Jump to content

Psiho kauč


Alen13ASC

Recommended Posts

12 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@ras kass Ovo su samo istraživanja, ona se i dalje vrše. 

 

Ali, priznajem da genetika možda "meša prste" kada je nervoza u pitanju- iz ličnog iskustva znam. 

 

Da, nervozna sam, iritabilna, imam nizak prag tolerancije ( u RL, ovde ne ), ali to nije iz materijalnih razloga ( malo jeste, ali ne mnogo )...mnogo više me nervira raskopan grad, promena linija gradskog prevoza i "slepi" ljudi..i oni nadmeni, bahati, bezobrazni...ne mogu da izdržim i odgovaram, maltene, istom merom. 

 

Nervira me i ova vrućina...definitivno je proleće moje najbolje godišnje doba. 

 

Ne verujem da ces se sloziti sa mnom, bar ne na prvu loptu, ali ovo sto opisujes nikako ne moze da bude genetski. Moze da bude samo nauceno ponasanje, u smislu kako reagujemo na situacije koje nam na bilo koji nacin ne prijaju. U sredinama kao sto je npr ova moja Skandinavija, gde zustro reagovanje nije opsteprihvaceno i pozeljno, ljudi nauce da obuzdavaju sopstvenu ljutnju i iritaciju, usvajaju to kao socijalnu normu. Vecina to uci od rodjenja, manjina naravno, od trenutka kad dodje da ovde zivi. To ne znaci da idu okolo frustrirani i s cirom na zelucu, nego ni ne osecaju potrebu da na taj nacin reaguju na svaku sitnicu. Definitivno, kontrola emocija se uci, i to ne mora obavezno i u svakom trenutku da ima pozitivan efekat, ali dugorocno ga ima. Covek postane selektivan i ne ludi zbog svake gluposti na koju naleti, vec tu energiju usmerava u drugom pravcu. Dugorocno, to atmosferu u siroj ili uzoj zajednici cini boljom, pa se tako i vraca svakom pojedincu. Kad naucis da mirnije reagujes, ti u stvari i postajes mirniji, bolje se slazes sam sa sobom. Tek onda i s drugima. I to je svakako jedan od razloga zbog kojih skandinavce mi s juga Evrope obicno dozivljavamo kao hladne, a to je daleko od istine.

Zanimljivo je da i jezik to odrazava. U svedskom rec "nervoza" oznacava tremu pred nastup, ili ocekivanje necega i strahovanje za ishod, tako nesto. Nikako trajno stanje koje nekog drzi neprekidno, a ponajmanje crtu karaktera ili temperamenta. Za permanentno burno reagovanje na sve i svasta, od neprijatnih ljudi do neprijatnog vremena, cak ni ne postoji izraz. Valjda zato sto se i ne bi imao kome pripisati. Dakle, pre ce to sto opisujes biti kulturoloski, nego genetski.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@vilhelmina Sada moram da budem otvorena u potpunosti...zašto mislim da se nervoza tačnije iritabilnost nasleđuje. Moj pokojni otac je bio strašno nervozan u mnogim situacijama. Njegova rođena sestra-moja tetka je strašno nervozna, u situacijama u kojima sam ja nervozna, njena kćerka-moja sestra je davno imala nervni slom, zbog iritabilnosti- sada je dobro..

 

To je jedini razlog zašto mislim da se nasleđuje.

 

5 hours ago, vilhelmina said:

U svedskom rec "nervoza" oznacava tremu pred nastup, ili ocekivanje necega i strahovanje za ishod, tako nesto

 

Ovde kod nas to je anksioznost, tako je definišu psihijatri. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, nervozna sam, iritabilna, imam nizak prag tolerancije ( u RL, ovde ne ), ali to nije iz materijalnih razloga ( malo jeste, ali ne mnogo )...mnogo više me nervira raskopan grad, promena linija gradskog prevoza i "slepi" ljudi..i oni nadmeni, bahati, bezobrazni...ne mogu da izdržim i odgovaram, maltene, istom merom. 

