Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ovih dana svedocimo fenomenu zvanom Joker.
 
Istoimeni film Todda Phillipsa nailazi na pozitivan prijem i kod publike i kod kritike, usput belezeci sjajnu zaradu na blagajnama. Najpoznatijeg negativca Gotham City-ja izvrsno je otelotvorio glasoviti Joaquin Phoenix isticuci vec sada kandidaturu za oskarovsku nominaciju. Sam film se vec izborio za jedno od najboljih ostvarenja u 2019-oj godini.

Verovatno je u pitanju puka slucajnost,ali cinjenica je da se ove godine obelezava i jedan ne tako mali jubilej. Naime,ove godine navrsava se tacno 30.godina otkako je svetlost (bolje reci:tamu) bioskopske sale ugledao blockbuster Tima Burtona - Batman. U naslovnoj ulozi pojavio se Michael Keaton dok je uloga njegovog arhi-neprijatelja pripala genijalnom Jacku Nicholsonu. 
Bio je to svojevrsni debi Jokera na velikom platnu,a kada je Christopher Nolan odlucio da ga vrati i ozivi u Mracnom vitezu,ovaj originalno stripovski lik pocinje da privlaci nasu paznju i stice cak i kultni status u pop kulturi. I mada se u istoj ulozi oprobao i glumac i muzicar Jared Leto,cini se kako upravo u verziji Joaquina Phoenixa ovaj karakter dozivljava kulminaciju popularnosti.

Zasto je to tako i kako je tekao razvoj ovog negativca ili anti-junaka,pokusacu da objasnim predstavljajuci upravo trojicu najpoznatijih filmskih Jokera.

 
Jack Nicholson, “Batman” (1989)

la-1470330317-snap-photo

Spoiler

 


Tipicno,mnogo od Jokerove uverljivosti zavisi od glumceve transformacije,ali ono sto Nikolsonovu izvedbu cini velikom je zapravo cinjenica, da je igrajuci lik zapravo igrao sebe. Gledajuci ga gotovo da imate osecaj da Joker proslavlja uzastopne titule L.A.Lakersa sa kraja dekade. Uostalom - Jokerov kaput je ljubicaste boje,zar ne? 
To je delovalo savrseno. Smrtonosne igracke su bile njegov fah:od bocica sa kiselinom do malih aparata kojima bi preko rukovanja przio svoje neprijatelje do smrti. I dok je Batman osvajao publiku svojim ispred-vremenskim odelom i Batmobilom,ovaj Joker nije bio nimalo impresioniran. Nicholsonov Joker je odbijao Gotamovu fascinaciju Batmanom.
Popularni one-lineri: "Where does he get those wonderful toys?" i "Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?"
 

Spoiler

 



Heath Ledger, “The Dark Knight” (2008)

17918110-7414633-image-a-205_15672780429

Spoiler

 

Spoiler

 


Nikada pre Joker nije izgledao tako zastrasujuce na platnu. "Mracni Vitez" je postao Ledgerovo igraliste jos od scene pljacke banke koja otvara film. Hemikalijama izbeljeno lice Jokera iz stripova zamenilo je crnilo oko ociju i ratnicka boja koja se topi. Veliki osmeh? Obelezen velikim oziljcima preko obraza. Uzasavajuci izgled bio je samo naznaka genijalne iterpretacije. 
Ledgerov Joker uzivao je u psiholoskim slomovima svojih protivnika,koje je izazivao (izmedju ostalog) i pitanjima poput: "Do you wanna know how i got these scars?" ili "Do you want to know why i use a knife?" Odgovori nikada nisu bili prijatni.
Popularni one-liner: "Why so serious?"

Reditelj Christopher Nolan ostavio je svog Jokera zivog na kraju filma. Nazalost,Ledgerova iznenadna smrt neposredno pre premijere Mracnog Viteza znacila je da nikada necemo dobiti revans koji smo prizeljkivali.
 

Spoiler

 



Joaquin Phoenix, “Joker” (2019)

file77dmcpjotyx18wmbkl4j.jpg?itok=cljb3l

Spoiler

 


Nijedan drugi film sa Jokerom nije dao tako detaljan pogled na coveka pre nego sto se pretvorio u monstruma,zlikovca ili (u ovom slucaju) anti-junaka. Film kao da postavlja pitanje: Da li bi neko drugi poludeo pod istim okolnostima koje je Arthur Fleck morao da izdrzi?
Fleck je propali profesionalni klovn i jos gori stand-up komicar koji zivi oivicen okrutnoscu i nerazumevanjem. Ovaj Jokerov nekontrolisani smeh se pripisuje bolesti,ali izgleda da predstavlja i reakciju na nedostatak ljubavi i ljudske pristojnosti koje je dozivljavao celog zivota. On zna da mu treba pomoc. I on zna da mu niko nece priteci.

