Jump to content

Izuzetne melodije (inspiracija u pravom smislu)


Amigo

Recommended Posts

Vecina muzike je napisana zanatski i tu ima zaista dobro muzike, ali postoje melodije koje su rekli bi napisane kada Bog takne nekoga po ramenu, tako da odskacu od dobre muzike i dolaze u neku posebnu klasu, da traju vijekovima.

 

Pored Bitlsa koji su napisali nevjerovatne melodije, ima i dosta drugih manje popularnih autora, pa da pocnemo...

 

 

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

postoje melodije koje su rekli bi napisane kada Bog takne nekoga po ramenu, tako da odskacu od dobre muzike i dolaze u neku posebnu klasu, da traju vijekovima.

Ovime kao da je opisana renesansa italijanska pesma La Mantovana, koja se pevala širom Evrope (od Škotske preko Poljske do Palestine) pod raznim imenima i tekstovima

 

 

Koju je Smetana provukao kroz svoju Vltavu:

 

 

a žrtve koje su to dočekale zapevala nakon oslobađanja Bergen Belsena kao jevrejsku pesmu Hatikvah

 

 

koja je danas himna Izraela

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Amigo said:

postoje melodije koje su rekli bi napisane kada Bog takne nekoga po ramenu

 

Da ne zapostavimo i melodije za koje bi se reklo da ih nije napisao Bog, nego Necastivi direktno ili da je plod nekog faustijanskog dila 😃

 

Za one koji vole jaci zvuk:

 

 

a za one koji ne vole dovoljno je poslusati deo od 0:15 do 0:38 ili ovako nesto na klaviru:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Zaljubio sam se u ovu muziku još kada sam gledao pomenuti film. Uveren sam da niko na kugli zemaljskoj nije pustio više ovu muziku, nego ja. Priča o vojniku koji je nasilno odveden u rat, ali je postao jedan od retkih preživelih Japanaca na ostrvu u bitki protiv Amera, on je ostao na kraju da spali sva pisma, tako mu je bilo naređeno od generala Kuribajašija, ali je osetio da su ta pisma ustvari veliko blago koja opisuju tugu/sreću i život tih nastradalih vojnika i koji će ubrzo da nastradaju, poslednje želje i pozdravi svojim najmilijima i rešio je da ih zakopa duboko u pećini. Posle 50-60 godina kasnije, japanski istraživači slučajno nalaze pun džak pisama.

 

Čim čujem muziku, osećaj mi je izvanredan, osećaj zahvalnosti zbog mirnog vremena u kom živim, pesma koja mi pomaže da imam nultu toleranciju prema razmaženosti, sebičluku, shvatim koliko su moji ''problemi'' sitni i nebitni. Pomaže mi da se mnogo bolje osećam, nemam ispade, savršeno stabilan, priseban, bar kako ja to shvatam.

 

 

Edited by Dracarys
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...