Jump to content

IndyCar 2022


Radoye

Recommended Posts

Vec u subotu vozi se naredna trka, ponovo na granpri konfiguraciji staze u Indijanapolisu:

 

GallagherGP-360x300.png

1200px-Indianapolis_IndycarGP.svg.png

 

Otkad se svet promenio izbijanjem Covid pandemije mi smo dobili visestruke posete IMS tokom trkacke sezone. Pored uobicajenog datuma u maju tu je i letnji termin u sklopu Naskar vikenda a ponekad i tzv. "zetvena" VN Indijanapolisa u oktobru. Prethodni put ovde je proletos u promenljivim uslovima uz velike pljuskove pobedio Kolton Herta a prethode godine u ovom terminu Vil Pauer.

Trka se vozi na istu duzinu od 85 krugova mada je dosadasnja praksa pokazala da zbog velike razlike u temperaturi i vremenskim uslovima uopste trke koje se ovde voze u razlicito doba godine imaju veoma razlicit karakter. Dok na prolece cesto ume da bude procesija (osim kad pada kisa) na leto drugacija potrosnja guma najcesce rezultuje atraktivnim trkama sa dosta preticanja.

Sto se tice situacije u sampionatu jos uvek vodi Markus Erikson na krilima pobede na Indi 500 i duplim poenima koje je tu osvojio ali mu za vrat duva Vil Pauer. Iza njih dvojice je velika guzva gde su u samo par poena Njugarden, Dikson, O'Vord i Palu. Sanse jos ima i Skot Mekloklin ali da bi tako bilo i nakon ove trke on mora da pobedi a da svi konkurenti imaju los dan.

Trka se vozi u subotu, 30. jula a satnica vikenda je ovde:

 

https://www.indycar.com/Schedule/2022/IndyCar-Series/Indianapolis-Race2

 

(+6 sati za vremena po srednjeevropskom)

Link to comment
Share on other sites

U medjuvremenu, bizarna situacija izmedju Palua, Ganasija i Meklarena postala je jos bizarnija:

 

- Prvo se oglasio Zek Braun i rekao da je od Paluovog menadzmenta dobio cvrsta uveravanja da je aktuelni Indikar sampion slobodan na kraju sezone inace ga ne bi potpisao da vozi za Meklaren.

- Ganasi i dalje tvrdi da je Palu njihov i da sto se njih tice oni nameravaju da nastave saradnju i u sezoni 2023. pa i dalje.

- Palu je vozio Ajovu potpuno odsecen od inzenjerskih diskusija o setapu, nije mu bio dozvoljen pristup timskim sastancima, bukvalno je bilo "sedi u bolid cuti i vozi".
- Jutros je sud u Indijanapolisu objavio da je Ganasi podneo privatnu tuzbu protiv Palua i njegovog menadzmenta; detalji su jos uvek nepoznati dok se optuznica ne otvori javno na prvom zakazanom rocistu.
- Palu je prijavljen da vozi i ovog vikenda na VN Indijanapolisa za Ganasi.

 

Ovo je situacija bez presedana u istoriji auto-sporta, videli smo svakakve spektakularne ispade i raspade izmedju timova i vozaca u proslosti ali ovo je prvi put da ja znam da tim i vozac koji se medjusobno sude oko ugovora i dalje saradjuju na stazi. Kako stvari stoje na kraju ce Rozenkvist ispasti u pravu da Palu dogodine nece voziti nigde dok se situacija rasciscava na sudu, sto bi bila velika steta jer u pitanju je jedan od najtalentovanijih mladih vozaca danasnjice ne samo u Indikaru vec i sire. Sa druge strane - sam pao, sam se ubio...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glasine i (polu)informacije o transferima za narednu sezonu:

 

Fojt - Kirkvud odlazi u Andreti, umesto njega u #14 najverovatnije dolazi Ben Pedersen iz Indi Lajt; u #4 se ocekuje da ce ostati Kelet. #11 je za ovu godinu najverovatnije zavrsio (problemi sa sponzorom koji nije ispunio ugovoreno) a prica se da ce preko zime za moguce mesto u njemu testirati Markus Armstrong iz F2 a za nesto vise od toga zavisi od sponzorstva.

