Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Timothee Chalamet igra petnaestogodisnjeg Paula Atreidesa u aktuelnom filmu "Dina".
Zanimljivo je da je u jos jednom SF blokbasteru igrao lika u takodje tacno istom dobu - 15 g. (verovatno i prva uloga po kojoj sam ga upamtio)

To je lik Toma u Nolanovom "Interstellaru". :smiley53:

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

https://www.hollywoodreporter.com/news/general-news/the-sopranos-david-chase-tony-ending-the-many-saints-of-newark-1235040185/

 

Intervju sa Dejvidom Čejsom. Najviše se priča o Sopranosima. Interesantno je da je Dikijeva smrt u stvari kako je Čejs hteo da okonča seriju sa smrću Tonija. Naime u seriji u špici Toni vozi iz Nju Jorka u Nju Džersi a kraj je trebao da bude da vozi u obrnutom smeru i da bude ubijen u gradu. Nešto slično kao što je "ubio" Dikija u filmu.

Link to comment
Share on other sites

@Betolingar Misdongard

po mom skromnom misljenju kubrik je goat a rezon za tu tvrdnju mi je taj da je covek snimio 13 filmova, svaki razlicitog zanra, skoro svaki je remek delo a bar pola su medju najboljim filmovima ikada ako ne overall onda bar u zanru
potenciram ovo sa zanrovima jer niko sem njega nema takvu raznovrsnost, npr jedan hickok i skorseze su manje vise uvek snimali iste filmove, spilberg je malo raznovrsniji bio ali ni prineti, evropljane tek ne vredi spominjati u tom smislu, bertoluci, felini, godar, trifo, almodovar itd - tek tu niko nije izlazio iz svoje nise

takodje dosta govori i cinjenica da niko drugi nije imao takvu slobodu u radu i konacnu odluku u svakom segmentu realizacije filma, ako izuzmemo onu teoriju da je to nagrada za to sto im je snimio lazirano sletanje na mesec :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Nije ti to toliko valjan argument. Ne znači da ako se reditelj drži jednog žanra da su mu filmovi isti. Uspio si onoliko koliko napraviš dobrih i velikih filmova, pa kojeg god da su žanra. Generalno isto važi i za ostale umjetnosti. 

 

Ne bih rekao da je Skorseze toliko repetitivan. Njegova dva najveća filma su Taxi Driver i Goodfellas, dva filma koja se dosta razlikuju. Pravio je i trilere, komedije, itd. 

 

Zaboravio si od evropskih reditelja Tarkovskog. On je snimio sličan broj filmova kao Kjubrik, a praktično su svi remek-djela. 

 

Ima tu još gomila reditelja koji imaju gomilu dobrih filmova u svom CV-u: Bili Vajdler, Ozu, Bergman, Linč, Spilberg, Trir, Polanski, Forman, Ridli Skot...

 

Trifo, Godar i ta francuska ekipa mi nikad nije bila zanimljiva.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slažem se da je nemoguće odabrati samo jednog koji je objektivno najbolji svih vremena u bilo kojoj oblasti. (Pa i u sportu, koliko god se preganjali oko toga :classic_biggrin: ). Previše je toga snimljeno, a niko nema autoritet niti mogućnost da pogleda SVE iole vredne filmove iz SVIH kinematografija i onda preseče kao na panju. Čak i ako napravimo top 10 listu opet može biti dilema (zato ja nikad ne sastavljam svoj top 10 bilo čega jer znam da ću nešto ili nekog zaboraviti ili moreati da izostavim, ili ću sutra naići na nešto novo i dobro, i tako dalje).

41 minutes ago, oko Ibada said:

takodje dosta govori i cinjenica da niko drugi nije imao takvu slobodu u radu i konacnu odluku u svakom segmentu realizacije filma

To ne mora da ide njemu u korist a drugima na štetu, može da se protumači i da bi drugi možda bili još kreativniji da im je bilo dopušteno da isprate svoju viziju bez kompromisa. Nije jedan slučaj režisera koji su se odrekli svojih filmova jer im je studio nametnuo verziju koju nisu želeli. Mada, od pobrojanih gore Felini je dobio popriličnu slobodu kad je jednom stekao reputaciju, što ne mislim da je preterano doprinelo kvalitetu tih njegovih filmova, čak bih rekla da mu je veći budžet često smetao. Ne bih se složila ni za Bertolučija uz Skorsezea da su mu svi filmovi isti, samo je stvar u tome koji se najviše pamte.

A naravno da je Kjubrik u samom vrhu stratosfere i jedan od mojih omiljenih režisera, oko toga nema spora.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...