Jump to content

Psiho kauč


Alen13ASC

Recommended Posts

evo, sad sam spustio telefonsku slusalicu... vjerovali ili ne, moj stari je PRISTAO na sve mjere samoizolacije. od dostave namirnica i ljekova, i redovnog ciscenja svih kvaka i prekidaca, do neizlazenja iz kuce. osim dakako odlaska na pecanje jednom tjedno (to nisam ni dovodio u pitanje, bilo bi pogubno za njegovo zdravlje).

 

eto.

ovo je bilo bas za psiho kauc. al ne njegov, nego moj.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno ovo psihicki utice na svakog, treba ostati pribran, posto je ovo tek pocetak. Penzioneri su iskusn ljudi koji ne trpe bas mnogo da im neko popuje. To i jeste najveci problem, ali treba ostati razuman i ipak biti uz nki visi cilj. Svi se vode sa tim nece mene. Sto kaze  Klotzen, ne izlaze ovako, ali sad im djavo ne da mira 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Pletilja said:

Nije ego trip u pitanju....nego izmenjene uloge: na kraju svih zivaca, sin mi je podviknuo da sam sad JA - dete o kojem ON treba da brine. Mos misliti! 

2 dana pravim spisak potrebnih namirnica jer voce i povrce ne mozes zda stokiras duze od 7 dana pa  kad sam sabrala tezinu sveg tog voca i povrca, zamislila sam ga kako sve to tegli uz stepenice. I sve to treba da pokupuje izmedju sastanaka u bolnici (prekinuli su mu karantin jer se prosle srede vratio iz Rumunije) spiskova vlastite zene i njenih roditelja.....pa sam prepolovila spisak. 

A komentar mog spiska je bio za plakanje: "Dobro, bre, majka, gde su ti brasno, ulje i mleko, kakve su ovo kerefeke na spisku"? 

Uzgred, od kako ne mogu iz kuce, javljaju mi se sve neke potrebe koje sam gusila godinama: te - lisnato testo, cokolada, mastam o - napolitankama?!

Mislim da ce ovaj karantin iz mene izvuci najgore, tako je bar ovih dana.

 

u tvom mjestu zasigurno postoji i Crveni krst i izvidjaci i razne druge volonterske udruge koje su se sad aktivirale za pomoc starijima. dakle ne mora sve biti na ledjima sina. 

 

Link to comment
Share on other sites

Imam divne mlade komsije, dolaze na vrata i pitaju da li nesto treba, upravo sam dogovorila 5 l vode koju koristim a koju je sin zaboravio da kupi....htela sam da pitam da li mogu da im napravim neke kolacice ali sam se ujela za jezik, ne znam da li je to higijenski, da li mogu da im prenesem nesto jer me vec 2 dana boli glava, malo sam sva lomna....da pricekam malo sa kolacicima? Ipak, kolaci se peku na 180 C, to ubija virus?

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Na korak do panike.....

Prosla je ponoc, bol u zeludcu sve jaci, uzimam vrlo nevoljno tablete...cekam dejstvo, bol traje i sad dilema: u ovakvim situacijama a ceste su u poslednje 2 godine, oblacim se i izlazim iz kuce,  brzim hodom prepesacim grad, najmanje 5 km brzog hoda i bol nestaje, vracam se kuci jako umorna ali mirna i san dolazi brzo.

Nocas - ne mogu da izadjem iz kuce jer je policijski cas. 

Ne mogu da odem u bolnicu jer je tamo korona, 22 zarazrna u gradu, 3 lekara na respiratoru...

Ne mogu da zovem hitnu med. pomoc jer ko ce posle njih da dezinfikuje ceo stan, i ovako sam vec danima bez snage, kondicija sve losija.

Necu da budim sina i snahu, i ovako su razapeti...

Pijem i drugi lek, sklupcana na otomanu, sama, nedostaju mi i mama i tata i brat i oboje dece i sve...

Da sam samo mogla da izadjem i da koracam, koracam, koracam....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja kako ste sada? Verujem da Vam nije lako, i da Vam svi nedostaju. Razgovarajte sa dragim osobama putem Skajpa ili video poziva na Viberu. 