 

 

"Ako te pogodi necije besramlje, odmah sebe upitaj: Da li je moguce da na svetu ne postoje besramnici? Nije moguce. Onda ne trazi nemoguce. Jedno od nemoguceg je i taj bestidnik sto nuzno mora da postoji na svetu. Stoga, imaj to na umu kad sretnes zlocinca, prevrtljivca ili bilo kog drugog nevaljalca. Uvek se seti da ta vrsta mora da postoji i bices milostiviji prema svakome od njih. Korisno je i da razmislis o sledecem. Koju je vrlinu priroda dala za osnos prema takvim prevrtljivcima? Dala nam je protivotrov; za neotesane blagost a za druge neku drugu sposobnost. Mozes da poducis onoga ko je u zabludi; svaki onaj koji gresi nema cilj i zaveden je. Zasto tebe to pogadja? Naci ces da niko od onih protiv kojih se dizes nije ucinio nista zbog cega bi tvoja dusa postala rdjava: jer lose i stetno za tebe postoji samo u tebi. Sta je onda lose ili cudno sto se neko neuk ne ponasa uceno? Razmisli da ne treba vise da krivis sebe sto nisi predvideo da ce taj covek pogresiti? Zahvaljujuci svetlosti razuma mozes se uziveti i videti da je on spreman da pocini takvu gresku. Ali izgubio si iz vida tu istinu i cudis se sto gresi. Najbolje je da se, kada koris nekog prevrtljivca ili nezahvalnika, osvrnes i na sebe. 

Zar se ne zadovoljavas time sto si postupio u skladu sa svojom prirodom? Kao da oko trazi nagradu sto gleda ili noge sto hodaju!? Kao sto su oni za to stvoreni i kao sto radeci prema svom ustrojstvu uspunjavaju svoju svrhu, tako je i covek, rodjen za dobra dela, kad god ucuni nesto dobro ili od opste koristi, ispunio ulogu za koju je stvoren i postigao je svoj cilj."

 

Ne seri dude, a? Ne filozofiraj. 😄 Jeste izuzetno tesko ostati pribran i stalozen kada se susretnes sa takvim pojavama(ne uspeva ni meni cesto, iako pokusavam) ali uci kako da zadrzis karakter i integritet u takvim situacijama. Zbog sebe, jebes ostale, neka rade sta hoce i misle da je ispravno.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2019 at 8:06 PM, ras kass said:

Tako sam i mislio, poticem iz porodice depresije i suicida. Uvek sam delom razmilsljao da je to nasledno. Oni trenuci kada se pitas zasto bas ja?

Mislim da nije. To moze da ti se desi samo ako si labilan, pa to neka porodicna istorija "da krila" za tako nesto. Ljudima u svim zivotnim situacijama treba "guranje". To guranje moze biti dobro, ali i lose.

 

Ako imas slicne misli, javi se psihoterapeutu i pricaj o tome, prevencija je majka svih lekova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Lično sam nepoverljiva kada su ti "životni treneri" u pitanju. Čini mi se da "otimaju" posao diplomiranim psiholozima. 

 

On 9/25/2019 at 11:23 PM, Squabbit said:

theta healingu...

 

https://pogledi.net/theta-healing/    Ne znam koliko mešavina homeopatije i ove tehnike može da pomogne...

Edited by Eddard
Iskustva, ne reklame
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2019 at 3:59 PM, Devojka Luke Razića said:

Lično sam nepoverljiva kada su ti "životni treneri" u pitanju. Čini mi se da "otimaju" posao diplomiranim psiholozima. 

 

 

https://pogledi.net/theta-healing/    Ne znam koliko mešavina homeopatije i ove tehnike može da pomogne...

 

Ma mislio sam ako neko ima licna iskustva, ne sa neta. to mogui sam 🙂
drugarica se "bavi" sa time pa reko' ako neko ima nesto poblize da mi pripoveda o tome

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/30/2019 at 4:48 PM, Squabbit said:

 

Ma mislio sam ako neko ima licna iskustva, ne sa neta. to mogui sam 🙂
drugarica se "bavi" sa time pa reko' ako neko ima nesto poblize da mi pripoveda o tome

Meni to vise lici kao poseta psihotareputu.Ti talasi su po meni neki vidi prevare. Bio sam na slicnim tretmanima i mogu ti reci da to moze biti vise neka autosugestija kojom ces se voditi.Nisam isao dovoljno dugo da bi saznao celu istinu, vrlo brzo sam se osecao kao budala:) Mislim daje fizicka aktivnost i psihotarapeut sasvim dovoljno da se covek povrati u normalno stanje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kojoj grupi lekova pripadaju lekovi koje pijes: SSRI, triciklicni antidepresivi ili MAO?

Sta si uzimao pre, pa nije delovalo?

 

Verovatno znas da, u nekim slicajevima, i sami antidepresivi mogu da pojacaju suicidne ideje, stoga je jako vazno prepoznati da li su suicidne misli simptom primarne bolesti i/ili nuspojava antidepresiva

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 10:13 PM, ras kass said:

Ja sam presao na druge lekove, jer stari nisu delovali. 

Novogodisnji praznici su teski za depresivne osobe, prosle godine sam bio u najvecoj krizi, tesko suicidan. 