 

Andreti - Od ranije potvrdjeno da Rosi odlazi u Meklaren, na njegovo mesto u #27 stize Kirkvud iz Fojta; Herta u #26 i Grozan u #28 su sigurni dok se razmatraju varijante za #29 jer je Defrancesko dokazao ono sto su svi i od ranije znali da je beskorisni placenik.

Meklaren - Od naredne godine 3 bolida za celu sezonu umesto dosadasnja dva; O'Vord ostaje u #5 a u "novom" #6 mu se pridruzuje Rosi iz Andretija; sto se tice #7, ceka se rasplet sage oko Paluovog ugovora sa Ganasijem - ako Palu bude slobodan vozice ga on a Rozenkvist ide u Formulu E, ako Palu ne bude slobodan Rozenkvist ostaje. U nekim varijantama pominje se i Rinus ViKej za #7.

Ganasi - Ocekivanje je bilo da ce ostati nepromenjena vozacka postava, Erikson u #8, Dikson u #9, Palu u #10 i Dzonson u #48 ali onda je Palu aktivirao nuklearnu opciju... Slucaj trenutno ceka rasplet na sudu, mada bez obzira na ishod ja ne verujem da ce Palu dogodine voziti za Ganasi (varijante su ili ide u Meklaren ili nece voziti nigde). Mesto u bolidu #10 bice najtrazenije na gridu, glasine ga povezuju sa nekoliko vozaca iz F2 a pominje se i supertalentovani 17-godisnji Indi Lajtovac Kifin Simpson. Realnija je varijanta da ce se Cip isprsiti za usluge Rinusa ViKeja koji jos nije dogovorio produzetak ugovora sa Karpenterom.

Karpenter - Dejli je siguran u #20 za celu sezonu, gazda Ed ce verovatno opet voziti ovale u #33 (da li samo Indi ili sve - zavisi od sponzorstva), dok se jos uvek ceka potvrda za #21. Ocekivalo se da ce ViKej sigurno da produzi ugovor ali komplikacije sa Paluom su mu otvorile mogucnosti u Ganasijevom #10 i Meklarenovom #7 pa ostaje videti za cega ce se odluciti. Ako ViKej ode, kao moguce zamene pominje se nekoliko imena iz F2 i Indi Lajt.

 

Kojn - Malukas u #18 ostaje sigurno, Sato ima opciju za jos godinu dana u #51 ako to zeli. Ocekuje se dodavanje jos jednog bolida za celu sezonu (verovatno #19) za trenutnog lidera Indi Lajt sampionata (i najverovatnije ovogodisnjeg sampiona) Linusa Lundkvista.

Hunkos - Ajlot je potpisan za #77; neke glasine kazu da bi Cip Ganasi mogao da da ponudu koja se ne moze odbiti da bi ga doveo u #10 u kom slucaju bi Rikardo Hunkos verovatno ponudio mesto nekom iz F2, kad vec Ganasi pokriva platu...

MSR - Pazeno u #60 je siguran, Kastroneves u #06 zeli da nastavi saradnju sa timom ali se jos uvek ceka potvrda...

RLL - Grem Rehol u #15, Kristijan Lundgard u #30 i Dzek Harvi u #45 imaju ugovore za narednu sezonu ali se suska da bi pojedini timovi voleli da dogodine vide Lundgarda u svojim redovima.

Penski - Pauer u #12, Njugarden u #2 i Mekloklin u #3 kao i ove godine.

 

Pareta - Govori se da rade na programu za celu narednu sezonu, verovatno sa Simonom de Silvestro u #16.

Pored ovog naravno jos citav cirkus bolida samo za Indi ili delimicnu sezonu...

