Jump to content

BANKE U SRBIJI


Constantin

Recommended Posts

Šta znam, ja sa RF imamo suprotno iskustvo, mada mi je samo račun fizičkog lica kod njih. Plaćao sam i devizno preko telefona u inostranstvo bez problema.

Provizija kod prijema deviza mi je bila npr manja za isti iznos koji sam ja primio u odnosu na recimo moja sestra što je primila u intesi.

Kod njih npr ja za ebank plaćanje nemam proviziju a moja žena u intesi ima 30 din za svaki nalog.

 

Mada primećujem da kod mnogih banaka je nivo znanja kod operatera u padu. Dobijao sam različite info za istu stvar od tri osobe i u RF i u Intesi (tamo imam isto neki račun). 

 

Link to comment
Share on other sites

RF je generalno dobra, ali kao i svi bankari, zatucani za neke glupe procedure i oni koji ih definisu i ovi koji ih onda postuju. Bez trunke nekog smisla i volje da se pronadje resenje, da se radi transparentnije. 

 

Ima i mnogo gorih od RF, naravno. OTP recimo mi je ostao u losem secanju. Intesa tu negde kao i RF. Unicredit takodje jedna od losijih na nivou OTP. Sve ovo iz licnog iskustva i mahom zbog frontline-a. 

Link to comment
Share on other sites

Cisto da ispisem poslednje razocaravajuce izvesce...


Odbijen sam cak i u 3bank, za pishljivih 150k. Kaze agent u razgovoru, parafraziram, "prijava iz Jula prosle godine za kasnjenje u isplati kredita je nesto na sta ne mozemo da zazmurimo".

 

Jos mi drug da laznu nadu kad sam mu se isplakao kad mi je rekao da mu je sefica ekspoziture jedne banke sestra od tetke, da ce me najaviti i da ce mozda moci nesto da se zavrsi. I zaista, primljen sam direkt kod nje u ofis, ponudila me cokoladom koja je bila na stolu, kao uvod u nesto dobro, ali kad sam izneo slucaj, rece da bi me sistem za obradu podataka odbio. Ne postoji ni teoretska sansa da dobijem kredit.

Ali ovo sa 3bank, ta vest, kad sam mislio da mi je bar to sigurica, tako me pogodila, tacno da odsetam nazad u tamu i da me ponovo primi u zagrljaj. Danima u nekoj disocijaciji, sanjarim, najcesce na klonazapamu koji sam cuvao za kisne dane...
Ima da ateriram na glavu kad se osvestim i shvatim gde sam.

 

Poenta prica, deco, placajte vaze kreditne obaveze na vreme, jer se potruditi da u celoj drzavi ne dobijete ni cvonjka na zajam, minimum godinu ili dve.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

 

Ne znam sta je LD.
Prijavljen sam na neodredjeno i imam redovna primanja, sada vec nesto duze od sest meseci.

LD = Lični dohodak = plata

Nekako si sve na "ivici"..... tako da je na njima bilo hoće li ili ne, da ti odobre kredit. Meni su inače, pošto imaju trajni nalog, skidali rate, ali sam pre 6 godina ostao bez posla. E sad, dosetili se majmuni, pa me ubacuju u minus, po tekućem računu, jer...kamata na nedozvoljeni minus je veća, nego po kreditu...

 

Ja, kako kapiram, za banke i nije obavezujuća evidencija kreeditnog biroa....da su hteli, dali bi....ali...

Link to comment
Share on other sites

O da, i mene rebnu posteno jer uglavnom dignem pare sa racuna pre nego sto mi sistem povuce za ratu kredita, pa do naredne plate ide kamata na nedozvoljeni minus.

 

6 hours ago, Constantin said:

Ja, kako kapiram, za banke i nije obavezujuća evidencija kreeditnog biroa....da su hteli, dali bi....ali...

 

 

Moguce.
U teoriji, vrv bi mogli da odobre. Eto, ispisao sam na prosloj strani iskustvo iz NLB banke. Oni su jedini koji su predlozili da predam dokumentaciju i zbog kreditne istorije, rekli da ce poslati papire "na vise odlucivanje". Mozda su i bili spremni da zazmure na tu prijavu staru sad vec osam meseci, pa ih je odvratilo to sto u platnom prometu imam gomilu transakcija prema kladionici 😞 
Dakle, moglo bi se nesto zavrsiti uz malo dobre volje...

U praksi pak, izgleda da taj izvestaj sa KB daje zavrsnu rec.

Bio sam u mojoj maticnoj banci juce, pitao da li postoji nacin da se izbrise ta prijava, jer kako kontam, samo oni imaju mogucnost da to urade. Receno mi je da je krivotvorenje kreditne istorije "no no". Izneo sam i svoj slucaj u kojem sam naveo da me je nesavrsenost njihovog sistema za obradu podataka ostetila, pa mi je samo rekla da napisem zalbu mailom. Upravo cu to da uradim. Sta cu, jbg, davljenik se i za slamku hvata.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
51 minutes ago, RatzenStadt said:



U praksi pak, izgleda da taj izvestaj sa KB daje zavrsnu rec.