Da li ides kod psiholaga ili psihijatra? Morao bi da ides cesce, da ne budes mnogo sam i da pricas sa ljudima. Naravno i da se drzis terapije ako je imas? Idi protiv sebe i u ljude.Sto manje da budes sam sa sobom kad ti je lose. Pisi ovde slobodno ako ti znaci bar malo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2019 at 1:05 PM, Devojka Luke Razića said:

@vilhelmina Sada moram da budem otvorena u potpunosti...zašto mislim da se nervoza tačnije iritabilnost nasleđuje. Moj pokojni otac je bio strašno nervozan u mnogim situacijama. Njegova rođena sestra-moja tetka je strašno nervozna, u situacijama u kojima sam ja nervozna, njena kćerka-moja sestra je davno imala nervni slom, zbog iritabilnosti- sada je dobro..

 

To je jedini razlog zašto mislim da se nasleđuje.

 

 

Ovde kod nas to je anksioznost, tako je definišu psihijatri. 

 

 

Anksioznost je neodredjeno osecanje straha...nije nervoza. Napetost prethodi nervozi, a nervoza je nadrndanost na sve i svakoga. 😄

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 10:47 PM, Pavaroti said:

Da li ides kod psiholaga ili psihijatra? Morao bi da ides cesce, da ne budes mnogo sam i da pricas sa ljudima. Naravno i da se drzis terapije ako je imas? Idi protiv sebe i u ljude.Sto manje da budes sam sa sobom kad ti je lose. Pisi ovde slobodno ako ti znaci bar malo.

 

Idem kod psihijatra sada vec svake nedelje. Najboljih sat vremena svake nedelje, jer tada sve dodje na svoje mesto. 

Ovu novu godinu ne bih trebalo da provedem sam, bar se nadam, imam nesto isplanirano. 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ras kass said:

Idem kod psihijatra sada vec svake nedelje. Najboljih sat vremena svake nedelje, jer tada sve dodje na svoje mesto. 

Ovu novu godinu ne bih trebalo da provedem sam, bar se nadam, imam nesto isplanirano. 

 

 

Puno sreće i budi strpljiv kada su lekovi u pitanju, ukoliko imaš jake nuspojave mogu uvek da se zamene novim lekovima.

 

Piši..još jednom, sve najbolje

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 10:29 PM, Sunshine State said:

Kojoj grupi lekova pripadaju lekovi koje pijes: SSRI, triciklicni antidepresivi ili MAO?

Sta si uzimao pre, pa nije delovalo?

 

Verovatno znas da, u nekim slicajevima, i sami antidepresivi mogu da pojacaju suicidne ideje, stoga je jako vazno prepoznati da li su suicidne misli simptom primarne bolesti i/ili nuspojava antidepresiva

 

Zaboravih da odgovorim, pio sam eliceu sada pijem alventu, 150mg pre podne i 150mg uvece.

 

 Bolje mi je koliko toliko, vratio mi se apetit, posto pre toga nisam jeo nedeljama i izgubio sam dosta na kilazi.

 

Mislim da sa alventom nemam te bas teske depresivne epizode, barem za sada.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ras kass zaista je to čudno, pogotovo ako su ti konstatovali težu depresijsku epizodu. Ja pijem sve te lekove, a dr mi je rekla da je stabilizator raspoloženja-Lamictal veoma važan...iako se sada osećam sasvim ok-psihički..depresija je već dugo u remisiji, ali lekovi još moraju da se piju..mislim da će ići na smanjivanje doze postepeno, videću..

 

Ukoiko želiš razgovor, tu sam..piši slobodno.

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam, lekar zna najbolje ipak. Promena lekova mi je prijala u svakom slucaju, vidi se pozitivna promena, barem za sada. 

Zbog svoje samozastite sam poceo da izbegavam neke ljude, koji mi nista nisu skrivili realno, ali sam pored njih imao teske anksiozne napade. 

Ali opet kako reci nekome, Pored tebe sam anksiozan.. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@ras kass zaista je to čudno, pogotovo ako su ti konstatovali težu depresijsku epizodu. Ja pijem sve te lekove, a dr mi je rekla da je stabilizator raspoloženja-Lamictal veoma važan...iako se sada osećam sasvim ok-psihički..depresija je već dugo u remisiji, ali lekovi još moraju da se piju..mislim da će ići na smanjivanje doze postepeno, videću..

 

Ukoiko želiš razgovor, tu sam..piši slobodno.

Pa Lamictal se uglavnom daje za epilepsiju i bipolarni poremecaj... za nekog ko ima "samo" depresiju nije bas bas (generalno) indikovan.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...