Jump to content

EUROLEAGUE 2021/22, devotion still in the time of covid


Chaos Is Me

Recommended Posts

Posle pogledanih vecine utakmica ovih 11 kola, moram reci da po meni ova EL pada sve vise i vise, da li je razlog nemanje novca ili generalno slabljenje kosarke na nivou Evrope nisam siguran. Nekako u vecini klubova , pa cak i u onim vodecim glavne uloge ugraju vec godinama  poznati igraci. Uglavno su to igraci od 30+ godina , koji su daleko od nekog svog prajma. Aj sad da ne nabrajam al izuzev dvojca iz Avele nema recimo igraca od nekih 25 godina u punoj snazi koji se vodeci u svojim klubovima. Vec zadnjih 10 godina kolo vode isti igraci koji su iz godine u godinu sam losiji. Od Veselog ,Rudja, Dubljevica pa dalje. Nekako se isti igraci vrte iz godine u godine uz poneku promenu kluba. Sad da li najbolji Evropljani idu u NBA a ovi sto ostanu su sumljivog kvaliteta al mislim da je i to razlog i pada kvaliteta a mislim i interesovanja-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Mislim da je to ipak više utisak, pre svega zbog toga što su NBA rosteri sve širi i uključuju sve više igrača koji nekada nisu imali mesta u NBA, a bili su dobri igrači za Evropu. Ipak, sa druge strane, dođe i dosta solidnih Amera u Evropu -- koji možda nisu odmah toliko prepoznatljivi -- ali imaju kvalitet i vremenom postanu superstarovi na EL nivou. Pritom, neki drugi igrači narastu i izbalansira se to na kraju.

 

Ne gledajući kvalitet pojedinačnih igrača, već više timova -- Barselona i EFES su u potpunosti očuvali svoje prošlogodišnje timove (sa nekim rokadama za koje su se sami odlučili) i strahovito su jaki. Tu je korpus i uvek platežno jakih CSKA, Fenera, Olija, PAO-a i Makabija -- od kojih makar tri ekipe svake godine budu ozbiljne, dok se neke pokažu kao promašaj i skroz podbace. E, sad, ono što je od neizmernog značaja za EL u poslednjih par godina je što su se pojavili neki novi centri, a neki su najzad i prodisali -- Zenit i Armani kidaju već drugu godinu zaredom, dok Bajern, Asvel, Monako, Uniks takođe igraju odlično i mogu da pobede apsolutno bilo koga. Pritom, imaju dosta korisnih igrača, ima šta da se vidi na tim utakmicama.

 

Mislim da je format trenutno najveći problem i ne mogu da verujem da su zadržali ista pravila takmičenja i ove sezone. Od 18 ekipa, samo 8 ide u doigravanje, što znači da makar pola lige može da se oprosti od takmičarskih ambicija maltene nakon trećine utakmica. Neki play-in, koji je u NBA preporodio sezonu i apsolutni je pogodak, potreban je i EL. Kada bi se npr uvelo da 5, 6, 7, i 8 idu u doigravanja sa 9, 10, 11, i 12, to bi sezonu učinilo značajno zanimljivijom, do poslednjeg kola. Verovatno bi svi grebali, osim poslednje ili poslednje dve ekipe. Verujem da je kalendar problem, ali taj playin može da se igra i na jednu pobedu, ili kao u NBA (da bolje plasirani automatski ima prednost).. a može i na dve pobede. Možda TOP8 može iz best of 5 da pređe u best of 3, pa da se tako uštedi. Final 4 je ionako lutrija, pa nema razloga da i koraci pre toga ne budu takođe. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moguce da bi idealno resenje za EL bilo 24 ekipe, podeljeno u 2 grupe, gde bi sa svakom ekipom iz svoje grupe igrao 2x, a sa ekipama iz suprotne grupe 1x. Po prve 2 direktno iz svake grupe u 1/4 finale, ekipe od 3 do 6 mesta bi se ukrstale u borbi za preostala 4 mesta, na 2 dobijene. 1/4 finale na 3 dobijene, F4 da ostane. I kljucna stvar, da se u eliminacionim utakmicama ne poklapaju termini meceva, posto je to za sada misaona imenica.

Link to comment
Share on other sites

Opet je to cak 34 utakmice u grupnoj fazi po toj formuli, dakle besmisao. Da bi evroliga zaista vratila stari sjaj mora da ima mogucnost da se svako malo ispadne, drugim recima maksimum je 15-ak meceva u prvoj, grupnoj fazi, a posle organizvovati drugu fazu, kao nekadasnji top 16 ili ispadanje u seriji, to vec vredi diskutovati i niposto ne smeju biti dupla kola, dakle timovi da igraju ukupno dva meca sedmicno, jedan u domacem prvenstvu, jedan u Evropi. Time se dobijaju svezije ekipe i bolji mecevi, istovremeno se smanjuje minutaza rezervista, pa umesto da imamo 10-12 igraca koji svi igraju 15-20 minuta, imali bi prvu i drugu petorku, tj one koji ce da igraju 30-ak minuta i epizodista, pa bi i ljudi mogli opet da se vezu za igrace, a ne da su svi samo deo rotacije  a istovremeno u takvom formatu i pritisak prolaska imaju svi koji u startu vezu 2-3 poraza, adrenalin zagarantovan, a ne ovako, Efes je mogao startovati sa 0-10 pa bi bio u igri za prolaz, ludorija cista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wesley Sneijder said:

Moguce da bi idealno resenje za EL bilo 24 ekipe, podeljeno u 2 grupe, gde bi sa svakom ekipom iz svoje grupe igrao 2x, a sa ekipama iz suprotne grupe 1x. Po prve 2 direktno iz svake grupe u 1/4 finale, ekipe od 3 do 6 mesta bi se ukrstale u borbi za preostala 4 mesta, na 2 dobijene. 1/4 finale na 3 dobijene, F4 da ostane. I kljucna stvar, da se u eliminacionim utakmicama ne poklapaju termini meceva, posto je to za sada misaona imenica.