 

Tako će Vam svi manje nedostajati. 

 

Pokušajte nekako da skrenete misli. Gledajte neke dobre serije, čitajte.. Vesti gledajte samo jednom dnevno, manje će biti panike zbog ovog strašnog virusa.

 

Ako imate terasu, izađite slobodno na terasu, može i sa maskom..i ponavljam koristite video četove sa svima koji vam nedostaju.

 

Držite se ❤️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Pletilja kako ste sada? Verujem da Vam nije lako, i da Vam svi nedostaju. Razgovarajte sa dragim osobama putem Skajpa ili video poziva na Viberu. 

 

Tako će Vam svi manje nedostajati. 

 

Pokušajte nekako da skrenete misli. Gledajte neke dobre serije, čitajte.. Vesti gledajte samo jednom dnevno, manje će biti panike zbog ovog strašnog virusa.

 

Ako imate terasu, izađite slobodno na terasu, može i sa maskom..i ponavljam koristite video četove sa svima koji vam nedostaju.

 

Držite se ❤️

Hvala vam na podrsci, dragocena je. Dobro sam, imam potrebne lekove, rezim ishrane, bila je to epozoda zbog svih restrikcija koje su mi narusile dnevnu rutinu i povecale napetost.

Objavljujem ovo jer sam sigurna da nisam jedina koja se tako oseca. Tece nam 4 nedelja karantina, bar nama 65+ i kapaciteti se iscrpljuju...

Mnogo puta sam zahvalila svim kosmickim silama na Viberu i slicnim aplikacijama uz pomoc kojih mogu da gledam draga lica i uvek,  uvek dobijem dobru energiju i mogu dalje.

Ipak, starost koja nije bolest vec stanje, ipak namece razmishljanje da li je moglo drugacije da se prozivi svoje vreme. Ima trenutaka kada je potrebna ruka onog drugog, samo ruka i nista vise. Vi, mladji, mislite o tome....

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

Hvala vam sto ste ovo podelili s nama. Nisam u vasoj situaciji, jer radim, makar uglavnom od kuce. Ali ionako ne bih imala sta da kazem tako mudroj zeni kao sto ste vi, a da to i sami vec ne znate. Zato samo jos jedno :Hail:. Na neki nacin su lekovite te vase reci, ne umem da objasnim na koji.

Ipak da pitam: jeste li probali da ”setate” u mislima, uz pravilno disanje i mozda neku zen muziku s jutubeta? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, vilhelmina said:

@Pletilja

Hvala vam sto ste ovo podelili s nama. Nisam u vasoj situaciji, jer radim, makar uglavnom od kuce. Ali ionako ne bih imala sta da kazem tako mudroj zeni kao sto ste vi, a da to i sami vec ne znate. Zato samo jos jedno :Hail:. Na neki nacin su lekovite te vase reci, ne umem da objasnim na koji.

Ipak da pitam: jeste li probali da ”setate” u mislima, uz pravilno disanje i mozda neku zen muziku s jutubeta? 

Draga Vili.....3 puta nedeljno imamo video treninge Thai Ci Chuana koje vode nasi instruktori...vezba se uveliko. Nisam pokusavala sa vizuelizacijom mimo treninga, to je dobra ideja. Slusam muziku odredjenih frekvencija i to mi prija. 

Nedostaje mi - prolece. To je doba godine koje intenzivno dozivljavam jos od detinjstva, nesto sto me jaca, nadahnjuje za napor, raduje. 

Mozda je bas to u pitanju, izazov dana kojeg nema, sve je isto. Ja sam rodjeni peshak bas zato sto imam potrebu da budem u prirodi, da bosom nogom hodam po zemlji ugrejanoj suncem, da zagrlim drvo, pomirisem rascvetale grane. Da li su kestenovi isterali one nezne, svilene listice?  