 

 

 

Ako ništa drugo bar kao alibi da ti ne daju kredit. U suštini, to su finansijski podaci, o toku novca svakog od nas, sa posebnim naglaskom na zaduživanje, što se banaka tiče. Njihovo diskreciono pravo je koliko će uzeti kao reper izveštaj KB kad cene tvoju kreditnu sposobnost. Nije kažnjivo zakonom ukoliko i pored tvoje loše kreditne istorije ti dobiješ kredit, ali je njihov rizik i niko neće da se upušta u takve avanture. Oni jesu ponekad zelenaši, ali novac je njihova roba koju prodaju i to košta toliko. Banke se drže medjusobnog dogovora koliko će unazad da se gleda kreditna istorija. Ne znam, možda preporuku daje i NBS, ali ja sam kod jednog refinansiranja, i pored loše kreditne istorije, dobio refinansiran kredit. To je bilo kod Pireus banke, a kredit je bio oko 1,2 mil a dobio sam tako što je moj referernt prešao kod njih iz druge banke i dovlačio klijente. U ovom slučaju se zažmurilo na jedno oko kod kreditne istorije. Jesu me klepili po ušima sa "uslugama obrade kredita" ali su i sudskim putem iste vratili...s kamatom. Nekad se KB biro gledao unazad dve godine....sada je to kraće ?

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Ja radim u banci, ali ne radim sa fizickim licima, no jedna stvar je ista, kasnjenja do 90 dana mogu da se peglaju ovako ili onako, da se zazmiri na jedno ili oba oka i slicno, ali ako si imao preko 90 dana, tu ti ne pomaze ni licno Vucic da se zalozi za tebe. Po propisima NBS tretiranje klijenta, odnosno rejtingovanje i posledicno rezervisanja za njegove plasmane (a to je trosak banke) zavisi od vise faktora, neki su kvantitativni neki su kvalitativni, ali kasnjenje preko 90 dana u posledenjih 6 meseci je apsolutno neprihvatljivo, dok isto takvo kasnjenje u poslednjih 12 zavisi od banke ali skoro sve (tj sve za koje ja znam) imaju stav da i tu nema standardnih odobrenja, ali bi u takvom slucaju pomogla intervencija Vucica, a bez nje nema odobrenja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RatzenStadt said:

O da, i mene rebnu posteno jer uglavnom dignem pare sa racuna pre nego sto mi sistem povuce za ratu kredita, pa do naredne plate ide kamata na nedozvoljeni minus.

 

 

 

Moguce.
U teoriji, vrv bi mogli da odobre. Eto, ispisao sam na prosloj strani iskustvo iz NLB banke. Oni su jedini koji su predlozili da predam dokumentaciju i zbog kreditne istorije, rekli da ce poslati papire "na vise odlucivanje". Mozda su i bili spremni da zazmure na tu prijavu staru sad vec osam meseci, pa ih je odvratilo to sto u platnom prometu imam gomilu transakcija prema kladionici 😞 
Dakle, moglo bi se nesto zavrsiti uz malo dobre volje...

U praksi pak, izgleda da taj izvestaj sa KB daje zavrsnu rec.

Bio sam u mojoj maticnoj banci juce, pitao da li postoji nacin da se izbrise ta prijava, jer kako kontam, samo oni imaju mogucnost da to urade. Receno mi je da je krivotvorenje kreditne istorije "no no". Izneo sam i svoj slucaj u kojem sam naveo da me je nesavrsenost njihovog sistema za obradu podataka ostetila, pa mi je samo rekla da napisem zalbu mailom. Upravo cu to da uradim. Sta cu, jbg, davljenik se i za slamku hvata.

 

 

Moj ti je savet da ne pišeš prigovor ako nemaš dokaze da si u pravu. To se rutinski odbija, verovatno već imaju i mustru za takve prigovore samo ubace tvoje ime.

 

Traži uslove poslovanja ili kako se to već zove, skini zakone sa neta pa ako nađeš da nešto nisu uzeli u obzir piši prigovor sa pozivom na tako nešto.

 

Ovako ako pišeš jer nemaš ništa drugo samo ćeš ih utvrditi u njihovom stavu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Constantin said:

 

Nekad se KB biro gledao unazad dve godine....sada je to kraće ?