 

1 hour ago, Romantik said:

Opet je to cak 34 utakmice u grupnoj fazi po toj formuli, dakle besmisao. Da bi evroliga zaista vratila stari sjaj mora da ima mogucnost da se svako malo ispadne, drugim recima maksimum je 15-ak meceva u prvoj, grupnoj fazi, a posle organizvovati drugu fazu, kao nekadasnji top 16 ili ispadanje u seriji, to vec vredi diskutovati i niposto ne smeju biti dupla kola, dakle timovi da igraju ukupno dva meca sedmicno, jedan u domacem prvenstvu, jedan u Evropi. Time se dobijaju svezije ekipe i bolji mecevi, istovremeno se smanjuje minutaza rezervista, pa umesto da imamo 10-12 igraca koji svi igraju 15-20 minuta, imali bi prvu i drugu petorku, tj one koji ce da igraju 30-ak minuta i epizodista, pa bi i ljudi mogli opet da se vezu za igrace, a ne da su svi samo deo rotacije  a istovremeno u takvom formatu i pritisak prolaska imaju svi koji u startu vezu 2-3 poraza, adrenalin zagarantovan, a ne ovako, Efes je mogao startovati sa 0-10 pa bi bio u igri za prolaz, ludorija cista.

 

Pisalo se o tome vec. @Princeton i ja smo imali par komentara ovde:

 

Ukratko: Podela na Istok i Zapad i dvokruzni+jednokruzni sistem. 

 

Ne bih pravio sistem sa jednom grupnom fazom pa onda sa drugom grupnom fazom - taj stari sistem mi je bezveze i zato smo imali razne uzasne timove koji su tu samo da im dupe vidi put u prvoj grupnoj fazi. I nije pravedan, zavisi mnogo od zreba. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sve je bolje osim ovog uzasnog sistema u kojem ma kako lose da igras imas zagarantovanih 30+ meceva.

 

Znaci, EL nije NBA, nikada nece biti i vreme je da to klubovima i Bartomeuu neko naglas kaze.

 

Ako vec niko ne zeli da domace lige postaju bitne, onda uvesti ispadanje iz EL i ulazak iz EC i neke kvalifikacije. Moze i podela na dve konferencije, ali onda nema vise od 22 (ako je 12 ekipa u grupi*2) ili 18 meceva (ako je 10 ekipa pa *2).

 

Nesto najgore sto se neko setio je da postavi debilno pitanje: "Sta da radimo cele sezone mi koji smo bili poslednji u prvoj fazi"?

 

Sta da radi 4. u grupi LS? Pa nista, ostaju mu mecevi domace lige i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 12:18 AM, Milos 3.14 said:

Čini mi se da nikad ranije nije bilo odlučeno top 8.

Efes je krenuo, CSKA se polako sabira i to je manje više to, ostalima ostaje da igraju za prestiž.

Evroliga mora da menja sistem takmičenja

 

Evo ovako ti kaži kojih su to 8 ekipa i ja plaćam ćevape i pivo, a ako promašiš ti meni samo pivo, može?

🍺🍺🍺

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milos 3.14 said:

Dogovor

Real, Barsa, Oly, Zenit, Armani, Makabi, Efes, CSKA

Ja racunam da Oly, Zenit i Makabi budu konkurenti da ispadnu iz tvoje vizije Top8 a uleti neko tipa Bayern, mozda cak i Monaco ako James bude igrao kako treba, Asvel... ne verujem da ce Unics biti u Top8. Dug je put do kraja ligaskog dela. 

 

Drugim recima, sve opcije sam pokrio osim Zvezde u Top8 😄 jinxujem 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve preko 25-30 utakmica u regularnom delu je previse.

 

Drugo, neka varijanta mobilnosti tj ispadanja u drugu ligu tj. EC i ulaska iz iste u prvu ligu tj. EL mora da postoji da bi se zadrzao sportski motiv i van plej-of zone (tako da bi bar neki plej-in tu za sad mogao da se uvede).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, propolis said:

Top 8 mi deluje sigurno za  Barsu,Real,Efes, Cska,Milano i Zenit dok za druga 2 mesta očekujem veliku borbu između Olija, Makabija,Monaka,Bajerna,Uniksa, Asvela i Fenera.

Ako Fener sa ex selektorom aka "ćelava prevara" na klupi dodje do plej ofa, ja se samobanujem sa ovog foruma kao KNP(klasični nemač pojma)😀

Oni toliko nemaju igru i toliko užasno izgledaju sa više nego pristojnom ekipom, da bih se harikirao da sam navijač Fenera i da moram to da gledam iz nedelje u nedelju

Edited by Gudura
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sector said:

Meni je Oly daleko od sigurice za top8. Jesu bolji nego prethodnih godina ali su previše domaćinska ekipa. Sve su do sada pogubili u gostima.

Otkinće oni nešto u gostima, a kući su beton. Barcokas je ko Radonjić u CZ, leži mu ekipa, domaća osnova, ali za razliku od Zvezde imaju duplo više love. Oni su mi sigurica.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...