Proci ce, mora da prodje....cuvajte se i pomilujte one vase lepotice....Iza i ja saljemo srdacne pozdrave....

https://www.pinterest.com/pin/338544096969672708/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tenis i ja ne stojimo tobro, mam i brat su mlatili reketom po celo leto i zbog njihovih porepirki kod kuce tenis mi se smucio za ceo zivot. Dakle, ja nisam odgledala ni jedan Djokovicev mec, ni jedan set, ni jedan servis. Medjutim, medijska halabuka oko Novaka Djokovica je tolika da je neizbezno  ispratiti mnogo toga sto se desava oko njega. Tako sam i ja naletela na njegovu najavu ovog lajva i nije me mrzelo da ga pogledam i cujem. Meni je znacilo, tim pre sto odavno, zaista odavno, od najranije mladosti, trazim svoj put i ovaj lajv sam dozivela kao podrsku na mom putu. A vi vidite sta cete.....😊

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Zadnjih par ok, pre toga lose. 

 

Dobio sam neku nagradu na poslu pa se malo podigao, ali nocu bude mucno. 

 

Kad vozim kola imam jake utisnute misli, pa cesto krenem kao da cupam volan ili pritiskam sirenu da bih prekinuo. Ili nesto bezveze mi izleti iz usta.... 

Link to comment
Share on other sites

Svasta se danas klasifikuje kao OKP, pa i aranziranje stvari tako da ti case budu na levom krilu visece, a tanjiri na desnom. Sa opisom simptoma (i dijagnozom) je tako lako poistovetiti se posle google-anja.

OKP je u najvecem broju slucajeva prepreka ka obavljanju bilo kakvih aktivnosti i sve je usmereno ka zadovoljavanju "unutrasnjih demona". Ja sam u ranim tinejdzerskim (sto bi bilo pre nesto manje od 20-ak godina) prolazio kroz OKP religioznog karaktera i (paradoksalno...zbog opisa opsesivnih misli i radnji) prozivljavao pakao oko godinu dana. Kada se u tom uzrastu razvije OKP u preko 90% slucajeva je uzrok poremecaj hemije  u mozgu (posledica puberteta) u doslovnom smislu reci i simptomi prolaze sami vremenom, iako je i dan danas to prisutno kod mene, ali samo u tragovima. Dobra stvar je, kao sto rekoh, sto simptomi prodju sami od sebe, ali losa je sto ostaju posledice na mentalnom sklopu koje ostaju 4 life. Ja sam udzbenicki primer i jednog i drugog.

Voleo bih da mogu da ti udelim neki koristan savet iz mog iskustva, ali razliciti tipovi problema su u pitanju.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2020 at 11:42 AM, ras kass said:

Zadnjih par ok, pre toga lose. 

 

Dobio sam neku nagradu na poslu pa se malo podigao, ali nocu bude mucno. 

 

Kad vozim kola imam jake utisnute misli, pa cesto krenem kao da cupam volan ili pritiskam sirenu da bih prekinuo. Ili nesto bezveze mi izleti iz usta.... 

 

A da nije (i) tebi počeo da se dešava život pa otud komplikacije? Koje si godište?

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2020 at 11:42 AM, ras kass said:

Zadnjih par ok, pre toga lose. 

 

Dobio sam neku nagradu na poslu pa se malo podigao, ali nocu bude mucno. 

 

Kad vozim kola imam jake utisnute misli, pa cesto krenem kao da cupam volan ili pritiskam sirenu da bih prekinuo. Ili nesto bezveze mi izleti iz usta.... 

....ja bih pustila najjaci vrisak koji mogu da proizvedem. Svidja mi se ideja kontroverzne pshijatrijske metode "'Primalni krik" A. Janova, nisam nasla psihoterapeuta upoznatog sa ovom metodom, da jesam, probala bih je. Elem, spontano sam je primenila nekoliko puta u zivotu kad mi je svega bilo dosta, i mojih neuroza, i tudje sebicnosti i hladnoce, gluposti sistema...i bilo mi je dobro za duze vreme. Setite se scene iz "Kabarea, kad Sali i onaj plavusan vriste ispod nadvoznjaka, to mi je dalo ideju ali i "dozvolu"da vrisnem kad sve postane pretesko...🤭

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U dubokim 30im sam, tako da me zivot odavno udario.

 

Postalo je cool ili moderno da kazes da imas okp ili depresiju, pa se cesto minimalizuje sama bolest. Svako ima svoj nacin ispoljavanja. Ja nisam imao te delove radnji koje se ponavljaju , kao na primer pranje ruku, brojanje, parno, neparno....Moj okp su prisilne negativne misli ili ono sto zovu pure o ili real ocd.