 

Svaka banka ima svoju zasebnu kreditnu politiku, ali ono sto im je zajednicko je da uzimaju u obzir minimum jednu godinu, a neke i vise od toga, dve, ili tri, jer vise od toga i ne mogu posto u KB ne postoje podaci stariji od tri godina (ne zato sto je KB star toliko, nego se podaci automatski brisu kad navrse taj period)

 

15 hours ago, Romantik said:

Ja radim u banci, ali ne radim sa fizickim licima, no jedna stvar je ista, kasnjenja do 90 dana mogu da se peglaju ovako ili onako, da se zazmiri na jedno ili oba oka i slicno, ali ako si imao preko 90 dana, tu ti ne pomaze ni licno Vucic da se zalozi za tebe. Po propisima NBS tretiranje klijenta, odnosno rejtingovanje i posledicno rezervisanja za njegove plasmane (a to je trosak banke) zavisi od vise faktora, neki su kvantitativni neki su kvalitativni, ali kasnjenje preko 90 dana u posledenjih 6 meseci je apsolutno neprihvatljivo, dok isto takvo kasnjenje u poslednjih 12 zavisi od banke ali skoro sve (tj sve za koje ja znam) imaju stav da i tu nema standardnih odobrenja, ali bi u takvom slucaju pomogla intervencija Vucica, a bez nje nema odobrenja.

12 hours ago, Klotzen said:

 

Moj ti je savet da ne pišeš prigovor ako nemaš dokaze da si u pravu. To se rutinski odbija, verovatno već imaju i mustru za takve prigovore samo ubace tvoje ime.

 

Traži uslove poslovanja ili kako se to već zove, skini zakone sa neta pa ako nađeš da nešto nisu uzeli u obzir piši prigovor sa pozivom na tako nešto.

 

Ovako ako pišeš jer nemaš ništa drugo samo ćeš ih utvrditi u njihovom stavu.

 

 

Ali ja mislim da zaista imam slucaj i argumente...

Dakle, u izvestaju kreditnog biroa stoji prijava za docnju u trajanju od 91 dan, upisana 6. Jula 2023.

Ali stvar je sledeca...
Ta prijava je evidentirani dug po partiji kredita od Aprila meseca. Inace, obrada kredita (tj rate) je, po recima kreditorke iz moje maticne banke, negde u noci izmedju petog i sestog dana u mesecu. Kako sam dobio otkaz (mozda bih nesto o tome mogao da nadjem u uslovima poslovanja koje je Kltzn predlozio kao neku olaksicu), bio sam pola proleca i celo leto bez posla, posledicno, ta rata koje je pristizala 5-6 Aprila nije regulisana, kao ni ona 5-6 Maja (30 dana cekanja na aprilsku), kao ni ona 5-6 Juna (60 dana cekanja na aprilsku). 5. Jula 2023. dobijam uplatu na racun, sistem automatski povlaci upravo uplacena sredstva da namiri neizmirena dugovanja (tri rate kredita), a ono malo novca sto je ostalo sam podigao sa racuna i ostavio nulu, cisto da imam za osnovne potrebstine jelte, potpuno svestan da istog dana pristize naredna rata, ali kontam da nije problem, mogu opet malo da cekaju dok se ne snadjem, bitno da sam izmirio stara dugovanja. Bas sledeci dan (6. Jul) cini mi se (ili dan pre), zovu me iz centrale da me upozore da cu biti prijavljen ako ne regulisem dugovanje u iznosu od 23xxx (jedan anuitet) koje postoji tri meseca. Bio sam potpuno bezbrzian, rekao da je dugovanje reseno, "mozda vas sistem nije obradio sve jos uvek". Nisam imao pojma da sam prijavljen do pre cirka mesec dana, kada sam podneo zahtev za kredit, ali eto, kada je kreditorka izvukla izvestaj sa KB, imao sam sta da vidim.

Jos mi se lampica jednom upalila, negde pred NG. Recimo da za "novembarsku" ratu (5. Novembar) nisam ostavio dovoljno novca na racunu, otisao u nedozvoljeni minus, pa je plata bila 5.Decembra (da, izgleda da je problem sto je plata bas petog u mesecu) povucena sredstva automatski za "novembarsku" ratu i ja ponovo ostavljam nulu na racunu, da bi me neposredno pred NG zvali i upozorili da je kasnjenje opet u iznosu jednog anuiteta skoro dva meseca (msm, rekli su tacno u danima koliko, nscm se broj) 😄 

 

Dakle, nisam prekoracio tih 90 dana. Dugovanje je bilo tacno 90 dana i ta prijava treba da se obrise. Sad, cak i kad bi uslisili moju molbu, za sta su sanse jednake onoj da SRB uzme EP ove godine, pitam se mogu li i hoce li retroaktivno uneti novu prijavu u trajanju od 90d.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Meni deluje da ti ovde zanemarujes cinjenicu da maj ima 31 dan, dakle ceo maj i ceo jun su 61 dan, plus 5 dana jula to je 66 i ako je inicijalna rata bila 5. aprila to je 91 dan.

Tih 91 dan je automatska prepreka za novo odobrenje, ali ako si imao vise kasnjenja od preko 30 dana (do 30 se smtatra prihvatljivim) to je se smatra jako losom kreditnom istorijom i tesko se odobrava, ali nije nemoguce.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...