Link to comment
Share on other sites

- Njugarden je prosao lekarski i bice mu dozvoljeno sutra da vozi jutarnji FP1 nakon cega ce biti ponovo podvrgnut pregledima i ako i tu bude "cist" vozice ostatak vikenda. Ako padne na pregledu umesto njega vozice Santino Feruci...

Link to comment
Share on other sites

Ulazimo u finis sezone, trke se nizu vikend za vikendom, vec u nedelju na redu je VN Nesvila.

 

v1o8ar7M_400x400.jpg

 

Nashville_TrackMap.jpg

Ulicna trka koja je debitovala prosle godine na jednoj poprilicno cudnoj konfiguraciji staze rezultovala je haosom i cirkusom prilicno velikih razmera a pobedio je Markus Erikson i to nakon udesa sa Bordeom u kojem je leteo 2m u vazduh i morao u boks na popravku. Staza je u medjuvremenu dozivela odredjene promene u pokusaju da se eliminisu "uska grla" u kojima su prepreceni bolidi u nekoliko navrata izazivali crvene zastave a i izlazak iz boksova koji je zbunjivao kako vozace tako i stjuarde je rekonfigurisan sto bi trebalo umnogome da rascisti situaciju.

Proslogodisnja trka ostace upamcena i po dominantnoj voznji malog Herte koju je poput Sene onomad u Monaku bacio dovraga nicim izazvanim udesom u finisu trke.

Nakon druge VN Indijanapolisa imamo smenu na celu sampionata, Pauer je pretekao Eriksona. Izgleda da Svedjanin polako posustaje u trci za Astor kup i sad se Pauer i Njugarden cine kao glavni favoriti ali realno ima jedno 5-6 vozaca sa sansama za titulu.

Satnica vikenda ovde: https://www.indycar.com/Schedule/2022/IndyCar-Series/Nashville#schedule

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Radoye said:

Ulazimo u finis sezone, trke se nizu vikend za vikendom, vec u nedelju na redu je VN Nesvila.

....................

 

Palo mi na pamet da odem, samo oko 5 sati voznje od mene, nije ni narocito skupo (karte: https://www.ticketmaster.com/big-machine-music-city-grand-prix-nashville-tennessee-08-07-2022/event/1B005CCBA4844544 ). Za razliku od vecine, meni su ovali dosadni, ali me ovakve staze zanimaju - sta cu, odrastao uz  ulicne trke u Yu...

No niko iz drustva nece da ide sa mnom, a dosadno mi da putujem sam, pa cu ipak gledati na ekranu...

 

Svako zlo za neko dobro: istog vikenda je MotoGP, pa cu zahvaljujuci vremenskoj razlici videti obe trke... :classic_smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako imas prilike treba da odes na neki Indy trkacki vikend pa makar i na ovalu. Obavezno uzmi paddock pass i muvaj se po garazama. Nivo pristupa koji dozvoljavaju publici je neverovatan, za nas ludake nista lepse nego provesti vikend tako negde 🙂

Meni je sama trka (koju naravno otpratim s maksimalnom paznjom) manje zanimljiv deo vikenda, to muvanje po padoku oko bolida, mehanicara, inzenjera, vozaca sadasnjih i bivsih mi je glavna uzivancija. Kod mene vikend me je ove godine kostao ukupno 160$ (kanadskih) za general admission i paddock pass petak-subota-nedelja plus sta se pojelo popilo usput. Gde ces naci bolju zabavu za te novce?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

FP2 u Nesvilu, Mekloklin predvodi Penskijev 1-2-3 ispred Njugardena i Pauera, najbolji od ostalih Rosi:

https://racer.com/wp-content/uploads/sites/85/2022/08/indycar-results-p2.pdf

 

Opet dosta incidenata:
 


Inace glasine tvrde da se Grem Rehol povlaci na kraju sezone i da ce preuzeti vodjenje ekipe, naime tata Bobi ima zdravstvenih problema, nedavno je preziveo srcani udar i vise nije u stanju da bude aktivno ukljucen u upravljanje RLL timom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...