 

Zivot ti je na taj nacin blokiran, nema uzivanja, samo prezivljavanja. Pijem lekove i idem na terapiju da  bih koliko toliko funkcionisao. Mozak je u sestoj brzini 24/7. Ljudi koji imaju pure o uvek traze nacin da misle najgore o sebi. U glavi postoji samo najgori scenario. Javlja se u razlicitim fazama , nasilne,  seksualne, religiozne. Ljudi misle da su druge seksualne orijentacije od one koje stvarno jesu, misle da su pedofili. Nasilne, na primer uzimas noz i ubijas nekoga, ili gazis nekoga kolima. 

Ne znam da li sam ikada bio na metro stanici a da nisam pomislio da se bacam pod voz.

Kompulzije mogu biti razlicite. Na primer, guglanje da li si gej ili da li imas tu i tu bolest. Mislim da sam sve faze prosao. Jedno dve godine sam imao strah da izadjem iz kuce, u vecim guzvama sam imao anksiozne napade.

 

Koleginica kaze da je uspela sama da pobedi misli. Pre toga je dosta pila. Ne znam, nisam ubedjen da to tek tako moze da se savlada. Ljudi su u fazonu nije sramota ici na terapiju, ali ako kazes da pijes lekove, e onda....Kakve sam samo glupe price o lekovima cuo, na nivou 5g korona vakcine.

 

Inace postoji teza da ocd imaju visoko inteligente osobe, mada je od nekih demantovano.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2020 at 11:42 AM, ras kass said:

Zadnjih par ok, pre toga lose. 

 

Dobio sam neku nagradu na poslu pa se malo podigao, ali nocu bude mucno. 

 

Kad vozim kola imam jake utisnute misli, pa cesto krenem kao da cupam volan ili pritiskam sirenu da bih prekinuo. Ili nesto bezveze mi izleti iz usta.... 

 

Bravo za nagradu! 🙂 

 

A što se tiče ovih misli...zbog mojih luksacija čašica kolena povremeno imam užasne misli..

 

Razmišljanja o prošlosti i o budućnosti ( tada se sećam svake povrede, pa udaram rukom o zid ili lupam po jastuku)  -to mi se dešava noću.. 

 

Razumem i tvoje misli..nemam pametan savet..drži se..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bi ti preporucio da se okruzis sa sto vise prijatelja ili poznanika , da pricas  sa njima od kuce ako imas strahove od izlaska vani ili pises ovde na forumu, da budes zaokupljen necim, da radis nesto bilo na poslu ( sad zavisi kakav ti je posao i da li ga volis), bilo van radnog vremena necim da preokupiras misli, nekim hobijem. Da pokusas sa mantrama u sebi sa pozitivnim mislima kako bi nekako promenio taj negativan tok misli.Moras sam da se izboris, mislim da lekovi ne mogu na duzi rok da pomognu, vise mislim da prica sa dobrim terapeutom moze da ti pomogne. Ovo bacanje pod metro je ozbiljno, sad mora da postiji neki duboki uzrok tome ( dal to ima sa necim veze sto ti se trenutno nestodesava ili sto ti se desilo u proslosti). Ako ti je tesko pokusaj da pomislis ne neke ljude koji su u losijoj situaciji od tebe,na primer da pogledas na Al Jaziri Balkans serijal o pricama koje sve teske i nemoguce poslove ljudi obavljaju ne bi li prehranili porodicu. Pogledaj neku komediju ili TV seriju komediju.

 

Ako ti je tesko, a nezgodno javno neke stvari da pises ne ustrucavaj se da posaljes PM bilo kome odavde.

Edited by Zvezdinho
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bacanje pod vozom je samo jedna od utisnutih misli. Da naglasim, ne postoji nijedan pokazatelj da je bilo kada OKP osoba  postupila po svojoj prisilnoj misli.

 

Pricati, kako kada i sa kim. Otprilike znas sa kim mozes a sa kim ne. Nerazumevanje je i dalje preveliko.

 

Psihicki problemi su medicinski problemi, i tako treba da se posmatraju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...