveci problem - sve je vec vidjeno, dozivljeno, degustirano. Hiperprodukcija je ubila mastu. Da je ovakva Dina snimljena kad joj je bilo vreme, danas bi bila slavljena kao jedan od zanrovskih titana. Danas, kad neki SW fan (narocito iz generacije Z) pogleda Dinu, reci ce - "pa ovaj je skroz iskopirao Lukasa!" U stvari, Herbert je taj koji je besramno pokraden x puta. Ipak se nadam da Dina nece imati taj problem u meri u kojoj je imao npr. Dzon Karter. Poenta je da su svi tropi dosli od negde. E, ali zato ce tek drugi deo biti prava stvar, kad Herbert krene da dekonstruise sve te trope - to je prava stvar.

 

Edit: cini mi se da je Lincu najveci problem bio vreme, mislim da sam negde citao da je on upao u projekat koji je zapoceo neko drugi i da je deo pripremnih radnji vec bio obavljen pa je bilo kasno da sve menja.

Edited by Prijatelj Mitar
Link to comment
Share on other sites

Njegovo vidjenje.
Ja pre par godina procitah filmsku kritiku BR2049 Milana Vlajcica (u stampanom izdanju "Blica" ili "Danasa" - ne secam se) koja je bila vise nego pozitivna. Isao je toliko daleko da je preporucio gledanje filma vise puta jer se svaki put otkrije nesto novo i dublje. 

Izvinjavam se na offu.

Sutra cu da pogledam "Dinu".

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Njegovo vidjenje.
Ja pre par godina procitah filmsku kritiku BR2049 Milana Vlajcica (u stampanom izdanju "Blica" ili "Danasa" - ne secam se) koja je bila vise nego pozitivna. Isao je toliko daleko da je preporucio gledanje filma vise puta jer se svaki put otkrije nesto novo i dublje. 

Izvinjavam se na offu.

Sutra cu da pogledam "Dinu".

 

Odgledao sam BR2049 cetiri ili pet puta i jos uvek sam "zedan" tog filma. Slazem sa sa Vlajcicevom kritikom. Ali to sam samo ja, dozvoljavam da ljudi imaju i drugacije misljenje 🙂

 

Evo za ljubitelje Dine i SW sta su sve "Vilnev i Herbert ukrali od Lukasa" 🙂

 

kia9toze11v71.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@BR2019 

 

Ja nikad nisam rekao da je to loš film. Ja sam samo rekao da ga ja nikad neću gledati jer je njegovo snimanje blasfemija. Apsolutno prihvatam mogućnost da bude i najbolji film ikada snimljen, ali ću i dalje smatrati da je njegovo snimanje to što jeste...blasfemija.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...