Vec smo vidjali da je filmski lik Jokera smrtonosan,ali nikada na ovako grozan i uznemirujuci nacin. Phoenixova verzija je i heroj i negativac koji,u borbi sa samim sobom,trazi izvrnutu verziju pravde. Cini se kako njegovo lice stalno nosi teret fizicke i dusevne boli,cak i kada se smesi. Njegovi usporeni plesovi su momenti najkraceg blazenstva,ali uvek prethode pokolju. Ko bi rekao da ce film sa Jokerom,a bez Batmana funkcionisati?

Najpoznatiji one-liner: "Can you introduce me as Joker?"
 

Spoiler

 



Sta vi mislite - zasto smo toliko fascinirani ovim likom koji originalno dolazi iz sveta stripa?
Koji je vas omiljeni filmski Joker i zasto?
(napominjem:filmski.bez posalica sa Djokovicem ili Jokicem,molim :classic_biggrin:)

P.S.posto nisam uspeo da napravim poll/anketu molio bih nekog od moderatora da je kreira pa da glasamo izmedju ove trojice. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pre pocetka Terminatora,kojeg sam gledao u nedelju,u bioskopu su pustali trejlere filmova koji uskoro ulaze u distribuciju. Medju njima je bio i trejler koji je poceo sa natpisom Based on a novel by Stephen King. 
Iskreno,nisam na prvu shvatio o kojoj knjizi se radi..niti mi je sam trejler u startu probudio asocijaciju. Medjutim,kako je odmicao bilo je sve jasnije da se radi o romanu The Shining. I da je snimljen i film,ovaj put sa Ewanom McGregorom u glavnij ulozi. Neke prepoznatljive scene su ponovo tu,a u vezi sa tim ja imam par pitanja:
 -da li je u pitanju klasican rimejk kultnog filma Stenlija Kjubrika?
-da li su oni normalni kada to rade?

Link to comment
Share on other sites

Charlize Theron u "Monstrumu".
Drasticno se ugojila. Ona mi je pala na pamet ovako na prvu.

Joaqiun Phoenix je izgubio preko 20.kg za ulogu Jokera,Matthew McConaughey isto tako za ulogu u Dallas Buyers Club. A Bale je osim mrsavljenja znao i da nabaca masu za potrebe uloga. Za ulogu Batmana/Bruce Waynea je samoinicijativno spicio nekih 10-15 kila viska misleci da bi to bilo dobro zbog prirode uloge i same fizicke pojave. No,posto je to radio na svoju ruku i bez adekvatnih treninga na pocetak snimanja se pojavio vidno podgojen te je jedan od Nolanovih asistenata upitao: Are we doing Batman or Fatman? :lol_2:

Onda su morali da angazuju fitnes trenere da ga stesu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
12 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Dajte mi svoj B movies top10

Gde nadje 10?! :classic_unsure:

Da pokusam da se setim nekih naslova pa cu da editujem post i ubacim..

Edit:moram stidljivo da priznam da ne znam koji su to tacno kriterijumi, koji jedan film svrstavaju u ovu kategoriju. :59:
Generalno nisam ljubitelj horora,ali ukoliko Zla smrt (Evil Death) spada ovde,onda je taj recimo. Kao klinac sam voleo film Masters of the Universe (film o He-Manu) sa Dolfom Lundgrenom :lol_2:ali nisam siguran ni da li ovaj film spada u kategoriju..

Pretpostavljam da sam gledao brdo takvih filmova,ali jednostavno ni ne znam da li spadaju u B produkciju.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Nemam šta posebno da kažem o ovom filmu a i ne znam gde bih ovde na forumu to napisao.
“The 400 Blows” od Trifoa. Zaista sjajan film.
Pogledao sam ga sada drugi put. Prvi put ‘90 i neke na nekoj projekciji umetničkih filmova.
Neki kažu da ti tek posle 4. puta postane jasno koliko je to veliki film.
Priča o odrastanju jednog dečaka i avanture kroz koje prolazi, a inspirisano Trifoovim detinjstvom.
Tuga me uhvati suočavajući s činjenicom da se nikada više neće snimati takvi filmovi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...